Рішення № 103290563, 31.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2022
Номер справи
200/16769/21
Номер документу
103290563
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2022 року Справа№200/16769/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Півдненно-східного межрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо не внесення зміни до виданої довідки від 27.08.202 І р №3/702 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , не вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення- «індексація», в розмірі виплачену станом на 05 березня 2019 року за прирівняною посадою молодший інспектор 1 категорії відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятора №6 та не надіслання цієї довідки до ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019р.;

зобов`язати Півднснно-східне межрегіональне Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України внести зміни до виданої довідки від 27.08.2021 р. №3/702 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення- «індексація», в розмірі виплачену станом на 05 березня 2019 року за прирівняною посадою молодший інспектор 1 категорії відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятора №6 та надіслати цю довідку до ГУ ПФУ в Донецькій області та ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії з 01.04.2019р.

Позов обґрунтовував тим, що є пенсіонером за лінією МВС. Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за запитом позивача складена довідка, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Разом з тим, як вбачається з довідки, в ній відсутня така складова грошового забезпечення, як індексація, у зв`язку з чим ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою в якій я просив внести зміни до виданої довідки, вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення «Індексація» в сумі, виплаченій станом на 05 березня 2019 року за прирівняною посадою. Оновлену довідку позивач просив направити на адресу ГУ ПФУ в Донецькій області та позивачу на електронну та поштову адресу.

З відповіді, яка надійшла від відповідача ОСОБА_1 дізнався що позивач відмовив в задоволенні вимог заяви, вказавши, що в виданій довідці були включені складові грошового забезпечення та підстав для врахування індексації немає.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що виходячи з положень ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та їх офіційного тлумачення сума індексації грошового забезпечення не повинна враховуватися при перерахунку пенсії. Просив в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 01.12.2021 року відкрито провадження по справі.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після призначення пенсії позивачу проводили перерахунок пенсії, що сторонами не заперечуються.

У зв`язку із введенням нових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою молодший інспектор 1-ї категорії відділу режиму та охорони Артемівського СІЗО № 6 відповідачем була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідка від 27.08.2021 року № 3/702 з 05.03.2019 року, яка містить наступні складові грошового забезпечення станом на листопад 2019 року: посадовий оклад 3000 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик внутрішньої служби 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 1608 грн.; надбавка за особливості проходження служби 23,3% - 1367, 60 грн.; премія 37,2% - 1116,0 грн.; всього 8111,60 грн.

До вказаної довідки відповідач не вніс таку складову грошового забезпечення як індексація.

Листом відповідача від 01.10.2021 року № 33-2866-21/К-1746 позивачу відмовлено у внесенні змін до виданої відповідачем довідки про розмір його грошового забезпечення шляхом зазначення в ній такої складової грошового забезпечення як індексація та в направленні її на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для подальшого перерахунку основного розміру його пенсії.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно ч. 3, 5 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При звільненні зі служби особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист". На осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (ст. 43 вказаного Закону).

Право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року відповідачем не оспорюється.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Пунктом 4 ч. 10 ст. 62 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 вказаного Закону, яка регулює питання грошового забезпечення поліцейських, грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід`ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо.

Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених у тому числі зі служби в органах державної кримінально-виконавчої служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 року у справі №638/9697/17, від 15.04.2019 року у справі № 522/9659/16-а, від 30.09.2019 року у справі №751/4349/16-а, від 08.02.2021 року в справі №820/4963/18.

Отже відповідачем протиправно не включено до довідки та в подальшому відмовлено у внесенні змін до неї шляхом зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення позивача для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії такої складової грошового забезпечення як індексація грошового забезпечення.

Вказаними діями та бездіяльністю відповідач порушив права та законні інтереси позивача, з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом, який гарантував би повне їх відновлення та унеможливив би подальше звернення до суду (ч. 2 ст. 9, п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

При цьому саме відповідач має виправити недоліки довідки, що складена ним, шляхом внесення до неї змін.

Покладання такого обов`язку на іншу особу не відповідало би вимогам законодавства.

Щодо вимог про направлення копії довідки позивачу суд зазначає, що зазначене право на отримання оновленої довідки може бути реалізовано шляхом надання позивачем певної заяви та не потребує окремого судового захисту на даному етапі правових відносин. Також суд зауважує, що визначення в резолютивній частині рішення конкретної цілі надання довідки, а саме "для перерахунку" є втручанням в дискредиційні повноваження органу пенсійного фонду, крім цього у суду відсутні підстави вважати, що вказаний орган не виконає покладені на нього повноваження з приводу перерахунку.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вул.Короленка, б.4, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 40867332) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Півдненно-східного межрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо не внесення зміни до виданої довідки від 27.08.202 І р №3/702 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , не вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення- «індексація», в розмірі виплачену станом на 05 березня 2019 року за прирівняною посадою молодший інспектор 1 категорії відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятора № 6 та не надіслання цієї довідки до ГУ ПФУ в Донецькій області.

Зобов`язати Півднснно-східне межрегіональне Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України внести зміни до виданої довідки від 27.08.2021 р. №3/702 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , вказавши в ній окремим рядком складову грошового забезпечення- «індексація», в розмірі виплачену станом на 05 березня 2019 року за прирівняною посадою молодший інспектор 1 категорії відділу режиму та охорони Артемівського слідчого ізолятора №6 та надіслати цю довідку до ГУ ПФУ в Донецькій області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південно-східного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вул.Короленка, б.4, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 40867332) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка