
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2022 р. № 400/8721/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:товариства з обмеженою відповідальністю "Микитівський граніт", вул. Шевченка, 11, кв. 4, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56501, до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, про:визнання протиправними та скасування постанов від 16.09.2021 № 30150, № 30148, № 306149,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Микитівський граніт" звернулося з позовом (з урахуванням позовної заяви в новій редакції) до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов від 16.09.2021 р. № 306148, № 306149 і № 306150.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами зважування загальна маса транспортного засобу не перевищувала дозволених 40 т, перевозився сипучий вантаж, який переміщується в русі. Відповідна методика зважування відсутня. Вимога про наявність дозволу на проїзд великовагового транспортного засобу є незаконною, оскільки такий дозвіл для такої категорії вантажів не видається.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 27.10.2021 р. в електронному кабінеті (а. с. 66). Правом на подачу відзиву не скористався. На підставі ч. 4 ст. 159 КАС України суд кваліфікує неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є автомобільним перевізником та має у власності вантажні автомобілі з напівпричепами (а. с. 35, 43, 51).
Автомобілі позивача тричі перевірялися посадовими особами Укртрансбезпеки.
Так, 20.07.2021 р. в акті № 291019 зафіксовано, що на автодорозі М-14 Одеса-Мелітополь 21 км + 434 м проведено перевірку автомобіля позивача DAF, НОМЕР_1 з напівпричепом SCHMITZ, ВЕ7398XF. Водій ОСОБА_1 . Перевіркою виявлено порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі – Закон № 2344), а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а. с. 46).
Того ж дня складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт № 0075408 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, акт № 0063483 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування на суму 127,17 євро (а. с. 47-50).
14.08.2021 р. в акті № 306738 зафіксовано, що на автодорозі М-14 Одеса-Мелітополь 21 км + 434 м проведено перевірку автомобіля позивача DAF, НОМЕР_2 з напівпричепом SCHMITZ, ВЕ7399XF. Водій ОСОБА_2 . Перевіркою виявлено порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі – Закон № 2344), а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а. с. 30).
Того ж дня складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт № 0057765 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, акт № 0055545 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування на суму 31,40 євро (а. с. 31-34).
18.08.2021 р. в акті № 306738 зафіксовано, що на автодорозі М-14 Одеса-Мелітополь 21 км + 434 м проведено перевірку автомобіля позивача DAF, НОМЕР_3 з напівпричепом SCHMITZ, ВЕ7395XF. Водій ОСОБА_3 . Перевіркою виявлено порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі – Закон № 2344), а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а. с. 39).
Того ж дня складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт № 0055673 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, акт № 0063663 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування на суму 88,00 євро (а. с. 38, 40-42).
Відповідачем 16.09.2021 р. винесено постанови № 306148 і № 306149, якими до позивача застосовано штраф у розмірі 8500,00 грн за кожною постановою за порушення абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344, а саме: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а. с. 29, 37).
Постановою від 16.09.2021 р. № 306150 до позивача застосовано штраф у розмірі 17000,00 грн за порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344, а саме: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а. с. 45).
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 8 вказаного Положення).
У відповідності до ст. 60 Закону № 2344 адміністративно-господарські штрафи за порушення законодавства про автомобільний транспорт застосовуються до автомобільних перевізників.
Отже, відповідно до Закону № 2344 суб`єктом порушення законодавства про автомобільний транспорт виступає автомобільний перевізник.
За визначенням ст. 1 Закону № 2344 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
З товарно-транспортних накладних від 20.07.2021 р. № 4039, від 14.08.2021 р. № 9431 і від 18.08.2021 р. № 10004 суд встановив, що позивач у спірних правовідносинах виступав саме автомобільним перевізником (а. с. 36, 44, 52).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі – Порядок № 879).
Відповідно до п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п. 6 Порядку № 879).
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (п. 18 Порядку № 879).
У відповідності до пп. 2, 3 п. 2 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно з ч. 1 п. 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
З актів про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0063483, № 0055545 і № 0063663 вбачається, що транспортними засобами перевищено нормативи вагових параметрів лише по осьовим навантаженням.
При цьому, з відповідних актів та роздрукованих результатів зважування суд встановив, що повна маса транспортних засобів не перевищувала нормативно допустимих 40 т.
Зважаючи, що позивачем перевозився вантаж щебня, який переміщується під час руху, а повна маса транспортних засобів не перевищувала нормативно допустимої, суд вважає, що відповідачем не доведено перевищення транспортними засобами вагових параметрів.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності оскаржуваних постанов, що є підставою для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав платіжне доручення про сплату судового збору в загальній сумі 2270,00 грн (а. с. 16), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Микитівський граніт" (вул. Шевченка, 11, кв. 4, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56501, ідентифікаційний код 44012172) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов від 16.09.2021 р. № 306148, № 306149 і № 306150 – задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати постанови Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Миколаївська область) про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.09.2021 р. № 306148, № 306149 і № 306150.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 39816845) судовий збір у сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Микитівський граніт" (вул. Шевченка, 11, кв. 4, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56501, ідентифікаційний код 44012172).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 14.02.2022 р.
Суддя Н.В. Лісовська