Рішення № 103264113, 15.02.2022, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.02.2022
Номер справи
328/3345/21
Номер документу
103264113
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

328/3345/21

15.02.2022

2/328/55/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

15 лютого 2022 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого: Погрібної О.М., за участю секретаря судового засідання Мацинської О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Запорізького обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю,

встановив:

Запорізький обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів, що були виплачені, як допомога по безробіттю, у сумі 4196,56 грн, та судових витрат, посилаючись на те, що 03.12.2020р. до Філії за сприянням у працевлаштуванні звернулась ОСОБА_1 (далі – Відповідач). 04.12.2020р. їй було призначено статус безробітної, відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» та призначено виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу, відповідно до ч.1 ст.22 та ч.1 ст.23 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

З 04.12.2020р. по 07.06.2021р. відповідач знаходилась на обліку в Філії як безробітна та за цей період отримувала допомогу по безробіттю.

Згідно вимог ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

В результаті проведення розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до вимог пункту 5 та пункту 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62» та відомостей з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, Філією було виявлено факт перебування ОСОБА_1 на обліку в Управлінні соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради Запорізької області у період з 26.10.2020р. по 17.04.2021р., як особа, яка фактично здійснювала догляд за дитиною з інвалідністю і отримувала допомогу та надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю віком до 18 року, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».

Вищевказана інформація підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 07.06.2021р. №101 та довідкою Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради Запорізької області від 07.06.2021 № 520/07-04.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення також належать непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства.

Тобто, станом на 03.12.2020 року (на момент звернення до Філії) відповідач відносилась до зайнятого населення і не мала права на отримання статусу безробітної та призначення виплати допомоги по безробіттю.

Хоча у своїй заяві про надання статусу безробітної від 03.12.2020р. відповідач вказала, що вона не отримує відповідно до законодавства допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною, про що свідчить її особистий підпис у заяві.

Згідно вимог п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ від 19.09.2018 № 792, центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня призначення грошової допомоги, компенсації та/або надбавки непрацюючій працездатній особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або особою похилого віку, яка за висновком закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку.

Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення.

Згідно ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Відповідач в порушення вищевказаних норм законодавства приховала факт здійснення догляду за дитиною з інвалідністю і отримання відповідної надбавки, що призвело до незаконного отримання нею допомоги по безробіттю за період з 04.12.2020р. по 06.06.2021р. в розмірі 4496 (чотири тисячі чотириста дев`яносто шість) грн. 56 коп.

Директором Філії видано наказ «Про повернення коштів» від 15.06.2021р. № 43.

В ході досудового врегулювання спору Філією було направлено лист відповідачу щодо добровільного повернення коштів від 15.06.2021 року №479/21.

05.07.2021р. відповідачем надано заяву про визнання претензії, та зобов`язання про щомісячне повернення суми боргу.

За весь час відповідачем було сплачено лише 300 (триста) грн. Останній платіж надійшов 23.07.2021р.

Станом на 20.12.2021р. залишок боргу складає 4196,56 грн.

Ухвалою судді Токмацького районного суду Запорізької області від 24.12.2021 відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, на позові наполягає, не заперечує проти винесення заочного рішення.

Відповідач на розгляд справи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи в судовому засіданні повідомлявся належним чином; відзив на позов не надав, клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності не надходило. Суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України якщо учасник справи був належним чином повідомлений про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 ЦПК України, суд при розгляді справ керується принципом верховенства права.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Запорізький обласний центр зайнятості в особі Токмацької міськрайонної філії Запорізького обласного центру зайнятості діє від імені Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття відповідно до Законів України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення» та Положення про Запорізький обласний центр зайнятості.

Токмацький міськрайонний центр зайнятості (ЄДРПОУ 20524113), відповідно до наказу Державної служби зайнятості (Центрального апарату) від 18.10.2016 № 183 «Про реорганізацію базових центрів зайнятості Запорізької області» реорганізовано шляхом приєднання до Запорізького обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ 03491412) та установлено, що Запорізький обласний центр зайнятості є правонаступником майна, прав та обов`язків Токмацького міськрайонного центру зайнятості.

На підставі листа Державної служби зайнятості (Центрального апарату) від 10.10.2021 №33/03/5610-17 та відповідно до наказу Запорізького обласного центру зайнятості від 20.10.2017 № 187-о «Про філії Запорізького обласного центру зайнятості» утворено Токмацьку міськрайонну філію Запорізького обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ 41733873), яка діє відповідно до Положення про Токмацьку міськрайонну філію Запорізького обласного центру зайнятості – (далі – Філія).

03.12.2020р. до Філії за сприянням у працевлаштуванні звернулась ОСОБА_1 (далі – Відповідач). 04.12.2020р. їй було призначено статус безробітної, відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» та призначено виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу, відповідно до ч.1 ст.22 та ч.1 ст.23 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

З 04.12.2020р. по 07.06.2021р. відповідач знаходилась на обліку в Філії як безробітна та за цей період отримувала допомогу по безробіттю.

Згідно вимог ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

В результаті проведення розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до вимог пункту 5 та пункту 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62» та відомостей з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, Філією було виявлено факт перебування ОСОБА_1 на обліку в Управлінні соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради Запорізької області у період з 26.10.2020р. по 17.04.2021р., як особа, яка фактично здійснювала догляд за дитиною з інвалідністю і отримувала допомогу та надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».

Вищевказана інформація підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 07.06.2021р. №101 та довідкою Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради Запорізької області від 07.06.2021 № 520/07-04.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення також належать непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства.

Тобто, станом на 03.12.2020 року (на момент звернення до Філії) відповідач відносилась до зайнятого населення і не мала права на отримання статусу безробітної та призначення виплати допомоги по безробіттю.

Хоча у своїй заяві про надання статусу безробітної від 03.12.2020р. відповідач вказала, що вона не отримує відповідно до законодавства допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною, про що свідчить її особистий підпис у заяві.

Згідно вимог п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ від 19.09.2018 № 792, центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня призначення грошової допомоги, компенсації та/або надбавки непрацюючій працездатній особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або особою похилого віку, яка за висновком закладу охорони здоров`я потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку.

Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення.

Згідно ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Відповідач в порушення вищевказаних норм законодавства приховала факт здійснення догляду за дитиною з інвалідністю і отримання відповідної надбавки, що призвело до незаконного отримання нею допомоги по безробіттю за період з 04.12.2020р. по 06.06.2021р. в розмірі 4496 (чотири тисячі чотириста дев`яносто шість) грн. 56 коп.

Директором Філії видано наказ «Про повернення коштів» від 15.06.2021р. № 43.

В ході досудового врегулювання спору Філією було направлено лист відповідачу щодо добровільного повернення коштів від 15.06.2021 року №479/21.

05.07.2021р. відповідачем надано заяву про визнання претензії, та зобов`язання про щомісячне повернення суми боргу.

За весь час відповідачем було сплачено лише 300 (триста) грн. Останній платіж надійшов 23.07.2021р.

Станом на 20.12.2021р. залишок боргу складає 4196,56 грн.

Статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради Запорізької області, як особа, яка фактично здійснювала догляд за дитиною з інвалідністю і отримувала допомогу та надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю віком до 18 року, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».

Частиною першою статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до частини першої статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до підпункту 1 пункту 37 Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, центр зайнятості припиняє реєстрацію, зокрема, з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування лише в разі, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, відповідач не повідомила позивача про те, що вона на час отримання допомоги по безробіттю, здійснювала догляд за дитиною з інвалідністю і отримувала відповідну надбавку, що є обставиною, яка впливає на умови виплати допомоги по безробіттю, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, а сума безпідставно отриманої допомоги підлягає стягненню з відповідача.

Судом встановлено, що позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір у сумі 2270,00 грн, що підтверджується поданим платіжним дорученням № 7472 від 06.12.2021 року.

Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, стягненню з відповідача підлягає сплачена сума судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Керуючись ст.ст.2,5,10-13,18,81,141,206,258-259, 263-265, 280-282, ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позов Запорізького обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Запорізького обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ 03491412, р/р UA858201720355479000003706337, Держказначейська служба України, м. Київ) кошти, що були виплачені їй як допомога по безробіттю у сумі 4196 грн. (чотири тисячі сто дев`яносто шість гривень 56 коп).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Запорізького обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ 03491412, р/р UA858201720355479000003706337, Держказначейська служба України, м. Київ) витрати по оплаті судового збору у сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи http://court.gov.ua/fair.

Учасники справи:

Позивач: Запорізький обласний центр зайнятості, місцезнаходження: м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, 56-а, код ЄДРПОУ 03491412.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя: