Рішення № 103256323, 14.02.2022, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
540/7917/21
Номер документу
103256323
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7917/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Санрайс" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонської області Державної служби безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,

встановив:

Фермерське господарство "Санрайс" (далі – позивач, ФГ "Санрайс") звернулось до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі – відповідач-1), Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонської області Державної служби безпеки на транспорті (далі – відповідач-2), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 23.11.2021р. №301411.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що службовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за №311853, яким зафіксовано порушення транспортним засобом, який належить ФГ "Санрайс", п. 22.5. ПДР «перевезення вантажів з перевищенням вагових норм на строєну вісь» при дозволених 22 т фактично 23,4 т, що передбачає відповідальність згідно абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 6,4%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. 23.11.2021р. відповідачем розглянуто справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті на підставі чого винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №301411 та накладено на позивача штраф у розмірі 8500 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач звертає увагу, що товариством здійснювалось перевезення сипучого вантажу (пшениці), що не було враховано відповідачем. На підставі наведеного просить скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 23.11.2021р. №301411.

Ухвалою суду від 08.12.2021р. відкрито спрощене провадження в справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).

Ухвалою суду від 01.02.2022р. залучено до участі у справі в якості співвідповідача Державну службу України з безпеки на транспорті.

01.02.2022р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач наголошує на дотриманні посадовими особами відповідача порядку винесення спірних постанов та вказує на їх законність, так як доданими до відзиву документами підтверджується порушення позивачем п. 22.5. Правил дорожнього руху, а саме перевезення вантажу з перевищенням вагових норм на 6,4% (навантаження на строєну вісь – 23,4 т при максимально дозволеному – 22 т). За відповідне правопорушення приписами абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено застосування штрафних санкцій на суму 8500 грн. За наведених обставин, відповідач вказує на необґрунтованість позовних вимог, тому просить у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши надані позивачем документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

Співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, 24.10.2021р. був зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , який належать позивачу.

Наведений т/з здійснював автоперевезення вантажу «пшениця» на підставі ТТН від 24.10.2021р. №2407.

Відповідно до довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0067373 від 24.10.2021р., зважування транспортного засобу DAF реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом GRAS реєстраційний номер НОМЕР_2 за допомогою зважувального обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу здійснювалося: вісь 1 – 6,8 т; вісь 2 – 9,45 т; вісь 3 – 8,2 т; вісь 4 – 7,65 т; вісь 5 – 7,55 т; що разом складає 39,65 т.

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено, що навантаження на строєну вісь склало 23,4 т при нормативно допустимому - 22 т.

Контролюючими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складений Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0070673 від 24.10.2021р. та Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №311853 від 24.10.02021.

В акті зазначено, під час перевірки виявлене порушення: перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів, а саме: навантаження на строєну вісь склало 23,4 т при нормативно допустимому – 22 т, чим порушено вимоги п. 22.5 ПДР України, у тому числі порушення, відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» частина 1 абзац 14 перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

На підставі акту відповідачем прийнята постанова про застосування адміністративного-господарського штрафу від 23.11.2021р. №301411 за порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", якою на ФГ "Санрайс" накладений штраф у сумі 8500 грн.

Не погодившись із постановою, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним постановам, суд використовує наступні правові норми, чинні на час виникнення спірних правовідносин.

Як вбачається зі спірних постанов, вони прийняті на підставі абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон №2344-III).

Згідно з абзацу 3, 15 частини 1 статті 60 Закону № 2344-IIІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 14).

Відповідно до ч. 6 ст. 48 статті 60 Закону № 2344-IIІ у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Із аналізу правової конструкції частини 1 статті 60 Закону №2344-IIІ, слідує, що для настання відповідальності за вказаною нормою є встановлення факту перевезення вантажу без відповідного дозволу.

За приписами ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 р. №3353-ХІІ (далі - Закон №3353 - ХІІ) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 22.1 ПДР маса вантажу, що перевозиться і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Дозвіл відповідно до ст. 48 Закону № 2344-III, що дає право на рух автодорогами України з перевищенням встановлених законодавством нормативно-вагових параметрів від 5% до 10% - відсутній.

Відповідно до статті ст. 33 Закону України “Про автомобільні дороги” від 08.09.2005 № 2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно з п. 22.5 ПДР за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Проаналізувавши наведені вище норми законодавства, суд дійшов висновку, що правила перевезення неподільного та подільного вантажів у випадку перевищення вагових або габаритних параметрів є різними:

- перевезення неподільного вантажу допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі;

- перевезення подільного вантажу не допускається взагалі.

Оскільки частиною 1 статті 60 Закону №2344-III не було встановлено відповідальності за перевезення подільного вантажу з перевищення вагових або габаритних параметрів без дозволу, законодавець виправив таку ситуацію, внісши відповідні зміни.

Так, новою редакцією абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону №2344-III, яка почала діяти з 01.10.2021, законодавець відокремив відповідальність за перевищення ваги неподільного вантажу без відповідного дозволу та за перевищення ваги подільного вантажу, на перевезення якого раніше дозвіл не вимагався.

У цій справі сторони не заперечують обставин, що позивач перевозив вантаж (пшеницю), який за своїм характером є подільним, тобто може при завантаженні бути поділений на окремі частки без втрати або пошкодженні його властивостей, а тому перевезення такого вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, заборонено.

Головна мета такої заборони - збереження автомобільних доріг та попередження їх передчасного руйнування. Унаслідок цього й встановлено заборону з перевезення подільних вантажів з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм без будь-яких винятків.

Отже, чинним законодавством встановлена імперативна заборона на перевезення подільних вантажів з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, що виключає можливість отримання перевізником відповідного дозволу.

Резюмуючи викладене, суд зазначає, що заборона руху транспортних засобів з перевищенням вагових параметрів при перевезенні подільного вантажу унеможливлює отримання перевізником дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

За таких умов, оскільки видача дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, які перевозять подільні вантажі з перевищенням габаритно-вагових параметрів, не передбачена, то на особу не може бути накладений штраф відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону №2344-IIІ за відсутність такого дозволу.

Водночас, варто відзначити, що за перевищення габаритно-вагових параметрів подільного вантажу, перевізник повинен нести відповідальність у вигляді нарахування посадовою особою Укртрансбезпеки плати за проїзд, відповідно до п. 31-1 Порядку №879.

Аналогічна правова позиція була викладена в постанові Верховного Суду від 29.01.2020 р. №814/1460/16.

Так, у цьому рішенні, суд касаційної інстанції відзначив, у випадку перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами до перевізників лише може бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів.

Відтак оскаржувану постанову слід визнати протиправними та скасувати.

Судові витрати розподілити згідно приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суддя

вирішив:

Адміністративний позов Фермерського господарства "Санрайс" (код ЄДРПОУ 31369403, 75125, Херсонська обл., Олешківська обл., с. Стара Маячка, вул. Соборна, 28) до Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, 03135, м. Київ, просп. Перемоги, 14), Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови (код ЄДРПОУ 39816845, 73008, м. Херсон, Бериславське шосе, 46) про застосування адміністративно-господарського штрафу, задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 23.11.2021р. №301411.

Стягнути на користь Фермерського господарства "Санрайс" за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Гомельчук

кат. 113070200