Рішення № 103253985, 14.02.2022, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
360/8288/21
Номер документу
103253985
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

14 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8288/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправної бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16 грудня 2021 року до Луганського окружного адміністративного надійшов адміністративний позов адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича (далі – представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі – відповідач, ГУНП в Луганській області), з такими вимогами:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невключення при розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції індексації грошового забезпечення у сумі 1427,40 грн;

2) зобов`язати відповідача здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції позивачу з урахуванням індексації грошового забезпечення у сумі 1427,40 грн, та виплатити позивачу різницю недоотриманої грошової допомоги, з урахуванням раніше виплачених сум, що складає 20697,30 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходив службу в Національній поліції з 07.11.2015 по 06.07.2021. Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 01.07.2021 № 250 о/с позивача було звільнено.

29.10.2021 відповідачем позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції у сумі 200490,36 грн, що підтверджується випискою по картковому рахунку.

Згідно з листа відповідача від 13.12.2021 № 1975/111/22-2021 було встановлено, що відповідачем індексацію грошового забезпечення не було включено в розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу, що підтверджується довідкою щодо нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу від 10.12.2021 № 1781/111/22-2021, довідкою щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення позивачу від 10.12.2021 № 1782/111/22-2021, довідкою про доходи позивача від 09.12.2021 № 1803/111/22-2021, наданих відповідачем.

Представник позивача вважає, що фактично, цією відповіддю відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку і виплаті недоплаченої грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, розрахованої з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Представник позивача вважає бездіяльність відповідача щодо невключення при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу індексації грошового забезпечення, противоправною, оскільки індексація грошових доходів передбачена нормами законодавства.

Ухвалою від 21 грудня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 31-32).

Від відповідача 05 січня 2022 року надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 36-41).

Відповідач зазначив, що згідно з пунктом 6 розділ VI Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення, затвердженого наказом від 06.04.2016 № 260.

Відповідач зазначив, що індексація грошового забезпечення поліцейського проводиться у зв`язку зі збільшенням індексу споживчих цін, а нарахування здійснюється згідно з відомостями Держстату. Таким чином, роботодавці жодним чином не впливають на нарахування індексації, а тому у відповідача відсутні законні підстави для включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні індексації грошового забезпечення.

Відповідач зазначив, що згідно з довідкою УФЗБО ГУНП в Луганській області від 29.12.2021 № 1967/111/22-2021 позивачу було нараховано ОГД при звільненні із розрахунку: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням «підполковник поліції» -2200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2450,00 грн; специфічні умови проходження служби 55% - 4042,50,00 грн, премія 23,2% - 2643,06 грн. Разом нараховано: 14035,56 грн * 29 років * 50% = 203515,62 грн.

Відповідач зазначає, що усі складові грошового забезпечення, які були враховані під час розрахунку ОГД при звільненні ОСОБА_1 останньому при проходженні служби встановлювалися відповідними наказами ГУНП в Луганській області.

Платіжним дорученням від 28.10.2021 № 5985 позивачеві було перераховано ОГД при звільненні на загальну суму 200462,89 грн.

Відповідач зазначає, що наказом ГУНП від 02.02.2021 № 67 о/с позивач був призначений на посаду начальника сектору превенції ВП № 3 Сєвєродонецького РУП ГУНП в Луганській області з посадовим окладом 2700,00 грн та було встановлено надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі - 55 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Відповідач вказує, що позивача згідно з наказом ГУНП в Луганській області від 01.07.2021 № 250 о/с на підставі пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу) було звільнено зі служби в поліції з 06.07.2021. Зазначеним наказом позивачу на час звільнення було встановлено відсоток премії за липень 2021 у розмірі 23,2% та стаж служби для виплати ОГД – 29 років. Наказ ГУНП в Луганській області про звільнення позивачем отримано 11.01.2021. Відповідач зазначає, що згідно з довідкою УФЗБО від 29.12.2021 № 1968/111/22-2021 позивачу у липні 2021 року при звільненні нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення у розмірі 276,27 грн, а тому взагалі незрозумілі вимоги ОСОБА_1 про застосування до розрахунку ОГД індексації у сумі 1427,40 грн.

З урахуванням викладеного відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

13 січня 2022 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (арк. спр. 52 - 56).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

Згідно з копіями паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (арк. спр. 13).

За наказом від 01 липня 2021 року № 250 о/с позивач звільнений зі служби в Головного управління Національної поліції в Луганській області відповідно до пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (через хворобу) з 06 липня 2021 року, вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить: 29 років 02 місяці 22 дні, у пільговому обчисленні: 45 років 02 місяці 07 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає: 29 років, з виплатою компенсації за невикористану у році звільнення відпустку у кількості 23 діб, встановивши відсоток премії за липень 2021 року 23,2% (арк. спр. 15).

Згідно з випискою по картковому рахунку позивача 29 жовтня 2021 року на картковий рахунок позивача відбулося безготівкове зарахування коштів в сумі 200462,89 грн (виплата одноразової грошової допомоги при звільненні) (арк. спр. 18).

Згідно з інформацією, зазначеною в довідці від 10 грудня 2021 року № 1781/111/22-2021 щодо нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні з розрахунку грошового забезпечення на день звільнення 06.07.2021. Одноразова грошова допомога при звільненні розрахована з грошового забезпечення, що складається з: посадового окладу – 2700,00 грн, окладу за спеціальним званням – 2200,00 грн, вислуга років 50% - 2450,00 грн, спецумови проходження служби 55% - 4042,50 грн, премія 23,20% - 2643,06 грн. Всього нараховано грошове забезпечення – 14035,56 грн. Кількість вислуги років для одноразової грошової допомоги при звільненні – 29 років. Відсоток для нарахування одноразової грошової допомоги, відповідно до статті звільнення 50%. Нараховано одноразову грошову винагороду при звільненні – 203515,62 грн. З нарахованої суми утримано військовий збір в розмірі 3052,73 грн, виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 200462,89 грн (арк. спр. 23).

Згідно з інформацією, зазначеною в довідці від 29.12.2021 № 1968/111/22-2021, позивачу нараховано та сплачено індексації у липні 2021 року 276,27 грн (арк. спр. 46).

Дослідженням довідки про останній розрахунок з позивачем від 29.12.2021 № 1967/111/22-2022 судом встановлено, що позивачу нараховано таке грошове забезпечення:

посадовий оклад – 2700,00 грн, оклад за спеціальним званням – 22000,00 грн, вислуга років – 2450, грн, специфічні умови проходження служби – 4042,50 грн, премія 2643,06 грн, вихідна допомога – 203515,32 грн, разом грошове забезпечення – 203515,62 грн (арк. спр. 47).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України встановлено: кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі – Закон № 580-VIII).

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до статті 102 Закону № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2262-ХІІ особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Згідно з частиною четвертою статті 9 Закону № 2262-XII виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їхнє утримання.

Відповідно до частини п`ятої статті 9 Закону № 2262-XII поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.

Відповідно до статті 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» індексацію доходів населення віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього ж Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

За визначенням статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, у тому числі й оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі – Порядок № 260).

Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 23 розділу І Порядку № 260 встановлено, що поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення.

При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду.

Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення.

День звільнення вважається останнім днем служби.

Аналізуючи вищенаведені положення законодавства та обставини справи, суд зазначає, що індексація має спеціальний статус виплати у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід`ємною складовою частиною грошового забезпечення.

Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.

Такий висновок суду узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 11 грудня 2019 року в справі № 638/5794/17, від 27 грудня 2019 року в справі № 643/11749/17, предметом розгляду яких було, зокрема, включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення.

Також правовий висновок щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого розраховується одноразова грошова допомога при звільненні, індексації грошового забезпечення висловлений Верховним Судом у постанові від 30 квітня 2021 року в справі № 620/561/20.

Таким чином, суд погоджується з твердженнями позивача, що одноразова грошова допомога при звільненні мала розраховуватися відповідачем з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Крім того, суд звертає увагу відповідача, що у відповідності до вимог пункту 23 розділу І Порядку № 260 при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу відповідач має включити місячний розмір індексації, тобто індексацію обчислену за повний місяць (липень 2021 року), а не індексацію, розраховану пропорційно відпрацьованим дням позивачем у місяці звільнення (липні 2021 року в сумі 276,27).

Згідно із загальними засадами права, дії суб`єкта владних повноважень це активна поведінка суб`єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

За встановлених судом обставин, зважаючи на те, що відповідач здійснив виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні без включення індексації грошового забезпечення за листопад 2021 року, обчисленої за повний місяць, а не пропорційно відпрацьованого позивачем часу, то це свідчить саме про протиправні дії відповідача, а не бездіяльність відповідача, як вказує позивач, у зв`язку з чим суд, керуючись положеннями статті 9 КАС України вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача та визнати такі дії протиправними з наведених вище підстав.

Як наслідок, підлягає задоволенню й похідна від цієї вимоги вимога щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок перерахунок та виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2021 року, обчисленої за повний місяць, а не пропорційно відпрацьованого позивачем часу, з урахуванням раніше виплачених сум.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов`язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов`язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з`ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з`ясування об`єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність дій відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (місцезнаходження: 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, буд. 1, код за ЄДРПОУ 40108845) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення за липень 2021 року, обчисленої за повний місяць, а не пропорційно відпрацьованого ОСОБА_1 часу.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення за листопад 2021 року, обчисленої за повний місяць, а не пропорційно відпрацьованого ОСОБА_1 часу, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Захарова