
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2022 року Чернігів Справа № 620/17313/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до третя особа Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних сил України Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримкипро визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (далі – відповідач, Фінансово-економічне управління), третя особа: Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі – третя особа, Чернігівський обласний ТЦК та СП), в якому просить:
визнати неправомірними дії (бездіяльність) відповідач щодо відмови скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію військовослужбовця ОСОБА_1
зобов`язати відповідача скласти основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію військовослужбовця ОСОБА_1 шляхом витребування особової справи з Центру комплектування із включенням в цей розрахунок періоду проходження служби з 24.09.2004 по 15.04.2005, з 05.11.2006 по 07.05.2007, 23.06.2008 по 06.12.2008, з 06.07.2009 по 22.12.2009, з 17.12.2010 по 27.06.2011, з 17.07.2012 по 04.02.2013, з 08.10.2014 по 19.11.2014, 20.03.2015 по 01.08.2015 за межами України у складі національного контингенту та участі в антитерористичній операції, як періоду вислуги років (страхового стажу) на пенсію, з розрахунку один місяць служби за три місяці, та направити його для долучення до особової справи військовослужбовця шляхом його надсилання разом з особовою справою військовослужбовця в обласний військовий комісаріат для подальшої підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів на ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Позивач, посилаючись на положення Порядку № 393, позовні вимоги обґрунтовує тим, що до його вислуги років для призначення пенсії, в тому числі мало бути зараховано весь період його перебування на військовій службі, зокрема проходження військової служби у складі національного контингенту під час прийняття участі у міжнародних миротворчих операціях та безпосереднього прийняття антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей із розрахунку один місяць служби за три місяці, що відмовляється робити відповідач. Зазначає, що загалом, його вислуга років становить у пільговому обчисленні 25 років 11 місяців 13 днів. Проте, листом від 18.08.2021 відповідач повідомив, що такий розрахунок надіслано йому не буде, із посиланням на пункт 2.15 Положення № 530. Вважає, що така позиція не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, є незаконною, та порушує його конституційне право на отримання пенсії.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача надійшов відзив на позов, однак в силу вимог процесуального законодавства він не може бути взятий судом до уваги, оскільки відсутні докази його направлення позивачу.
У поданих до суду поясненнях третя особа, з посиланням на пункт 2.15 Положення № 530 та пункт «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», просила у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України. Зокрема, копіями Довідок (а.с. 10-17) підтверджується участь позивача у міжнародних миротворчих операціях та участь в антитерористичній операції.
Відповідно до копії витягу з наказу Командира військової частини А4150 від 21.06.2018 № 125 позивача 21.06.2018 виключено зі списків особового складу військової частини А4150. Станом на 21.06.2018 його вислуга років у Збройних Силах становить: календарна 18 років 10 місяців 20 днів, пільгова 25 років 11 місяців 13 днів (а.с. 9).
У відповідь на звернення позивача щодо призначення пенсії за вислугу років Чернігівський об`єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листами від 05.05.2021, 28.07.2021, 20.08.2021, 25.08.2021 інформував останнього, зокрема, про те, що для подальшого направлення документів до Чернігівського ОТЦК та СП та відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530 необхідно надати розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію. В особовій справі позивача, яка зберігається в архіві Чернігівського ОМТЦК та СП даний документ відсутній (а.с. 18-25).
Листом від 18.08.2021 позивач був інформований про те, що у фінансово-економічному управлінні Командування Сухопутних військ Збройних Сил України розглянуто його звернення стосовно складання розрахунку вислуги років на пенсію. Повідомлено, що його особової справи до фінансово-економічного управління не надходило. Разом з тим поінформовано, що відповідно до пункту 2.15 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» (а.с. 27).
Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення від 23.02.2015 серії НОМЕР_1 (а.с. 8).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
17.07.1992 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 393, положеннями якої визначено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі – Постанова № 393).
У пункті 1 Постанови № 393 передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих; час виконання робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року; таємно; час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
14.08.2014 наказом Міністерства оборони України № 530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі – Положення № 530).
Вказаним Положенням передбачено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця (пункт 2.9).
Перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними підрозділами персоналу (пункт 2.10).
При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію (пункт 2.13).
Попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.
Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.
Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років (пункт 2.15).
Проаналізувавши процитовані вище норми Положення № 530, суд зауважує, що положення пунктів 2.10, 2.13, 2.15 врегульовують порядок складення основного розрахунку вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії відповідним фінансовим органом у тому випадку, коли військовослужбовець підлягає звільненню з військової служби.
Відповідно до пункту 2.1 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 31.12.2014 № 937 (далі – Інструкція № 937) робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється: районними (міськими, районними у містах, об`єднаними районними, об`єднаними міськими) військовими комісаріатами (ТЦКСП) (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) (далі - районні військові комісаріати (ТЦКСП)).
Пунктом 3.1 Інструкції № 937 передбачено, що районні військові комісаріати (ТЦКСП) сприяють особам, звільненим з військової служби, а також членам їх сімей у своєчасному оформленні документів для призначення пенсій.
Відповідно до пункту 3.4 Інструкції № 937 документи про призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів України у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, подаються до органів, що призначають пенсії, через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних військових комісаріатів (ТЦКСП).
Згідно з пунктом 3.8 Інструкції № 937 перелік документів, необхідних для призначення пенсій за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим з військової служби, пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців та пенсіонерів з їх числа, а також документів для призначення надбавок, підвищень та додаткових пенсій наведено в Порядку подання документів для призначення пенсій.
Так, пунктом 7 Порядку подання документів для призначення пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, передбачено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:
заява про призначення пенсії (додаток 1);
грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону 2262-12;
довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;
копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;
копія паспорта.
Відповідно до пункту 3.9 Інструкції № 937 особова справа військовослужбовця з долученими до неї розрахунком вислуги років, витягом із наказу про звільнення з військової служби, свідоцтвом про хворобу (довідкою) надсилається в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) безпосередньо управлінням (відділом) особового складу або військовою частиною, які оформлювали звільнення військовослужбовця з військової служби.
Одержана районним військовим комісаріатом (ТЦКСП) заява про призначення пенсії разом з доданими документами реєструється в Журналі реєстрації звернень громадян (далі - Журнал) за формою згідно з додатком 2 до Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962 (пункт 3.11 Інструкції № 937).
Пунктом 4.8 Інструкції № 937 передбачено, що відділ соціального забезпечення (відділ оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласного військового комісаріату (ТЦКСП) в 10-денний строк з дня надходження заяви про призначення пенсії в обласний (районний) військовий комісаріат (ТЦКСП) оформляє документи і відправляє їх до органу, що призначає пенсії, надає допомогу в одержанні документів для призначення пенсії, яких не вистачає на момент подання заяви.
Суд зауважує, що вказане свідчить про те, що після звільнення військовослужбовця з військової служби організація роботи щодо подання документів для призначення такій особі пенсії за вислугою років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, згідно із зазначеними вище нормами, віднесена до компетенції районних (міських, районних у містах, об`єднаних районних, об`єднаних міських) військових комісаріатів (ТЦКСП) (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки) та обласних військових комісаріатів (ТЦКСП).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України і 21.06.2018 його було виключено зі списків особового складу військової частини А4150, відповідно до наказу Командира військової частини А4150 від 21.06.2018 № 125. При цьому, дослідивши зміст витягу із вказаного наказу, суд констатує, що при звільненні позивача йому було обраховано календарну та пільгову вислугу років (станом на 21.06.2018 його вислуга років у Збройних Силах становить: календарна 18 років 10 місяців 20 днів, пільгова 25 років 11 місяців 13 днів). Також зазначено про направлення позивача на військовий облік до Чернігівського МВК м. Чернігів.
В контексті суті предмету даного спору, що стосується питання оформлення та направлення документів до пенсійного органу для призначення позивачу пенсії, суд наголошує, що оскільки оформлення та подання таких документів, надання допомоги в одержанні документів для призначення пенсії, яких не вистачає на момент подання заяви, є обов`язком районного та обласного військових комісаріатів (ТЦКСП), відтак вживати вказані заходи щодо реалізації позивачем права на призначення йому пенсії за вислугу років зобов`язані саме Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки і Чернігівський об`єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Разом з цим, ні Чернігівський ОТЦК та СП, ні Чернігівський МОТЦК та СП не є відповідачами або співвідповідачами у даній справі, і їх дії не оскаржуються в межах даної справи.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 18.08.2021 позивач був інформований про те, що у фінансово-економічному управлінні Командування Сухопутних військ Збройних Сил України розглянуто його звернення стосовно складання розрахунку вислуги років на пенсію і за результатами такого розгляду повідомлено про те, що його особової справи до фінансово-економічного управління не надходило.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах (зокрема у постанові від 06.10.2021 у справі № 9901/191/19 ) неодноразово визначала, що протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень слід розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
З огляду на викладене вище, суд не вбачає протиправності діяння відповідача. Суд не може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії всупереч нормам права.
Позивачем не доведена можливість відповідачем скласти основний розрахунок його вислуги років, в тому числі, витребувати особову справу позивача у Чернігівського обласного ТЦК та СП.
З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку про відсутність в діях відповідача протиправної бездіяльності щодо складення розрахунку вислуги років (страхового стажу) позивача для призначення йому пенсії за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ.
При розгляді даної справи судом враховано вимоги частин 1, 2 статті 77 КАС України.
Таким чином, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги чинного законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення адміністративного позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 5, 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних сил України, вул. Дегтярівська, 19, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 24982404.
Третя особа: Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, вул. Г.Полуботка, 68, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 08536958.
Дата складення повного рішення суду - 01.02.2022.
Суддя Ю. О. Скалозуб