
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/3594/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної установи "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)" до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску від 16.10.2020 р. № 0058590406,
встановив:
Державна установа "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)" (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення від 16.10.2020 року № 0058590406 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 207622,12 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що 02.11.2020 р. позивач отримав рішення від 16.10.2020 р. № 0058590406 про застосування штрафних санкцій у розмірі 166050,36 грн. та нарахування пені в сумі 41571,76 грн. (всього на загальну суму 207622,12 грн.) на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Вважає вказане рішення неправомірним, а штрафні санкції в розмірі 166050,36 грн. та пеня в сумі 41571,76 грн. такими, що підлягають скасуванню, оскільки основний документ - рішення ГУ ДФС від 14.03.2019 р. № 0004431307 "Про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску" скасовано рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 р. у справі № 540/1164/19. Крім того, спірне рішення прийнято відповідачем, коли вимога про сплату боргу від 14.03.2019 р. № Ю-0001841307 оскаржувалась у судовому порядку.
Ухвалою від 17.11.2020 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 04.12.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
23.12.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що згідно ІКП позивача за платежем "єдиний внесок, що нараховується роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності" (код платежу 71010000) встановлено несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 03.04.2019 р. по 29.04.2020 р. та відповідно до пп.2 п.2 розділу VII Інструкції № 469 Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі складено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 16.10.2020 р. № 0058590406 на загальну суму 207622,12 грн., яка складається з штрафних санкцій у розмірі 166050,36 грн. та пені у розмірі 41571,76 грн.
Ухвалою від 14.01.2021 р. провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі № 540/2028/20.
Ухвалою від 18.01.2022 р. поновлено провадження в адміністративній справі.
Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі направлень від 18.01.2019 р. № 75 та № 76, виданих Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, головним державним ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі Пізнюром М.В. та старшим державним ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі Лонською А.А. на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.4, пп.78.1.13 п.78.1 ст.78 ПК України, пп.2 п.1 ст.13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 07.12.2018 р. № 1387 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки", проведена документальна позапланова виїзна перевірка Державної установи "Дар`ївська виправна колонія № 10" з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2016 р. по 30.09.2018 р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.11.2013 по 30.09.2018", за результатами якої складено акт від 06.02.2019 р. № 13/21-22-13-05/08567676.
Документальною перевіркою встановлені наступні порушення:
- ст.7, ст.8, ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненням), Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у результаті чого донараховано своєчасно не нарахований єдиний внесок за період жовтень - грудень 2016 року, січень - грудень 2017 року та січень - вересень 2018 року на суму 480051,05 грн.
- пп.1, пп.4 ч.2 ст.6, ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненням), у результаті подання звітності з єдиного внеску з недостовірними відомостями за жовтень - грудень 2016 року, за січень - грудень 2017 року та січень-вересень 2018 року;
- ч.8., ч.11 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненням) - несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму 5900,20 грн. та нарахована пеня;
- абзац 1 п.1 ч.1 ст.7, ч.5 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненням) через заниження бази нарахування єдиного внеску, у зв`язку з самостійним виправленням помилки у звітах щодо сум нарахованого Єдиного внеску сума єдиного внеску не підлягає донарахуванню, проте на суму заниження 43890,10 грн., нараховується штрафна санкція у розмірі 10 % за несвоєчасну сплату.
На підставі акту перевірки ГУ ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі сформовано податкові повідомлення-рішення від 13.03.2019 р. № 0004451307 та від 14.03.2019 р. № 0004431307, № 0004441307, № 0004461307, а також вимогу про сплату боргу від 14.03.2019 р. № Ю-0001841307, в якій зазначено про те, що станом на 06.02.2019 р. заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені становить 480051,05 грн.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 р. по справі № 540/1164/19 позов ДУ "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)" задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 13.03.2019 р. № 0004451307 на суму 240025,53 грн. та від 14.03.2019 р. № 0004431307.
Судове рішення набрало законної сили 29.11.2019 р.
16.10.2020 р. Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі прийнято рішення № 0058590406 про застосування штрафних санкцій у розмірі 166050,36 грн. та нарахування пені в сумі 41571,76 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, визначеного у вимозі про сплату боргу (недоїмки) від 14.03.2019 р. № 0001841307.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 р. по адміністративній справі № 540/2028/20 позовні вимоги Державної установи "Дар`ївська виправна колонія" (№10) задоволено: визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 14.03.2019 р. № Ю-0001841307 зі сплати боргу (недоїмки) Державною установою "Дар`ївська виправна колонія" (№10) в сумі 480051,05 грн.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2021 р. апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (відокремленого підрозділу ДПС України без статусу юридичної особи публічного права) залишено без задоволення, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13 травня 2021 року у справі № 540/2028/20 - без змін.
Таким чином, в силу положень ч.2 ст.255 КАС України, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 р. по адміністративній справі № 540/2028/20 набрало законної сили.
Вважаючи рішення відповідача від 16.10.2020 р. № 0058590406 протиправним, позивач звернувся до суду із позовною заявою про його скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), яким, зокрема, визначений вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Під податковим боргом розуміється сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).
Згідно пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов`язанням платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За змістом пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (п.2 ч.1 ст.1 Закону № 2464).
Згідно ч.ч.11, 12 ст.9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Положеннями ч.ч.3, 4 ст.25 Закону № 2464 передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена за результатами документальної перевірки, надсилається (вручається) платнику в порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону № 2464).
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (ч.14 ст.25 Закону № 2464).
Так, судом встановлено, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 р. по адміністративній справі № 540/2028/20 визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 14.03.2019 р. № Ю-0001841307 зі сплати боргу (недоїмки) Державною установою "Дар`ївська виправна колонія" (№ 10) в сумі 480051,05 грн.
Судове рішення набрало законної сили 30.11.2021 р.
У вказаному рішенні суд дійшов висновку, що виведення різниці між розміром встановленої законодавством мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою засудженим у розрахунках нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування з жовтня 2016 року по лютий 2017 року є неправомірним та помилковим.
За змістом ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що так як штрафні санкції та пеня по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до рішення від 16.10.2020 р. № 0058590406 нараховані на підставі податкової вимоги від 14.03.2019 р. № Ю-0001841307, яка скасована в судовому порядку, то рішення 16.10.2020 р. № 0058590406 підлягає скасуванню.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладені обставини та норми законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ДУ "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)".
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ДУ "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)", то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 3114,33 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Державної установи "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)" (75032, Херсонська область, Білозерський район, с.Дар`ївка, код ЄДРПОУ 08564676) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.75, код ЄДРПОУ 43143201) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску від 16.10.2020 р. № 0058590406 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.75, код ЄДРПОУ 43143201) від 16.10.2020 року № 0058590406 про застосування до Державної установи "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)" (75032, Херсонська область, Білозерський район, с.Дар`ївка, код ЄДРПОУ 08564676) штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 207622,12 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.75, код ЄДРПОУ 43143201) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державної установи "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)" (75032, Херсонська область, Білозерський район, с.Дар`ївка, код ЄДРПОУ 08564676) судовий збір в сумі 3114 (три тисячі сто чотирнадцять) грн. 33 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 111060000