
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження
20 січня 2022 року Справа №200/8215/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Голуб В.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Головного управління ДФС у Донецькій області про заміну сторони у виконавчому провадженні в порядку процесуального правонаступництва за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Слов`янська міська рада про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.06.2017 № 8748006-1301 та від 17.04.2018 № 76317-4710-052 в частині визначення суми податкового зобов`язання, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.06.2017 № 8748006-1301 та від 17.04.2018 № 76317-4710-052 в частині визначення суми податкового зобов`язання.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2019 суд адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Слов`янська міська рада про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.06.2017 № 8748006-1301 та від 17.04.2018 № 76317-4710-052 в частині визначення суми податкового зобов`язання, - задовольнив у повному обсязі. Визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області, що винесено відносно ОСОБА_1 від 30.06.2017 № 8748006-1301 в частині збільшення суми податкового зобов`язання у розмірі 59 883, 93 грн. Визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області, що винесено відносно ОСОБА_1 від 17.04.2018 № 76317-4710-0522 в частині збільшення суми податкового зобов`язання у розмірі 59 883, 93 грн. Стягнув з Головного управління ДФС у Донецькій області суму судового збору у розмірі 1 818, 78 грн. на користь ОСОБА_1 .
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2020 суд апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року в справі № 200/8215/19-а – залишив без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року в справі № 200/8215/19-а – залишив без змін.
11 січня 2022 року представник відповідача подав до суду заяву про заміну сторони виконавчого провадження - Головне управління ДФС у Донецькій області на Головне управління ДПС у Донецькій області.
Представники сторін на судове засідання не з`явились, про день, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
Згідно з частиною 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши матеріали справи та подане клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” від 17.03.2011 № 3166 – VI, територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
В першу чергу, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що відповідачем у даній справі (боржником) є Головне управління ДФС у Донецькій області.
Водночас, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року N 537 "Про утворення територіальних органів державної податкової служби" Головне управління ДФС у Донецькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Донецькій області.
Судом встановлено, що Головне управління ДПС у Донецький області, орган, який створений як окрема юридична особа, є правонаступником всіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Донецькій області.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 N 893 вирішено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Донецькій області.
Абзацом 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 N 893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п.1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30 % вакансій.
В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 No 893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 N 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Донецькій області.
30 вересня 2020 року проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Донецькій області як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис.
Отже, судом встановлено, що Головне управління ДПС у Донецькій області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. Новостворений орган є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Донецькій області, та як наслідок, Головного управління ДФС у Донецькій області.
В цьому випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого, внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції).
Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого. Таким чином, функції Головного управління ДФС у Донецькій області, в т.ч. щодо адміністрування податків, зборів та платежів, стягнення податкового боргу, адміністрування єдиного внеску тощо, перейшли до Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу ДПС.
Згідно зі статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до частини 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (у чинній редакції), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За визначенням статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 3 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, стягувачем виступає державний орган, за позовом якого судом прийнято відповідне рішення.
Також, частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливо на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.
Отже, під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження має ознаки інституту процесуального правонаступництва, який визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов`язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.
Заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того, виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 13.12.2018 у справі N 2-а-1710/11, від 14.02.2019 у справі N 2-а-2727/11/2209.
Виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог, наданих йому судовим рішенням.
Суд зауважує, що доказів відкриття виконавчого провадження до суду не було надано, а тому суд вважає за необхідне замінити боржника саме у виконавчому листі.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе вийти за межі заявленої заяви Головного управління ДФС у Донецькій області та здійснити процесуальне правонаступництво шляхом заміни боржника у виконавчому листі, а саме - Головного управління ДФС у Донецькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Керуючись ст. 52, 248, 256, 294, 250, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву представника Головного управління ДФС у Донецькій області про заміну сторони виконавчого провадження – задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі по справі № 200/8215/19-а, а саме Головне управління ДФС у Донецькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 44070187).
Повний текст ухвали складено 20.01.2022.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Голуб