
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2022 року Справа№200/16897/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84116, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3а)
про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 09.08.2020 року, визнання частково протиправним та скасувати рішення № 057150008046 від 02.02.2021 р. в частині дати призначення пенсії з 25.01.2021 року, зобов`язання відповідача здійснити позивачу призначення, перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 26, п.1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 09.08.2020 року з урахуванням фактично виплачених сум, визнання протиправними дії відповідача щодо не зарахування до спеціального стажу роботи позивача за Списком № 1: з 16.07.1982 року по 04.07.1987 року на посаді вальцювальника стану гарячої прокатки 4 розряду на ПрАТ «Маріупольський комбінат «Азовсталь»», проходження військової служби з 11.04.1980 року по 15.04.1982 року та щодо не врахування до загального стажу період роботи: з 10.05.1987 р. по 01.10.1987 р. у радгоспі «Павловський», з 15.10.1987 р. по 15.04.1988 р. у Безименському ясла-сад, з 25.04.1988 р. по 25.06.1988 р. у радгоспі «Бешевський», з 01.12.1988 р. по 16.04.1989 р., з 10.10.1989 р. по 16.04.1990 р. у Безименському ясла-сад, з 15.10.1990 р. по 16.04.1991 р. у Безименській амбулаторії, з 28.05.1991 р. по 17.06.1992 р. у Військовій частині, з 11.08.1992 р. по 02.03.1993 р. у Новоазовському РОВД, зобов`язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періодів: з 16.07.1982 року по 04.07.1987 року на посаді вальцювальника стану гарячої прокатки 4 розряду на ПрАТ «Маріупольський комбінат «Азовсталь»», проходження військової служби з 11.04.1980 року по 15.04.1982 року та з урахуванням до загального стажу період роботи: з 10.05.1987 р. по 01.10.1987 р. у радгоспі «Павловський», з 15.10.1987 р. по 15.04.1988 р. у Безименському ясла-сад, з 25.04.1988 р. по 25.06.1988 р. у радгоспі «Бешевський», з 01.12.1988 р. по 16.04.1989 р., з 10.10.1989 р. по 16.04.1990 р. у Безименському ясла-сад, з 15.10.1990 р. по 16.04.1991 р. у Безименській амбулаторії, з 28.05.1991 р. по 17.06.1992 р. у Військовій частині, з 11.08.1992 р. по 02.03.1993 р. у Новоазовському РОВД з моменту набуття права на призначення пенсії, тобто з 09.08.2020 року.
Ухвалою від 2 грудня 2021 року суд залишив позовну заяву без руху та встановив позивачу строк 10 днів з дня отримання ухвали на усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, надати суду докази надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копії позовної заяви з додатками, оригінал документу про сплату судового збору у сумі 908 грн.
На адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій виконав вимоги ухвали суду від 2 грудня 2021 року, чим усунув її недоліки.
Ухвалою від 14 грудня 2021 року суд прийняв до розгляду позовну заяву за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 20 січня 2022 року суд задовольнив клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, продовжив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області строк до 25 січня 2022 року до 12 год. 00 хв. для надання відзиву на позовну заяву позивача, а також всі інші докази, які стали підставою для вчинення відповідачем спірних дій.
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він мав право з 9 серпня 2020 року на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки він досяг 60 років та його стаж склав 32 роки 01 місяць 10 днів, що не заперечується відповідачем у листі від 24.02.2021р. 692-483/К-03/8-0580/2.
Відповідач до суду надав відзив,в якому зазначає, що 27 серпня 2021 року ОСОБА_1 через Веб-портал Пенсійного фонду була подана анкета застрахованої особи для внесення даних в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування для автоматичного призначення пенсії. До заяви не було надано військовий квиток ОСОБА_1 . Згідно ст. 26 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31.12.2020 року – не менше 27 років. За результатами розгляду документів на 27.08.2021 позивач досяг пенсійного віку відповідно до ст.. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», наявний страховий стаж склав 26 років 6 місяців 15 днів що є недостатнім для призначення пенсії. За матеріалами справи позивачу призначено пенсію за віком. Загальний страховий стаж на 25.01.2021 складає 32 роки 01 місяців 10 днів. Коефіцієнт стажу складає 0,32083. Періоди військової служби з 11.04.1980 по 15.04.1982 зараховано до страхового стажу. Зарахувати до страхового стажу роботи періоди з 10.05.1987 по 01.10.1987 у радгоспі «Павловський», з 15.10.1987 по 15.04.1988 у Безименському ясла-сад, з 25.04.1988 по 25.06.1988 у радгоспі «Бешевський», з 01.12.1988 по 16.04.1989, з 10.10.1989 по 16.04.1990 у Безименському ясла-сад, з 15.10.1990 по 16.04.1991 у Безименському амбулаторії, з 11.08.1992 по 02.03.1993 у Новоазовському РОВД не має законних підстав, так як в трудовій книжці відсутні записи про періоди роботи та позивачем не надано уточнюючих довідок про зазначені періоди роботи. Довідок про пільговий стаж роботи з 16.07.1982 по 04.07.1987 на посаді вальцювальника стану гарячої прокатки 4 розряду на ПрАТ «Маріупольський комбінат «Азовсталь» до управління Позивачем не надано.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, про що свідчить паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , виданого 22 листопада 2019 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 . Позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком з 25 січня 2021 року, про що сторонами не заперечується.
27 серпня 2020 року позивачем була надана до відповідача анкета на автоматичне призначення пенсії за віком згідно Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З листа відповідача від 12 жовтня 2021 року позивач довідався, що йому відмовлено у призначені пенсії за віком, у зв`язку з тим, що згідно наданих документів страховий стаж складав 26 років 06 місяців 15 днів. Відповідно до ч.1 ст.26 Закону №1058, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років. У зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу позивач не мав права на призначення пенсії за віком за нормами ч.1 статті 26 Закону № 1058.
25 січня 2021 року позивач через засоби Веб-Порталу Пенсійного фонду України надав до управління заяву про призначення пенсії за віком відповідно за Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування». За матеріалами справи позивачу призначено пенсію за віком. Загальний страховий стаж на 25.01.2021 складає 32 роки 01 місяців 10 днів. Про зазначений факт свідчить рішення відповідача від 2 лютого 2021 року № 057150008046.
9 лютого 2021 року позивач звернувся з заявою до відповідача та просив роз`яснити чому не була призначена пенсії 27 серпня 2020 року, оскільки як вбачається з матеріалів пенсійної справи стаж складав 32 роки, значить на момент звернення 27.08.2020 р. у позивача був стаж 30 років.
Листом від 24 лютого 2021 року відповідач повідомив позивача, що відповідно до р. ІІ ч.1 ст.24 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне
страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Відповідно до п.3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Трудовий стаж до 01.01.2004 року обчислюється на підставі трудової книжки, або інших документів, які містять відомості про періоди роботи (або навчання, військової служби та ін.). Починаючи з 01.01.2004 обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (так як Закон №1058 набрав чинності з 01.01.2004) на дату звернення. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до
страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. З 01.07.2020 р. Пенсійний фонд України запровадив нову послугу - автоматичне призначення пенсії засобами Веб-порталу. Користувачу потрібно авторизуватись на порталі за допомогою електронно-цифрового підпису, завантажити анкету, додати скановані копії документів, підписати заяву та відправити до ПФУ. 27.08.2020 через засоби Веб-порталу Пенсійного фонду України надали заяву № 15965 на автоматичне призначення пенсії за віком. Згідно наданої заяви страховий стаж склав 26 років 06 місяців 15 днів, що недостатньо для призначення пенсію за віком відповідно до Закону №1058 про що було сповіщено. 25.01.2021 через засоби Веб-порталу Пенсійного фонду України заявник надав заяву № 745 про призначення пенсії за віком. Згідно наданої заяви призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV з 25.01.2021. Відповідно до матеріалів пенсійної справи загальний страховий стаж враховано за період з 01.09.1975 по 31.07.2020 та складає 32 роки 01 місяць 10 днів. Коефіцієнт стажу складає 0,32083.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частина 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тобто умови призначення пенсії за віком, проголошує наступне.
Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви незарахування до пільгового та страхового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Суд зазначає, що коли позивач вперше звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії від 27 серпня 2020 року, відповідач відмовив, посилаючись на те, що позивач має страховий стаж 26 років 6 місяців 15 днів. Коли позивач звернувся вдруге, тобто 25 січня 2021 року (через 5 місяців), відповідач вже розраховує страховий стаж 32 роки 1 місяць 10 днів, тобто різниця складає більше 6 років страхового стажу. Зазначене свідчить про неправомірний розрахунок відповідача страхового стажу при первинному зверненні позивача до відповідача, що призвело до порушення прав позивача на призначення пенсії.
Таким чином, позивач мав право з 9 серпня 2020 року на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки він досяг 60 років та його стаж склав 32 роки 01 місяць 10 днів, що не заперечується відповідачем.
Крім того, суд зазначає, що відповідач в порушення Порядку № 22-1 не прийняв відповідного рішення про відмову у призначенні пенсії при зверненні від 27 серпня 2020 року.
З урахуванням вищевикладеного, суд доходить до висновку щодо задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком з 9 серпня 2020 року, визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 2 лютого 2021 року в частині дати призначення з 25 січня 2021 року та зобов`язання відповідача здійснити позивачу призначення, перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 26, п.1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 9 серпня 2020 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача щодо не зарахування до спеціального стажу роботи позивача за Списком № 1: з 16.07.1982 року по 04.07.1987 року на посаді вальцювальника стану гарячої прокатки 4 розряду на ПрАТ «Маріупольський комбінат «Азовсталь»», проходження військової служби з 11.04.1980 року по 15.04.1982 року та щодо не врахування до загального стажу період роботи: з 10.05.1987 р. по 01.10.1987 р. у радгоспі «Павловський», з 15.10.1987 р. по 15.04.1988 р. у Безименському ясла-сад, з 25.04.1988 р. по 25.06.1988 р. у радгоспі «Бешевський», з 01.12.1988 р. по 16.04.1989 р., з 10.10.1989 р. по 16.04.1990 р. у Безименському ясла-сад, з 15.10.1990 р. по 16.04.1991 р. у Безименській амбулаторії, з 28.05.1991 р. по 17.06.1992 р. у Військовій частині, з 11.08.1992 р. по 02.03.1993 р. у Новоазовському РОВД, зобов`язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періодів: з 16.07.1982 року по 04.07.1987 року на посаді вальцювальника стану гарячої прокатки 4 розряду на ПрАТ «Маріупольський комбінат «Азовсталь»», проходження військової служби з 11.04.1980 року по 15.04.1982 року та з урахуванням до загального стажу період роботи: з 10.05.1987 р. по 01.10.1987 р. у радгоспі «Павловський», з 15.10.1987 р. по 15.04.1988 р. у Безименському ясла-сад, з 25.04.1988 р. по 25.06.1988 р. у радгоспі «Бешевський», з 01.12.1988 р. по 16.04.1989 р., з 10.10.1989 р. по 16.04.1990 р. у Безименському ясла-сад, з 15.10.1990 р. по 16.04.1991 р. у Безименській амбулаторії, з 28.05.1991 р. по 17.06.1992 р. у Військовій частині, з 11.08.1992 р. по 02.03.1993 р. у Новоазовському РОВД з моменту набуття права на призначення пенсії, тобто з 09.08.2020 року, суд зазначає, що дані позовні вимоги є передчасними, оскільки відповідачем не було прийнято жодного рішення з приводу не зарахування та підстав не зарахування даних періодів.
Відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням викладеного суд доходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог позивача.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з нормами 2 другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно з положеннями частини 3 статті 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 908 грн. відповідно до квитанції від 22 листопада 2021 року.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84116, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3а) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 9 серпня 2020 року.
Визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) № 057150008046 від 2 лютого 2021 року в частині дати призначення пенсії з 25 січня 2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) призначення, перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до статті 26, п.1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 9 серпня 2020 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) судовий збір у розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят гривень) 00 копійок на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 25 січня 2022 року. Повне судове рішення складено 25 січня 2022 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар