Рішення № 103290914, 01.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2022
Номер справи
200/16001/21
Номер документу
103290914
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2022 року Справа№200/16001/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: 47851, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Городниця, адреса для листування: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (юридична адреса: 84207, Донецька область, м Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64, код ЄДРПОУ 26010987) про визнання дій неправомірними та стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

17 листопада 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника, адвоката Латиш Катерину Олександрівну, яка діє на підставі ордеру серії АН № 1029459 від 02 березня 2021 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови позивачу у виплаті разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, які викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 р., в загальному розмірі 7 354,00 грн. за 2021 рік;

- стягнути з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на користь позивача разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2021 рік, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 р., в загальному розмірі 7 354,00 грн.;

- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката в сумі 1 816,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що має статус учасника бойових дій та згідно статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" отримує право на нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня кожного року у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року по справі № 3-р/2020. Проте, відповідач у 2021 році сплатив разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 1 491,00 грн. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку із чим звернувся до суду з даним позовом (а. с. 1-3).

Ухвалою суду від 18 листопада 2021 року позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк, для усунення недоліків шляхом надання до суду доказів (а. с. 16).

07 грудня 2021 року представником позивача на виконання ухвали суду від 18 листопада 2021 року подані докази про нарахування та виплату відповідачем у 2021 році позивачу грошової допомоги до 5 травня у розмірі 1 491,00 грн. (а. с. 20-21).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 23-24).

Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

11 січня 2022 року відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Зазначив, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році здійснювалось на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 08 квітня 2021 року № 325 у розмірі 1 491,00 грн. У зв`язку з чим, вважає, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Щодо стягнення судових витрат пов`язаних з правничою допомогою адвоката, відповідач зазначає, що витрати на складання та надіслання адвокатського запиту до УСЗН Дружківської міської ради в сумі 681,00 грн. безпосередньо не пов`язані з судовим розглядом цієї справи. Окрім того просить врахувати правовий висновок, який викладено у постанові Верховного Суду від 16.04.2020 р. у справі № 727/4597/19, а саме те, що адвокат може надати документ (довідку, квитанцію, тощо), який буде підтверджувати факт отримання коштів адвокатом від позивача. Проте такого доказу, позивачем не надано. На підставі чого, просив у задоволенні позовних вимог відмовити (а. с. 29-35).

З 10 січня 2022 року по 14 січня 2022 року включно суддя Черникова А.О. перебувала у відпустці.

З 17 січня 2022 року по 29 січня 2022 року включно суддя Черникова А.О. знаходилась на лікарняному.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , який видано Підволочинським РВ УМВС України в Тернопільській області 20 березня 2000 року та зареєстрований за адресою: 47851, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Городниця, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 (а. с. 4-6).

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3 від 24 квітня 2015 року (а. с. 7).

Відповідач, Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради знаходиться за юридичною адресою: 84207, Донецька область, м Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64, код ЄДРПОУ 26010987, є органом державної влади та належним відповідачем у справі.

З представленої довідки від 03.12.2021 р. за вих. №0.215/10254/21, яка видана відповідачем, вбачається, що ОСОБА_1 у 2021 році виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 1 491,00 грн. (а. с. 21).

Не погоджуюсь з діями відповідача, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку обставин справи, суд встановив наступне.

Правовий статус ветеранів війни визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (зі змінами та доповненнями), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них (далі - Закон № 3551-XII).

Відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року № 367-XIV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Як зазначено в постанові Великої палати Верховного Суду від 13.01.2021 р. у справі №440/2722/20, правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон № 3551-XII. Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетний кодекс України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відновлено дію частини четвертої статті 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Водночас, Кабінет Міністрів України у постанові від 8 квітня 2021 р. № 325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова № 325) установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, проводиться учасникам бойових дій у розмірі 1 491 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 12 цього Закону. Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діє Закон № 3551-XII і Постанова № 325.

Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році слід застосовувати не Постанову № 325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Відтак, із урахуванням встановлених обставин та правової позиції Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд доходить висновку, що виплачуючи позивачу спірну допомогу за 2021 рік у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 р. № 325, відповідач допустив порушення норм статті 12 Закону від 22.10.1993 р. № 3551-XII (у редакції Закону від 25.12.1998 р. № 367-XIV), яка передбачала виплату учасникам бойових дій допомоги до 5 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Така правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною в постанові від 13 січня 2021 року у зразковій справі № 440/2722/20.

Оскільки щорічну разову грошову допомогу позивачу виплачено відповідачем у розмірі, меншому, ніж передбачено статтею 12 частиною 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд дійшов висновку про порушення ним прав позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі: 7 354,00 грн.

Вирішуючи питання щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу в сумі 1816 грн., суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з частинами 1-4 статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

За змістом статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон) договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Згідно з частиною 7 статті 139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

У відповідності до частини 4 статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частиною 5 статті 134 КАС України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Дослідивши зміст наданих доказів на підтвердження витрат на правничу допомогу, суд доходить висновку, що розмір понесених витрат на правничу допомогу не є співмірним із складністю справи та обсягом виконаних адвокатом робіт.

На переконання суду, є непропорційною складності справи та предмету спору, адже у позові заявлено лише одну вимогу, що пов`язана із виплатою позивачу виплати разової грошової допомоги до 5 травня.

Суд зазначає, що підготовка позову такої категорії справ не потребує вивчення великого обсягу фактичних даних, оскільки правова позиція по даному спору визначена у рішенні Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у зразковій справі № 440/2722/20.

Крім того Велика Палата Верховного Суду у додатковій постанові від 19.02.2020 р. по справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19) вказала, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

З огляду на викладене, враховуючи обсяг позовної заяви, документів по справі, а також, те що справу віднесено до справ незначної складності, суд вважає, що понесені позивачем витрати в сумі 1 816,00 грн. є неспівмірними зі складністю справи.

Відтак, заявлений розмір витрат на професійну правничу допомогу необхідно зменшити до 1 000 грн., що відповідатиме вимогам співмірності, розумності та справедливості.

Пунктом 3 частини 2 статті 2 КАС України вказано, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", доказів понесення ним інших судових витрат, матеріали справи не містять, отже судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 134, 139, 241-243, 245, 246, 263, 291, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: 47851, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Городниця, адреса для листування: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (юридична адреса: 84207, Донецька область, м Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64, код ЄДРПОУ 26010987) про визнання дій неправомірними та стягнення суми, - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, які викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 р., в загальному розмірі 7 354,00 грн. за 2021 рік.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (юридична адреса: 84207, Донецька область, м Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64, код ЄДРПОУ 26010987) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: 47851, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Городниця, адреса для листування: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2021 рік, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 р., в загальному розмірі 7 354,00 грн. (сім тисяч триста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Стягнути з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (юридична адреса: 84207, Донецька область, м Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64, код ЄДРПОУ 26010987) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: 47851, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Городниця, адреса для листування: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судові витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката в сумі 1 000,00 грн. (одну тисячу гривень).

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Повний текст рішення складений та підписаний 01 лютого 2022 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова