Рішення № 103252387, 11.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
200/8747/21
Номер документу
103252387
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2022 року Справа№200/8747/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в загальному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки № 22/6-2648 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої 15 червня 2021 року Департаментом персоналу МВС України, у розмірі 86% від загального розміру грошового забезпечення,

- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) з 1 грудня 2019 на підставі оновленої довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-2648 від 15 червня 2021 року та заяви про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із розрахунку встановлених 86% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він як колишній працівник та пенсіонер органів внутрішніх справ набув право на перерахунок розміру призначеної пенсії відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-XII.

В червні 2021 року Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України сформовано та направлено до ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» та до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення поліцейського (за прирівняною посадою) за листопад 2019 року, в якій зазначені наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 3 400,00 грн; оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2 200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2 520,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,18% - 6 023,42 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510,00 грн; премія 67,30% - 9 861,75 грн.

25 червня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі зазначеної вище довідки, але отримав рішення управління № 48 від 5 липня 2021 року про відмову в такому перерахунку, в якому зазначено про відсутність правових підстав, визначених ст. 63 Закону України № 2262, для здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі зазначеної довідки.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належний соціальний захист (а.с. 1-6).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , зазначаючи наступне.

Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року.

Після визнання протиправним та скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.

У зв`язку зі скасуванням п. 3 постанови № 103 не відбулося жодних змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України», яка є чинною. Розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою, жодним чином не переглядалися та не змінювалися, а перерахунок пенсій означеній категорії осіб проводився не лише з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням та відсотковою надбавкою за вислугу років, а й з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

На переконання відповідача, скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії.

Також у відзиві зазначено, що позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Головного управління щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу у розмірі 86% та в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 86% від загального розміру грошового забезпечення, є безпідставними у зв`язку із тим, що Рішенням Волноваського районного суду від 1 лютого 2019 року по справі № 221/6187/17 зобов`язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи із 86% грошового забезпечення. Ha виконання цього рішення пенсія позивачу у визначеному судом розмірі - 86% від сум грошового забезпечення.

У зв`язку із наведеним Головне управління просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог (а.с. 26-27).

Ухвалою суду від 19 липня 2021 року відкрито провадження у справі за даним позовом; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 21).

Ухвалою суду від 18 серпня 2021 року задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про розгляд справи у загальному позовному провадженні; вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі на 10 вересня 2021 року (а.с. 31).

Ухвалою суду від 10 вересня 2021 року прийнято до розгляду уточнені позовні вимоги позивача та відкладено підготовче засідання на 7 жовтня 2021 року (а.с. 43).

У період з 4 по 29 жовтня 2021 року суддя перебувала на лікарняному, у зв`язку з чим підготовче засідання, призначене на 7 жовтня 2021 року, не відбулось.

Ухвалою суду від 1 листопада 2021 року вирішено продовжити строк підготовчого провадження у справі та призначено підготовче засідання на 9 листопада 2021 року (а.с. 53).

Ухвалою суду від 9 листопада 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 7 грудня 2021 року о 14-00 год (а.с. 56).

7 грудня 2021 року сторони у судове засідання не з`явились про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.

Ухвалою суду від 7 грудня 2021 року вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с. 64).

У період з 13 по 31 грудня 2021 року суддя перебувала у відпустці.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на позовну заяву, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , є пенсіонером, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 1 липня 2008 року (а.с. 17-18).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, є суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 67).

Як встановлено судом на підставі матеріалів справи, позивач з 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при цьому згідно наданого суду протоколу від 13 жовтня 2007 року вислуга років позивача склала 32 років; пенсія призначена у розмірі 86% основного грошового забезпечення (а.с. 8, 9, 11).

Як вбачається з Рішення Волноваського районного суду Донецької області від 1 лютого 2019 року у справі № 221/6187/17, яке набрало чинності 1 липня 2019 року, відповідачем 23 березня 2018 року проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням максимального розміру грошового забезпечення - 70%, встановленого ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (https://reyestr.court.gov.ua/Review/79739586)

Зазначеним судовим рішенням визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивачу з 86% до 70%.

На виконання цього судового рішення відповідачем був зроблений перерахунок розміру пенсії позивача з 1 серпня 2019 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 86% грошового забезпечення (а.с. 11).

Як зазначив у відзиві на позов відповідач, на даний час пенсія позивачу виплачується у зазначеному розмірі (86% від грошового забезпечення) (зв.бік а.с. 27).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року у справі № 200/11770/20-а, яке набуло чинності 26 квітня 2021 року, зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії з 1 грудня 2019 року відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу, що не входить до складу управління (апарат головних управлінь Національної поліції) до посади на день звільнення позивача зі служби - начальник відділу ДСБЄЗ управління на Донецькій залізниці УМВСУ на транспорті, що фактично виплачені у листопаді 2019 року (https://reyestr.court.gov.ua/Review/95842644).

На виконання зазначеного судового рішення Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України сформовано довідку № 22/6-2648 від 15 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення поліцейського (за прирівняною посадою – начальник відділу, що не входить до складу управління (апарат головних управлінь Національної поліції)) за листопад 2019 року, в якій вказані наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 3 400,00 грн; оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) – 2 200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2 520,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,18% - 6 023,42 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510,00 грн; премія 67,30% - 9 861,75 грн; всього – 24 515,16 грн (а.с. 13).

Зазначена довідка була направлена до ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» та до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області (зв.бік а.с. 13).

25 червня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок та виплату з 1 грудня 2019 року пенсії на підставі зазначеної довідки (а.с. 14).

Рішенням від 5 липня 2021 року № 48 відповідач відмовив позивачу у проведені перерахунку пенсії згідно довідки № 22/6-2648, обґрунтовуючи таку відмову наступним.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 та п. 2 Порядку № 45 перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45 уповноваженні структурні підрозділи відповідного відомства повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям; Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

На теперішній час повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам, від Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходило; враховуючи зазначене підстави для проведення перерахунку пенсії позивача згідно довідки № 22/6-2648 відсутні (а.с. 16).

Як вбачається з протоколу від 1 липня 2021 року № 0503001677, копія якого наявна в матеріалах справи, позивачу нараховується пенсія з основним розміром 86% від грошового забезпечення (а.с. 29).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного позову із даним позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2020 року (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом 1 цього пункту.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року (отже, набуло чинності 19 листопада 2019 року), визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 6 квітня 2016 року.

За таких обставин оскаржуваний пункт 3 Постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.

Таким чином, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 позивач набув право на врахування всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських,наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).

Крім цього, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Таким чином, починаючи з 19 листопада 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки пункт 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним судовим рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, враховуючи приписи ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на отримання пенсії в перерахованому розмірі, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988 і № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, - з 1 грудня 2019 року.

Суд застосовує, як норми прямої дії, ч. 2 ст. 3, ст. 8, ст. 19, ст. 46, ч.ч. 1 та 2 ст. 55 Основного Закону України та ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки після набрання чинності судовими рішеннями у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 держава, в особі її органів виконавчої влади, не вчинила жодних дій на відновлення порушених прав осіб, в тому числі і позивача, які були порушенні внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21 лютого 2018 року в частині її положень, які в подальшому визнані нечинними.

Суд зауважує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За висновком суду під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності свого рішення про відмову у перерахунку розміру пенсії позивача на підставі довідки № 22/6-2648 від 15 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України.

Як наслідок, зазначене рішення є протиправним.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень.

Суд зазначає, що позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки № 22/6-2648 про розмір грошового забезпечення, але на переконання суду саме рішення відповідача від 5 липня 2021 року № 48 про відмову у перерахунку розміру пенсії позивача на підставі довідки № 22/6-2648 від 15 червня 2021 року створило порушення прав позивача, а тому належним способом захисту у даному випадку має бути визнання цього рішення протиправним та його скасування.

У зв`язку із наведеним вище, беручи до уваги приписи ч. 2 ст. 9 КАС України, відповідно до яких суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати зазначене рішення Головного управління протиправним та скасувати його.

Як наслідок, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки № 22/6-2648 про розмір грошового забезпечення – задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії виходячи з основного розміру пенсії позивача 86% грошового забезпечення, суд зазначає, що під час розгляду справи судом встановлено, що основний розмір пенсії позивача з 1 серпня 2019 року складає 86% грошового забезпечення (а.с. 11).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий с п і р.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом с п о р і в […].

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження існування станом на час виникнення спірних відносин та розгляду даної справи спору між сторонами з приводу визначення основного розміру пенсії позивача (86%).

Щодо посилань позивача на лист відповідача, в якому зазначається, що граничний розмір пенсії має складати 70% (а.с. 15), суд зазначає, що даний лист був направлений позивачу у травні 2018 року, тобто, до прийняття Волноваським районним судом Донецької області Рішення від 1 лютого 2019 року у справі № 221/6187/17, на виконання якого відповідачем був зроблений перерахунок розміру пенсії позивача з 1 серпня 2019 року виходячи з основного розміру пенсії за вислугу років 86% грошового забезпечення.

Враховуючи зазначене позовні вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу із розрахунку 86% основного розміру грошового забезпечення - задоволенню не підлягають як передчасні.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи за подання позову позивачем сплачено судовий збір згідно квитанції № 38801 від 8 липня 2021 року у сумі 908,00 грн (а.с. 7).

Враховуючи наведене, беручи до уваги, що за висновком суду основні позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а позовні вимоги, у задоволенні яких суд вирішив відмовити (про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії виходячи з основного розміру пенсії позивача 76% грошового забезпечення) є похідними від основних позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у повному обсязі - у розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84116, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24 червня 2021 року № 40 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 1 грудня 2019 року на підставі довідки від 15 червня 2021 року № 22/6-2648 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої Департаментом персоналу МВС України.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок основного розміру пенсії за вислугу років з врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) з 1 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-2648 від 15 червня 2021 року, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, та заяви позивача про перерахунок пенсії за вислугу років від 25 червня 2021 року відповідно до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» - з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати останнього у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна