Рішення № 103251731, 19.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2022
Номер справи
200/11543/21
Номер документу
103251731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 січня 2022 року Справа№200/11543/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., за участю секретаря судового засідання Шемет Я.О., представника позивача Шлємова Р.Ю., представника відповідача Стець А.О. розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Слов`янськ адміністративну справу за позовом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2021 року ОКП «Донецьктеплокомуненерго» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо невраховування в обчисленні показника еПопРах СЕА ПДВ, стягнутих в примусовому порядку, грошових коштів у розмірі 11 573 793,36 грн.;

- зобов`язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками пода тків зарахувати шляхом збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (електронний рахунок №37510000001739) суми податку, на яку ОКП «Донецьктеплоко муненерго» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 11 573 793,36 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за період з 01.01.2019 року по 01.06.2021 року органами ДПС України в примусовому по рядку були стягнуті грошові кошти, які фактично зараховані в рахунок податкових зобов`язань по деклараціям 2016 - 2018 років в загальному розмірі 11 573 793,36 грн. 15.06.2021р. позивач отримав лист від Східного міжрегіонального управління ДПС по ро боті з великими платниками податків №3000/6/32-00-16 від 11.06.2021р. «Про розгляд звернен ня» в якому перелічені лише норми законодавства, однак пояснень щодо невраховування в обчисленні показника еПопРах СЕА ПДВ не за значено. Позивач, посилаючись на приписи п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України та враховуючи той факт, що грошові кошти, які стягнуті з розрахункових рахунків підприємства в примусовому порядку фактично зараховані в рахунок погашення податкового боргу за деклараціями після 1 липня 2015 року вважає, що вказані кошти повинні бути перераховані відповідачем на електронний рахунок та відповідно враховуватись у обчисленні показника еПопРах СЕА ПДВ.

У зв`язку з невиконанням відповідачем вищевказаних обов`язків, позивач звернувся до суду із цим позовом.

13 вересня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, про що постановлена відповідна ухвала.

18 жовтня 2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що підприємство має заборгованість зі сплати податків та зборів до бюджету, а саме податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету - 14010100), який станом на поточну дату складає 256 445 214,61 грн. у т.ч. розстрочений 5 062 087,69 гривень. Також має від`ємне значення реєстраційної суми ліміту -34 801 409,59 грн. обчисленої відповідно п.200-1.3 ст.200-1 ПК України.

ОКП «Донецьктеплокомуненерго» відповідає критеріям платників, до яких застосовуються вимоги п. 95.5 ст. 95 ПК України. Таким чином, на підставі п. 95.5 ст. 95 ПК України Головним управлінням ДФС у Донецькій області 11.07.2018 року було прийнято Рішення №1 про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу.

Кошти, що були стягнуті контролюючими органами у періоді з 01.01.2019 по 01.06.2021 згідно інкасових доручень не є вилученою готівкою, а списуються з банківських рахунків ОКП «Донецьктеплокомуненерго», відкритих в банківських установах, у зв`язку з чим вищезазначені кошти згідно пункту 95.3 статті 95 ПК України не повинні вноситися на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків вважає за необхідне зазначити, що за даними ІКП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у період з 01.01.2019 по 01.06.2021 кошти стягнуті з рахунків банківських установ згідно інкасових доручень становлять 17 492 550,20 грн. у т.ч. за розстроченим податковим боргом 7 002 932,63 грн. та в погашення податкових зобов`язань за вищезазначеними податковими деклараціями -10 489 617,57 грн. у т.ч.: 2019 рік -7 711 769,09 грн., 2020 рік -599 829,48 грн., 6 міс.2021 року -2 178 019 грн.

Кодексом не передбачено поповнення електронного рахунку платника за рахунок коштів, стягнених відповідно до інкасових доручень у рахунок погашення податкового боргу з ПДВ відповідно до пункту 95.5 статті 95 Кодексу. Враховуючи наведене, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків не вбачає законних підстав для зарахування коштів, стягнених згідно інкасових доручень у рахунок погашення податкового боргу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з ПДВ відповідно до пункту 95.5 статті 95 Кодексу, на електронний рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ.

З урахуванням наведеного представник відповідача вважає позовні вимоги підприємства необґрунтованими.

26 жовтня 2021 року судом постановлена ухвала про відкладення розгляду справи.

Ухвалою від 11 листопада 2021 року продовжено строк підготовчого засідання на тридцять днів.

Також 6, 7 та 10 грудня 2021 року сторонами надавалися додаткові письмові пояснення.

У зв`язку з тим, що суддя Лазарєв В.В. з 09.12.21 до 20.12.21 перебував на лікарняному, а з 20.12.21 до 06.01.22 перебував у щорічній основній відпустці, розгляд справи відкладено до 11.01.2022 року.

11 січня 2022 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19 січня 2022 року, про що постановлена відповідна ухвала.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві та інших заявах по суті справи, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважає дії податкового органу законними та обґрунтованими. Більш детальні пояснення виклав у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є юридичною особою, зареєстроване 23.02.2001р., номер запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань 12661200000002451, ідентифікаційний код 03337119, місцезнаходження: 84307, Донецька область, місто Краматорськ, провулок Земляний, будинок 2.

Згідно ІКП ОКП «Донецьктеплокомуненерго», станом на час розгляду справи підприємство має податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість у сумі 255 232 805, 00 гривень. В інтегрованій картці платника обліковується податковий борг з ПДВ за узгодженими грошовими зобов`язаннями, які підприємством не сплачені, а саме:

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.02.19 № 9026702077

(нараховано основного платежу на суму 11 138 520, 51 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.03.19 № 9051319426

(нараховано основного платежу на суму 15 525 902,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 22.04.19 № 9080104636

(нараховано основного платежу на суму 21 225 578,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.05.19 №9103956223 нараховано основного платежу на суму 12 546 069,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.06.19 № 9131717107

(нараховано основного платежу на суму 7 792 501,00 гривень);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9141367608 за 01.04.2019 (збільшення суми ПДВ, що підлягала сплаті на суму 32 172 гривень);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 02.07.2019 № 9141367608 (нараховано платежів самостійних штрафних санкцій на суму 965 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 22.07.19 № 9158643063

(нараховано основного платежу на суму 3 180 030,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.08.19 № 9185928981 (нараховано основного платежу на суму 1 215 422,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.09.19 № 9215396763

(нараховано основного платежу на суму 1 534 227,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.10.19 № 9244657925

(нараховано основного платежу на суму 654 325,00 гривень);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9283622206 за 01.10.2019 (зменшення суми від`ємного значення на погашення боргу з ПДВ на суму 3 353 933,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.02.20 № 9030720403 (нараховано основного платежу на суму 1 556 366,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.03.20 № 9058322693 (нараховано основного платежу на суму 5 977 400,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.04.20 №9084782863 (нараховано основного платежу на суму 2 727 996,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.05.20 №9111215892 (нараховано основного платежу на суму 4 025 540,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 22.06.20 № 9141918130 (нараховано основного платежу на суму 1 959 809,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.07.20 № 9171571303 (нараховано основного платежу на суму 889 879,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.08.20 №9206707697(нараховано основного платежу на суму 592 785,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 21.09.20 № 9238306244

(нараховано основного платежу на суму 794 163,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.10.20 № 9272086500

(нараховано основного платежу на суму 743 149,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.01.21 № 9370217474

(нараховано основного платежу на суму 9 127 007,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 22.02.21 № 9031998916

(нараховано основного платежу на суму 18 067 522,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 22.03.21 № 9058962778

(нараховано основного платежу на суму 22 306 758,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.04.21 № 9092251873

(нараховано основного платежу на суму 20 718 452,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.05.21 № 9132400165

(нараховано основного платежу на суму 16 595 227,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 22.06.21 № 9165291326

(нараховано основного платежу на суму 10 201 432,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.07.21 № 9199508031

(нараховано основного платежу на суму 4 167 773,00 гривень);

- податкова декларація з податку па додану вартість від 20.08.21 № 9240640197

(нараховано основного платежу на суму 4 323 256,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.09.21 № 9272820269

(нараховано основного платежу на суму 2 368 946,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.10.21 № 9311026255

(нараховано основного платежу на суму 1 609 186,00 гривень);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 20.11.21 № 9352347340

(нараховано основного платежу на суму 375 434,00 гривень);

- рішення керівника ОДФС про скасування рішення від 08.09.2021 № 8/32-00-51-04 на суму 594 054,00 гривень;

- податкове повідомлення-рішення від 10.05.2019 (форма 'Н') № 0033634403 (донараховано штрафні санкції за актом перевірки на суму 3 449,48 гривень);

- податкове повідомлення-рішення від 11.01.2019 № 0000874403 (форма 'Н') (донараховано штрафні санкції за актом перевірки на суму 11 461,26 гривень);

- нараховано платежу в ІКП за розстрочення/відстрочення податкового боргу. Рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу відповідно до постанов Донецького окружного адміністративного суду від 27.04.2012 по справі № 2а/0570/4516/2012, від 28.11.2013 по справі № 805/16715/13-а, від 24.02.2014 по справі № 805/2079/14 та ухвали від 28.07.2015 по справі № 805/2426/15-а на загальну суму 19 150 494,04 гривень;

- залишок несплаченої пені, яка нарахована відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, на суму 28 145 621,71 гривень.

11 липня 2018 року, на виконання приписів пункту 95.5 статті 95 ПК України, Головним управлінням ДФС у Донецькій області було прийнято рішення № 1 про стягнення з позивача коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу (т.4, а.с. 77).

Відповідно до постанов Донецького окружного адміністративного суду від 27.04.2012 по справі № 2а/0570/4516/2012, від 28.11.2013 по справі № 805/16715/13-а, від 24.02.2014 по справі № 805/2079/14 та ухвали від 28.07.2015 по справі № 805/2426/15-а прийнято рішення про розстрочення сум податкового боргу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (т.4, а.с. 78-93).

Згідно ІКП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у період з 01.01.19 до 01.06.21 з позивача стягнуті кошти з рахунків банківських установ згідно інкасових доручень у розмірі 17 492 550,20 грн., у т.ч. за розстроченим податковим боргом 7 002 932,63 грн. та в погашення податкових зобов`язань за вищезазначеними податковими деклараціями -10 489 617,57 грн. у т.ч.: 2019 рік -7 711 769,09 грн., 2020 рік -599 829,48 грн., 6 міс.2021 року -2 178 019 грн. (т. 3, а.с. 176-250, т.4, а.с. 1-39, т.4 а.с. 40-76).

Позивач вважає, що вказані кошти повинні бути перераховані відповідачем на електронний рахунок та відповідно враховуватись у обчисленні показника еПопРах СЕА ПДВ.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у ч.1 ст. 68 Конституції України згадано, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб`єкти права на території України зобов`язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб`єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов`язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Так, відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 95.5 ст. 95 ПК України вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою контролюючого органу до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету або до державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків, а в разі використання платником податків єдиного рахунку - на такий рахунок, а у разі погашення податкового боргу з податку на додану вартість за задекларованими до сплати податковими зобов`язаннями за періоди, починаючи з 1 липня 2015 року, визначеними платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку, такі кошти вносяться на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним контролюючим органом.

Таким чином, п. 95.4 ст. 95 та п. 95.5 ст. 95 ПК України регламентовані окремі елементи механізму примусового виконання податкового обов`язку приватної особи у спосіб вилучення з власності платника податків готівкових коштів.

При цьому, обов`язок внесення контролюючим органом на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджений законодавцем виключно відносно випадку вилучення готівкових коштів.

Підпунктом 200-1.1 ст.200-1 ПК України передбачено, що система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 200-1.2 ст.200-1 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу. Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

За правилами п.п. 200-1.3 ст.200-1 ПК України у редакції Закону України від 16.01.2020р. №466-IX платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (еНакл), обчислену за такою формулою: еНакл = еНаклОтр + еМитн + еПопРах + еОвердрафт - еНаклВид - еВідшкод - еПеревищ, де: еНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; еМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником; еПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті. Під час розрахунку показника еПопРах враховується сума коштів: а) вилучених та зарахованих контролюючим органом на рахунок платника податку у системі електронного адміністрування податку відповідно до статті 95 цього Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість по задекларованих до сплати податкових зобов`язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку; б) у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами. Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України. Не враховуються в обрахунку показника еПопРах суми, зараховані на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку з: а) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових та технічних культур та продукції тваринництва, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу); б) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу; в) рахунків у системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу. еОвердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу. Показник еОвердрафт щокварталу (протягом перших шести робочих днів такого кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців станом на дату такого перерахунку, були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком. Платникам податку, які станом на 1 січня 2016 року зареєстровані платниками податку на додану вартість менш як 12 звітних (податкових) місяців, а також платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 січня 2016 року, - таке збільшення здійснюється протягом перших шести робочих днів кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців. еНаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; еВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу; еПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних. Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників еНаклОтр та еНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників еНаклОтр, еНаклВид та еМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку суми еНакл також використовуються показники, визначені пунктами 34, 34 1 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу. Сума еНакл платника, реорганізованого шляхом приєднання, злиття, перетворення, сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи, використовується під час обрахунку суми еНакл правонаступника такого платника податку. Сума еНакл платника, реорганізованого шляхом поділу (з якого здійснюється виділ), сформована на момент державної реєстрації припинення юридичної особи такого платника (державної реєстрації створення юридичної особи правонаступника), використовується під час обрахунку суми еНакл правонаступника такого платника податку пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом. У разі внесення за рішенням контролюючого органу або рішенням суду, яке набрало законної сили, до реєстру платників податку на додану вартість змін щодо скасування (відміни) анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, еНакл такого платника підлягає перерахунку за звітний (податковий) період, в якому відбулося анулювання реєстрації платника податку, яке скасоване (відмінене). Такий перерахунок здійснюється контролюючим органом протягом трьох робочих днів, що настають за днем внесення контролюючим органом до реєстру платників податку на додану вартість змін щодо скасування анулювання реєстрації такого платника, крім випадків, коли на момент скасування рішення про анулювання реєстрації особа застосовує спрощену систему оподаткування, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, або повторна реєстрація (наступна за відміненою) платником податку такої особи є анульованою з підстав, передбачених пунктом 184.1 статті 184 цього Кодексу.

Підпунктом 200-1.4 ст.200-1 ПК України у редакції Закону України від 16.01.2020р. №466-IX визначено, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу; б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов`язань з цього податку; в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України; г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4 1 статті 43 цього Кодексу; ґ) вилучені контролюючим органом відповідно до статті 95 цього Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість по задекларованих до сплати податкових зобов`язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку.

Отже, за змістом п.п. 200-1.3 ст.200-1 та п.п.200-1.4 ст.200-1 ПК України у редакції Закону України від 16.01.2020р. №466-IX зарахуванню на спеціальний рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (відкритий у відповідній установі системи державної казначейської служби України) підлягають зарахуванню виключно готівкові кошти, платника податків, вилучені контролюючим органом у порядку п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України.

При цьому Кодексом не передбачено поповнення електронного рахунку платника за рахунок безготівкових коштів, що стягнуті з рахунків платника податків боржника на виконання рішення суду та відповідно до інкасових доручень у рахунок погашення податкового боргу з ПДВ відповідно до пункту 95.5 статті 95 Кодексу.

У спірних правовідносинах контролюючий орган готівкових коштів із власності позивача не вилучав.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов`язання контролюючого органу до зарахування стягнутих коштів з рахунків відкритих у банківських установах на спеціальний рахунок платника у СЕА ПДВ, а відтак позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (місцезнаходження: 84307, Донецька область, м.Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2, код ЄДРПОУ 03337119) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, буд. 57, код ЄДРПОУ ВП 43968079) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини 19 січня 2022 року.

Повне судове рішення складено 20 січня 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Лазарєв