Рішення № 103256040, 01.02.2022, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2022
Номер справи
500/7643/21
Номер документу
103256040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7643/21

01 лютого 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чепенюк О.В.,

за участю секретаря судового засідання Кухар О.Л.,

представників позивача Куца Ф.П., Скібіцкого Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного навчального закладу «Шумське професійно-технічне училище» до Шумської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Державний навчальний заклад «Шумське професійно-технічне училище» (далі - ДНЗ «Шумське ПТУ», училище, позивач) звернувся до суду з позовом до Шумської міської ради, у якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення від 21.05.2021 №1298 «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДНЗ "Шумське ПТУ"»,

визнати протиправним та скасувати рішення від 24.12.2020 №284 «Про включення земельних ділянок комунальної власності до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону» в частині включення до такого переліку земельної ділянки за кадастровим номером 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га,

зобов`язати Шумську міську раду прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності за кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, та 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, розташованих за межами с.Круголець Кременецького (колишнього Шумського) району в постійне користування ДНЗ «Шумське ПТУ» для дослідних та навчальних цілей.

В обґрунтування позову зазначає, що у травні 2021 року звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності за кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, та 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, розташованих за межами с. Круголець Кременецького (колишнього Шумського) району в постійне користування ДНЗ «Шумське ПТУ» для дослідних та навчальних цілей. Проте рішенням Шумської міської ради №1298 від 27.05.2021 відмовлено у наданні такого дозволу у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки вимогам нормативно-правових актів. Як на підставу відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Шумська міська рада послалась на рішення від 24.12.2020 №284 «Про включення земельних ділянок комунальної власності до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону».

Позивач зазначає, що включаючи земельну ділянку до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону, відповідачем не враховані інтереси ДНЗ «Шумське ПТУ», яке користувалось зазначеною земельною ділянкою для дослідних та навчальних цілей, однак з об`єктивних причин не оформило правовстановлюючих документів. Прийнявши рішення №284 від 24.12.2020 «Про включення земельних ділянок комунальної власності до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону», Шумська міська рада, всупереч вимогам Конституції України та Земельного кодексу України (далі - ЗК України), створила додаткову підставу для відмови у надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування. При цьому відповідач як організатор земельних торгів не вчиняє будь-яких дій щодо проведення земельних торгів з приводу обраних позивачем земельних ділянок.

Також позивач зазначає, що у рішенні №1298 від 27.05.2021 Шумською міською радою не наведено мотивованих причин відмови, не зазначено конкретних нормативно-правових актів, які слугували підставою відмови ДНЗ «Шумське ПТУ» у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено у справі судове засідання на 02.12.2021.

Ухвалою суду від 02.12.2021 відповідно до частини тринадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), з огляду на те, що після відкриття провадження у справі встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановлено залишити позовну заяву без руху, надано позивачу п`ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати усі підстави для поновлення строку, надати докази поважності причин його пропуску, а також докази сплати судового збору у повному обсязі.

06.12.2021 на виконання вимог ухвали суду від 02.12.2021 до суду надійшла заява від позивача про поновлення процесуального строку (строку звернення до адміністративного суду) та копія платіжного доручення №1021 від 03.12.2021 про сплату судового збору в сумі 2270,00 грн.

Ухвалою від 07.12.2021 відповідно до частини чотирнадцятої статті 171 КАС України, суд, враховуючи усунення позивачем недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, постановив продовжити розгляд справи.

Ухвалою суду від 13.12.2021 заяву ДНЗ «Шумське ПТУ» про поновлення строку звернення до адміністративного суду задоволено, поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду з позовом до Шумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 24.12.2020 №284, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 13.12.2021, постановлено без виходу суду до нарадчої кімнати, відповідно до частини четвертої статті 173, статей 180, 260 КАС України, постановлено перейти до розгляду справи у порядку загального позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті замінено підготовчим засіданням, продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

24.11.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач позовні вимоги заперечує та вказує, що рішення від 27.05.2021 «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДНЗ «Шумське ПТУ» є законним. Позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для дослідних і навчальних цілей, так як земельні ділянки рішенням міської ради №284 від 24.12.2020 включені в перелік земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону. Положення статті 136 ЗК України свідчать про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, такі обставини є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Відповідач зазначає, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 11.12.2020 №55-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Шумській міській раді (Шумській територіальній громаді) Кременецького (колишнього Шумського) району Тернопільської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2036,6460 га, серед яких у відповідності до додатку до вказаного наказу є й земельні ділянки кадастровий номер 6125884400:01:001:1911 та 6125884400:01:001:1932, загальною площею 10,4592 га. Рішенням Шумської міської ради від 24.12.2020 №284 включено до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону земельні ділянки, які передано наказами Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22.12.2018 № 19-4387/14-18- СГ із змінами від 01.03.2019 №19-518/14-18-СГ, від 11.12.2020 №55-ОТГ Шумській територіальній громаді у комунальну власність: землі запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Шумської міської ради (за межами населених пунктів); землі загального користування сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Шумської міської ради (за межами населених пунктів).

Стосовно не вчинення дій щодо проведення земельних торгів з приводу обраних позивачем земельних ділянок, окрім внесення цих ділянок до Переліку ділянок, що призначені для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами, то зазначає, що це не спростовує факту віднесення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах. Також зауважує, що ДНЗ «Шумське ПТУ» не представлено жодного доказу, який би підтверджував факт користування цими земельними ділянками. Відповідач просить відмовити у позові.

04.01.2022 до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач додатково зазначає, що 10.03.1989 рішенням Шумського районного агропромислового об`єднання №7 Шумському ПТУ-32 (після реорганізації ДНЗ «Шумське ПТУ») виділено земельні ділянки загальною площею 177,4 га, зокрема: з колгоспу «Червона зірка» - 75,9 га (рілля - 37,1 га, сінокоси - 38,8 га), з колгоспу ім. Леніна - 101,5 га (рілля - 101,5 га). Рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів від 21.12.1989 №238 «Про відведення земель організаціям і підприємствам області для державних і громадських потреб» були затверджені проекти землеустрою щодо відведення вище зазначених земельних ділянок для потреб навчального закладу. Тернопільською філією Українського науково-дослідного і проектно-вишукувального інституту по землеустрою розроблено «Технічний звіт по перенесенню в натуру проекту відведення земельної ділянки Шумського СПТУ №32 для створення учбового господарства на землях колгоспів «Червона зірка» та ім. Леніна Шумського району Тернопільської області.

ДНЗ «Шумське ПТУ» користувалось зазначеними земельними ділянки для здійснення своєї статутної діяльності, зокрема, для вдосконалення учнями училища навичок з обробітку земель сільськогосподарською технікою.

Позивач вказує, що у зв`язку з обмеженим бюджетним фінансуванням у встановленні законом строки не вдалося виготовити правовстановлюючі документи на земельні ділянки, що знаходились в користуванні ДНЗ «Шумське ПТУ». В подальшому при проведенні інвентаризації земель у 2018 році було сформовано земельну ділянку за кадастровим номером 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га. Процес інвентаризації земель проходив без будь-яких консультацій з училищем, без дослідження та врахування документів, на підставі яких земельні ділянки виділялись училищу і, як наслідок, не враховано використання земельних ділянок ДНЗ «Шумське ПТУ», внаслідок чого порушено права та інтереси позивача.

Позивач не ставить під сумнів повноваження Шумської міської ради щодо розпорядження землями в межах територіальної громади (в тому числі повноваження щодо формування переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону). Однак внаслідок вище зазначених обставин та прийнятих рішень ДНЗ «Шумське ПТУ» позбавлене права законно користуватись земельною ділянкою для здійснення своєї статутної діяльності. Позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 17.01.2022, постановлено без виходу суду до нарадчої кімнати, відповідно до статті 183 КАС України, постановлено закрити підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду по суті на 01.02.2022, викликано свідків ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

У судовому засіданні 01.02.2022 представники позивача директор навчального закладу Куц Ф.П. та заступник директора з навчально-виховної роботи ДНЗ «Шумське ПТУ» Скібіцький Ю.В. позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у заявах по суті справи, просили позов задовольнити. Звернули увагу на те, що навчальний заклад має кілька земельних ділянок у користуванні, спір виник щодо тих, які були передані за рахунок земель колгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Землі передані у користування училищу в 1989 році, в 1990 році виготовлено відповідних технічний звіт та видано державний акт на право користування землею, проте відшукати державний акт не вдалося, а технічний звіт – долучений до матеріалів адміністративної справи. Такі відомості не відображені в Державному земельному кадастрі, а тому для оформлення права користування позивач звернувся до Шумської міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Також представники позивача звернули увагу, що ДНЗ «Шумського ПТУ» готує спеціалістів робітничих професій, зокрема, механізаторів. Земельні ділянки використовуються в навчальних цілях, а також ведення сільськогосподарського виробництва та реалізації с/г продукції дозволяє забезпечувати на високому рівні матеріально-технічну базу та оснащеність училища.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, проте відповідач подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. З огляду на подане клопотання відповідачем суд здійснював розгляд справи за відсутності представника відповідача.

У судовому засіданні 01.02.2022 був допитаний свідок ОСОБА_1 , колишній Кордишівський сільський голова, виконувач обов`язків старости села Кордишів Шумської територіальної громади щодо обставин, які становлять предмет доказування у цій справі, а саме обставин фактичного користування спірними земельними ділянками.

У судове засідання з поважних причин не прибула свідок ОСОБА_2 , інженер-землевпорядник Тернопільського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою, яка у 1990 році брала участь в розробці технічного звіту по перенесенню в натурі проекту відведення земельної ділянки Шумському СПТУ №32. Заслухавши думку учасників справи, які просили продовжити розгляд справи, суд постановив продовжити судовий розгляд справи за відсутності свідка ОСОБА_2 .

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи письмовими доказами, допитавши свідка, встановив такі обставини.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22.12.2018 №19-4387/14-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Шумській міській раді (Шумській територіальній громаді) Кременецького (колишнього Шумського) району Тернопільської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3172,2009 га, серед яких у відповідності до додатку до вказаного наказу передано спірну земельну ділянку, кадастровий номер 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га на території Кордишівської сільської ради Шумського району, та ще 6 ділянок на території Кордишівської сільської ради Шумського району, одну з яких було поділено у 2020 році і в результаті поділу сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га (а.с.49-50).

Рішенням Шумської міської ради від 24.12.2020 №284 включено до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону земельні ділянки, які передано наказами Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22.12.2018 № 19-4387/14-18-СГ із змінами від 01.03.2019 №19-518/14-18-СГ, від 11.12.2020 року №55-ОТГ, Шумській територіальній громаді у комунальну власність: землі запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Шумської міської ради (за межами населених пунктів); землі загального користування сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Шумської міської ради (за межами населених пунктів) (а.с.48).

12.05.2021 ДНЗ «Шумське ПТУ» звернулося до Шумської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності за кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, та 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, розташованих за межами с. Круголець Кременецького (колишнього Шумського) району в постійне користування для дослідних та навчальних цілей. До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельних ділянок (а.с.9-12).

Рішенням Шумської міської ради №1298 від 27.05.2021 «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДНЗ «Шумське ПТУ»» позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення для дослідних та навчальних цілей загальною площею 10,4592 га, в тому числі 9,7756 га (кадастровий номер 6125884400:01:001:1911) та 0,6836 га (кадастровий номер 6125884400:01:001:1932), розташованих за межами с. Круголець Кременецького (колишнього Шумського) району, у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки вимогам нормативно-правових актів, а саме: рішенню Шумської міської ради від 24.12.2020 №284 «Про включення земельних ділянок комунальної власності до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону», яким дану земельну ділянку включено в перелік земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону (а.с.23).

Не погодившись з рішеннями органу місцевого самоврядування, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Рішення відповідача (дії, вчиненні при його прийнятті) як суб`єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За змістом статті 3 ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель (частина друга статті 4 ЗК України).

Відповідно до пункту «б» статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з пунктом «ґ» частини другої цієї статті права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначені статтею 116 ЗК України, відповідно до змісту якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з частиною першою статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування регламентує статті 123 ЗК України. Відповідно до частини першої цієї статті надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Частиною другою статті 123 ЗК України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною третьою статті 123 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об`єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, ЗК України чітко визначена та регламентована процедура одержання зацікавленими особи у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності. У спірному випадку зацікавленою особою є навчальний заклад, який намагається оформити право користування земельними ділянками, які фактично перебувають у його користуванні.

Відповідно до статуту ДНЗ «Шумське ПТУ» училище підпорядковане Міністерству освіти і науки, молоді та спорту, є державним професійно-технічним навчальним закладом другого атестаційного рівня, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров`я. Училище реалізує формування відповідного рівня кваліфікації з масових робітничих професій середньої технологічної складності (пункт 1.1 Статуту) (а.с.13-22).

Також Статут містить положення про те, що училище має навчальне господарство, що здійснює господарську діяльність з виробництва продукції, що пов`язана з біологічними процесами її вирощування, призначеної для споживання в сирому та переробленому вигляді (сільськогосподарське виробництво); училище займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власно виробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією (пункт 1.4 Статуту).

З цією метою ДНЗ «Шумське ПТУ» використовує земельні ділянки, зокрема, спірні за кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, та 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, що розташовані за межами с.Круголець Кременецького району.

У судовому засіданні представники позивача директор ДНЗ «Шумське ПТУ» Куц Ф.П., заступник директора з навчально-виховної роботи ДНЗ «Шумське ПТУ» Скібіцький Ю.В. пояснили, що земельні ділянки у значно більшому розмірі були передані Шумському ПТУ-32 у 1989 році, яке реорганізоване в ДНЗ «Шумське ПТУ». Навчальний заклад займався виготовленням та оформленням документації щодо права постійного користування земельними ділянками. Проте такі події мали місце у 1990 році і документація в училищі не зберігалася, разом з тим її частину вдалося отримати з обласного архіву. З технічного звіту по перенесенню в натурі проекту відведення земельних ділянок училищу вбачається, що видавався державний акт на право постійного користування землею, проте він не зберігся і будь-які відомості у Державному земельному кадастрі не відображені.

У 2018 році Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільський області проводилася інвентаризації земельних ділянок за межами населених пунктів Кордишівської сільської ради, були сформовані земельні ділянки, які в подальшому передані в комунальну власність. Оскільки будь-яка інформація про право користування спірними земельними ділянками ДНЗ «Шумське ПТУ» не внесена до Державного земельного кадастру, то училище розпочало процес її виготовлення спочатку з отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Після прийняття Шумською міською радою оскаржуваного рішення про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, ДНЗ «Шумське ПТУ» вживало заходів для з`ясування та отримання будь-якої інформації щодо передачі спірних земельних ділянок у користування позивачу та оформлення права користування.

Докази стосовно права користування спірними земельними ділянками ДНЗ «Шумське ПТУ» долучені до матеріалів адміністративної справи та дослідженні судом (в тому числі судом досліджено їх оригінали), та містять відомості про такі обставини.

10.03.1989 Шумським районним агропромисловим об`єднанням прийнято рішення №7 «Про надання допомоги Шумському ПТУ-32 по подальшому розвитку системи профтехосвіти та зміцненню навчально-виробничої бази для підготовки кадрів сільського господарства», відповідно до якого училищу виділено земельні ділянки загальною площею 177,4 га, зокрема: з колгоспу «Червона зірка» - 75,9 га (рілля - 37,1 га, сінокоси - 38,8 га), з колгоспу ім. Леніна - 101,5 га (рілля - 101,5 га) (а.с.93).

Рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів від 21.12.1989 №238 «Про відведення земель організаціям і підприємствам області для державних і громадських потреб» затверджені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для потреб Шумському ПТУ-32, зокрема, з земель землекористувачів колгоспу «Червона зірка» - 75,9 га, у тому числі ріллі - 37,1 га, сінокоси - 38,8 га, колгоспу ім. Леніна - 85,7 га, у тому числі ріллі – 87,5 га (а.с.95-96).

На замовлення Шумському ПТУ-32 Тернопільською філією Українського науково-дослідного і проектно-вишукувального інституту по землеустрою розроблено «Технічний звіт по перенесенню в натуру проекту відведення земельної ділянки Шумського СПТУ №32 для створення учбового господарства на землях колгоспів «Червона зірка» та ім. Леніна Шумського району Тернопільської області», в якому зазначено місця розташування земельних ділянок та їх конфігурації (а.с.97-100, 128-129).

Відповідно до акта відведення земельної ділянки від березня 1990 року (число не читається в цій даті) Шумському СПТУ №32 для створення учбового господарства, відведено земельну ділянку за рахунок земель колгоспів «Червона зірка» та ім. Леніна площею 164,3 га в постійне користування (а.с.99, 128). В акті зазначено, що до використання земельної ділянки СПТУ №32 приступає після видачі державного акта на право користування землею.

У пояснювальній записці до Технічного звіту зазначено, що внаслідок проведеної роботи складено технічний звіт по перенесенню в натуру проекту відведення земельної ділянки, внесено відповідні зміни в земельно-облікові документи та виготовлено державний акт на право користування землею (а.с.127).

У довідці від 10.04.1990, яка є частиною технічного звіту, складеною інженером-землевпорядником зазначено про те, що після перенесення в натуру проекту відведення земельних ділянок Шумському СПТУ №32 для створення учбового господарства на землях колгоспів «Червона зірка» та ім. Леніна Шумського району Тернопільської області інженером-землевпорядником ОСОБА_2 внесено відповідні зміни в земельно-облікові документи (а.с.129).

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту від 18.07.2021 №825 змінено найменування Професійно-технічного училища №32 м. Шумська на ДНЗ «Шумське ПТУ» (а.с.101-102). Таким чином, мова у технічному звіті йде саме про позивача.

Обставини фактичного використання спірних земельних ділянок училищем у судовому засіданні 01.02.2022 підтвердив свідок ОСОБА_1 , який у період з 2002 по 2016 був обраний Кордишівським сільським головою, а в період з 2016 по 2020 був виконувачем обов`язків старости села Кордишів Шумської територіальної громади.

Судом встановлено, що спірні земельні ділянки використовуються ДНЗ «Шумське ПТУ» для здійснення статутної діяльності, зокрема, при підготовці механізаторів для вдосконалення учнями училища навичок з обробітку земмлі сільськогосподарською технікою, а так само сільськогосподарське виробництво дозволяє забезпечити належне фінансування навчального закладу за рахунок реалізації с/г продукції.

Також суд вже зауважував, що спірні земельні ділянки перебували у державній власності та наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22.12.2018 передані Шумській міській раді (Шумській територіальній громаді) Кременецького району Тернопільської області у комунальну власність.

Шумська міська рада після отримання у комунальну власність ще й інших земельних ділянок згідно з наказами Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 01.03.2019 та 11.12.2020, приймає рішення від 24.12.2020 №284, яким включає до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону земельні ділянки, які передано цими наказами, у тому числі спірні земельні ділянки, не з`ясувавши всіх обставин щодо фактичного користування спірними земельними ділянками ДНЗ «Шумське ПТУ».

На даний час земельні ділянки з кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, та 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, перебувають у комунальній власності, що підтверджується витягами з Державного земельного кадастру станом на (а.с.118-123). На даний час відсутній державний акт про право користування спірними земельними ділянками позивачем та відсутні відповідні відомості у Державному земельному кадастрі, тобто у правовому розуміння за позивачем право користування земельними ділянками належним чином не оформлене.

Разом з тим, наведені вище обставини справи, які підтверджують виділення у 1989 році училищу земельних ділянок та вжиття ним заходів у 1990 році для їх належного оформлення за Шумським СПТУ №32 (перейменованим у ДНЗ «Шумське ПТУ»), дають підстави для висновку, що рішення Шумської міської ради від 24.12.2020 №284 в частині включення до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону спірної земельної ділянки з кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, є передчасним та таким, що прийняте без урахування усіх обставин справи.

Згідно зі статтею 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Виходячи зі змісту рішення Шумської міської ради від 24.12.2020 №284 до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону включена лише земельна ділянка з кадастровими номером 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, а земельна ділянка 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, відсутня. Відтак, мова може йти лише щодо правомірності оскаржуваного рішення в частині включення до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, земельної ділянки з кадастровими номером 6125884400:01:001:1911. Суд уже зазначав, що інша земельна ділянка 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га може бути частиною однієї з включених та в подальшому поділених земельних ділянок.

Відповідно до частини першої статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах регулюється статтею 136 ЗК України, відповідно до якої організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Стаття 136 ЗК України містить перелік процедур, які здійснюються при підготовці лотів до проведення земельних торгів.

Суд погоджується з доводами відповідача, що наведені приписи статті 136 ЗК України свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Разом з тим, суд ще раз наголошує, що у даному випадку мова йде про земельні ділянки, які з 1990 року передані відповідним рішенням суб`єкта владних повноважень ДНЗ «Шумське ПТУ» та перебувають у фактичному користуванні училища, використовуються для навчальних цілей і ведення підсобного сільського господарства. Позивачем у 1990 році вчинялися дії щодо оформлення права користування спірними земельними ділянками, проте державний акт про право користування землею на даний час відсутній, а тому позивач не позбавлений права на даний час оформити право користування земельними ділянками.

Не врахування таких обставин, що позбавлятиме можливості навчальний заклад повноцінно готувати спеціалістів робітничих професій, на переконання суду, є достатніми підставами для визнати протиправним та скасувати рішення Шумської міської ради від 24.12.2020 №284 «Про включення земельних ділянок комунальної власності до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону» в частині включення до такого переліку земельної ділянки за кадастровим номером 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га.

Оскільки таке рішення стало підставою для прийняття відповідачем рішення від 21.05.2021 №1298 «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДНЗ "Шумське ПТУ"», то й це рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Шумську міську раду прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності за кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, та 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, розташованих за межами с.Круголець Кременецького (колишнього Шумського) району в постійне користування ДНЗ «Шумське ПТУ» для дослідних та навчальних цілей, то суд зазначає таке.

За змістом статті 2 КАС України метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

При цьому суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (частина четверта статті 245 КАС України).

У даному випадку повноваження щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки чи надання мотивованої відмови у його наданні регламентовано частиною третьою статті 123 ЗК України. Умови, за яких суб`єкт владних повноважень відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, суб`єкт владних повноважень повинен надати дозвіл. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - надати дозвіл або не надати (відмовити). За законом у цього суб`єкта владних повноважень немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Такі повноваження не є дискреційними.

Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що зобов`язання судом відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність таких підстав для відмови у видачі дозволу, які передбачені законом, а саме: невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У свою чергу, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура. Видача такого дозволу без необхідних дій суб`єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб.

Водночас суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. А прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача видати дозвіл на розробку проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх передбачених ЗК України підстав для відмови у видачі дозволу, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням закону.

В матеріалах справи не містяться докази, чи дотримано позивачем усіх інших умов для отримання ним такого дозволу.

Відтак, способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ДНЗ «Шумське ПТУ» про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності за кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, та 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, розташованих за межами с.Круголець Кременецького (колишнього Шумського) району в постійне користування ДНЗ «Шумське ПТУ» для дослідних та навчальних цілей, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього рішення.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не довів правомірності оскаржуваних рішень.

Перевіряючи дотримання критеріїв, яким має відповідати рішення, дії суб`єкта владних повноважень, визначених частиною другою статті 2 КАС України, суд вважає, що такі не дотримані, відповідач діяв не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дій, не розсудливо.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, проте обраний спосіб захисту в частині вимоги зобов`язальної вимоги суд не вважає належним, а тому позов підлягає до задоволення частково.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Позивачем сплачено судовий збір відповідно до платіжних доручень № 919 від 01.11.2021 на суму 2270,00 грн (а.с.30) та №1021 від 03.12.2021 на суму 2270,00 грн (а.с.70).

Оскільки суд позов задовольняє частково, то відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 3405,00 грн.

У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді у період з 03.02.2022 по 11.02.2022, повний текст рішення складено у перший робочий день судді.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державного навчального закладу «Шумське професійно-технічне училище» до Шумської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Шумської міської ради від 24 грудня 2020 року №284 «Про включення земельних ділянок комунальної власності до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону» в частині включення до такого переліку земельної ділянки за кадастровим номером 6125884400:01:001:1911 площею 9,7756 га.

Визнати протиправним та скасувати рішення Шумської міської ради від 21 травня 2021 року №1298 «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДНЗ "Шумське ПТУ».

Зобов`язати Шумську міську раду повторно розглянути заяву Державного навчального закладу «Шумське професійно-технічне училище» про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності за кадастровими номерами 6125884400:01:001:1911, площею 9,7756 га, та 6125884400:01:001:1932, площею 0,6836 га, розташованих за межами села Круголець Кременецького (колишнього Шумського) району в постійне користування Державного навчального закладу «Шумське професійно-технічне училище» для дослідних та навчальних цілей, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього рішення.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шумської міської ради на користь Державного навчального закладу «Шумське професійно-технічне училище» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3405,00 грн (три тисячі чотириста п`ять грн 00 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: Державний навчальний заклад «Шумське професійно-технічне училище» (вулиця Волинська, 8а, місто Шумськ, Тернопільська область, 47100, код ЄДРПОУ 21156143).

Відповідач: Шумська міська рада (вулиця Українська, 59, місто Шумськ, Тернопільська область, 47101, код ЄДРПОУ 04396259).

Повний текст рішення складено та підписано 14 лютого 2022 року.

Суддя Чепенюк О.В.