
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2022 року Справа№200/16708/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бєломєстнова О.Ю.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А0989 про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
24.11.2021 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини А0989 (код ЄДРПОУ: 26615223, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Комишова, 1), у якій просить:
- визнати протиправними дії військової частини А0989 стосовно ОСОБА_1 щодо невірного нарахування індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року;
- зобов`язати військову частину А0989 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, з урахуванням виплаченої суми.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач до 01.11.2016 року проходив військову службу у військовій частині польовій пошті В2095, яка знаходиться на фінансовому забезпечення військової частини А0989. В подальшому позивач з`ясував, що відповідач не виплачував йому індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року. Зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 року у справі № 380/7626/21 було частково задоволено його позовні вимоги та зобов`язано військову частину А0989 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року. Надалі, 27.09.2021 року відповідач виконав рішення суду та виплатив йому індексацію грошового забезпечення у сумі 763,43 грн. Вважає, що військова частина А0989 здійснила невірне нарахування суми індексації, яка повинна була бути виплачена йому, внаслідок невірного визначення базового місяця. Наведене стало підставою його звернення до суду.
Ухвалою суду від 29.11.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
22.12.2021 року відповідач засобами електронного зв`язку надав відзив на адміністративний позов, у якому просив у задоволенні позову відмовити, закрити провадження у справі. Свою позицію обґрунтовував тим, що військовою частиною А0989 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі № 380/7626/21 від 19.07.2021 року перераховано на картковий рахунок позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року в сумі 767,30 грн. В рішенні суду не зазначалася підрахована та визначена конкретна сума індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року.
Крім того, зазначив, що позивача було зараховано до списків особового складу військової частини А0989 15.07.2015 року, станом на 01.01.2008 року позивач на військовій службі не перебував, грошове забезпечення військовослужбовець не отримував, а отже посадовий оклад позивача у січні 2008 року не підвищувався. Отже, твердження позивача, що січень 2008 року є базовим, не відповідають фактичним обставинам справи. Вважає, що в даному випадку базовим місяцем для проведення індексації є місяць прийняття на роботу (на військову службу), а саме липень 2015 року.
Дослідивши подані сторонами докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) згідно з послужним списком, наказом командира ВЧ А2095 (по стройовій частині) № 298 від 25.10.2016 року, з 25.10.2016 року виключено із списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/7626/21 від 19.07.2021 року визнано протиправною бездіяльність Військової частини А0989 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.11.2016. Зобов`язано Військову частину А0989 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.11.2016.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Зазначене рішення набрало законної сили та не підлягало оскарженню.
Військовою частиною А0989 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі № 380/7626/21 від 19.07.2021 року перераховано на картковий рахунок позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року в сумі 767,30 грн., згідно платіжного доручення № 4313 від 24.09.2021 року.
Як вбачається з наданого відповідачем розрахунку індексації за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року ОСОБА_1 , базовим місяцем для нарахування індексації був визначений липень 2015 року.
Вважаючи протиправною виплату відповідачем індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року, із застосуванням липня 2015 року як базового місяця для цього, замість січня 2008 року, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх порушених законних прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
За приписами ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Преамбулою Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
З урахуванням відсутності окремого закону щодо індексації грошового забезпечення військовослужбовців, до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до положень ст.1 цього Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно положень ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частиною 2 тієї самої статті визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/7626/21 від 19.07.2021 року визнано протиправною бездіяльність Військової частини А0989 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.11.2016. Зобов`язано Військову частину А0989 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.11.2016. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Крім того, зазначено, що “… визначення розміру індексації грошового забезпечення, який підлягає виплаті на користь позивача належить до компетенції відповідача і суд не має повноважень здійснювати її розрахунок до моменту його проведення відповідачем. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.
Оскільки на даний час нарахування та виплата на користь позивача індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.11.2016 не здійснювалося, суд вважає, що відсутні порушені права позивача щодо правильного нарахування на його користь відповідачем індексації грошового забезпечення, які підлягають захисту в судовому порядку.
Оскільки індексація грошового забезпечення, яку позивач просить нарахувати та виплатити, йому не нараховувалася та ще не виплачувалася, вказана позовна вимога задоволенню не підлягає як передчасна.”
Зазначене рішення не оскаржувалося та набрало законної сили.
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що військовою частиною А0989 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі № 380/7626/21 від 19.07.2021 року перераховано на картковий рахунок позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року в сумі 767,30 грн., згідно платіжного доручення № 4313 від 24.09.2021 року.
При цьому, базовий місяць для нарахування індексації був визначений липень 2015 року.
У зв`язку з наведеним суд зазначає наступне.
Положеннями ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 17.07.2003 року прийнято Постанову «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 1078 (надалі - Порядок).
Згідно з п.4 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
У п.1-1 Порядку визначено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до п.5 Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Тобто саме він є базовим для обчислення індексу споживчих цін.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. При цьому, у разі підвищення посадових окладів у місяці, в якому право на індексацію ще не виникло, такий місяць є базовим.
З 01.12.2015 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 526 від 13.06.2012 року в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 1013 від 09.12.2015 року Порядок доповнено пунктом 10-2.
Відповідно до нього для новоприйнятих працівників обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Це спростовує твердження відповідача про індивідуальне обрахування індексу споживчих цін для кожного військовослужбовця та визначення базовим місяцем для цього місяця прийняття останнього на службу. Базовим є місяць, у якому мало місце підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник, що прямо зазначено у нормативно-правовому акті уповноваженого на його розроблення органу - КМ України.
Крім того, згідно з п.14 Порядку роз`яснення щодо його застосування надає Мінсоцполітики.
Мінсоцполітики в листі від 28.04.2016 року № 201/10/1.37-16 надало роз`яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: "Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року".
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів постановлено вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.01.2008 року та діяла на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено в тому числі схему посадових окладів осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.
Тобто базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення військовослужбовця в даному випадку за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року є січень 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, яка набрала чинності з 01.01.2008 року та якою було підвищено посадові оклади військовослужбовцям.
З розрахунку відповідача вбачається, що на виконання рішення суду індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року була виплачена ОСОБА_1 за базовим місяцем – липень 2015 року у сумі 763,43 грн. Викладене зазначене також у відзиві відповідача на адміністративний позов.
З огляду на викладені вище висновки щодо порядку обчислення індексації позивачеві, судом встановлена помилковість розрахунку індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року, зокрема у частині базових місяців.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що відповідачем здійснено протиправні дії щодо нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – липень 2015 року.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на наявність рішення Львівського окружного адміністративного суду як підстави для закриття провадження у справі.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.238 КАС України, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Суд зауважує, що підстави спору у справі, що розглядається, та у справі №380/7626/21 є різними, оскільки змінилися фактичні обставини відносин між сторонами. Так, на час ухвалення рішення у справі Львівського окружного адміністративного суду №380/7626/21 індексація не була нарахована позивачеві, тому базовий місяць, що при цьому мав застосовуватися, не був спірним. Саме у зв`язку з цим Львівський окружний адміністративний суд частково задовольнив позовні вимоги та не визначив базовий місяць, встановлюючи обов`язок відповідача нарахувати спірну індексацію. Вже після прийняття судом рішення у справі №380/7626/21 між сторонами виник спір щодо базового місяця, який має застосовуватися при нарахуванні індексації. Відтак з`явилися нові фактичні обставини, які не існували раніш, що визначають відмінність підстав позовів у наведених вище справах. У зв`язку з цим су не вбачає передбачених п.4 ч.1 ст.238 КАС України підстав для закриття провадження у справі.
Надаючи правову оцінку обраному позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об`єднаного Королівства” (Chahal v. TheUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Таким чином, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Тому достатнім, необхідним та ефективним способом захисту є:
- визнання протиправними дій військової частини А0989 щодо нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – липень 2015 року;
- зобов`язати військову частину А0989 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – січень 2008 року, з відрахуванням раніше виплаченої суми індексації.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, тому виходячи з положень ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 139, 193, 242-246, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини А0989 про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії військової частини А0989 щодо нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – липень 2015 року.
Зобов`язати військову частину А0989 (код ЄДРПОУ: 26615223, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Комишова, 1) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – січень 2008 року, з відрахуванням раніше виплаченої суми індексації.
Повний текст судового рішення складено та підписано 25 січня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Бєломєстнов О.Ю.