Рішення № 103257929, 31.08.2021, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
361/3654/21
Номер документу
103257929
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2/361/2728/21, cправа № 361/3654/21

31.08.2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«31» серпня 2021 року м.Бровари Київської області

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Василишина В.О.,

за участю секретаря судових засідань - Шаварин С.С.,

учасники справи:

позивач – Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області,

відповідач – ОСОБА_1 ;

за участю: представника позивача Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області – Мовчан Валентини Леонідівни, представника відповідача ОСОБА_1 – адвоката Набруски Ярослава Вікторовича;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною житловою субсидією,

в с т а н о в и в:

У квітні 2021 року Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області звернулося до суду з зазначеним вище позовом до ОСОБА_1 , який обґрунтовується тим, що з квітня 2015 року відповідач відповідно до особисто поданої нею заяви від 28 квітня 2015 року № 415/2 та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, перебувала на обліку у позивача як отримувач житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

При прийнятті заяви відповідача про призначення житлової субсидії працівниками Управління були роз`яснені їй права, обов`язки, а також повідомлено про обов`язок повідомляти достовірні дані щодо зміни складу осіб, зареєстрованих за адресою, по якій надається субсидія, що підтверджується відповідними підписами на заяві та декларації.

На підставі заяви ОСОБА_1 їй Управлінням призначена житлова субсидія на дванадцять місяців з травня 2015 року по березень 2016 року відповідно до пункту

14 «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

У подальшому субсидія призначалася відповідачу автоматично без повторного її звернення. На належне ОСОБА_1 домогосподарство субсидія надавалася як така, що отримувалася у попередньому періоді.

31 жовтня 2016 року ОСОБА_1 надала до Управління заяву про припинення житлової субсидії у зв`язку зі зміною складу сім`ї. Цього ж дня відповідач подала заяву про призначення житлової субсидії за № 2176/2 та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Надалі відповідач ОСОБА_1 не повідомляла Управління про будь-які зміни у складі зареєстрованих членів сім`ї, а тому призначення субсидії на наступні періоди їй здійснювалося позивачем самостійно. Субсидія надавалася за адресою: АДРЕСА_1 та безперервно виплачувалася з жовтня 2017 року по квітень 2020 року.

У квітні 2020 року за даними проведеної верифікації Міністерства фінансів України до позивача надійшла інформація про те, що на ім`я ОСОБА_1 зареєстровано автомобіль, вартість якого перевищує п`ятдесят тисяч гривень, про що відповідачем не було повідомлено Управління соціального захисту.

Позивачем здійснено перевірку й встановлено, що за ОСОБА_1 з 16 березня

2018 року зареєстрований автомобіль марки «AUDI A 3» (2015 року випуску, вартістю – 590 000 грн. 00 коп.), а з 12 вересня 2018 року зареєстрований автомобіль марки «»ВМW Х1 (2010 року випуску, вартістю – 507 600 грн. 00 коп.).

Відповідно до підпункту 5 пункту 5 «Положення …» житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначення субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних з забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру. При цьому пунктом 14 «Положення …» передбачено, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар – про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств – виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього положення, шляхом подання відповідних документів.

Згідно з підпунктом 2 пункту 20 «Положення …» надання раніше призначеної субсидії припиняється з місяця, в якому виявлено порушення, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту

5 положення, внаслідок чому йому була надміру перерахована сума субсидії.

16 червня 2020 року Управління соціального захисту населення направило

ОСОБА_1 повідомлення № 01-12/3792 про припинення надання та виплати діючої субсидії, починаючи з 01 травня 2020 року й повернення отриманої житлової субсидії

у розмірі – 29 193 грн. 48 коп.

Для складання договору про повернення коштів у добровільному порядку відповідач до позивача не з`явилася. Не вчинила жодних дій для повернення надміру отриманої державної допомоги для оплати житлово-комунальних послуг.

Пунктами 1, 2 «Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5, - передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянином свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: - припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; - подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); - повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.

Частиною першою статті 261 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) визначено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права, або про особу, яка його порушила.

В даному випадку Управління соціального захисту довідалося про порушення у квітні 2020 року, а тому строк позовної давності позивачем не пропущено.

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами Глави 83 ЦК України.

Великою Палатою Верховного Суду звернуто увагу на те, що сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. На правовідносини з повернення цієї суми поширюється дія Глави 83 ЦК України (Висновок від 27 березня 2019 року в справі № 727/5743/15-ц).

За змістом частин першої, другої статті 1212 ЦК України, - особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї Глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною першою статті 1214 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов`язана повернути доходи.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже законодавство встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів не є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі відсутності недобросовісності з боку набувача. Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Такий висновок міститься у рішенні Верховного Суду в справі № 298/1396/16-ц від 10 квітня 2019 року та у постанові Верховного Суду в справі № 598/1874/16-ц від

04 липня 2018 року.

Враховуючи, що ОСОБА_1 було порушено покладені на неї обов`язки про повідомлення Управління стосовно придбання транспортного засобу, що позбавляє її права на отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, внаслідок чого, вона безпідставно набула грошові кошти у розмірі 29 193 грн. 48 коп.

У позовній заяві позивач просить суд стягнути з відповідача надміру виплачені грошові кошти за призначеною житловою субсидією в сумі 29 193 грн. 48 коп., а також судовий збір у розмірі 1 921 грн. 00 коп.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 просить суд у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів відзиву зазначається про те, що на адресу ОСОБА_1 надійшов лист з Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області від 16 вересня 2020 року в якому заявлено вимогу про повернення переплачених грошових коштів за період з 01 квітня 2018 року по 30 квітня 2020 року.

07 вересня 2020 року на адресу цього управління направлено відповідь на повідомлення про припинення й повернення житлової субсидії ОСОБА_1 з проханням усунути протиправні дії та відновити виплати житлової субсидії для домогосподарства, починаючи з 01 травня 2020 року.

З Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надійшов лист-відповідь від 15 вересня 2020 року про те, що цим управлінням була залишена без уваги вказівка на порушення прав відповідача.

22 жовтня 2020 року було направлено адвокатський запит директору Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації. Керівник департаменту у відповіді від 30 жовтня 2020 року № 8098/02-04.2 зауважив про наявність у ОСОБА_1 обов`язку на повернення грошових коштів, однак залишив поза увагою вказані у адвокатському запиті доводи та спростування з приводу повернення «суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.

У запитах було обґрунтування того, що проблемні питання у ОСОБА_1 виникли у результаті недбалого та неналежного ставлення до виконання функціональних обов`язків співробітників Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області; правове обґрунтування відсутності недобросовісності набуття житлової субсидії ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту 5 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) Кабінет Міністрів України постановив заборонити на період карантину припинення надання житлових субсидій у випадках, передбачених Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, крім обставин, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду з домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок) або у разі смерті одинокої особи.

Забезпечити розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2019-2020 років, без заяв громадян про призначення житлових субсидій, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня

1995 року № 848.

Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 чітко визначає, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Позивачем зазначається, що при прийнятті заяви про призначення житлової субсидії працівниками Управління було роз`яснено права відповідачу і повідомлено про обов`язок повідомляти достовірні дані про зміну складу осіб, зареєстрованих за адресою, по якій надається субсидія, що підтверджується її підписами на заяві про призначення житлової субсидії і декларації про доходи і виплати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

31 жовтня 2016 року ОСОБА_1 надала до Управління заяву про припинення житлової субсидії у зв`язку зі зміною складу сім`ї. Таким чином, нею виконано покладені на неї обов`язки.

Позивач зазначає, що Управлінням самостійно здійснювалося призначення субсидії на наступні періоди. По домогосподарству за адресою: АДРЕСА_1 субсидія виплачувалася безперервно з жовтня 2017 року по квітень 2020 року.

Відповідно до пункту 14 Положення … субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Отже, відповідач отримувала житлову субсидію за заявою № 2176/2 від 31 жовтня 2016 року з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, тобто до 30 вересня 2017 року. У цей період відповідач виконала усі обов`язки, передбачені за заявою.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарства, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії.

У подальші періоди відповідач отримувала житлову субсидію на підставі пункту 78 «після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарства, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді».

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснили повторне призначення житлової субсидії для домогосподарства, яке належить відповідачу, отримавши необхідну для цього інформацію у форматі, передбаченому пунктом 51 Положення.

Відповідач отримувала житлову субсидію протягом жовтня 2017 року по квітень 2020 року та мала усі правові підстави на її одержання. Посадова особа структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, яка приймала рішення про призначення житлової субсидії, відповідно до пункту 78 Положення, перевірила наявність підстав для призначення житлової субсидії відповідачу на наступний період, оперуючи отриманою інформацією.

Позивачем стверджується, що за результатами перевірки (лист № 278 від 07 квітня 2020 року) встановлено, що ОСОБА_1 , яка є власником домогосподарства, згідно з Єдиним державним реєстром транспортних засобів з 16 березня 2018 року зареєстрований автомобіль «Audi» А 3, 2015 року випуску, вартістю 590 000 грн. 00 коп., з 12 серпня 2018 року зареєстрований автомобіль «BMW X1», 2010 року випуску, вартістю 507 600 грн. 00 коп.

Проте, у довідці, наданій Регіональним сервісним центром МВС в Київській області № 3243 від 07 квітня 2020 року № 278 щодо наявності у ОСОБА_1 транспортного засобу містяться відомості виключно про один транспортний засіб – рік випуску, дата реєстрації та вартість.

Грошові кошти на придбання транспортного засобу «Audi» А 3, 2015 року випуску, вартістю 590 000 грн. 00 коп., відповідач отримала у борг, як поворотну фінансову допомогу.

Позивачем зазначається, що згідно з розрахунком у справі № 25269 надміру отриманої субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з особовою справою

ОСОБА_1 за період з квітня 2018 року по квітень 2020 року загальна сума надмірно отриманої субсидії, на отримання якої відповідач не мала право, складає 29 193 грн.

48 коп.

Саме уповноваженою особою Управління приймалося остаточне та добровільне рішення щодо наявності підстав для надання відповідачу житлової субсидії та її безпосереднє нарахування.

ОСОБА_1 отримала грошові кошти у вигляді субсидії (щомісячної адресної безготівкової соціальної допомоги), їх виплата проведена Управлінням добровільно, без рахункової помилки. Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

У відповіді на відзив Управлінням соціального захисту населення наголошується на тому, що Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року № 848, визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

У наслідок проведення в квітні 2020 року верифікації достовірності інформації встановлено, що на ОСОБА_1 було зареєстровано автомобіль, з дати випуску якого минуло менше п`яти років та вартість якого перевищує 50 000 грн., а саме – 590 000 грн. 00 коп., про що не було повідомлено позивача.

Звертаючись за призначенням житлової субсидії, 28 квітня 2015 року, 31 жовтня 2016 року ОСОБА_1 поставила особисто підпис на бланках Заяви про призначення житлової субсидії та Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, форма яких встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2015 року № 106.

Відповідно до пункту 49 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Оскільки відповідач свідомо не повідомляла про придбання транспортного засобу, нарахування та виплата субсидій припинена з 01 травня 2020 року. Повідомлення про припинення субсидії та повернення надміру виплачених коштів в сумі 29 193 грн. 48 коп. було надіслано заявниці 16 червня 2020 року.

Придбання транспортного засобу відбулося не у період дії карантину, а тому надмірно виплачена сума підлягає негайному поверненню. До цих правовідносин не застосовуються пункт 78 Положення № 848 та постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 247 «Про особливості надання житлових субсидій».

Листами від 15 вересня 2020 року та від 24 грудня 2020 року позивач на адвокатські запити неодноразово повідомляв, що ОСОБА_1 має право звернутися до Управління за поновленням субсидії, подавши нову заяву та декларацію про доходи тільки після повного повернення надміру виплачених коштів житлової субсидії та після виповнення транспортному засобу п`ять років з дати випуску.

У запереченнях на відповідь на відзив наголошується, що відповідач отримувала житлову субсидію за заявою № 2176/2 від 31 жовтня 2016 року з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж за 12 місяців, тобто до 30 вересня 2017 року. У цей період відповідачем виконано усі обов`язки, передбачені заявою.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії.

Відповідачем ОСОБА_1 подавалися документи з виключно правильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб; без приховання заробітку чи іншого доходу; та не подавалися фальшиві документи.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснили повторне призначення житлової субсидії для домогосподарства, яке належить відповідачу, отримавши необхідну для цього інформацію у форматі, передбаченому пунктом 51 Положення.

Посадова особа структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, яка приймала рішення про призначення житлової субсидії, відповідно до пункту

78 Положення, перевірила наявність підстав для призначення житлової субсидії відповідачу на наступний період та, оперуючи отриманою інформацією, призначила житлову субсидію відповідачу.

Заслухавши учасників справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що за заявою ОСОБА_1 від 28 квітня

2015 року № 415/2 та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, їй призначено житлову субсидію.

Житлова субсидія призначена на дванадцять місяців з травня 2015 року по березень 2016 року.

31 жовтня 2016 року ОСОБА_1 подала заяву про припинення житлової субсидії у зв`язку зі зміною складу сім`ї. Цього ж дня подала заяву про призначення житлової субсидії – 31 жовтня 2016 року № 2176/2 з декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Житлова субсидія була призначена по домогосподарству за адресою: АДРЕСА_1 .

У подальшому житлова субсидія була призначена з жовтня 2017 року по квітень 2020 року.

З копії повідомлення Територіального сервісного центру № 3243 від 07 квітня 2020 року № 278 видно, що за ОСОБА_1 зареєстровано транспортний засіб 2015 року випуску, дата реєстрації: 16.03.2018, вартість – 590 000 грн. 00 коп.

З копії довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 04 серпня 2020 року видно, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані:

ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Відповідно до пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням. При цьому після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, без звернення громадянина, здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, встановленому Положенням. Про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, а також про купівлю товарів або оплату послуг, суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. грн., громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення. Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло не менше п`яти років (крім мопеда і причепа).

Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом

30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 136 Про порядок здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, - кошти Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, Міністерство фінансів України проводить відпрацювання достовірності поданої субсидіантами інформації.

За змістом пункту 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідачем на повідомлявся позивач про придбання транспортного засобу.

Статтею 125 Положення передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому-сьомому пункту 119, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щорічних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Встановлено, що надмірно виплачена сума субсидії за період з 01 квітня 2018 року по 30 квітня 2020 року становить 29 193 грн. 48 коп.

Відповідно до статей 76, 77, 78, 79, 80, 81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом . Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Допустимість як властивість доказів поєднує в собі декілька вимог. Доказ вважається допустимим, якщо він отриманий уповноваженим суб`єктом, з дотриманням належної правової процедури та є закріпленим у відповідному джерелі.

Дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підтверджений зібраними доказами, а тому підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 259, 264, 265, 268, 352, 354 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд Київської області,

в и р і ш и в:

Позов – задовольнити.

Стягнути на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області з ОСОБА_1 – 29 193 (двадцять дев`ять тисяч сто дев`яносто три) грн. 48 коп. (виплачених за призначеною субсидією); - 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. (сплачених у якості судового збору).

Сторони справи:

позивач – Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (місцезнаходження: 07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Гагаріна, будинок № 18; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 03193637);

відповідач – ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області, або ж безпосередньо до суду апеляційної інстанції, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.О.Василишин