
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/17253/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А2847, Національного університету оборони України ім. Івана Черняховського про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини А2847, Національного університету оборони України ім. Івана Черняхівського, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини А2847 щодо не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.08.2016;
- зобов`язати військову частину А2847 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення позивачу період з 01.01.2016 по 28.08.2016 без зміни для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) у січні 2016 року;
- визнати протиправною бездіяльність Національного університету оборони України ім. Івана Черняхівського щодо не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 29.08.2016 по 01.03.2018;
- зобов`язати Національний університет оборони України ім. Івана Черняховського нарахувати на виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 29.08.2016 по 01.03.2018 без зміни для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) у січні 2016 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що проходив військову службу у військовій частині А2847 до 28.08.2016, а з 29.08.2016 до 04.06.2018 був слухачем інституту авіації та протиповітряної оборони Національного університету оборони України ім. Івана Черняхівського. Стверджує, що у період з 01.01.2016 до 01.03.2018 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалось відповідачами, попри те, що така є однією з основних державних гарантій оплати праці і її проведення у зв`язку зі зростанням споживчих цін є обов`язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців. Вважає, що відповідачі зобов`язані нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за вказаний період без зміни базового місяця у січні 2016 року.
Відповідачі позов не визнають.
Представник відповідача військової частини А2847 у відзиві на позовну заяву зазначає, Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» та Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» не передбачали видатки на виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовців. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України з січня 2016 року по лютий 2018 року у Міністерства оборони України не було. Оскільки військова частина А2847 є розпорядником бюджетних коштів третього рівня і не має можливості самостійно розпоряджатися бюджетними коштами і в той же час є структурою, яка повністю фінансується за рахунок Державного бюджету і не має жодних інших джерел фінансування, то об`єктивно не мала можливості виконати свої зобов`язання як бюджетної установи з виплати індексації у січні-серпні 2016 року. Окрім цього, стверджує, що позивачем пропущено місячний строк звернення до адміністративного суду, визначений ч. 5 ст. 122 КАС України.
Представник відповідача Національного університету оборони України ім. Івана Черняховського у відзиві на позовну покликається на те, що встановлення місяця підвищення (базового місяця) відповідно до вимог Порядку № 1078 та Закону № 1282-ХІІ належить до повноважень університету. Також зазначає, що відповідно до ст. 5 Закону № 1282-ХІІ та п. 6 Постанови № 1078 проведення індексації грошових доходів населення, у тому числі грошового забезпечення, здійснюється у межах коштів, передбачених на ці цілі. Порядок № 1078 не передбачає механізму нарахування та виплати індексації за попередні періоди, тому правових підстав для здійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу з 29.08.2016 по 01.03.2018 немає.
Відносно процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.
Ухвалою судді від 13.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі; справу вирішено розглядати без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини А2847 (по стройовій частині) від 28.08.2016 № 193 майора ОСОБА_1 з 28.08.2016 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Відповідно до витягу з наказу начальника Національного університету оборони України імені Івана Черняховського від 04.06.2017 № 113 майора ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 04.06.2018.
На заяву позивача щодо надання інформації про грошове забезпечення військова частина А2847 листом від 08.09.2021 № 350/489/1146пс/1 повідомила, що за період з 01.01.2016 по день виключення зі списків особового складу (28.06.2016) індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки він не набув права на таку (а.с. 16).
На заяву позивача щодо розрахунку, виплати індексації грошового забезпечення Національний університет оборони України ім. Івана Черняховського листом від 07.09.2021 № 18214330 проінформував, що індексація грошового забезпечення за період з 29.08.2016 по 01.03.2018 ОСОБА_1 не нараховувалась (а.с. 17-18).
Ненарахування та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період підтверджується також довідкою Національного університету оборони України імені Івана Черняховського від 02.09.2021 №182/3/1389 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за період серпень 2016 року – лютий 2018 року (а.с. 22) та довідкою військової частини А2847 від 08.09.2021 № 350/489/1146ос/2 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за 2016 рік (а.с. 23).
Позивач, покликаючись на протиправність не нарахування та не виплати йому відповідачами індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 01.03.2018, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
За змістом абзацу 2 частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з статтями 4, 6 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статей 16, 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-III держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.
Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 18 вказаного Закону).
Згідно з пунктом 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі також - «Порядок №1078»), підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.
Наведений висновок викладений у пунктах 43-44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20.
Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 7 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
З наявних в матеріалах справи довідок про розмір грошового забезпечення позивача судом встановлено, що військова частина А2847 у період з 01.01.2016 по 28.08.2016 та Національний університет оборони України ім. Івана Черняховського у період з 29.08.2016 по 01.03.2018 не здійснювали нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення.
При цьому не нарахування та невиплату цієї складової грошового забезпечення відповідачі пояснюють відсутністю фінансових ресурсів.
З цього приводу суд зауважує, що згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 7 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Суд звертає увагу, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовця є однією з державних гарантій щодо оплати праці, тому така підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті, при цьому не повинна ставитись в залежність від бюджетних асигнувань відповідача. Оскільки відповідачі не провели нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 01.03.2018, то повинні були вчинити ці дії слід при звільненні військовослужбовця, - тобто до виключення його із списків особового складу військової частини. Не вчинення відповідачами таких дій суд кваліфікує як протиправну бездіяльність.
Водночас, визнаючи цю бездіяльність протиправною, з метою захисту порушених прав позивача слід застосувати спонукаючий засіб впливу, зобов`язавши відповідачів нарахувати й виплати позивачу таку індексацію.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідачів нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення без зміни для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) у січні 2016 року суд зазначає наступне.
Так, аналіз пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення свідчить про те, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пов`язується з місяцем підвищенням тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає військовослужбовець.
Суд враховує, що розмір посадового окладу за посадою позивача, як і будь-якого іншого військовослужбовця в Україні, був визначений постановою Кабінету Міністрів України № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007, якою затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1-8, 30-32; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33. Наступне підвищення окладів військовослужбовців відбулося 01.03.2018, коли набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 р. № 704.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, з огляду на те, що нарахування позивачу індексації у спірний період не здійснювалося та базовий місяць не визначався, у суду немає об`єктивних підстав стверджувати, що при її нарахуванні відповідачами буде змінено місяць підвищення (базовий місяць) у січні 2016 року.
Тому у цій частині позовні вимоги є передчасними, а позов підлягає частковому задоволенню.
Поряд з цим суд звертає увагу на необхідність врахування позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 26.01.2021 у справі № 400/1118/21, у якій висновується, що відповідно до положень Порядку №1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 лютого 2016 року по 28 лютого 2018 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Щодо покликання представника відповідача військової частини А2847 у відзиві на позовну заяву на пропущення позивачем строку звернення до суду, слід зауважити, що індексація є складовою частиною заробітної плати, то у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат за приписами ст. 139 КАС України суд зазначає таке.
Відповідно до норм ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Суд не здійснює розподіл судового збору відповідно до норм ст. 132 КАС України, оскільки позивач на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору у цьому спорі.
Керуючись ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
позов ОСОБА_1 до військової частини А2847, Національного університету оборони України ім. Івана Черняховського про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А2847 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.08.2016.
Зобов`язати військову частину А2847 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.08.2016.
Визнати протиправною бездіяльність Національного університету оборони України ім. Івана Черняхівського щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29.08.2016 по 01.03.2018.
Зобов`язати Національний університет оборони України ім. Івана Черняхівського нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29.08.2016 по 01.03.2018.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Розподіл судового збору не здійснюється.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач-1 – військова частина А2847 (82406, Львівська область, м. Стрий, вул. Вигоського, буд. 15; код ЄДРПОУ 07694655)
Відповідач-2 – Національна університет оборони України ім. Івана Черняховського (03049, м. Київ, Повітрофлотський проспект, 28; код ЄДРПОУ 07834530)
Суддя Сидор Н.Т.