
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2022 року Справа№200/18247/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О. О., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ» про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці (ідентифікаційний код 43866127, 85302, Донецька область, вул. Прокоф`єва, буд. 82) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ» (ідентифікаційний код 35705471, 87502, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд.1) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов`язання повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в місцях зберігання пального за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд.1; м. Маріуполь, вул. Ливарна, буд. 5, у зв`язку з загрозою життю людей, а саме:
- паливороздавальна колонка для відпуску дизельного палива зав.№000578 – 1 одиниця за адресою: м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд.1;
- резервуари №1 РГС-70, №4 РГС-70 призначені для зберігання нафтопродукту – дизельне паливо – 2 од. за адресою: м. Маріуполь, вул. Ливарна, буд. 5;
- електроустановки до 1000 В;
- роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;
- виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, які не пройшли професійне навчання, навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
17.01.2022 відповідач подав відзив на позовну заяву.
18.01.2022 позивач надав відповідь на відзив на позовну заяву.
Інших клопотань від сторін до суду не надходило.
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до положень статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Відповідно до частини п`ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що відповідно до направлення на перевірку від 10.09.2021 №607/5.4 та наказу «Про проведення позапланової перевірки» Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ» від 10.09.2021 №1765, посадові особи управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Східного міжрегіонального управління Державної служби України провели позапланову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Підчас проведення позапланової перевірки відповідача: місця зберігання пального за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд.1; м. Маріуполь, вул. Ливарна, буд. 5, виявлено 17 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 8 порушення створює загрозу життю та здоров`ю людей. З метою недопущення спричинення шкоди здоров`ю людей позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідачем надано відзив в якому зазначено, що всі порушення діючого законодавства щодо охорони праці на місцях зберігання пального за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд.1; м. Маріуполь, вул. Ливарна, буд. 5, відповідачем, або вже усунуті, або вживаються всі можливі і вичерпні заходи щодо їх усунення, яке відбудеться найближчим часом. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивачем надано відповідь на відзив на позовну заяву в якій зазначено, що з моменту складання акта перевірки від 14.09.2021 №5.4-04/313 від 26.11.2021, яким зафіксовано факт часткового усунення порушень зазначених в приписі від 21.09.2021 №5.4-04/48 до позивача не надходило заяв від відповідача про усунення порушень.
Крім того, задля усунення порушення передбаченого пунктом 12 акта перевірки від 14.09.2021 №5.4.-04/0070 відповідач повідомляє про укладення договору №1443 від 04.01.2022 з Товариством з обмеженою відповідальністю «ТМ «УКРСПЕЦМОНТАЖ» з розробки проектної документації на улаштування блискавкозахисту резервуарів з паливом, розташованих на території об`єкту замовника. Тобто, відповідач фактично підтверджує не усунення ним вищезазначеного порушення. Позивач наполягав на задоволенні позовної заяви у повному обсязі.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
На підставі Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, що ратифікована Україною 08.09.2004, частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю у сфері господарської діяльності» та на підставі Доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21, окремого доручення т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 № Д-124/1/5.3-21, Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці видало наказ від 10.09.2021 №1765«Про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ» (а.с. 6).
На виконання зазначеного наказу позивачем видано направлення на перевірку від 10.09.2021 №607/5.4 (а.с. 5), про проведення перевірки Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ`з 13.09.2021 по 14.09.2021 головним державним інспектором відділу нагляду південного напрямку управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Султановою А. К., разом з головним державним інспектором відділу нагляду південного напрямку управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_1 проведена позапланова перевірка з дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в місцях зберігання пального за адресою: АДРЕСА_1 ; Україна, 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд. 1. Предмет здійснення перевірки: дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За наслідками проведеної перевірки складений акт перевірки від 14.09.2021 №5.4-04/070 (а.с. 7-16), у якому зафіксовано 17 порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. Акт підписаний директором Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ» Омельченко М. С. без зауважень.
Зазначені в пунктах 1, 2, 8, 11, 12, 13, 14, 17 акта факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України з охорони праці на об`єктах зберігання пального Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ» створюють загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання, а саме:
- пункт 1 не отримано дозвіл на експлуатацію обладнання, що призначено для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, що зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1055, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ №1107 від 26.10.2011, а саме: - паливо роздавальна колонка зав. №00578, що експлуатується за адресою: . Маріуполь, вул. Станіславського, буд. 1, призначена для отпуску нафтопродукту – дизельного палива.
- пункт 2 не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ №1107 від 26.10.2011.
- пункт 8 допущено до виконання робіт підвищеної небезпеки водіїв автотранспортних засобів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які не пройшли навчання за професією оператор автозаправних станцій з видачею посвідчення на право виконання робіт з підвищеної небезпеки, а саме: роботи з надзвичайно займистими, легкозаймистими, займистими та вибухонебезпечними речовинами.
- пункт 11 відсутній заземлюючий пристрій, призначений для з`єднання автоцистерн із зливним пристроєм резервуарів підчас зливу нафтопродукту (дизельне пальне).
- пункт 12 відсутні засоби захисту від атмосферної та статичної електрики – блискавкозахист.
- пункт 13 не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок до 1000 В.
- пункт 14 відсутній паспорт заземлюючого пристрою, де використовується електрообладнання, механізми, а саме не забезпечено виконання вимог в частині пункту 7.4. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, що не забезпечує організацію безпечної експлуатації електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів.
- пункт 17 відсутня Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію резервуарів, призначених для зберігання нафтопродукту – дизельне паливо – 2 од., за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ №1107 від 26.10.2011.
Відповідно до акта від 26.11.2021 №5.4-04/131, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, порушення встановлені попередньою перевіркою на теперішній час не усунуті в повному обсязі.
Акт підписаний директором Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ» Омельченко М. С. без зауважень.
У зв`язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, суб`єкт владних повноважень на підставі частини 5 статті 4, частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їхнього життя і здоров`я в процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначені у Законі України від 14.10.1992 №2694-XII "Про охорону праці" (далі - Закон №2694-XII).
Закон №2694-XII передбачає принципи, на яких базується державна політика в галузі охорони праці, у тому числі: пріоритет життя і здоров`я працівників, повна відповідальність роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці (стаття 4 Закону №2694-XII).
У відповідності до частини 1 статті 38 Закону №2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, яким відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, є Державна служба України з питань праці (Держпраці), яка здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно зі статтею 39 Закону №2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу з питань праці України, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі – Положення №96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 3 Положення №96 визначено, що основними завданнями Держпраці є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об`єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об`єктів Єдиної газотранспортної системи.
Згідно з підпунктом 16 пункту 4 Положення №96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці, зокрема в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Відповідно до підпункту 52 пункту 4 Положення №96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань зупиняє, припиняє, обмежує експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об`єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов`язаних із користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі відповідного розпорядчого документа у передбачених законодавством випадках, а також анулює видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників.
Відповідно до підпункту 12 пункту 6 Положення №96 Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду.
Згідно з пунктом 7 вказаного Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Приписами статті 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 та 4 статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до статті 1 цього Закону заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з частинами 6, 7 статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Частиною 5 статті 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можливе лише за рішенням суду. При цьому передумовою прийняття такого рішення є встановлення факту (фактів) виконання робіт (надання послуг) суб`єктами господарювання та порушень вимог законодавства під час їх виконання, які створюють загрозу життю працюючих.
Поняття загроза життю та/або здоров`ю людини є оціночним поняттям та віднесено до сфери захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Сторонами не заперечується право позивача на проведення перевірки відповідача, за результатами якої складено відповідний акт, і те, що виявлені позивачем порушення вимог законодавства у сфері охорони праці на час звернення до суду з позовом існували та створювали загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Таким чином, існує три обставини, які обов`язково мають бути встановлені у цій справі: наявність порушення правил охорони праці та безпеки життєдіяльності; наявність загрози життю та здоров`ю працівників відповідача; прямий та безпосередній причинно-наслідковий зв`язок між порушенням та загрозою.
Так у відзиві зазначено, що відповідач, на підставі висновку експертизи ДП «Донецький ЕТЦ Держпраці» стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки №23182908.-04.-22.1974.21 від 31.12.2021, звернувся до територіального органу Державної служби України з питань праці для одержання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Разом з тим, відповідні дозволи відповідачем на дату розгляду справи суду не надані.
Щодо відсутності засобів захисту від атмосферної та статичної електрики-блискавкозахист, суд зазначає наступне.
Так, на підтвердження наявності засобів захисту від атмосферної та статичної електрики-блискавкозахист надано договір №1443 від 04.01.2021 з ТОВ «ТМ «УКРСПЕЦМОНТАЖ» з розробки проектної документації на улаштування блискавуозахисту резервуарів з паливом, розташованих на території об`єкту замовника за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд. 1.
Доказів виконання даного договору суду не надано.
Щодо відсутності Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію резервуарів, призначених для зберігання нафтопродукту-дизельне пальне – 2 од., за адресою: 87535, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Ливарна, буд. 5, суд зазначає наступне.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ №1107 від 26.10.2011 ним усунуте зазначене порушення шляхом направлення на реєстрацію складеної Декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки Приватним підприємством ПП «ВКФ УНІПРОМ» 05.01.2022.
Разом з тим, відповідачем суду надано копію Декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки без відмітки про реєстрацію.
Також, суд зазначає, що відповідно до пункту 3 частини 1 статті 6 Закону №877-V передбачено перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Разом з тим, відповідач зазначаючи про усунення порушень виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), зокрема отримання дозволу тощо не надав доказів проведення на підприємстві позапланової перевірки на підтвердження факту усунення всіх порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей встановлених актом перевірки від 14.09.2021 №5.4-04/070.
Як свідчать матеріали справи, на момент розгляду даної справи існують порушення вимог перелічених нормативних актів, що призводить до реальної загрози життю та здоров`ю працівників, доказів, які б свідчили про повне усунення виявлених порушень, відповідачем суду надано не було.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 27 Конституції України визначено, що кожна людина має невід`ємне право на життя, яке нерозривно пов`язано зі здоров`ям. Обов`язок держави - захищати життя людини.
Статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом.
Суд звертає увагу сторін, що поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за якими, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Зазначена позиція суду неодноразово була викладена в рішеннях Верховного Суду, а саме по справам №№К/9901/24269/19, К/9901/30775/19.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини частина 1 статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує держави вживати необхідних заходів щодо захисту життя осіб, які знаходяться під їх юрисдикцією. За певних умов влада повинна вживати превентивні оперативні заходи для захисту людини, чиє життя наражається на небезпеку.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Виходячи з наведених положень законодавства, встановлених обставин та досліджених судом доказів, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування до відповідача відповідних заходів реагування до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки.
При цьому застосування таких заходів реагування, які є тимчасовими, спрямовано саме на захист життя та здоров`я людей, що, як вже зазначалося, є прямим обов`язком держави.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, і доказів понесення ним інших відповідних судових витрат до суду не подано, тому виходячи з положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ» про застосування заходів реагування задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного підприємства «ВКФ УНІПРОМ», шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в місцях зберігання пального за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд.1; м. Маріуполь, вул. Ливарна, буд. 5, у зв`язку з загрозою життю людей, а саме: паливороздавальна колонка для відпуску дизельного палива зав.№000578 – 1 одиниця за адресою: м. Маріуполь, вул. Станіславського, буд.1; резервуари №1 РГС-70, №4 РГС-70 призначені для зберігання нафтопродукту – дизельне паливо – 2 од. за адресою: м. Маріуполь, вул. Ливарна, буд. 5;електроустановки до 1000 В; роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, які не пройшли професійне навчання, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, до повного усунення порушень.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 25.01.2022.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош