
Справа № 560/12106/21
РІШЕННЯ
іменем України
14 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року включно.
2. Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року включно.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що Кам`янець-Подільською ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області протиправно не виплачувалась індексація заробітної плати за період з 01.01.2013 по 31.12.2015. У подальшому функції та повноваження Кам`янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області перейшли до Головного управління ДПС у Хмельницькій області
Ухвалою суду від 12.10.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідувалися перейшли Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи. При реорганізації Кам`янець-Подільської ОДПІ, згідно передавального акту Кам`янець-Подільської ОДПІ, будь-яка заборгованість щодо виплати заробітної плати перед ОСОБА_1 була відсутня. Щодо проведених виплат індексації заробітної плати позивачу за період роботи з 01.01.2013 по 31.12.2015, то спір виник після того, як позивач звільнився з роботи. На дату звільнення спору про розмір сум, належних позивачу при звільненні не було.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначає, що індексація заробітної плати за період з 01.01.2013 по 31.12.2015 Кам`янець-Подільською ОДПІ не нарахована та не виплачена, що підтверджується копіями особистих рахунків по заробітній платі за період роботи 2013-2018 роки в Кам`янець-Подільській ОДПІ.
Зокрема, згідно особистих рахунків по заробітній платі, останній місяць за який Кам`янець-Подільською ОДПІ було нараховано індексацію заробітної плати в сумі 829,49 грн., є листопад-грудень 2012 року, яка виплачена в січні (410,31 грн) та лютому (416,18 грн.) 2013 року. Відповідач помилково стверджує, що це нарахування за січень-лютий 2013 року.. Зазначає, що нарахування сум індексації заробітної плати за період роботи з 01.01.2013 по 31.12.2015 року не проводилось, при цьому конкретна відповідь щодо причини не нарахування та не виплати мені індексації заробітної плати за період роботи з 01.01.2013 року по день звільнення відповідачем не надана.
Дослідивши матеріали справи, суд встанови наступні обставини.
Позивач перебував у трудових відносинах з Кам`янець-Подільською ОДПІ Головного управління ДФС у Хмельницькій області з 01.08.1990 по 08.10.2018, що підтверджується копією трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 29.08.1983.
Наказом Кам`янець-Подільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 08.10.2018 №45-О «Про звільнення ОСОБА_1 » позивача звільнено з 08 жовтня 2018 року в порядку переведення з посади начальника відділу організації роботи ЦОП та надання адміністративних послуг управління обслуговування платників, в зв`язку з переходом на виборну посаду заступника сільського голови з питань фінансово-економічної діяльності Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району.
Позивач звернувся до Головного управління ДПС у Хмельницькій області листом від 26.02.2021 про нарахування та виплату індексації заробітної плати з січня 2013 року по грудень 2018 року.
Листом від 17.03.2021 №85/Л/22-01-10-01-04-08 Головне управління ДПС у Хмельницькій області повідомило, що на момент звільнення позивача (08.10.2018) Кам`янець-Подільською ОДПІ було проведено розрахунок по заробітній платі, нарахованих та невиплачених сум не було, будь-яка заборгованість перед позивачем у Кам`янець-Подільської ОДПІ відсутня.
Відповідно до постанови КМУ від 28.03.20218 №296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби», реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання, як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, а саме: Кам`янець-Подільську ОДПІ реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Хмельницькій області. ГУ ДПС у Хмельницькій області є правонаступником ГУ ДФС у Хмельницькій області відповідно до постанови КМУ від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби та Державну митну службу України». Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII позивачу нараховувалась індексація за період роботи в Кам`янець-Подільській ОДПІ в січні-лютому 2013 року, грудні 2016 року, червні-грудні 2017 року. Згідно передавального акту Кам`янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області, заборгованості перед позивачем не було. Відповідно, в ГУ ДПС у Хмельницькій області відсутні підстави для нарахування та виплати частини заробітної плати звільненому Кам`янець-Подільською ОДПІ в 2018 році працівнику.
Водночас, згідно відомостей з особистого рахунку позивача за 2013 рік, в січні 2013 року йому виплачено 410,31 грн. індексації заробітної плати за листопад 2012 року, в лютому 2013 року виплачено 416,18 грн. індексації заробітної плати за грудень 2012 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби», реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання, як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, а саме, Кам`янець-Подільську ОДПІ реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби.
Відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537, Головне управління ДФС у Хмельницькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідувалися перейшли Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Отже, Головне управління ДПС у Хмельницькій є правонаступником Кам`янець-Подільської ОДПІ.
Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).
Згідно ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
При цьому, статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Приписами статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Таким чином, індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №240/4911/18 та від 07.08.2019 у справі № 825/694/17.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, проведення індексації у зв`язку з зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язком для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, зокрема відомості з особистого рахунку позивача за 2013-2015 роки, суд встановив, що з 01.01.2013 по 31.12.2015 позивачу не виплачувалась індексація заробітної плати. При цьому, в січні 2013 року йому виплачено 410,31 грн. індексації заробітної плати за листопад 2012 року, в лютому 2013 року виплачено 416,18 грн. індексації заробітної плати за грудень 2012 року.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач був звільненим від сплати судового збору, підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року включно.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року включно.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 лютого 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ ВП - 44070171)
Головуючий суддя Д.А. Божук