Рішення № 103251977, 21.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
200/18250/21
Номер документу
103251977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2022 року Справа№200/18250/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (ідентифікаційний код 43866127; 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф`єва, буд. 82) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Трак» (ідентифікаційний код: 35841328; 87514, Донецька область, м. Маріуполь, вул. М. Грушевського, буд. 25, кв. 60) про застосування заходів реагування, -

УСТАНОВИВ:

У грудні 2021 року Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці (далі – позивач) звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Трак» (далі – ТОВ «Азов Трак», відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Трак» шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в місцях зберігання пального за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Запорізьке шосе, 1, у зв`язку із загрозою життю людей, а саме: - насоса для перекачування дизельного палива моделі Panther 56. рік випуску 2016, виробництво Італія, за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Запорізьке шосе, 1; - резервуара для зберігання дизельного палива, у кількості однієї одиниці, б/н. за адресою: 87522, Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Таганрозька, 546; - роботи у вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ № 1107 від 26.10.2011, за адресою 87500. Донецька область, м. Маріуполь, вул. Запорізьке шосе, 1; - виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, які не пройшли професійне навчання, навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

Обґрунтовуючи позов Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці посилається на наявність порушень, що створюють безпосередню загрозу життю і здоров`ю людей.

Відповідач не надав відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 14 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Відповідно до доручення Прем`єр-міністра України № 10033/1/1-21 від 11.03.2021 і окремого доручення т.в.о. голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 № Д-124/1/5.3-21 Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці прийнято наказ від 23.09.2021 № 1868 «Про проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Трак» щодо проведення позапланової перевірки суб`єкта господарювання ТОВ «Азов Трак» на дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в місцях зберігання па0льного.

На підставі вказаного наказу видано направлення на проведення перевірки від 23.09.2021 № 661/5.4 щодо проведення позапланової перевірки ТОВ «Азов Трак» за адресою: 87514, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Михайла Грушевського, буд. 25, кв. 60.

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання ТОВ «Азов Трак вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки був складений акт від 24.09.2021 року № 5.4-05/085.

Указаним актом установлені порушення вимог Закону України «Про охорону праці» (далі – Закон України № 2694); Гірничого Закону України (далі – Закон України № 1127); Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» (далі – Закон України № 2245); Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (далі – Закон України № 4004); Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон України № 222); Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» (далі – Закон України № 2288); Порядоку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки» (далі - Порядок ідентифікації № 956); Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» ( далі - Порядок № 1107); Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» (далі - Порядок № 687); Постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (далі - Порядок № 442); Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва вибухових матеріалів промислового призначення» (далі - Постанова № 604); Наказу Міністерства охорони здоров`я України «Про затвердження державних санітарних правил «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України» (далі - Наказ № 54); Наказу Міністерства охорони здоров`я України «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу» далі - Наказ № 248) , а саме:

- Відсутній дозвіл на експлуатацію обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, що зазначене у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1055, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ № 1107 від 26.10.2011, а саме: насоса для перекачування дизельного палива моделі Panter 56, рік випуску 2016, виробництво Італія (стаття 21 Закону України «Про охорону праці»);

- Відсутні технічні документи (паспорт, формуляр, настанова з експлуатації тощо, викладені державною мовою) щодо експлуатації насоса для перекачування дизельного палива моделі Panter 56, рік випуску 2016, виробництво Італія, щодо експлуатації резервуара для зберігання дизельного палива, у кількості однієї одиниці, б/н (статті 13, 14 Закону України «Про охорону праці»; пп. 6, 7 розділу II НПАОП 0.00-7.14-17 «Вимоги безпеки та захисту здоров`я під час використання виробничого обладнання працівниками);

- Відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ № 1107 від 26.10.2011 (стаття 21 Закону України «Про охорону праці»);

- Працівники підприємства, що допускаються до виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме заправки дизельним паливом транспортних засобів, не пройшли у встановленому порядку періодичний медичний огляд (Стаття 17 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3, р. I «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», наказ МОЗ України від 21.05.2007 № 246);

- Не проведено ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки та не складено повідомлення про ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки (стаття 13 Закону України «Про охорону праці», стаття 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», п.п. 3, 18 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки», затвердженого ПКМУ № 956 від 11.07.2002);

- Відсутні позначки безпеки на електричних приладдях в приміщенні для зберігання дизельного палива (Стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.7, р. III «Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників», НПАОП 0.00-7.11-12);

- Відсутні протоколи періодичних вимірювань опору ізоляції кабельних ліній, електрообладнання, випробування та вимірювання заземлюючих пристроїв, чим не виконано п. 7.3 розділу VII «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» (стаття 13, Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»);

- На підприємстві на основі НПАОП 00.0-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці не розроблено і не затверджене положення підприємства про навчання з питань охорони праці (статті 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»; п. 3.2 глави 3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);

- АГЗС не укомплектована набором інструменту з металу, що не утворює іскор (пункт 10.11 розділу IV ППБУ);

- На підприємстві не створена комісія з перевірки знань з питань охорони праці (Статті 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»; п. 3.9 глави 3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);

- На основі НПАОП 00.0-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці» з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів роботодавцем не розроблене і не затверджене Положення про службу охорони праці, не визначено структуру служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства (стаття 13 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.2 глави 1 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці»);

- На підприємстві не створена служба охорони праці (стаття 13 Закону України «Про охорону праці»; п. 1.4 глави 1 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці»);

- Працівники, які допущені до заправки дизельним паливом транспортних засобів, не пройшли підготовку за професією, пов`язану з роботами підвищеної небезпеки - оператор заправних станцій: відсутні свідоцтво та посвідчення про право виконання робіт з підвищеною небезпекою (Статті 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»; п. 2.4 глави 2 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);

- Працівники, які допущені до заправки дизельним паливом транспортних засобів, під час прийняття на роботу та періодично, не проходять на підприємстві інструктажі з питань охорони праці – відсутні журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці та журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці (статті 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»; п. 3.16 глави 3; п.п. 6.1, 6.10 глави 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);

- Відсутня програма стажування операторів заправних станцій (статті 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»; п. 7.6 глави 7 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);

- Відсутні накази (розпорядження) про допуск працівників до самостійної роботи: заправці дизельним паливом транспортних засобів (статті 13, 18 Закону України «Про охорону праці»; п. 7.9 розділу 7 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);

- Працівники, які допущені до заправки дизельним паливом транспортних засобів і безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 № 232/10512 (роботи з надзвичайно займистими, легкозаймистими, займистими та вибухонебезпечними речовинами), не пройшли спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з питань охорони праці (Стаття 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»; п. 3.16 глави 3, п. 4.1 глави 4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);

- Відсутні навчальні план і програма для проведення спеціального навчання з питань охорони, які розроблені з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов (робіт з надзвичайно займистими, легкозаймистими, займистими та вибухонебезпечними речовинами) (статті 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»; п. 4.3 глави 4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»);

- На підприємстві на основі Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України 26.01.2005 № 15 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005р. за № 232/10512., з урахуванням специфіки виробництва, не розроблений і не затверджений перелік робіт з підвищеною небезпекою, для проведення яких потрібні спеціальне навчання і щорічна перевірка знань з питань охорони праці (статті 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»; «Перелік робіт з підвищеною небезпекою», затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України 26.01.2005 № 15 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 за № 232/10512);

- Не розроблені і не затверджені положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства, та встановлюють правила виконання робіт при заправці дизельним паливом транспортних засобів відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці (стаття 13 Закону України «Про охорону праці»);

- Відсутній паспорт заземлювального пристрою резервуара для зберігання дизельного палива, у кількості однієї одиниці, б/н, чим не виконано п. 7.4 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 за № 258 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1143/13017 (статті 13, 14 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»);

- Не проведена атестація робочого місця оператора заправних станцій (стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», ПКМУ № 442 від 01.08.1992);

- Відсутні картки видачі працівникам спецодягу та засобів індивідуального захисту на підприємстві (Стаття 13 Закону України «Про охорону праці»,п. 9, р. III «Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров`я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», НПАОП 0.00-7.17-18).

Зауважень до вказаного акта не надано.

Відповідно до статті 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 1 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до абзацу другого ч. 2 ст. 4 вказаного Закону встановлено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, установлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пп. 5 п. 6 вказаного Положення передбачено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Відповідно до абзацу першого п. 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в місцях зберігання пального, відповідають наведеним приписам законодавства, та заявлені уповноваженим суб`єктом владних повноважень.

Отже, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не усунуті виявлені перевіркою порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (ідентифікаційний код 43866127; 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф`єва, буд. 82) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Трак» (ідентифікаційний код: 35841328; 87514, Донецька область, м. Маріуполь, вул. М. Грушевського, буд. 25, кв. 60) про застосування заходів реагування – задовольнити повністю.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Трак» заходи реагування шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в місцях зберігання пального за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Запорізьке шосе, 1, у зв`язку із загрозою життю людей, а саме: - насоса для перекачування дизельного палива моделі Panther 56. рік випуску 2016, виробництво Італія, за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Запорізьке шосе, 1; - резервуара для зберігання дизельного палива, у кількості однієї одиниці, б/н. за адресою: 87522, Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Таганрозька, 546; - роботи у вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ № 1107 від 26.10.2011, за адресою 87500. Донецька область, м. Маріуполь, вул. Запорізьке шосе, 1; - виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, які не пройшли професійне навчання, навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

Повне рішення суду складено 21 січня 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков