
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2021 року Справа№200/6761/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., при секретарі судового засідання Кудрявцеві О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області,
Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання неправомірною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника, адвоката Корнієнка Андрія Андрійовича, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати позивачу пенсії;
- зобов`язати відповідача поновити нарахування та виплату позивачу пенсії з 1 жовтня 2016 року та виплатити заборгованість.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Позивач проживає в м. Макіївка Донецької області, перебуває на обліку в Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком.
У позові зазначено, що позивач не є внутрішньо-переміщеною особою.
У 2016 році виплату пенсії позивачу було припинено.
Вказано, що підстави для припинення виплати пенсії, зазначені у ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», були відсутні при прийнятті пенсійним органом у 2016 році рішення про припинення виплати ОСОБА_1 поточної пенсії.
Зауважено, що право на отримання пенсії є конституційною гарантією і що суми пенсії є власністю позивача, оскільки з її заробітної плати протягом трудової діяльності здійснюватися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.
Орган Пенсійного фонду безпідставно не виплачує позивачу пенсію протягом тривалого часу, чим порушує права позивача (а.с. 1-6).
У відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 , який надійшов до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, управління заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.
Позивач перебуває на обліку в Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, є внутрішньо переміщеною особою.
Згідно ст. 4-1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20 жовтня 2014 року № 1706 з метою обліку таких осіб створюється єдина інформаційна база даних про внутрішньо перемішених осіб.
Виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з порядком оформлення та видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.
Порядок виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам передбачає щомісячний обмін інформацією з Єдиної інформаційної бази внутрішньо переміщених осіб з Управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської ради.
Відповідно до порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365, соціальні виплати припиняються у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав визначених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідна інформація щодо позивача надійшла до управління, у зв`язку із чим виплату пенсії позивачу було призупинено з 1 жовтня 2016 року (а.с. 47-48).
Перший відповідач правом надати відзив на позов не скористався.
Ухвалою суду від 7 червня 2021 року відкрито провадження у справі за даним позовом; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 22-23).
Ухвалою суду від 22 червня 2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду Донецької області (а.с. 28-29).
Ухвалою суду від 21 липня 2021 року справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін; призначено судове засідання у справі на 10 серпня 2021 року (а.с. 36-37).
Ухвалою суду від 10 серпня 2021 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі на 9 вересня 2021 року та зобов`язано другого відповідача надати додаткові докази (а.с. 41-42).
Ухвалою від 9 вересня 2021 року підготовче засідання відкладено на 29 вересня 2021 року (а.с. 58-59).
Ухвалою від 29 вересня 2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі; відкладено підготовче засідання у справі на 19 жовтня 2021 (а.с. 62-63).
У період з 4 по 29 жовтня 2021 року суддя перебувала на лікарняному, у зв`язку із чим підготовче судове засідання по справі, призначене на 19 жовтня 2021 року, не відбулось.
Ухвалою суду від 1 листопада 2021 року вирішено продовжити строк підготовчого засідання та призначено підготовче засідання на 9 листопада 2021 року (а.с 78-79).
Ухвалою суду від 9 листопада 2021року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 7 грудня 2021 року (а.с. 91-92).
7 грудня 2021 року сторони в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.
В позовній заяві міститься клопотання представника позивача про розгляд справи без його участі та без участі позивача.
Відповідачі заяв та клопотань з приводу участі представників управлінь у судовому засіданні суду не надали.
Згідно ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства країни (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, беручи до уваги клопотання представника позивача про розгляд справи без його участі та без участі позивача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянкою України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 11-14).
Перший відповідач, Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 42169323, місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, є органом державної влади та належним відповідачем у справі, перебуває у стані припинення (а.с. 95).
Другий відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 96).
Як встановлено судом, позивач з вересня 2007 року має статус пенсіонера, якому призначена пенсія за віком (довічно) (а.с. 90).
До червня 2014 року позивач перебувала на обліку та отримувала пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області (а.с. 53).
24 грудня 2014 року позивач перемістилась із тимчасово окупованої території до м. Димитрова Донецької області та набула статусу внутрішньо переміщеної особи згідно довідки № 1455011009, виданої Управлінням соціального захисту населення Димитрівської міської ради від 24 грудня 2014 року (а.с. 52, 54).
Наприкінці грудня 2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області із заявою про взяття її на облік як особу, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (м. Макіївки Донецької області), до якої додала довідку про отримання статусу внутрішньо переміщеної особи від 24 грудня 2014 року № 1455011009, та на підставі наданих документів була взята на облік як внутрішньо переміщена особа та отримувала пенсію до вересня 2016 року (включно) (а.с. 53, 85-86).
З 1 жовтня 2016 року у зв`язку із отриманням пенсійним органом інформації про повернення позивача ти тимчасово окуповану територію України позивачу припинено виплату пенсії (а.с. 47-48).
Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів скасування довідки від 24 грудня 2014 року № 1455011009 про отримання позивачем статусу внутрішньо переміщеної особи.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2017 року № 821 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові реорганізовано в Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України шляхом злиття з Красноармійським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України.
24 травня 2021 року (вих. № 01/05) представником позивача було надіслано запит до Покровського управління Пенсійного фонду України у Донецькій області із проханням надати інформацію щодо причин припинення та невиплати заборгованості пенсії позивачу, поновити пенсію та виплатити заборгованість, надати розрахунок помісячних виплат пенсії, та суму заборгованості (а.с. 15-17).
24 травня 2021 року листом (вих. № 0581-03-8/16450) перший відповідач повідомив представнику, що виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з порядком оформлення та видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 1 жовтня 2014 року. Виплата пенсії припиняється після закінчення терміну дії довідки або якщо за наслідками перевірки прийнято рішення про невідповідність відомостей про місце проживання внутрішньо переміщеної особи, надходження повідомлення відповідного органу соціального захисту населення або інформації з Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, про повернення особи на тимчасово окуповану територію. У зв`язку із отриманням інформації про невідповідність відомостей про місце проживання позивача як внутрішньо переміщеної особи виплату пенсії позивачу було призупинено з 1 жовтня 2016 року. Зазначено, що для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутися до управління та надати необхідні документи; довідку про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи, оформленої згідно до постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 1 жовтня 2014 року; паспорт та його копію; картку платника податків; заяву на отримання пенсії через ПАТ «Державний ощадний банк України»; заяву про поновлення виплати пенсії (а.с. 18-19).
Будучи не згідною із тривалою невиплатою їй пенсії та відмовою пенсійного органу сплатити виниклу заборгованість позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.
Відповідно до довідки відповідача сума заборгованості з пенсії перед позивачем за період з жовтня 2016 року по вересень 2021 року (включно) становить 182 557,74 грн (а.с. 82-83).
При прийнятті рішення по суті спору суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Закон № 1058-IV).
Відповідно ст. 5 цього Закону цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно ст. 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон № 1788-ХІІ, Закон України "Про пенсійне забезпечення") пенсії виплачуються за місцем проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII, Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"), який набрав чинності 22 листопада 2014 року, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 2 Закону № 1706-VII визначено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 цього Закону.
Відповідно до ст. 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.
Згідно з п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 1 жовтня 2014 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 352 від 8 червня 2016 року, далі - Порядок № 509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та абз. 6 цього пункту.
Частиною 1 ст. 49 Закону № 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 136, яка набрала чинності 4 березня 2016 року, затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Порядок № 136).
Згідно з п. 9 Порядку № 136 у разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено), нараховано або здійснено державну виплату, Мінфін надсилає розпоряднику бюджетних коштів та/або іншому органу, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним реципієнтам або групі реципієнтів.
Відповідно до п. 12 Порядку № 136 розпорядник бюджетних коштів та/або інший орган, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, на підставі отриманої від Мінфіну рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат приймає рішення щодо зупинення або припинення, продовження виплат реципієнту, про що повідомляє Мінфіну протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення.
8 червня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", яка набрала чинності 14 червня 2016 року, пунктом 1 якої затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування.
Пунктом 4 цього Порядку установлено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються […] територіальними органами Пенсійного фонду України […] за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Також цією ж постановою визначено, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, як вже зазначено судом вище, частиною 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, яка містить в собі перелік випадків, у випадку настання яких здійснюється припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, передбачає крім перерахованих в ній конкретних випадків ще й "інші випадки, передбачені законом".
За загальним правилом закон - це нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, який приймається відповідно до особливої процедури виключно парламентом (Верховною Радою України) та регулює найважливіші суспільні відносини.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
За змістом конституційних норм Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само, як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи та встановлені обставини справи, враховуючи, що відповідачем не доведено існування "інших випадків, передбачених законом", ніж ті, які перераховані у ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для припинення (призупинення) виплати пенсії позивачу з 1 квітня 2017 року.
Таким чином, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду щодо не виплати їй пенсії з 1 жовтня 2016 року підлягають задоволенню.
Згідно ст. 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.
Разом із цим суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2016 року № 167 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» були внесені зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі:
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» пункт 1 викладено в новій редакції, відповідно до якої виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених укладеним відповідно до пункту 3 цієї постанови тристороннім договором; починаючи з 1 липня 2016 року виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, довічних державних стипендій за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсій-ного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»;
2. У Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 «Про заходи щодо виконання статті 3 Указу Президента України від 4 липня 1998 року № 734», викладено пункт 27 Порядку в наступній редакції: «Уповноважені банки за письмовими запитами органів Пенсійного фонду, органів праці та соціального захисту населення і Мінфіну зобов`язані подавати інформацію про зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки одержувачів та про їх закриття. Обмін інформацією між Мінфіном та АТ «Ощадбанк» щодо здійснення пенсійних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюється на підставі укладеного між Мінфіном та АТ «Ощадбанк» договору про взаємодію».
Також пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2016 року № 167доручено Публічному акціонерному товариству «Державний ощадний банк України» забезпечити до 1 липня 2016 року відкриття поточних рахунків та видачу платіжних карток за зверненням відповідно до абзацу другого пункту 1 цієї постанови внутрішньо переміщених осіб, які не обслуговуються в публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України», і не пізніше ніж з 1 серпня 2016 року розпочати за зверненням клієнтів за власний рахунок виготовлення та обмін існуючих платіжних карток на платіжні картки, які одночасно є пенсійним посвідченням, із зазначенням графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису.
Метою визначення виплати пенсій внутрішньо-переміщеним особам виключно через рахунки в АТ "Державний ощадний банк України" є збереження коштів соціально незахищених осіб, які перебувають на обліку як особи, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення; забезпечення виплати пенсійних і соціальних допомог; недопущення застосування шахрайських схем і протиправних дій під час здійснення таких виплат.
Отже, починаючи з 1 липни 2016 року виплата пенсії, що призначена внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Суд зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України № 167 було оскаржено в судовому порядку в частині приписів «починаючи з 1 липня 2016 р. виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, довічних державних стипендій за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2017 року у справі № 826/11272/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
За наслідками касаційного перегляду (постанова від 25 вересня 2018 року) Верховний Суд залишив без змін зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанції та вказав, що у справі № 826/11272/16 зазначено, що Кабінет Міністрів України, приймаючи оспорюванні зміни до Постанови № 637, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки будь-яких обмежень прав громадян, зокрема, вільно переміщених осіб, пов`язаних із соціальними виплатами, не встановлено, також не вбачається також і не відповідність вказаної постанови вимогам Конституції України.
Отже, пенсійні виплати мають сплачуватись (перераховуватись) на банківській рахунок особи, відкритий в ПАТ "Державний ощадний банк України".
Враховуючи зазначене, позовні вимоги позивача про зобов`язання пенсійного органу поновити нарахування та виплату позивачу пенсії з 1 жовтня 2016 року та виплатити заборгованість – підлягають задоволенню із встановленням порядку його виконання: шляхом зобов`язання відповідача поновити нарахування та виплату позивачу пенсії з 1 жовтня 2016 року та зобов`язання відповідача виплатити заборгованість з пенсії за період з 1 жовтня 2016 року по дату поновлення виплати пенсії на банківській рахунок ОСОБА_1 , відкритий в ПАТ "Державний ощадний банк України".
При вирішенні питання - кого саме з відповідачів необхідно зобов`язувати вчиняти визначені судом дії, суд виходить з того, що станом на час розгляду справи саме на другого відповідача покладені повноваження, права та функції Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України області, як наслідок, зобов`язальні дії мають бути покладені саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Як наслідок, позовні вимоги позивача про зобов`язання вчинити дії з приводу нарахування та виплати пенсії за спірний період першого відповідача - задоволенню не підлягають.
Щодо клопотання позивача про необхідність допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії в межах суми пенсії за один місяць, суд зазначає, що згідно з п. 6 ч. 1 ст. 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми с т я г н е н н я за один місяць.
Враховуючи, що в межах даної справи судом не розглядались позовні вимоги про стягнення з відповідачів заборгованості, зазначене клопотання задоволенню не підлягає.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 7 червня 2021 року відстрочено позивачу сплату судового збору в розмірі 908,00 грн до вирішення справи по суті.
Враховуючи, що основні позовні вимоги позивача (щодо визнання протиправними дій) за висновком суду є такими, що підлягають задоволенню, а позовні вимоги позивача, у задоволенні яких суд дійшов висновку про відмову у їх задоволенні (в частині зобов`язання першого відповідача вчинити певні дії), не задоволені судом лише з підстав покладення цього обов`язку на правонаступника першого відповідача, за розгляд даної справи підлягає сплаті судовий збір у повному обсязі у розмірі 908,00 грн.
Беручи до уваги, що станом на час розгляду справи саме на другого відповідача покладені повноваження, права та функції Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, судовий збір має бути стягнуто на користь Державного бюджету України з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 72-78, 90, 94, 139, 205, 244-246, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42169323, місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання неправомірною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 1 жовтня 2016 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 шляхом перерахування пенсійних виплат на її банківській рахунок, відкритий в ПАТ "Державний ощадний банк України".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 1 жовтня 2016 року по дату поновлення поточної виплати пенсії шляхом перерахування цієї заборгованості на банківській рахунок ОСОБА_1 , відкритий в ПАТ "Державний ощадний банк України".
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини складені та підписані 7 грудня 2021 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 14 січня 2022 року.
Суддя Н.П. Волгіна