Рішення № 103251210, 18.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2022
Номер справи
200/14208/21
Номер документу
103251210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2022 року Справа№200/14208/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О.,

секретар судового засідання: Притула С.С.;

за участю:

позивача: не з`явився,

представника відповідача: Бердник Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії, -

У С Т А Н О В И В:

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – ГУ ПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність щодо відмови здійснити нарахування і виплату компенсації втрати частини доходу не отриманої пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати у сумі 11 072,62 грн; - зобов`язати у відповідності до Закону України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати», «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх сплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 та пункту 2 статі 55 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нарахувати і виплатити компенсацію у сумі 11 072,62 грн, виплаченого боргу пенсії за 2016 - 2017 роки, яку отримано у 2020 та 2021 році.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається те що, не виплата відповідачем компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії є неправомірною, оскільки виплата цієї компенсації не ставиться у залежність від попереднього, окремого нарахування доходів, до того ж виплата пенсії на підставі рішення суду не змінює суті цих виплат та не перетворює їх в одноразову виплату, а тривале неперерахування пенсії за минулі періоди сталося з протиправною бездіяльністю відповідача, вважає, що він має право на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених на підставі рішення суду.

Відповідач надав відзив на позовну заяву. Зазначає, що відсутні правові підстави для обрахування компенсації за період з 1 січня 2016 року по 30 вересня 2020 року, оскільки усі належні суми до сплати є своєчасно виплаченими.

Ухвалою суду від 1 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі, витребувано у відповідача докази.

Ухвалою суду від 30 листопада розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче провадження на 21 грудня 2021 року.

Ухвалою суду від 21 грудня 2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 18 січня 2022 року.

Позивач подав до суду заяву про проведення судового засідання без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 17.04.2002.

Відповідно до копії пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2 , виданого 24.11.2014, позивач є пенсіонером за вислугою років.

Рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 16 лютого 2018 року у справі № 2-а/229/19/2018 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію. Визнано неправомірними бездіяльність дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за його заявою. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року, на підставі довідки Головного управління МВС України в Донецькій області від 09.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яке складає на 01.01.2016 6342,84 грн та виплатити заборгованість з урахуванням фактично сплачених сум.

Додатковим рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 18.06.2018 у справі № 229/4743/17 доповнено рішення Дружківського міського суду Донецької області від 16 лютого 2018 року №229/4743/17, ухвалене в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію. Рішення підлягає негайному виконанню в межах суми пенсії за один місяць.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2019 року у справ № 200/7410/19-а задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною щодо відмови здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходу не отриманої пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати, зобов`язання здійснити розрахунок компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків її виплати за формулою, яка зазначена у статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати» на суму боргу невиплаченої пенсії та відповідно до ст. 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати» здійснювати виплату компенсації не отриманої пенсії за 2016-2017 року у зв`язку з порушенням строків її виплати за весь час затримки кожного разу коли відповідач буде здійснювати виплату окремої суми боргу за окремий період затримки виплати боргу пенсії починаючи з 01 січня 2016 року та розрахувати та виплатити компенсацію вже виплаченого боргу пенсії за 2016 рік, яку отримано у 2019 році, зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку із порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 здійснити розрахунок компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків її виплати за формулою, яка зазначена у статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати» на суму боргу невиплаченої пенсії та відповідно до ст. 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати», розрахувати та виплатити компенсацію вже виплаченого боргу пенсії за 2016 рік, яку отримано у 2019 році. В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовлено.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2021 року у справі № 200/7410/19-а апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2019 року повернуто заявникові.

Листом ГУ ПФУ від 01.07.2021 № 0500-1502-8/26668 позивачу повідомлено про те, що в червні 2021 ГУ ПФУ відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.10.2019 по справі № 200/7410/19-а йому виплачено компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків її виплати за період з 01.01.2016 в сумі 5768,75 грн.

Відповідно до листа ГУ ПФУ від 02.07.2021 № 6256-5310/Б-15/8-0500/21 позивачу роз`яснено про те, що нарахована йому сума доплати за період з 01.06.2016 по 30.09.2017 у загальній сумі 1987,70 грн має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

28 липня 2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою в якій просив у відповідності до Закону України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати», «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх сплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 та пункту 2 статі 55 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснити йому розрахунок компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків її виплати за формулою, яка зазначена у статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати» на суму боргу невиплаченої пенсії та відповідно до ст. 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати», розрахувати та виплатити компенсацію виплаченого боргу пенсії за 2016 - 2017 роки, яку отримано у 2020 та 2021 році.

Листом ГУ ПФУ від 23.09.2021 № 13787-14437/Б-15/8-0500/21 позивачу і Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини повідомлено про те, що головним управлінням на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.10.2019 року у справі №200/7410/19-а, яке набрало законної сили 21.02.2020, здійснено нарахування компенсації втрати частини доходу за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 у сумі 5768,75 грн. Виплата означеної доплати проведена в червні 2021 року в порядку черговості. Додатково повідомлено про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 у справі №200/46/20-а, яке набрало законної сили 06.04.2021, здійснено нарахування індексації пенсії за період з 01.06.2016 по 30.09.2017 у сумі 1987,70 грн. Для вирішення питання виплати означеної доплати Головним управлінням 23.06.2021 направлено листа для виділення коштів на виконання рішення суду. Зазначено, що нарахована ОСОБА_1 сума доплати за період з 01.06.2016 по 30.09.2017 у загальній сумі 1987,70 грн має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

24 вересня 2021 року позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ із заявою в якій провив здійснити йому розрахунок компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків її виплати за формулою, яка зазначена у статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати» на суму боргу невиплаченої пенсії та відповідно до ст. 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати», розрахувати та виплатити компенсацію виплаченого боргу пенсії за 2016 - 2017 роки, яку отримано у 2020 та 2021 році.

Листом ГУ ПФУ від 21.10.2021 № 15863-15136/Б-15/8-0500/21 позивачу повідомлено про те, що сума коштів, нарахованих на виконання рішення за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 63749,56 грн підлягала виплаті у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Також зазначено, для розрахунку і виплати компенсації втрати частини доходу у зв`язку з виплатою боргу за період 01.01.2016 по 31.12.2017 підстав немає.

Зі змісту повідомлених сторонами обставин випливає, що перерахована за 2016-2017 роки пенсія позивачу виплачувалася у встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» і Постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» порядку. Після визнання нечинними окремих положень вказаних нормативно-правових актів частину невиплаченої перерахованої за 2016-2017 роки пенсії позивачу було виплачено протягом 2020-2021 років (що підтверджується витягом з ПВП ДКГ Перегляд виплат за пенсійною справою) у зв`язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Спірні правовідносини виникли з приводу наявності у позивача права на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії.

Статтею 55 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» далі - Закон № 2262-XII) передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Статтею 1 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» (далі – Закон № 2050-III) передбачено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно з ч. 1 і ч. 2 ст. 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

Відповідно до ст. 4 Закону № 2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), у первинній редакції, вирішено Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року № 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року залишено без змін часткове рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року.

Також п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі – Постанова № 1088) установлено, що:

1) з 1 січня 2020 р. виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.;

2) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 р. виплачується пенсія, яка з 1 січня 2016 р. перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 р., та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р., до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 червня 2020 року у справі № 640/620/20 визнано частину другу пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» протиправною та нечинною.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2020.

Суд звертає увагу на те, що передбачена Законом № 2050-III компенсація здійснюється у випадку порушення встановлених строків виплати відповідних доходів.

Строки виплати перерахованої позивачу пенсії за 2016-2017 роки були передбачені Постановою № 103 і Постановою № 1088 та до визнання їх нечинними (у відповідній частині) у відповідача були відсутність підстави для не застосування цих нормативно-правових актів.

Після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 червня 2020 року у справі № 640/620/20 у відповідача були відсутні підстави для невиплати залишку перерахованої позивачу пенсії за 2016-2017 роки (або виплати цих сум у передбачені приписами Постанови № 103 і Постанови № 1088 строки).

Суд ураховує те, що право на перерахунок пенсії позивача підтверджено рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 16 лютого 2018 року у справі № 2-а/229/19/2018, але це рішення не спростовує обов`язок ГУ ПФУ здійснювати виплату перерахованої пенсії у встановленому вказаними нормативно-правовими актами строки (до визнання їх нечинними).

Отже, у зв`язку з невиплатою позивачу після 29.09.2020 частини перерахованої за 2016-2017 роки пенсії у відповідача виник обов`язок нарахувати і виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів.

Також суд звертає увагу на те, що право на отримання компенсації виникає в разі порушення строку виплати доходу на один і більше календарних місяців. Але при виникненні такого права розрахунок компенсації здійснюється за весь строк невиплати такого доходу, тобто, ураховуючи перший календарний місяць невиплати відповідного доходу, що підтверджується Прикладом обчислення суми компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, який є додатком до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.

Крім того, суд зазначає, що спір між сторонами в цій справі виник щодо наявності права на компенсацію втрати частини доходів, а не щодо її розміру, а тому у суду відсутні підстави для самостійного визначення суми такої компенсації.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Щодо клопотання позивача про становлення судового контролю за виконанням судового рішення і подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України), про що також просив позивач, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).

Суд дійшов висновку, що, за наведеними позивачем підставами, у суду відсутні підстави для застосування вказаного заходу.

Відповідно до квитанції № 5 від 22.10.2021 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в загальному розмірі 908,00 грн.

Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає 454,00 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 80, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення нарахування і виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у відповідності до Закону України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати», «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх сплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, та частини 2 статі 55 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, перерахованої за 2016-2017 роки, за період після 29 вересня 2020 року.

Повне рішення суду прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 18 січня 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков