Рішення № 103255915, 07.02.2022, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2022
Номер справи
500/9513/21
Номер документу
103255915
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/9513/21

07 лютого 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) із адміністративними позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі-відповідач) про:

визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не нарахування і не виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень з 01.07.2021 року;

зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату з 01.07.2021 року доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000 гривень з урахуванням вже виплачених сум .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач з 24 січня 2003 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., проводиться щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Позивачем встановлено, що така доплата до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 йому не нарахована і виплачена не була.

У зв`язку з цим, 30.08.2021 позивач звернувся із запитом до ГУПФ України з проханням нарахувати та розпочати виплату мені щомісячної надбавки до пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

У відповіді на його звернення ГУПФ України у Тернопільській області від 07.09.2021 № 5246-5421/Д -02/8-1900/21 відмовило у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати у сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 07.09.2021 року протиправною та необґрунтованою, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 28 грудня 2021 року відкрито провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п`ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ (міліції) України, з 24 січня 2003 року і перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 ). На пенсію був звільнений з посади старшого викладача кафедри ОРД Львівського інституту внутрішніх справ, яка у відповідності до п.7 розділу XIX наказу МВС України від 17.02.2017 № 138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу ОВС України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», прирівняна до посади заступник начальника відділу Апарату Головного управління Національної поліції в місті Києві, у спеціальному званні - полковник міліції, при вислузі 32 роки.

Не погоджуючись із відсотковим зменшенням розміру пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області від 22.03.2018 №197 з 90 до 70 відсотків грошового забезпечення позивач звернувся до суду.

В подальшому, а саме 10 вересня 2018 у справі № 1940/1597/18 рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду, яке вступило в силу 10.10.2018 дії Відповідача було визнано протиправними та зобов`язано здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі постанови КМ України №103 від 21.02.2018 виходячи із основного розміру пенсії за вислугу років - 90% від грошового забезпечення.

Таким чином, перерахунок пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення пенсії позивача після 01.03.2018 проводився не у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для позивача нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тобто не з підстав передбачених Законом №2262-ХІІ, по відповідній заяві пенсіонера та додані до неї документи, чи рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Підставою для такого «перерахунку» слугувало рішення Тернопільського окружного адміністративного суду, яким визнано протиправною бездіяльність відповідача при проведення перерахунку пенсії позивача на підставі рішення Кабінету Міністрів України (Постанова №103), а відповідач, протиправно виплачував мені пенсію з 01 травня 2018 року у розмірі 9 754,09 грн. замість 12 540,97 грн., як слідує з цього у жовтні 2018 року відповідач не провів новий перерахунок пенсії пенсії ОСОБА_1 , а вчинив дії щодо приведення неправильно здійсненого перерахунку пенсії у травні 2018 року до розміру встановленого діючим законодавством.

Позивачем встановлено, що така доплата до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 йому не нарахована і виплачена не була.

У зв`язку з цим, 30.08.2021 позивач звернувся із запитом до ГУПФ України з проханням нарахувати та розпочати виплату йому щомісячної надбавки до пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

У відповіді на його звернення ГУПФ України у Тернопільській області від 07.09.2021 № 5246-5421/Д -02/8-1900/21 відмовило у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати у сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», посилаючись на те, що після 1 березня 2018 року розмір пенсії ОСОБА_1 становив 9 754,09 грн., а після перерахунку, за рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року у справі № 1940/1597/18, її розмір склав 12 540,97 грн.

Позивач зазначив, що ГУПФ України у Тернопільській області протиправно застосувало абзац 3 пункту 1 ПКМ України №713, відповідно до якого у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Не погоджуючись із зазначеним рішення позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ). Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

На виконання ч.4 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 відповідачем з 01.05.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Тернопільській області від 22.03.2018 №197, у якій визначено розмір грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства, а саме, Постанови Кабінету Міністрів України № 103, станом на 01.03.2018 за посадою, яку займав позивач до звільнення зі служби. Водночас, таки перерахунок відбувся із розрахунку 70% грошового забезпечення позивача.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 у справі № 1940/1597/18, яке вступило в силу 10.10.2018 дії Відповідача було визнано протиправними та зобов`язано здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі постанови КМ України №103 від 21.02.2018 виходячи із основного розміру пенсії за вислугу років - 90% від грошового забезпечення.

14.07.2021 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова №713).

Згідно пп.1 Постанови №713, установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Позивач наполягає на тому, що розмір його пенсії з 01.01.2018 року не змінювався. В результаті проведених перерахунків, розмір пенсії позивача збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн.

Так, на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року по справі № 1940/1597/18 Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області з 01.01.2016 року пенсію позивача перераховано у розмірі 90% суми грошового забезпечення.

Водночас, суд звертає увагу, що проведений перерахунок пенсії здійснено не з підстави винесення постанови уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення, а для відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії з 90% грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року по справі № 1940/1597/18 .

При цьому, проведений перерахунок пенсії у розумінні Постанови №713 полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а її перерахунок у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Подальші перерахунки пенсії позивача не впливають на наявність підстав для визнання їх перерахунком пенсії у розумінні Постанови №713.

Натомість, такий перерахунок пенсії не проводився, а з 01.01.2016 року розмір пенсії позивача залишається незмінним, а тому відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у нарахуванні доплати до пенсії згідно Постанови №713.

Тобто, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи висновок суду про протиправність дій відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На думку суду відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, покладений на них обов`язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, не виконано та не доведено правомірність та законність дій та рішень, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не нарахування і не виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень з 01.07.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату з 01.07.2021 року доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000 гривень з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 09 лютого 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769).

Головуючий суддя Подлісна І.М.