Рішення № 103251164, 14.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2022
Номер справи
200/13764/21
Номер документу
103251164
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2022 року Справа№200/13764/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши в письмовому позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

18 жовтня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – УПФ), в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність УПФ щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 07.07.2021 р. ВЕБ - 05001-Ф-С-059914 та недотримання положень ст. ст. 4, 7, 21, 64 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», п.2, ст.56 Закону України від 28.02.1991 №796 «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; 2) зобов`язати відповідача виконати положення ст.ст. 4, 7, 21, 64 Закону України від 09.07.2003р. №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», п.2 ст. 56 Закону України від 28.02.1991 №796 «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провести перерахунок пенсії та збільшити показник складової пенсії - «доплата за понаднормовий стаж» (ч. 1 ст.28), до розміру 18 років (18%), починаючи з 25.03.2021 р. по цей час, врахувати положення п.2 ст. 56 Закону України від 28.02.1991 року №796 «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснити виплату перерахунку пенсії за збільшеним показником.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до УПФ із заявою, в якій просив збільшити показник стажу до розміру 18 років, включити його в розрахунок складової «Доплата за понаднормовий стаж» (ч. 1 ст. 28), здійснити перерахунок та виплату розміру пенсії за збільшеним (18 років) розміром показника доплати відповідно до відпрацьованого стажу роботи понад 20 років. Проте листом від 05.08.2021 р. №9067-8189/к-15/8-0500/21 УПФ відмовило у перерахунку пенсії. На думку позивача УПФ протиправно відмовило у перерахунку пенсії, оскільки він має право на збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений п. 2 ст. 56 Закону №796 стаж. У зв`язку з чим, позивач звернувся до суду із даним позовом.

23.10.2021 року відкрито провадження у справі, про що постановлено відповідну ухвалу, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

08 листопада 2021 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону №1058 позивач набуде право на наступний перерахунок лише з 01 квітня 2022 року, який буде проведений в автоматичному режимі.

У зв`язку з чим, представник відповідача вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

07.12.2021 року судом постановлена ухвала про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Вказаною ухвалою зобов`язано відповідача надати докази.

Позивач до суду не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача до суду у визначений час не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

Приймаючи до уваги наведене та враховуючи приписи чинного процесуального законодавства, суд дійшов висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та вирішення справи за наявними матеріалами.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про шо свідчить копія паспорта громадянина України (а.с. 7-8). У відповідності до посвідчення серія НОМЕР_1 , позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 9).

Позивач звернувся до УПФ із заявою від 07.07.2021 року, в якій просив здійснити перерахунок показника «доплата за понаднормовий стаж» та здійснити виплату різниці з 25 березня 2021 року (а.с.11).

Листом від 05.08.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки пенсія перерахована на підставі рішення суду, призначена в твердому розмірі та не підлягає масовим перерахункам (а.с. 10).

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку його пенсії з урахуванням збільшеного показника складової пенсії - «доплата за понаднормовий стаж» (ч. 1 ст.28), до розміру 18 років (18%), починаючи з 25.03.2021 р.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII (далі за текстом - Закон № 796-XII).

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (зміни внесено згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017).

Таким чином, з аналізу вищенаведеного вбачається, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Отже, перерахунок пенсії позивача на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 15 липня 2021 року за результатами розгляду зразкової справи № 565/787/17, правові висновки якого суд має враховувати при прийнятті рішення (частина 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу ОК-5 та розрахунку стажу позивача судом встановлено, що станом на 25.03.2021 року позивач має страховий стаж більше 38 років.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії шляхом збільшення показника складової пенсії - «доплата за понаднормовий стаж» до розміру 18%, починаючи з 25.03.2021 р.

Посилання відповідача на частину 4 статті 42 Закону №1058 судом не приймаються до уваги, оскільки в даному випадку порядок пенсійного забезпечення встановлений саме Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню у повному обсязі.

У відповідності до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122 Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) перерахунок та виплату пенсії, збільшивши показник складової пенсії - «доплата за понаднормовий стаж» до розміру 18%, починаючи з 25.03.2021 р.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Лазарєв