
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2022 року Справа№200/10936/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
1) визнати противоправними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову згідно рішення від 09.04.2021 року в призначенні ОСОБА_1 , пенсії згідно заяви від 01.04.2021 та неврахуванні до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи;
2) скасувати рішення Селидовського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області від 09.04.2021 як незаконне;
3) зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2: періоди роботи:
- з 01.06.2001 по 01.03.2008, з 02.03.2008 по 30.09.2014, з 03.10.2014 по 06.11.2017 в якості машиніста підйомних машин поверхні ш. № 2 «Новогродівська» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглеруструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт»,
- з 02.08.2019 по 17.01.2020 в якості машиніста конвеєрів на підприємстві ПАТ «ЦЗФ «Росія»,
- з 02.03.2020 по 31.03.2021 в якості гірника поверхні на підприємстві ВП «Шахта 1-3 “ Новогродівська» ДП «Селидоввугілля»;
до страхового стажу періоди роботи:
- з 01.01.2020 по 17.01.2020 на підприємстві ПАТ «ЦЗФ «Росія»,
- з 01.01.2020 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля»;
повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 квітня 2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням зазначених періодів пільгового та страхового стажу, застосувавши висновки викладені в Рішенні Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року за № 2-р/2020 щодо визнання такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст. 13, частину другу ст. 14 пункти б, г, ст. 54 Закону України “ Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 р. № 1788-Х11 зі змінами внесеними Законом України “ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 2 березня 2015 року № 213-У111.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 30 серпня 2021 року провадження в цій справі зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду в зразковій справі № 360/3611/20 (Пз/9901/32/20).
Ухвалою суду від 06 грудня 2021 року поновлено провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до положень статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 01.04.2021 року позивач через веб-портал звернулась до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
09.04.2021 Селидовським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії у зв`язку з недосягненням пенсійного віку 53 років та відсутністю 10 років пільгового стажу за Списком №2. Відповідно до вказаного рішення страховий стаж ОСОБА_1 складає 33 роки 11 місяців 10 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком №2 - 06 років 08 місяців 26 днів. До пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.06.2001 по 01.03.2008 на підприємстві ш. № 2 «Новогродівська», оскільки в довідці не підтверджено пільговий характер роботи та відсутні накази про атестацію робочих місць. До пільгового та страхового стажу не зараховано період роботи на підприємстві ПАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Росія» з 01.01.2020 по 17.01.2020, на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» з 02.03.2020 по 31.12.2020, оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків до ДПС України, з 01.01.2021 по 31.03.2021, оскільки відсутні суми нарахованої заробітної плати до СПОВ.
Крім того зазначено, що відповідно до розрахунку стажу ОСОБА_1 відповідач не зарахував до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 02.03.2008 по 30.09.2014, з 03.10.2014 по 06.11.2017 в якості машиніста підйомних машин поверхні ш. № 2 «Новогродівська» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглеруструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Позивач вказує про те, що на момент звернення до відповідача із відповідною заявою вона досягла 50 років, має необхідний стаж роботи (загальний та спеціальний), тому наявні усі правові підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 50 років відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції до внесення змін Законом № 213-VIII. Просила задовольнити позовні вимоги.
Станом на час розгляду справи, відповідачем 1 відзиву на позовну заяву не надано, про причини неподання відзиву на позовну заяву відповідачем суду не повідомлено.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечило проти задоволення зазначених вимог позивача, просило у задоволенні його позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач надав відзив на позов, в якому вказав, що 09.04.2021 територіальним органом ПФУ винесено рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України №1058 у зв`язку з відсутністю 10 років пільгової роботи за Списком №2.
До пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 01.06.2001 по 01.03.2008, з 02.03.2008 по 30.09.2014, з 03.10.2014 по 06.11.2017 в якості машиніста підйомних машин поверхні ш. № 2 «Новогродівська» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглеруструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», оскільки в даних довідках не підтверджено пільговий характер роботи позивача та відсутні накази про атестацію робочих місць.
До страхового стажу не зараховані періоди з 02.08.2019 по 17.01.2020 в якості машиніста конвеєрів на підприємстві ПАТ «ЦЗФ «Росія», з 02.03.2020 по 31.03.2021 в якості гірника поверхні на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля»; з 01.01.2020 по 17.01.2020 на підприємстві ПАТ «ЦЗФ «Росія», з 01.01.2020 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля» оскільки відсутні відомості про щомісячне утримання суми страхових внесків до ДПС України.
Щодо призначення пенсії на пільгових умовах на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ в редакції яка діяла до ухвалення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, відповідач наполягає на застосуванні до спірних правовідносин статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зауважує, що позивачка буде мати право на призначення пенсії на пільгових умовах по досягненню 53 років. У зв`язку з цим просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 .
Відповідач 1 – Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274) є суб`єктом владних повноважень – органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Відповідач 2 – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) є суб`єктом владних повноважень – органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
01.04.2021 позивач через Веб-портал звернулась до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії згідно п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
09.04.2021 Селидовським ОУ ПФУ Донецької області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з недосягненням пенсійного віку – 53 роки та відсутністю 10 років пільгової роботи за СП №2.
Відповідно до вказаного рішення страховий стаж ОСОБА_1 складає 33 роки 11 місяців 10 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком №2 - 06 років 08 місяців 26 днів.
До пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.06.2001 по 01.03.2008 на підприємстві ш. № 2 «Новогродівська», оскільки в довідці не підтверджено пільговий характер роботи та відсутні накази про атестацію робочих місць.
До пільгового та страхового стажу не зараховано період роботи на підприємстві ПАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Росія» з 01.01.2020 по 17.01.2020, на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» з 02.03.2020 по 31.12.2020, оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків до ДПС України, з 01.01.2021 по 31.03.2021, оскільки відсутні суми нарахованої заробітної плати до СПОВ (ОК-5 від 05.04.2021) /а.с. 11-12/.
Трудова книжка ОСОБА_1 , серії НОМЕР_2 , містить, зокрема наступні записи:
запис №15 – 01.12.1998 переведена машиністом підйомних машин в енерго-механічну службу (нак №899 від 15.12.98);
запис №16 – 01.06.2001 Шахта №2 «Новогродівська» увійшла у склад Селидовської дирекції з ліквідації шахт ДП «Укрвуглеруструктуризація» (нак №85 від 05.07.01 УГКР);
запис №17 – 01.06.2001 переведена машиністом підйомних машин на поверхні в енерго-механічну службу (нак №94к від 05.07.01);
запис №19 – 01.04.2007 Селидовська ДЛШ реорганізована шляхом перетворення в Селидівське управління по ліквідації шахт (нак №10 від 15.01.2007 Дон УР);
запис №20 – 01.03.2008 Селидовське УЛШ реорганізовано в Донецьку виконавчу дирекцію по ліквідації шахт ДП «Укрвуглереструктуризація» (нак №10 від 29.02.2008);
запис №25 – 30.09.2014 звільнена за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України) (нак. №179/к від 30.09.2014);
запис 26 – 03.10.2014 прийнята машиністом підйомних машин на поверхні ділянки «Енергомеханічна служба» шахти №2 «Новогродівська» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглеруструктуризація» (нак №23/к від 01.10.2014);
запис №27 – 07.11.2017 переведена сторожем ліквідованої шахти №2 «Новогродівська» (нак №53-к від 06.11.2017);
запис №28 – 31.07.2019 звільнена за власним бажанням ст. 38 КЗпП України (нак. №37/к від 31.07.2019);
запис №29 – 02.08.2019 прийнята машиністом конвеєрів 2 розряду ПрАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Росія» (нак №95/к від 01.08.2019);
запис №30 – 17.01.2020 звільнена за власним бажанням ст. 38 КЗпП України (нак. №3к від 17.01.2020);
запис №31 – 23.01.2020 прийнята учнем гірника поверхні на дільницю «Технологічний комплекс поверхні» ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» (нак №13/к від 23.01.2020);
запис №32 – 02.03.2020 переведена гірником поверхні 2 р. на дільницю «Технологічний комплекс поверхні» (нак №785 від 02.03.20);
запис №33 – 07.07.2020 ДП «Селидіввугілля» перепідпорядковано Міністерству енергетики України (наказ ДП «Селидіввугілля» №154 від 07.07.20);
29.06.2021 продовжує працювати по теперішній час /а.с.14-20/.
Довідкою виданою архівним відділом ВП «Шахта « 1-3 «Новогродівська» від 16.02.2017 № 26/113 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній підтверджується, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день на шахті № 2 « Новогродівська» за період з 01.06.2001 по 13.11.2005 та виконувала гірничі роботи за професією машиніст підйомних машин на поверхні, що передбачено Списком № 2 розділ 1 підрозділ 1.1а, підстава -Постанова КМУ від 16. 01. 2003 № 36 /а.с.21/.
Довідкою № 26/169 від 14.04.2021 виданою архівним відділом ВП «Шахта «1-3 «Новогродівська» підтверджуються відомості про виконання ОСОБА_1 гірничих робіт на шахті № 2 «Новогродівська» за період з 01.06.2001 по 13.11.2005 за професією машиніст підйомних машин на поверхні, що передбачено Списком № 2 /а.с.22/.
Довідкою від 28.09.2021 № 26/395 виданою архівним відділом ВП «Шахта «1-3 «Новогродівська» підтверджується виконання ОСОБА_1 гірних робіт на шахті № 2 «Новогродівська» за професією машиніста підйомних машин на дільниці « ЕМС» за період з 13.11.2005 по 01.03.2008. Також зазначено, що атестація по ш. № 2 при передачі архіва. в архів ш 1-3 « Новогродівська» не надходила /а.с.23/.
Наказами підприємства шахта № 2 « Новогродівська» від 29.12.1998 р. за № 948 від 13.11.2000 № 715 «Про проведення атестації робочих місць по умовах праці на шахті» підтверджується право на пенсію машиніста конвеєра та машиніста підйомних машин на пільгових умовах за Списком 2/ а.с. 24-27/.
Зазначена інформація на пільгове забезпечення за Списком № 2 за результатами проведення атестації робочих місць професій машиніста конвеєра та машиніста підйомних машин також підтверджується випискою з наказів № 948 від 29.12.1998, № 715 від 13.11.2000 /а.с. 28/.
Наказом ДП « Донвуглереструктуризація» Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт за № 102 від 05.04.2012 «Про результати атестації робочих місць по умовах праці на підземних роботах за списком № 1, № 2 зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах працівникам шахт № 2 «Новогродівська», «Заперевальна № 2», в перелік професій за Списком № 2 шахти № 2 «Новогродівська» зазначено «машиністи підйомних машин» /а.с.29/.
Довідкою про реорганізацію шахти № 2 «Новогродівська» № 26/134 від 26.03.2021 зазначено періоди реорганізації шахти /а.с. 30/.
Довідкою № 07/112 від 17.08.2021 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів в ній виданою ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» підтверджується праця ОСОБА_1 повний робочий день на шахті № 2 «Новогродівська» та виконання робіт за період з 03.10.2014 по 06.11.2017 за професією машиніст підіймальних машин поверхнева дільниці «Енергомеханічна служба» та має право на пільговий стаж передбачений Списком 2 розділ 1 підрозділ 1, підстава - постанови КМУ № 36 від 16.01.2003, № 461 від 24 червня 2016 р. /а.с.31/.
Довідкою № 07/113 від 17.08.2021 виданою ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» підтверджується виходи та виконання норм позивачем за період роботи на шахті № 2 « Новогродівська» з 03.10.2014 по 06.11.2017 /а.с.32/.
Наказом ДП ОК «Укрвуглереструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» за № 97 від 01.10.2015 «Про підтвердження атестації робочих місць» за Списком № 2 підтверджено пільгових характер роботи машиніста підіймальних машин ш. № 2 « Новогродівська» /а.с.33-34/.
Довідкою № 144 від 29.03.2021 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів в ній виданою ПАТ ІДЗФ «Росія» підтверджується робота позивача повний робочий день на зазначеному підприємстві з 02.08.2019 по 17.01.2020 за професією машиніст конвеєрів та маю право на пільговий стаж передбачений Списком 2 розділ 11.
В зазначені довідці в наявності інформація щодо проведення атестацій робочих місць, в т. ч. за професією машиніст конвеєрів - Список № 2 /а.с.35/.
Наказом ПАТ ЦЗФ «Росія» № 171 від 20.07.2015 з додатком за Списком № 2 підтверджено пільгових характер роботи машиніста конвеєрів /а.с.36-37/.
Довідкою № 61 від 31.03.2021 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів в ній виданою ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» підтверджується робота позивача повний робочий день в зазначеному підприємстві за період з 02.03.2020 р по 31.03.2021 та виконання гірничих робіт з видобутку вугілля за професією гірник поверхні та має право на пільговий стаж передбачений Списком 2 розділ 1, підстава - постанова КМУ № 461 від 24. 06. 2016 /а.с.38/.
Наказом ВП « Шахта 1-3 « Новогродівська» № 450 від 28.02.2017 з додатком за Списком № 2 підтверджено пільгових характер роботи гірника поверхні /а.с.39-42/.
Довідкою від 02.07.2021 р. № 246/07 виданою ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» підтверджено нарахування на заробітну плату позивача за період з 02.03.2020 по 31.03.2021 єдиного соціального внеску та перерахунок його в бюджет /а.с.43/.
Вважаючи неправомірною відмову відповідача у призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернулась із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно частині першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми види пенсійного забезпечення визначаються включно законами України.
Щодо позовних вимог про зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періодів роботи з 01.06.2001 по 01.03.2008, з 02.03.2008 по 30.09.2014, з 03.10.2014 по 06.11.2017 в якості машиніста підйомних машин поверхні ш. № 2 «Новогродівська» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглеруструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», суд зазначає наступне.
Спірні періоди управлінням не зараховано до пільгового стажу за Списком №2, оскільки в наданих позивачем довідках не підтверджено пільговий характер роботи позивача та відсутні накази про атестацію робочих місць.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі також - Порядок № 442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі також - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій передбачає установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до пунктів 8 та 9 Порядку №442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Системний аналіз зазначених норм дає змогу дійти висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 10.12.2020 в адміністративній справі № 372/403/17.
Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 30.10.2020 в адміністративній справі № 165/1961/15-а.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що управлінням неправомірно відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу за Списком №2 позивача періодів роботи з 01.06.2001 по 01.03.2008, з 02.03.2008 по 30.09.2014, з 03.10.2014 по 06.11.2017 в якості машиніста підйомних машин поверхні ш. № 2 «Новогродівська» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглеруструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» , а тому вказані періоди підлягають зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 2.
Щодо позовних вимог про зарахування до страхового та пільгового стажу роботи періоди з 02.08.2019 по 17.01.2020 в якості машиніста конвеєрів на підприємстві ПрАТ «ЦЗФ «Росія», з 02.03.2020 по 31.03.2021 в якості гірника поверхні на підприємстві ВП «Шахта 1-3 “ Новогродівська» ДП «Селидоввугілля»; з 01.01.2020 по 17.01.2020 на підприємстві ПрАТ «ЦЗФ «Росія», з 01.01.2020 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля», суд зазначає наступне.
До пільгового та страхового стажу не зараховано періоди роботи з 02.08.2019 по 17.01.2020 в якості машиніста конвеєрів на підприємстві ПрАТ «ЦЗФ «Росія», з 02.03.2020 по 31.03.2021 в якості гірника поверхні на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля»; до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.01.2020 по 17.01.2020 на підприємстві ПрАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Росія», оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків до ДПС України, з 01.01.2021 по 31.03.2021, оскільки відсутні суми нарахованої заробітної плати до СПОВ (ОК-5 від 05.04.2021).
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначено статтею 44 Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Так, частиною 1статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною першою статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно частини першої статті 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Відповідно до статті 11 цього Закону, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Положеннями статті 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
З огляду на викладене, суд зазначає, що позивачка не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового (загального та спеціального) стажу періодів її роботи на такому підприємстві.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27 березня 2018 року (справа № 208/6680/16-а(2а/208/245/16)), від 24 травня 2018 року (справа № 490/12392/16-а), від 20 березня 2019 р. (справа №688/947/17 (провадження №К/9901/35103/18).
Матеріалами справи встановлено, що у спірні періоди позивач працювала на посаді машиніста підіймальних машин, що підтверджується записами у трудовій книжці ОСОБА_1 та довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідальних записів у ній.
Несплата ПрАТ «ЦЗФ «Росія» та ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля» страхових внесків за період роботи позивача на вказаних підприємствах, не може слугувати підставою для незарахування вищевказаних періодів роботи до страхового та пільгового стажу позивача.
Також, матеріалами справи підтверджено нарахування заробітної плати позивачу за період з 01.01.2021 по 31.03.2021.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач відмовляючи позивачу у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періодів роботи з 02.08.2019 по 17.01.2020, з 01.01.2020 по 17.01.2020, з 02.03.2020 по 31.03.2021 та до страхового стажу періодів роботи з 01.01.2020 по 17.01.2020 з 01.01.2021 по 31.03.2021 діяв протиправно, тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 19.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону (частина перша).
На пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року (пункт 2 частини другої).
Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі по тексту - Закон №1788-XII), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 13 Закону №1788-XII (в редакції від 02.03.2015) фактично введено поетапне збільшення пенсійного віку та стажу для працівників, зайнятих на роботах, визначених вказаною нормою, необхідних для призначення пенсії на пільгових умовах.
Рішенням Конституційного Суду України за № 1-р/2020 від 23.01.2020, у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII вирішено: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII.
Стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: "На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином, враховуючи відновлення рішенням Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 у справі №1-5/2018(746/15) редакції статті 13 Закону №1788-XII, яка діяла до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, суд зазначає, що на даний час існує дві чинних норми, якими по різному встановлено вік жінок, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, а саме:
- пунктом «б» частини другої статті 13 Закону №1788-XII передбачено право на пенсію за віком жінок, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- статтею 114 Закону України №1058-IV передбачено право на пенсію за віком працівникам зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
При цьому статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» також передбачено поетапне збільшення пенсійного віку та стажу для працівників, зайнятих на роботах, визначених вказаною нормою, необхідних для призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до абзаців першого другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Також, згідно абзацу першого пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відтак, суд констатує, що з 23.01.2020 року в Україні існують два закони, котрі одночасно регламентують правила призначення пенсій для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, які входять до Списку №2, а саме: пункт «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ у редакції до внесення змін Законом № 213-VІІІ та пункт 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ.
При цьому, у спірних правовідносинах, норми вказаних законів містять розбіжність у величині показника вікового цензу, який складає: виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до статті 75 та пункту 3 частини першої статті 85 Основного Закону єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України, до повноважень якої, серед інших, належить й прийняття законів (внесення змін до законів та їх скасування).
Питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів вирішує Конституційний Суд України в порядку, визначеному Законом України від 13 липня 2017 року N 2136-VIII "Про Конституційний Суд України".
Органи судової влади під час здійснення судочинства застосовують законодавчі норми та не наділені повноваженнями (крім Конституційного Суду України) визнавати закони України такими, що втратили чинними або скасовувати їх у інший спосіб.
Відповідно до частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акту Конституції України
- 50 років за пунктом «б» статті 13 Закону 1788-ХІІ (у редакції до внесення змін Законом № 213-VІІІ);
- 55 років за пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ.
Статтею 6 Конституції України встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до статті 75 та пункту 3 частини першої статті 85 Основного Закону єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України, до повноважень якої, серед інших, належить й прийняття законів (внесення змін до законів та їх скасування).
Питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів вирішує Конституційний Суд України в порядку, визначеному Законом України від 13 липня 2017 року N 2136-VIII "Про Конституційний Суд України".
Органи судової влади під час здійснення судочинства застосовують законодавчі норми та не наділені повноваженнями (крім Конституційного Суду України) визнавати закони України такими, що втратили чинними або скасовувати їх у інший спосіб.
Відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Враховуючи позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену в постанові від 19.02.2020 р. у справі № 520/15025/16-а, що у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи, суд вважає обґрунтованою позицію позивача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин п. "б" ст. 13 Закону № 1788 у редакції, яка діяла до Закону України від 02.03.2015 р. № 213.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що при вирішенні даної справи норми пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не підлягають застосуванню, адже остання суперечить принципам правової визначеності та положенням Конституції України з урахуванням правових висновків, викладених у рішенні Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020.
Отже, на момент звернення позивачки до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком Список №2, у лютому 2021 року, норми Закону № 1788-XII були чинними. Цей закон не скасований Верховною Радою України, його положення не визнавалися неконституційними або незаконними і на сьогодні.
Відтак, умови та порядок призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначалися Законом № 1788-XII на момент виникнення спірних правовідносин.
Суд звертає увагу, що підставою для відмови у призначенні пенсії було виключно посилання відповідачем на приписи статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, суд доходить висновку, що при зверненні ОСОБА_1 до відповідача-1 із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2, відповідач повинен був, при вирішенні заяви, керуватися нормами Закону №1788.
Законом № 213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом "б" статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 50 років до 55 років.
Враховуючи той факт, що позивачем досягнуто віку, який надає право для призначення пільгової пенсії, суд доходить висновку, що позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за Списком № 2 згідно з пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а отже позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 09 квітня 2021 року про відмову в призначені пенсії є обґрунтованими, тому підлягають задоволенню.
Правові висновки аналогічного змісту, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 21 квітня 2021 року у зразковій справі № 360/3611/20.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стосовно визначення позивачем у прохальній частині позову вимог із посиланням на Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020 року, суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії. Такими діями є призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, у відповідності норм законодавства з урахуванням прийнятого Конституційним Судом рішення №1-р/2020 від 23.01.2020 року, зміст та висновки якого проаналізовані у рішенні суду. Отже, повторне зазначення в резолютивній частині рішення посилання на Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020 року є недоречним.
Згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
Суд зазначає, що у даному випадку належним способом захисту порушених прав позивача буде:
визнання противоправними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову згідно рішення від 09.04.2021 року в призначенні ОСОБА_1 , пенсії згідно заяви від 01.04.2021 та неврахуванні до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи;
скасування рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 09.04.2021 про відмову у призначенні пенсії;
зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 квітня 2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 2 періоди роботи: з 01.06.2001 по 01.03.2008, з 02.03.2008 по 30.09.2014, з 03.10.2014 по 06.11.2017 в якості машиніста підйомних машин поверхні ш. № 2 «Новогродівська» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглеруструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт»; з 02.08.2019 по 17.01.2020 в якості машиніста конвеєрів на підприємстві ПрАТ «ЦЗФ «Росія», з 02.03.2020 по 31.03.2021 в якості гірника поверхні на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля»; до страхового стажу періоди роботи: з 01.01.2020 по 17.01.2020 на підприємстві ПрАТ «ЦЗФ «Росія», з 01.01.2020 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля».
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 908 грн. понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, буд. 6, код ЄДРПОУ 41247274), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84116, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати противоправними дії Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову згідно рішення від 09.04.2021 року в призначенні ОСОБА_1 , пенсії згідно заяви від 01.04.2021 та неврахуванні до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи.
Скасувати рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 09.04.2021 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 квітня 2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 2 періоди роботи: з 01.06.2001 по 01.03.2008, з 02.03.2008 по 30.09.2014, з 03.10.2014 по 06.11.2017 в якості машиніста підйомних машин поверхні ш. № 2 «Новогродівська» ДП «Об`єднана компанія «Укрвуглеруструктуризація» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт»; з 02.08.2019 по 17.01.2020 в якості машиніста конвеєрів на підприємстві ПрАТ «ЦЗФ «Росія», з 02.03.2020 по 31.03.2021 в якості гірника поверхні на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля»; до страхового стажу періоди роботи: з 01.01.2020 по 17.01.2020 на підприємстві ПрАТ «ЦЗФ «Росія», з 01.01.2020 по 31.03.2021 на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидоввугілля».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 гривень.
Повний текст рішення складено та підписано 26 січня 2022 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.М. Толстолуцька