Рішення № 103249616, 11.02.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2022
Номер справи
140/16884/21
Номер документу
103249616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/16884/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (далі - УСЗН Ковельської РДА) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі № 140/8831/21 зобов`язано УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 (смт. Ратне) розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

29.11.2021 відповідач прийняв рішення про відмову у призначенні соціальної допомоги та залишити попереднє рішення про відмову про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, яке скасовано рішенням суду, без змін.

Позивач вказує, що будь-якої вмотивованої причини щодо відмови у призначенні допомоги у рішенні не зазначено та при його прийнятті не враховано позицію суду.

Крім того, позивач вважає такі дії відповідача протиправними у зв`язку із тим, що її сім`я відмовилася від отримання реєстраційних номерів облікових карток платників податків (далі - РНОКПП), та позивач стверджує про наявність у неї права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

Позивач просить визнати протиправними дії УСЗН Ковельської РДА щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та зобов`язати відповідача призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї відповідно до вимог Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 за зверненням.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 13).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 11.02.2021 № 394/1.13/2-22 (а. с. 18-20) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що питання виконання рішення суду у справі № 140/8831/21 було розглянуто 29.11.2021 на нараді та вирішено рішення від 06.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям залишити без змін. При цьому, оскільки при поданні заяви від 25.06.2021 позивач зазначила РНОКПП свого чоловіка, тому її твердження про відмову від отримання на дітей РНОКПП через релігійні переконання є безпідставними.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 25.06.2021 позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а. с. 23-26).

Листом від 06.08.2021 № 2437 відділення № 2 (смт Ратне) УСЗН Ковельської РДА позивача повідомлено, що звернення від 25.06.2021 № 500 не розглянуте, оскільки заява та декларація вважаються такими, що не подані, зокрема, у пункті 3 декларації не внесено дані щодо РНОКПП на дітей (а. с. 26).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі № 140/8831/21 за позовом ОСОБА_1 до УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 (смт. Ратне) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії позов задоволено, визнано протиправними дії УСЗН Ковельської РДА відділення №2 (смт. Ратне) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.06.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, зобов`язано УСЗН Ковельської РДА відділення №2 (смт. Ратне) розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (а. с. 7-9).

Згідно із рішенням УСЗН Ковельської РДА від 29.11.2021 № 2551 про відмову в призначенні соціальної допомоги за заявою ОСОБА_1 вирішено рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.08.2021 залишити без змін (а. с. 6).

З протоколу № 8 наради працівників відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог УСЗН Ковельської РДА від 29.11.2021 вбачається, що заяву ОСОБА_1 від 25.06.2021 повторно розглянуто з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 по справі № 140/8831/21, встановлено, що ОСОБА_1 має відмову від РНОКПП, до складу її сім`ї входить чоловік ОСОБА_2 (має РНОКПП), діти до 14 років - син ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), син ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), дочка ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), та вирішено рішення від 06.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям залишити без змін (а. с. 21).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2020 № 1768-ІІІ (далі - Закон № 1768-ІІІ) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;

малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї;

непрацююча працездатна особа - особа працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім`ї, яка за станом здоров`я здатна до активної праці і не працює, не проходить військову службу, не займається підприємницькою діяльністю чи професійною незалежною діяльністю, не здобуває освіту за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Відповідно до статті 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

За приписами частин першої, другої статті 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.

Згідно із пунктом 1 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632, з наступними змінами; далі - Порядок № 250), цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

За приписами пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та номер свідоцтва про народження (для дитини віком до 14 років), серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Відповідно до пункту 20 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково. Орган соціального захисту населення інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про прийняття документів із зазначенням дати їх прийняття, а також документів, які необхідно у місячний строк подати додатково (шляхом надання/надсилання йому повідомлення у паперовому або електронному вигляді (за наявності електронної пошти). Якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, орган соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги, про що інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї в порядку, встановленому абзацом другим пункту 21 цього Порядку.

Згідно із пунктом 21 Порядку № 250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі № 140/8831/21 прийнято рішення від 29.11.2021 № 2551, яким рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.08.2021 залишено без змін (а. с. 6).

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідач не приймав рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.08.2021, а листом від 06.08.2021 № 2437 відділення № 2 (смт Ратне) УСЗН Ковельської РДА позивача було повідомлено, що звернення від 25.06.2021 № 500 не розглянуте, оскільки заява та декларація вважаються такими, що не подані, зокрема, у пункті 3 декларації не внесено дані щодо РНОКПП на дітей (а. с. 26). Вказані фактичні обставини щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.06.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї встановлені рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі № 140/8831/21, та цим рішенням суду зазначені дії відповідача щодо не розгляду заяви визнані протиправними (а. с. 7-9).

Отже, рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги від 29.11.2021 № 2551, яким рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.08.2021 залишено без змін, прийнято безпідставно, позаяк відповідач не надав суду жодних доказів прийняття рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.08.2021.

Крім того, судом встановлено, що дійсно у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у розділі І позивач як членів сім`ї зазначила чоловіка ОСОБА_2 (у якого наявний РНОКПП) та дітей до 14 років - сина ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), сина ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), дочку ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), при цьому, у графі «ідентифікаційний номер» щодо усіх дітей зазначено «відсутній», а також зроблено відмітку про те, що «коди на дітей відсутні з релігійних переконань» (а. с. 24 зворот). В паспорті громадянина України серії НОМЕР_1 , виданому 22.12.2010 Ратнівським РВ УМВС України у Волинській області позивачу ОСОБА_1 , наявна відмітка про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта (а. с. 4 зворот).

Суд звертає увагу, що в розумінні пункту 5 Порядку № 250 заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї, зокрема, щодо серії (за наявності) та номером паспорта громадянина України, РНОКПП (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Тобто, за загальним правилом у декларації про доходи та майновий стан заявник повинен зазначити РНОКПП заявника та членів сім`ї, але крім тих осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.

Суд враховує доводи позивача про те, що вона (про що є відмітка у паспорті серії НОМЕР_1 ) та її діти віком до 14 років з релігійних переконань відмовилися від РНОКПП.

На думку суду, оскільки позивач вказала про те, що вона та її діти через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, а у дітей, зважаючи на їх вік, відсутній паспорт громадянина України, що унеможливлює проставляння відповідної відмітки в паспорті, тому у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, позивач не зобов`язана була вказувати РНОКПП дітей. При цьому, наявність у чоловіка позивачки ОСОБА_2 РНОКПП не спростовує тверджень позивача про відмову дітей від РНОКПП.

Відтак, суд дійшов висновку, що рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги від 29.11.2021 № 2551 прийняте також з порушення пунктів 5, 20 Порядку № 250 та без урахування чинних нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини щодо можливості фізичних осіб з релігійних переконань відмовитись від РНОКПП.

Крім того, при прийнятті рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги від 29.11.2021 № 2551 відповідачем не була врахована правова оцінка, надана судом у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі № 140/8831/21, у якому чітко вказано про те, що УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 протиправно не розглянуло заяву позивача від 25.06.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, вказані дії відповідач вчинив з порушення пунктів 5, 20 Порядку № 250 та без урахування вказаних чинних нормативно-правових актів, які регулюють відносини щодо можливості фізичних осіб з релігійних переконань відмовитись від РНОКПП. Суд у даній справі дійшов висновку, що відповідач безпідставно вказав на необхідність подання позивачем РНОКПП неповнолітніх дітей.

При вирішенні спору суд також враховує, що за приписами пункту 21 Порядку № 250 про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї приймається рішення, та у даному випадку таке рішення було прийняте за № 2551 від 29.11.2021, тому саме вказане рішення (а не дії) може бути предметом оскарження.

Додатково суд звертає увагу, що рішення від 29.11.2021 № 2551 прийняте комісійно, підписане в тому числі заступником начальника УСЗН Ковельської РДА та скріплено печаткою вказаного управління (а. с. 6).

Відтак, суд дійшов висновку, що рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги від 29.11.2021 № 2551, яким рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.08.2021 залишено без змін, прийнято безпідставно (позаяк відповідач не надав суду жодних доказів прийняття рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.08.2021), з порушення пунктів 5, 20 Порядку № 250 та без урахування чинних нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини щодо можливості фізичних осіб з релігійних переконань відмовитись від РНОКПП, та без повного урахування правової оцінки, наданої судом у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі № 140/8831/21, тому враховуючи також, що відповідач не вказав жодних інших підстав, які унеможливлюють призначення позивачу спірної допомоги за її заявою від 25.06.2021, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача взаємопов`язані позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування рішення УСЗН Ковельської РДА від 29.11.2021 № 2551 та зобов`язання відповідача здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за заявою від 25.06.2021.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 23.12.2021 № 1014477120 (а. с. 3, 12).

Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації від 29 листопада 2021 року № 2551 про відмову в призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Івасюка, 15, ідентифікаційний код 03192046) здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за заявою від 25 червня 2021 року.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Івасюка, 15, ідентифікаційний код 03192046) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 гривень 00 копійок (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх