Ухвала суду № 103250978, 17.01.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2022
Номер справи
200/815/22
Номер документу
103250978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

17 січня 2022 року Справа №200/815/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому просить суд:

- скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 1 листопада 2021 року № 123850002512 про відмову у допризначенні пенсії згідно з пунктом 2 п. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне Пенсійне страхування» ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву від 25 жовтня 2021 року про допризначення пенсії за віком згідно з пунктом 2 пп. 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 21 липня 1986 року по 31 грудня 1987 року на шахті «Центральна» виробничого об`єднання «Антрацит», з 25 липня 1988 року по 16 липня 1990 року на Антрацитівському шахтобудівному управління виробничого об`єднання «Антрацит», з 4 листопада 1993 року по 4 вересня 1995 року в тресті «Антрацитшахтбуд» шахто прохідницького управління №8; з 10 жовтня 1993 року по 4 вересня 1995 року гірником в шахтоуправлінні «Ровеньківське» виробничого об`єднання «Ровенькиантрацит», з 14 липня 1997 року по 23 лютого 1999 року прохідником в Антрацитівському шахтобудівному управлінні тресту «Антрацитвуглебуд», період проходження строкової військової служби в армії з 13 листопада 1983 року по 1 листопада 1985 року, навчання у період з 6 січня 1986 року по 30 червня 1986 року у Середньому професійно-технічному училищі № 68.

Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суддя дійшла висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Всупереч наведеним нормативно-правовим приписам позивач оскаржує рішення першого відповідача, але при цьому не заявляє вимог до цього відповідача щодо усунення ним порушень.

Крім цього, в порушення приписів ст. 5 КАС України позивач, висуваючи вимоги до другого відповідача, не оскаржує будь-якого рішення (дій, бездіяльності) цього суб`єкта владних повноважень.

Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI(далі – Закон № 3674-VI, Закон України «Про судовий збір»).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року № 1082-IХ, з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2 270,00 гривень.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як вбачається зі змісту позовних вимог позивач оскаржує рішення першого відповідача з приводу прийняття рішення про призначення пенсії, отже, позивачем заявлені позовні вимоги немайнового характеру, при чому друга позовна вимога є похідною від першою.

Як наслідок, позивач повинен сплатити за подання даного адміністративного позову судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Позивачем до позову не додано докази сплати судового збору.

Разом із цим до позову додано клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору за подання даного позову, яке обґрунтовано тим, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу та що предметом позову є захист соціальних прав.

Розглядаючи дане клопотання суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Відповідно до ч. 2 зазначеної статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.

Отже, для звільнення (або відстрочення чи розстрочення) позивача від сплати судового збору у випадку заявлення позовних вимог, спрямованих на захист соціальних прав, відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд має додатково констатувати (на підставі наданих позивачем доказів) скрутний майновий стан позивача.

Суд зазначає, що на підтвердження важкого майнового стану (тобто, стану, коли особа не має можливості сплатити судовий збір за подання адміністративного позову) позивачем не надано ніяких доказів (якими можуть бути, наприклад, відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених позивачеві доходів за останній рік).

Проаналізувавши наведене вище суд дійшов висновку про те, що клопотання представника позивача про відстрочення сплати судового збору за подання даного позову - задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 160, 161, 169, 171, 243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –

У Х В АЛ И Л А:

Відмовити позивачу у задоволенні клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного позову.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви – 10 (десять) днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду:

- належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в розмірі 908,00 грн за наступними реквізитами: за наступними реквізитами: UA 308999980313111206084005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ: 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, із зазначенням призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр), судовий збір, за позовом ___(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), а б о надати суду належні докази на підтвердження важкого фінансового становища позивача (наприклад, відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених позивачеві доходів за останній рік);

- уточненої позовної заяви щодо кола відповідачів та позовних вимог відповідно до приписів ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України щодо кожного із заявлених відповідачів.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде залишена судом без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.П. Волгіна