Рішення № 103291277, 03.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
200/11064/21
Номер документу
103291277
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2022 року Справа№200/11064/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України, Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства соціальної політики України комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС про визнання рішення від 16.03.2021 року незаконним та скасування його.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Залучено в якості другого відповідача у справі Міністерство соціальної політики України (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, ЄДРПОУ 37567866). Клопотання позивача про розгляд справи без його участі в судовому розгляді – задоволено.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року залучено Донецьку обласну державну адміністрацію в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи до участі у справі №200/11064/21 в якості третього відповідача.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України(надаліКАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, щовідповідачем 1 винесено рішення від 16.03.2021 року про відсутність правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією, з підстав не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження. Зазначив, що надані документи свідчать про те, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 22.05.1988 по 28.08.1988 рік, а рішення відповідача 1 є незаконним та підлягає скасуванню.

Відповідачем 2 через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив судвідмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що документи ОСОБА_1 розглянуто Комісією та прийнято рішення про відсутність правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження, вирішено вилучити посвідчення. Зазначив, що 28.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №793 «Про внесенні змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», згідно з якою остаточне рішення щодо надання відповідного статусу вирішується виключно комісіями з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених обласними та Київською міською державними адміністраціями. З огляду на зазначене у Мінсоцполітики відсутні повноваження щодо розгляду спірних питань стосовно визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідачем 3 через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що позивач звернувся до Регіональної комісії та надав копії документів, які розглянуто регіональною комісією 13 лютого 2019 року та винесено рішення щодо направлення Маріупольською міською радою запиту до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України. Після отримання довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України, регіональною комісією 12 грудня 2019 року розглянуто копії документів ОСОБА_1 щодо видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році» та винесено рішення направити документи на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України. На адресу Регіональної комісії надійшов витяг Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 16 березня 2021 року №1, в якому зазначено, що відсутні правові підстави для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною адміністрацією ОСОБА_1 не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Посвідчення підлягає вилученню з повідомлення місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Зазначив, що остаточне рішення щодо відсутності правових наслідків для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 прийнято Комісією зі спірних питань, Регіональна комісія не порушувала права позивача, оскільки діяла в межах своїх повноважень з дотриманням вимог чинного законодавства.

Одночасно, відповідачем 3 разом із відзивом подано клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом сторін), яке вмотивоване тим, що відповідач 3 зацікавлений в тому, щоб судове рішення було прийняте з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Розглянувши заявлене відповідачем клопотання суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Як вбачається із матеріалів справи та поданому представником відповідача клопотанні не наведено обґрунтованих доводів протилежного, характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

За таких обставин, судом не встановлено підстав для задоволення заявленого клопотання.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач – ОСОБА_1 ,громадянин України (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий ІллічівськимРВ Маріупольського ГУ УМВС України в Донецькій області 14 червня 1996 року), має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 , яке видане Донецькою обласною державною адміністрацією12 серпня 1997 року. В посвідченні зазначено, що воно безстрокове та діє на всій території України.Має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1988 р., що підтверджується вкладкою № НОМЕР_3 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_2 , у вкладці зазначено, що воно безстрокове, є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від 30 листопада 2010 року (а.с. 15-16).

Відповідач 1 - Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідач 2 - Міністерство соціальної політики України, відповідач 3 - Донецька обласна державна адміністрація в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України є суб`єктами владних повноважень, які в даних правовідносинах згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України мають адміністративну процесуальну дієздатність.

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_5 від 15 листопада 1973 року ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 22 травня 1988 по 28 серпня 1988 року, отримав дозу опромінення Д – 4,507 рентгена. Знаходився у 30-ти кілометровій зоні під час робіт з ліквідації аварії на ЧАЕС. (а.с. 7-8)

Судом встановлено, що відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №43872 від 15.10.2008 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 22.05.1988 по 28.08.1988 року, дні виїзду в зони (на об`єкти, населені пункти) не відображено. Отримав дозу опромінення Д – 4,507 рентгена. (а.с. 9)

Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії зі встановлення зв`язку захворювань, інвалідності та смерті з впливом іонізуючого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 13.11.1992 року №8333/69-11 встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов`язане з виконанням обов`язків воєнної служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с. 10)

Відповідно до довідки Військової частини 51559 с. Оране №0958/10 від 28 серпня 1988 року ОСОБА_1 на збори Першотравневим РВК Донецької області виконуючи службові обов`язки у військовій частині 51559 у період з 22 травня 1988 по 28 серпня 1988 року. Отримував за дев`яносто днів тарифну ставку в одинарному розмірі.(а.с. 12)

Відповідно до довідки Обласної медико-соціальної експертної комісії №5 серії 10 АА №159849 від 29.11.2010 року ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності, пов`язану з виконанням обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с. 13)

Відповідно до довідки Обласної медико-соціальної експертної комісії №5 серії 10 ААА №031704 від 29.11.2010 року ОСОБА_1 встановлено ступінь втрати працездатності 60%. (а.с. 14).

Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлено відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС через непідтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження, що викладено в протоколі № 1 від 16.03.2021 року (витяг з протоколу а.с. 4)

Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав дляприйняття відповідачем - 1 рішення про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС через не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).

Згідно з ч. 1, ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами: видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, видача довідок, про заробітну плату за цей період, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а за період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Статтею 10 Закону України № 796-XII передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Згідно з положеннями ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року за № 51 (далі – Порядок № 51) (який був чинним під час видачі позивачу відповідного посвідчення, втратив чинність 25.07.2018 р. на підставі Постанови КМУ № 551 від 11.07.2018), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 10 абзацу 4 Порядку № 51 посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Постановою Кабінету Міністрів України № 551 від 11.07.2018 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок № 551, в редакції,що діяла на час виникнення спірних правовідносин), який визначає процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

За змістом пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 за № 551 зобов`язано Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, зокрема, провести до 1 січня 2022 року заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).

Постановою № 551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброй у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

Порядок № 551 регламентує процедуру видачі (заміни) посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Згідно з п. 11 Порядку № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Посвідчення видаються, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби); довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.

Особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою;хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи - на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованої медичної установи Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію МОЗ (далі - експертні комісії), та акта за формою Н-1;

Судом встановлено з матеріалів справи, що позивачу видане посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 від 12.08.1997 року (категорія 1). До посвідчення видана вкладка № НОМЕР_3 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 11.01.2011, яка є безстроковою. Відповідно до експертного висновку від 13.11.1992 № 8333/69-11 ОСОБА_1 встановлено діагноз та зроблено висновок про те, що його захворювання пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно з довідкою МСЕК від 29.11.2010 №159849 позивачу встановлено 3 групу інвалідності та зазначено, що захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC та згідно з довідкою від 29.11.2010 № 031704 визначено ступінь втрати професійної працездатності 60 % безстроково.

Додані до позовної заяви докази підтверджують, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Зазначені докази є самостійною та безпосередньою підставою для видачі посвідчення відповідно до п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильськоїкатастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року № 551.

Відповідно до протоколу № 1 від 16.03.2021 року Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлено відсутність підстав для підтвердження позивачу - ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС через непідтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження.

Наведене рішення не містить будь-якого обґрунтування та причин неврахування наданих позивачем до заяви про підтвердження статусу документів, відповідно до яких позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримував підвищену заробітну плату за період цієї участі, отримав за наслідком такої участі захворювання внаслідок якого йому встановлено інвалідність. В даному випадку висновки Комісії зі спірних питань про не підтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження та наявність підстав для вилучення посвідчення суперечать змісту наданих позивачем документів, а само рішення є необґрунтованим та невмотивованим.

Суд зазначає, що сам Закон № 796-ХІІ не містить положень, про необхідність повторного підтвердження статусу, у зв`язку із заміною старого зразка посвідчення на новий. Заміна наявного посвідчення та видача посвідчення не є аналогічними за правовим змістом поняттями. Ані положення Постанови №551, ані Порядку №551 не вказують, що з метою заміни посвідчення особа має повторно підтвердити відповідний статус, за наявності відповідних підтверджуючих документів.

Зміна умов отримання певного статусу особи після його встановлення може мати своїм наслідком порушення принципу правової визначеності.

Крім цього, п. 11 Порядку № 551 передбачає можливість вилучення посвідчення відповідної категорії у разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі, чого в даному випадку встановлено не було.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволеннявимог позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оформленого протоколом № 1 від 16.03.2021 року про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи змінену редакцію п. 13 Порядку № 551, у редакції постанови КМУ № 793 від 28.07.2021 року, що не передбачає розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, комісією при Мінсоцполітики, та те, що відповідно до п. 11 Порядку № 551 у редакції постанови КМУ № 793 від 28.07.2021 року посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, з метою ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог, задовольнивши позов, шляхом зобов`язання Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи повторно розглянуто питання підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За наслідками судового розгляду суд дійшов висновку про задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору як особа віднесена до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно квитанції №2170703 від 18 серпня 2021 року позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 951,60 грн.

Разом з тим, суд вважає за необхідне наголосити, що у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону 3674-VI, в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила.

У зв`язку з перебуванням судді Троянової О.В. у щорічній основній відпустці, розгляд справи проводиться у перший робочий день.

Згідно частини 3 статті 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України, Донецької обласної державної адміністрації в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, викладене в протоколі № 1 від 16.03.2021 року про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС.

Зобов`язати Донецьку обласну державну адміністрацію в особі Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (адреса: 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, Олекси Тихого, буд. 6, ЄДРПОУ 00022473) розглянути повторно питання підтвердження ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Рішення прийнято, складено та підписано в повному обсязі в нарадчій кімнаті 03 лютого 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Перший апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Суддя О.В. Троянова