
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/10901/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФУ в Херсонській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги, з урахуванням нової редакції позовної заяви (а. с. 31-32), обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю дитини з інвалідністю, має страховий стаж 28 років, та відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком.
Рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області від 23.07.2021 № 032350013314 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки у наданому висновку ЛКК № 244 від 14.07.2021, виданому Комунальним закладом «Луцька міська дитяча поліклініка», не зазначено, що дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мав медичні показання для визначення її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.
Позивач не погоджується із рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області від 23.07.2021 № 032350013314 та вказує, що має право на призначення пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства після досягнення 50 років згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, та відповідно до пункту 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії було надано усі необхідні документи для призначення пенсії.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 23.07.2021 № 032350013314, та зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області призначити дострокову пенсію за віком згідно із пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-ІV, з 16.07.2021.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 33).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 03.11.2021 № 0300-0802-5/44693 (а. с. 38-41) відповідач ГУ ПФУ у Волинській області позов не визнало та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, вказуючи при цьому, що у зв`язку із відсутністю документів, які підтверджують визнання сина позивачки дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку або наявність у нього медичних показань для визнання його дитиною-інвалідом до досягнення цього віку, позивач не має права на призначення дострокової пенсії згідно із статтею 115 Закону № 1058-IV.
Відповідач ГУ ПФУ в Херсонській області надіслало до суду відзив на позовну заяву від 04.11.2021 № 2100-0802-9/53726 (а. с. 48-49), у якому позов не визнало та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що рішення від 23.07.2021 № 032350013314 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв`язку із відсутністю належного формулювання висновку ЛКК із зазначенням наявності медичних показань для визнання дитини позивача - дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку є обґрунтованим та прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства України.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 16.07.2021 позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком (а. с. 12-13), додавши до заяви ряд документів, зокрема, трудову книжку серії НОМЕР_1 (а. с. 15-21), свідоцтво серії НОМЕР_2 про народження її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 11), довідку до акта огляду МСЕК від 01.12.2020 серії 12АВВ № 083368 про встановлення ОСОБА_2 третьої групи інвалідності з дитинства (а. с. 22), висновок ЛКК № 244 від 14.07.2021, виданий Комунальним закладом «Луцька міська дитяча поліклініка», у якому зазначено, що захворювання, яке стало показом для визнання дитини ОСОБА_2 дитиною з інвалідністю діагностовано до шестирічного віку (а. с. 23), медичне заключення обласної ЛКК від 20.02.2008 № 5487 щодо наявності медичних показань для визнання ОСОБА_2 інвалідом з дитинства (а. с. 24), довідку Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 22.06.2021 № 11.5-10/7358/2021 про отримання позивачем державної соціальної допомоги дитині з інвалідністю до 18 років з 04.03.2008 по 17.02.2014 та надбавки на догляд з 02.07.2008 по 30.11.2011 (а. с. 25).
23.07.2021 ГУ ПФУ в Херсонській області прийняло рішення № 032350013314 про відмову у призначенні пенсії, відповідно до якого відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV. Рішення мотивоване тим, що у наданому заявницею висновку ЛКК № 244 від 14.07.2021, виданому Комунальним закладом «Луцька міська дитяча поліклініка», не зазначено, що дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мав медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку (а. с. 14).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 115 розділу ХІV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.
Абзацом одинадцятим підпункту 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю (при призначенні пенсії згідно з абзацом першим пункту 3 частини першої статті 115 Закону).
За приписами пункту 2.18 Порядку № 22-1 визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцятирічного віку (висновок про час настання інвалідності).
Відповідно до підпункту 6 пункту 7 Положення про лікарсько-консультативну комісію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 № 917, Комісії надають висновок, зокрема, про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.
Крім того, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України, враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 у справі № 330/2181/16-а, відповідно до яких для призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV має значення не факт установлення інвалідності, а термін (момент) настання інвалідності у дитини, що повинен мати місце протягом періоду життя дитини з моменту народження і до інвалідності у дитини до досягнення шестирічного віку, оскільки виховання дитини-інваліда у віці до 6 років створює для жінки більше перешкод для участі у суспільно-корисній діяльності, наслідком якої є отримання заробітної плати і страхового стажу, що зумовлюється сплатою страхувальником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Верховний Суд України у постанові від 27.05.2014 № 21-133а14 висловив обґрунтовану позицію, що мати дитини-інваліда має право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV, у тому разі, якщо дитина, яку вона виховує, визнана дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку. Якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення нею шестирічного віку, або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, мати цієї дитини має право на отримання зазначеної пенсії лише у разі наявності висновку лікарсько-консультативної комісії, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.
Як вбачається із матеріалів справи, син позивачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний інвалідом з дитинства третьої групи, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААВ № 083368 (а. с. 22). При цьому, ЛКК Комунального закладу «Луцька міська дитяча поліклініка» надала висновок № 244 від 14.07.2021, у якому чітко зазначено, що захворювання, яке стало показом для визнання дитини ОСОБА_2 дитиною з інвалідністю діагностовано до шестирічного віку (а. с. 23).
На думку суду, висновок ЛКК Комунального закладу «Луцька міська дитяча поліклініка» № 244 від 14.07.2021 підтверджує, що дитина позивачки мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, а відповідач ГУ ПФУ в Херсонській області безпідставно не взяв вказаний висновок ЛКК, а також інші подані позивачем документи, які відповідають вимогам пункту 2.18 Порядку № 22-1, та дійшов помилкового висновку про відсутність у позивачки права на призначення дострокової пенсії за віком на підставі пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.
За приписами частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.10 Порядку № 22-1 передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Тобто, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії рішенням від 23.07.2021 № 032350013314, яке було прийняте ГУ ПФУ в Херсонській області відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1, за принципом екстериторіальності.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивач досягла необхідного віку (50 років), у неї наявний необхідний страховий стаж (не менше 15 років) та надала разом із заявою від 16.07.2021 необхідні документи, які передбачені пунктом 2.18 Порядку № 22-1, та підтверджують її право на призначення дострокової пенсії за віком на підставі пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, тому відповідач ГУ ПФУ в Херсонській області оскаржуваним рішенням від 23.07.2021 № 032350013314 безпідставно відмовив позивачу у призначенні пенсії, у зв`язку із чим позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення належить задовольнити.
Крім того, оскільки за приписами Порядку № 22-1 електронна пенсійна справа знаходиться в пенсійному органі за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, та такий орган здійснює нарахування та виплату пенсії, тому, на думку суду, належним відповідачем за позовними вимогами зобов`язального характеру є саме ГУ ПФУ у Волинській області, якого необхідно зобов`язати призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, з 16.07.2021 (дати звернення із заявою про призначення пенсії).
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, оскільки права позивача були порушені саме рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області від 23.07.2021 № 032350013314, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань вказаного відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 04.10.2021 (а. с. 3).
Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову у призначенні пенсії від 23 липня 2021 року № 032350013314.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) дострокову пенсію за віком згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, з 16 липня 2021 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, ідентифікаційний код 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі 908 гривень 00 копійок (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх