
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
26 січня 2022 року Справа № 160/1749/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Голобутовський Р.З., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного виконавця Ванжи Олександра Володимировича про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
25.01.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Приватного виконавця Ванжи Олександра Володимировича (вул. Якова Самарського, буд. 6, прим. 15, офіс 3, м. Дніпро, 49044), у якій просить:
- визнати протиправною та скасувати Постанову про відкриття виконавчого провадження від 22.12.2021 року, винесену у виконавчому провадженні № 67973701 приватним виконавцем Ванжою О.В. в частині стягнення з ОСОБА_1 основної винагороди приватного виконавця у розмірі - 37448,27 грн.;
- визнати протиправною та скасувати Постанову про стягнення з боржника основної винагороди від 22.12.2021 року, винесену у виконавчому провадженні № 67973701 приватним виконавцем Ванжою О.В.;
- визнати протиправною та скасувати Постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 22.12.2021 року, винесену у виконавчому провадженні № 67973701 приватним виконавцем Ванжою О.В.
Позовна заява обґрунтована тим, що постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.12.2021 року, про стягнення з боржника основної винагороди від 22.12.2021 року, про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 22.12.2021 року винесені приватним виконавцем Ванжою О.В. у виконавчому провадженні № 67973701 є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд робить висновок, що позовна заява подана з порушенням вимог закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано фізичною особою становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
За практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб`єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
З огляду на викладене, адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов`язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо.
Отже, звернені до суду вимоги про визнання протиправними та скасування постанов приватного виконавця про стягнення з боржника основної винагороди та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 22.12.2021 року, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Таким чином, звернені до суду вимоги про визнання протиправними та скасування постанов приватного виконавця про стягнення з боржника основної винагороди та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 22.12.2021 року (загальна сума складає 37448,27 + 500 = 37948,27), безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими, а вимога про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження є немайновою.
У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” № 3674-VI від 08.07.2011 року за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Згідно абз. 4 ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” з 01.01.2022 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2481,00 грн.
Таким чином, за подання адміністративного позову з вимогами немайнового та майнового характеру, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі - 2977,20 грн. (992,40 х 3 = 2977,20 грн.).
Разом з тим, у позовній заяві позивачем заявлене клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Клопотання обґрунтоване тим, що враховуючи складне матеріальне становище, яке викликано безпідставним арештом майна та рахунків у банках у відповідача відсутні кошти на сплату судового збору.
Вирішуючи заявлене клопотання по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Так, згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.
У позовній заяві (клопотанні) сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.
Позивач обґрунтовуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, посилається лише на те що у нього складне матеріальне, яке викликано безпідставним арештом майна та рахунків у банках.
Проте, суд звертає увагу на те, що лише сам по собі факт звернення до суду із клопотанням про відстрочення сплати судового збору не є достатньою підставою для відстрочення його сплати.
Так, ст. 8 Закону України "Про судовий збір" вимагає наявність у особи, яка подає позов, незадовільного матеріального становища.
Доказів того, що у позивача скрутне матеріальне становище та відсутні кошти для сплати судового збору до суду не надано.
За таких обставин, суд робить висновок, що відсутні обґрунтовані підстави для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додатків до неї, встановлено, що позивачем надано до позовної заяви незавірені копії документів.
Отже, позивачу необхідно надати до суду належним чином завірені копії документів які додаються до позовної заяви, як для суду так і для відповідача.
Частинами 1-2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 94, 133, 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного виконавця Ванжи Олександра Володимировича про визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п`яти) робочих днів, з моменту отримання копії цієї ухвали, шляхом:
- надання до суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 2977,20 грн., сплаченого на реквізити: одержувач - ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), код ЄДРПОУ 37988155, рахунок отримувача - UA368999980313141206084004632, МФО - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101;
- надання до суду належним чином завірених копій документів які додаються до позовної заяви, як для суду так і для відповідача.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до п. 1 ч. 2, ч. 8 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.З. Голобутовський