
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження
02 лютого 2022 року Справа №200/3787/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голуб В.А. розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої грошової допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої грошової допомоги.
29 липня 2021 року судом прийнято рішення у даній справі, яким позов задоволено у повному обсязі. Суд визнав протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком. Стягнув з Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради на користь ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в рішенні Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6 800 (шість тисяч вісімсот) гривень 00 копійок. Стягнув з Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 700 (сімсот) гривень 00 копійок.
21 вересня 2021 року видано виконавчі листи у справі, за якими визначено боржником Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради.
Разом з тим, 26 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про заміну у цьому виконавчому провадженні боржника, оскільки наразі Словянської міської ради не існує як юридичної особи, а утворено Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області.
Розгляд вказаної заяви призначений на 16-00 год. 02.02.2022.
Сторони на судове засідання не з`явились, а тому суд вважає за можливе розглянути вказану заяву в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 380 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції».
Указом Президента України від 26.05.2021 № 210/2021 утворено Слов`янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області.
Розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 04.08.2021 № 71/7-21-рк призначено голову Слов`янської міської ВЦА.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Розпорядженням керівника Слов`янської міської ВЦА від 14.09.2021 № 11 створено юридичну особу Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області та затвердженого його положення (далі – Положення № 11).
14.09.2021 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений запис про державну реєстрацію Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (код за ЄДРПОУ 44522551).
Абзацом 2 пункту 1.1 Положення № 11 встановлено, що до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області переходять права Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради у всіх зобов`язаннях і обсязі і на умовах, що існують на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Розпорядженням керівника Слов`янської міської ВЦА від 30.09.2021 № 49 визначено, що Слов`янська міська ВЦА спроможна здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів Слов`янської міської ради.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У даному випадку, коли при виконанні судового рішення, яке набуло законної сили, боржником у справі є суб`єкт владних повноважень, боржником, фактично, є саме держава в особі того органу, який наділений повноваженнями на виконання функцій, які необхідні для реального відновлення та захисту прав особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Таким чином, в даному випадку, питання заміни сторони виконавчого провадження має розглядатись як публічне правонаступництво, при якому вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого. Функції держави, які реалізовувалися вибувшим із правовідносин органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 06.08.2021 у справі № 809/721/18, від 27.05.2021 року у справі № 2а/1215/98/2012, від 21.04.2021 у справі № 429/3281/13-а, від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а, від 10.09.2020 у справі № 420/5772/18, від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, від 13.03.2019 у справі № 524/4478/17, від 20.02.2019 у справі № 826/16659/15.
Тобто, в даному випадку, з початку виконання Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області функцій Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради та набуття його прав та зобов`язань, відбулося публічне правонаступництво прав та обов`язків цього органу новоствореним управлінням.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
За таких обставин, беручи до уваги, що Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області набуті права та обов`язки Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни боржника у виконавчому листі, адже відомостей щодо відкриття виконавчого провадження до суду не надано.
Отже, заява ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні підлягає частковому задоволенню.
На підставі вищезазначеного, та керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 370, 379 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні, - задовольнити частково.
Замінити боржника у виконавчих листах по справі № 200/3787/21 від 21.09.2021 з Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради на Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (адреса: 84122, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Слов`янськ, вул. Василівська, будинок 11; код ЄДРПОУ 44522551).
В решті заявлених вимог, - відмовити.
Повний текст ухвали складено 02.02.2022.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Голуб