
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2022 року Справа№200/15714/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення від 07.02.2020 про відмову в призначенні пенсії, зобов`язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 04.02.2020 та зарахувати до пільгового стажу роботи за списком № 1 періоди: з 27.04.1987 по 11.06.1987, з 04.08.1987 по 22.10.1987, з 15.08.1988 по 09.03.1988, з 20.06.1988 по 21.04.1995, з 03.06.2015 по 31.10.2015, з 01.02.2016 по 29.02.2016.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що під час розгляду пенсійним органом питання призначення пенсії йому безпідставно не зараховано до пільгового стажу спірні періоди роботи. Позивач вважає, що в його трудовій книжці, що є основним документом про стаж особи, достатньо записів про роботу в цей час на посадах, для їх врахування у складі стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Крім цього, як зазначив позивач, відповідач безпідставно не прийняв пільгові уточнюючі довідки, про що повідомив позивача усно на особистому прийомі.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у відзиві на позов зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду. По суті заявлених вимог відповідач зазначив, що позивачем не надано уточнюючих пільгових довідок встановленого зразка на підтвердження роботи у спірних періодах на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Через недостатність необхідного пільгового стажу позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2021 позов залишено без руху. Ухвалою від 06.12.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалою від 05.01.2022 справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні на 26.01.2022, витребувано додаткові докази у справі. Ухвалою від 03.02.2022 позивачу поновлено строк звернення до суду.
Через неявку до судового засідання належним чином повідомлених про розгляд справи сторін, відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) подальший розгляд справи здійснювався судом в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
04.02.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
07.02.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за наслідком розгляду наведеної заяви позивача прийнято рішення № 2029 про відмову в призначенні пенсії. За змістом рішення позивач не має пільгового стажу, достатнього для призначення пенсії на підставі ч. 2 п. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Страховий стаж позивача становить 27 років 5 місяців 5 дні. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 27.04.1987 по 11.06.1987, з 04.08.1987 по 22.10.1987, з 15.02.1988 по 09.03.1988, з 20.06.1988 по 21.04.1995 через відсутність документів, підтверджуючих пільговий характер роботи, з 03.06.2015 по 31.10.2015, з 01.02.2016 по 29.02.2016, оскільки підприємство перереєстровано на підконтрольній українській владі території та відсутні документи, підтверджуючі пільговий характер роботи.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до частини 2 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Частиною 3 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Частинами 1, 3 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 (тут і далі – в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Пунктом 4.2 цього Порядку також передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За п. 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
При вирішенні питання правомірності відмови позивачу у призначенні пенсії суд виходить із змісту документів, що розглядалися відповідачами, оцінка правомірності рішень здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості наведених в них підстав неврахування певних періодів роботи позивача у складі спеціального стажу.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 містить записи про роботу позивача:
1) в Шахтоуправлінні ім. С.М. Кірова в/о Радянськвугілля
з 27.04.1987 по 11.06.1987 учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті,
з 04.08.1987 по 22.10.1987 електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті,
2) в Шахті № 13 БІС в/о Радянськвугілля
з 15.02.1988 по 09.03.1988, з 20.06.1988 по 21.04.1995 гірничим майстром з повним робочим днем в шахті,
3) в ТОВ «Донрозробка»
з 03.06.2015 по 01.12.2016 механіка дільниці з повним робочим днем в шахті.
Посади, які обіймав позивач у спірні періоди та роботи на яких здійснював протягом повного робочого дня у шахті належали до діючих в цій періоди Списків N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Ради міністрів СРСР, Постановою КМУ № 162 від 11.03.1994, від 16.01.2003 N 36, від 24.06.2016 № 461, Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202.
Записи трудової книжки позивача дозволяють дійти висновку про виконання позивачем в спірні періоди протягом повного робочого дня у шахті робіт, що належать до тих, які належить до списку № 1 та надають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Посилання відповідача на ненадання позивачем пільгових довідок суд не приймає, оскільки основним документом про занятість особи є трудова книжка, довідки використовуються лише у випадках відсутності у трудовій книжці певних необхідних відомостей. Відповідачем у спірному рішенні не наведено, яких відомостей трудової книжки недостатньо для зарахування вказаних періодів до пільгового стажу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
До цього ж, відповідачем не надано суду доказів витребування додаткових документів, необхідних для призначення пенсії.
Щодо визначення позивачем у позовних вимогах періоду роботи з 15.08.1988 по 09.03.1988, то дата початку періоду у такому випадку є пізнішою за його закінчення. Трудова книжка позивача містить записи про роботу у період з 15.02.1988 по 09.03.1988, такий період визначено також відповідачем у спірному рішенні, за текстом позовної заяви позивач також визначає цей період як період з 15.02.1988 по 09.03.1988, відтак суд вважає його позначення у позовних вимогах як період з 15.08.1988 по 09.03.1988 помилковим та дійшов висновку про можливість вважати його періодом роботи з 15.02.1988 по 09.03.1988.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи з 27.04.1987 по 11.06.1987, з 04.08.1987 по 22.10.1987, з 15.02.1988 по 09.03.1988, з 20.06.1988 по 21.04.1995, з 03.06.2015 по 31.10.2015, з 01.02.2016 по 29.02.2016, а отже відповідні позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що під час прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії відповідач не дотримався вимог щодо всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів, стаж позивача обчислено невірно. Рішення відповідача про відмову позивачу у призначенні пенсії не відповідає критеріям, визначеним в ч. 2 ст. 2 КАС України.
Відтак, позовні вимоги про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.02.2020 (№ 2029) про відмову в призначенні пенсії підлягають задоволенню.
Беручи до уваги вказане, також обґрунтованими і таким, що підлягають задоволенню є вимоги позивача про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 04.02.2020 із зарахуванням спірних періодів роботи.
Таким чином, позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 908 грн, який суд вважає за можливе покласти на відповідача повністю.
На підставі положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846, та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.02.2020 (№ 2029) про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.02.2020 про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зарахувати до спеціального (пільгового) стажу періоди роботи з 27.04.1987 по 11.06.1987, з 04.08.1987 по 22.10.1987, з 15.02.1988 по 09.03.1988, з 20.06.1988 по 21.04.1995, з 03.06.2015 по 31.10.2015, з 01.02.2016 по 29.02.2016.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:,
ОСОБА_1 (позивач) - ІПН НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3.
Суддя А.С. Михайлик