Рішення № 103255600, 14.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
480/13620/21
Номер документу
103255600
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2022 року cправа № 480/13620/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/13620/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якій просить:

- визнати протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії із 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення в ході перерахунків на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об єднання по Сумській області» №33/39-206 від 06.05.2021 для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року;

- зобов`язати здійснити з 01 грудня 2019 р. перерахунок та виплату пенсії згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» №33/39-206 від 06.05.2021 із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Свої вимоги мотивував тим, що він є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ), яка була йому призначена у розмірі 90% від сум грошового забезпечення. На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 у справі №480/5636/21 відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» №33/39-206 від 06.05.2021, виходячи з 70% грошового забезпечення, замість 90%. Позивач вважає вказані дії протиправними, оскільки перерахунок пенсії пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийнято після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Вивчивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ). При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення склав 90% суми грошового забезпечення, що вбачається з протоколу за пенсійною справою позивача (а.с.8).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2019 по справі №480/2245/19 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії із 90 % грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення в ході перерахунків на підставі довідки УМВС України в Сумській області № 11/197-366 від 19.03.2018. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 01.01.2016 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Державною установою «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» було видано довідку №33/39-206 від 06.05.2021 для перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії позивача.

На звернення позивача щодо проведення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області листом №3860-4168/В-02/8-1800/21 від 14.06.2021 повідомлено, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, інших рішень, зокрема щодо визначення складових грошового забезпечення, Урядом не ухвалювалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до Головного управління не надходило, отже, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою Державною установою Міністерства внутрішніх справ України “Територіальним медичним об`єднанням по Сумській області”, відсутні.

Не погодившись з вказаною відмовою, позивач оскаржив її до суду. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2021 року у справі №480/5636/21 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" № 33/39-206 від 06 травня 2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06 травня 2021 року № 33/39-206, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання вказаного рішення відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії на підставі оновленої довідки, виходячи з 70% грошового забезпечення, замість 90%. Не погодившись з вказаним перерахунком, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення. За результатами розгляду заяви позивача, відповідач листом від 17.11.2021 повідомив позивача про те, що Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01.05.2014 не повинен перевищувати 70% відповідних сум. Зазначає, що після 01.05.2014 при призначенні (перерахунку) пенсії за вислугу років розмір пенсії обчислюється з урахуванням внесених змін. Також у листі відповідач покликається на те, що перерахунок раніше призначеної пенсії позивача проведено у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку пенсії, виходячи із 70 % сум грошового забезпечення (а.с.16-17). Позивач, не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 % до 70 % грошового забезпечення при перерахунку його пенсії, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції чинній до 01.10.2011) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згодом Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно яких цифри 80 замінено цифрами 70.

Згідно з ст. 51, ч.4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.12.2019 на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду на підставі оновленої довідки, відповідачем було визначено розмір пенсії позивача у розмірі 70% грошового забезпечення.

Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку 90%).

Тому вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років позивача з 90% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» №33/39-206 від 06.05.2021 про розмір грошового забезпечення від та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.12.2019, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» №33/39-206 від 06.05.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань суму судового збору в розмірі 908 грн, сплачених позивачем за подання позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» № 33/39-206 від 06.05.2021.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.12.2019, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» №33/39-206 від 06.05.2021, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар