Рішення № 103254253, 14.02.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
380/18/22
Номер документу
103254253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/18/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 03.11.2021 року.

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію.

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області розглянути запит від 03.11.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території Самбірського району вільних земельних ділянок для садівництва і городництва з місцями їх розташуваннями.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звертався до відповідача із запитом надати інформацію про наявність на території Самбірського району вільних земельних ділянок, для садівництва і городництва з місцями їх розташуваннями. Запит, Відповідачем отримано - 08.11.2021. Відповідач повинен був надати відповідь не пізніше - 12.11.2021, однак відповідач не надав відповідь на запит на отримання інформації впродовж п`яти робочих днів з дня отримання запиту. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулась до суду за захистом свого, як вона вважає порушеного права.

Ухвалою від 05.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого зазначив, що за результатами розгляду вищезгаданого запиту, відповідно до ч. 3 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Головне управління Держгеокадастру у Львівській області направило листом 11.11.2021 року цей запит належному розпорядником з одночасним повідомленням про це Позивача, про що свідчить відмітка на повідомленні за № Ш-332/0-360/0/63-21, яка проставляється сектором за зверненням громадян та доступу до публічної інформації Головного управління Держгеокадастру у Львівській області. Тобто, Головним управління Держгеокадастру у Львівській області дотримано 5-ти денний термін розгляду запиту на доступ до публічної інформації позивача та для належного розгляду запиту спрямовано на електронну адресу запит гр. ОСОБА_1 від 03.11.2021 за належністю до Самбірської, Новокалинівської та Рудківської, Турківської, Добромильської, Старосамбірської, Хирівської міських, Бісковицької, Ралівської, Боринської, Стрілківської сільських об`єднаних територіальних громад для розгляду та надання відповіді.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи, 03.11.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області із письмовим запитом щодо надання інформації про наявність на території Самбірського району вільних земельних ділянок для садівництва і городництва з місцями їх розташуваннями. Запит, відповідачем отримано - 08.11.2021. Відповідач повинен був надати відповідь не пізніше - 12.11.2021. Відповідач не надав відповідь на запит на отримання інформації впродовж п`яти робочих днів з дня отримання запиту. Позивач також зазначає, що станом на 31.12.2021 минуло - 35 робочих днів (з 12.11.2021 по 31.12.2021), після 12.11.2021, не рахуючи 5 робочих днів на надання відповіді. Відповідь на запит, по даний час, не отримано і тому позивач вважає, що не надання відповідачем запитуваної інформацію (документів), є протиправною, такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує право на отримання інформації.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією а законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

На адресу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області надійшов запит на доступ до публічної інформації гр. ОСОБА_1 08.11.2021 року.

Запит на доступ до публічної інформації Позивача від 03.11.2021 зареєстровано сектором за зверненням громадян та доступу до публічної інформації в Головному управлінні Держгеокадастру у Львівській області 09.11.2021 та присвоєно реєстраційний № ГП-332/0/4-21 від 09.11.2021.

Також слід зазначити, що 27.05.2021 року набрав чинності п. 24 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, відповідно до якого землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Тобто, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області з 27.05.2021 року не є розпорядником земель на території Самбірського району. А її розпорядником є відповідні територіальні громади.

Законом України від 13.01.2011 №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (надалі – Закон № 2939-VI) визначається порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до частин першої та четвертої статті 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з ч. 3 статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

За результатами розгляду вищезгаданого запиту відповідно до ч. 3 статті 22 Закону № 2939-VI Головне управління Держгеокадастру у Львівській області направило листом 11.11.2021 року цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це позивача, про що свідчить відмітка на повідомленні за № Ш-332/0-360/0/63-21, яка проставляється сектором за зверненням громадян та доступу до публічної інформації Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.

Тобто, Головним управління Держгеокадастру у Львівській області дотримано 5-ти денний термін розгляду запиту на доступ до публічної інформації позивача та для належного розгляду запиту спрямовано на електронну адресу запит гр. ОСОБА_1 від 03.11.2021 за належністю до Самбірської, Новокалинівської та Рудківської, Турківської, Добромильської, Старосамбірської, Хирівської міських, Бісковицької, Ралівської, Боринської, Стрілківської сільських об`єднаних територіальних громад для розгляду та надання відповіді.

Слід зазначити, що Закон № 2939-VI не передбачає відправлення відповіді на запит на доступ до публічної інформації рекомендованим листом про вручення.

Також слід зазначити, що згідно з п.1 ч. 1 ст. 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію має містити ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є. Однак, Позивач не скористався своїм правом і не надавав адресу електронної пошти.

Листом повідомлено позивача, що запит направлено за належністю.

Згідно статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За змістом частини першої статті 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації та надання інформації за запитами.

Згідно статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

У пункті 6 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно з частиною першою та другою статті 19 Закону № 2939-VI передбачено, що запит на інформацію це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Частиною третьою статті 22 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

З матеріалів справи вбачається, що гр. ОСОБА_1 звернулася із заявою на отримання публічної інформації від 03.11.2021 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в якій, зокрема просила надати інформацію про наявність на території Самбірського району вільних земельних ділянок для садівництва і городництва з місцями їх розташування.

Згідно з приписами ст. 1 Закону № 2939-VI визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона по своїй суті є заздалегідь готовим і зафіксованим на певному носії продуктом, отриманим або створеним виключно суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків.

Тобто мова йде про раніше створену інформацію, якою володіє розпорядник. Для відповіді на інформаційний запит розпорядник інформації не повинен створювати нову інформацію, готувати аналітику, надавати роз`яснення тощо.

Отже, визначальною ознакою публічної інформації, відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є те, що вона по своїй суті є заздалегідь готовим зафіксованим на певному носії продуктом. Отримувати та/або створювати такий продукт може виключно суб`єкт владних повноважень у процесі здійснення ним своїх владних управлінських функцій. У подальшому володіти цим продуктом може будь- який розпорядник публічної інформації.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 27.06.2019 №522/817/15-а.

Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з статтею 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.

Статтею 203 Земельного кодексу України встановлено, що відображення у відомостях і документах даних, які характеризують кожну земельну ділянку, а також землі за площею та складом земельних угідь, розподіл земель за власниками, землекористувачами є обліком земель.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастром). Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі, розробленні та забезпеченні функціонування програмного забезпечення для моніторингу земельних відносин та інформаційної взаємодії з іншими державними електронними інформаційними ресурсами.

Згідно з статтею 33 Закону України «Про Державний земельний кадастр», облік земель за кількістю та якістю земель і земельних угідь здійснюється у Державному земельному кадастрі, при цьому, облік кількості земель та якості земельних угідь ведеться щодо власників і користувачів земельних ділянок. Облік кількості земель відображає дані, що характеризують земельні ділянки за площею, складом земельних угідь відповідно до затвердженої класифікації, розподілом земель за власниками (користувачами) в обсязі, визначеному цим Законом. Облік кількості земель за власниками та користувачами здійснюється з використанням інформації про: речові права на земельні ділянки, що виникли до 1 січня 2013 року, відомості про які внесені до Державного земельного кадастру; речові права на земельні ділянки, зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, отриманої в порядку інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Відомості щодо кількості та якості земель узагальнюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Узагальнена інформація про кількість та якість земель безоплатно надається органам державної влади та органам місцевого самоврядування відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Порядок отримання відомостей з Державного земельного кадастру передбачений пунктами 162-199 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.

Таким чином для утворення земельних ділянок, як сформованих об`єктів землеустрою та об`єктів нерухомого майна, слід розробити певний обсяг землевпорядної документації, відповідно до якої визначити місця розташування земельних ділянок, їх розміри та межі, цільове призначення, а також інші ознаки, за допомогою яких їх можна ідентифікувати як об`єкти правовідносин.

Надаючи відповідь на запит позивача щодо наявності на території Самбірського району вільних земельних ділянок для садівництва і городництва, з місцями їх розташування Головне управління Держгеокадастру в Львівській області в листі від 11.11.2021 №111-332/0- 375/0/63-21 зазначило, що у Державному земельному кадастрі відсутня інформація про наявність на території Львівської області земельних ділянок державної та комунальної власності, не наданих у користування, які можуть бути надані у власність громадян для цілей, визначених статтею 121 Земельного кодексу України. Державний земельний кадастр містить інформацію про сформовані та зареєстровані земельні ділянки, відомості про які внесені до нього на підставі відповідної документації із землеустрою, яка передбачена статтею 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Відомості про несформовані земельні ділянки у Державному земельному кадастрі відсутні. З огляду на це, узагальнені відомості про вільні земельні ділянки у межах області (району) в розпорядженні Головного управління Держгеокадастру у Львівській області відсутні.

Отже, Головне управління Держгеокадастру у Львівській вжило всіх належних заходів для розгляду запиту на доступ до публічної інформації ОСОБА_1 від 03.11.2021.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, проспект Чорновола, 4, код ЄДРПОУ 39835428) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,- відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.М. Брильовський