
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2022 року Чернігів Справа № 620/16362/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Заяць О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:
1. визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, викладені у листі № 30/С-289 від 04.10.2021, які полягають у відмові виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нової довідки (грошового атестату) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.06.2021 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення за рахунок проведення його індексації за травень 2021 на суму 1362,00 грн. по прирівняній посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення «Чернігів» ГУ НП в Чернігівській області, яку ОСОБА_1 займав до звільнення, тобто на 08.02.2016, для здійснення перерахунку його пенсії;
2. зобов`язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку (грошовий атестат) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.06.2021 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення за травень 2021 у зв`язку з проведенням його індексації на суму 1362,00 грн. по прирівняній посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення «Чернігів» ГУ НП в Чернігівській області, яку ОСОБА_1 займав до звільнення, тобто на 08.02.2016, для здійснення перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у травні 2021 року по посаді старшого інспектора, яку він займав до звільнення (звільнився 08.02.2016 року) було проведено індексацію грошового забезпечення і відповідно за травень 2021 грошове забезпечення поліцейського зросло на суму індексації, а саме на 1362,00 грн. На момент його звільнення, індексація грошового забезпечення не проводилась і відповідно в грошовому атестаті, який подавався до органу пенсійного фонду для обрахування пенсії, відповідачем не зазначалась. Вказує, що звернувшись до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нової довідки (грошового атестату) про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2021, відповідач протиправно відмовив позивачу у виготовленні та направленні такої довідки.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнає та зазначає, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України № 2262. ГУ ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження відповідного повідомлення складають списки встановленої форми та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення. Однак станом на листопад 2021 до відповідача списки від ГУ ПФУ не надходили, тому підстави для видачі позивачу спірної довідки відсутні.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якій заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві та просив задовольнити позовні вимоги повністю.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 21.03.2016 отримує пенсію по 3 групі інвалідності, призначену відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 61% грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно листа ГУ НП в Чернігівській області від 28.04.2021 № 21/С-42 на момент звільнення позивача зі служби в поліції, тобто на 08.02.2021 розмір грошового забезпечення складало:
- посадовий оклад - 2500,00 грн.,
- оклад за військове (спеціальне) звання - 2200,00 грн.,
- надбавка за вислугу років (25%) - 1175,00 грн.,
- премія щомісячна (30%) - 1762,50 грн.
Зважаючи на те, що у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення у травні 2021 по посаді старшого інспектора за рахунок проведення індексації, розмір грошового забезпечення поліцейського збільшився за травень 2021 на 1362,00 грн, позивач 21.09.2021 звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нової довідки (грошового атестату) про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2021.
Листом від 04.10.2021 № 30/С-289 ГУ НП в Чернігівській області відмовило позивачу у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ Чернігівській області нової довідки (грошового атестату) про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2021 у зв`язку з відсутністю правових підстав.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі Закон №580-VIII) відповідно до статті 102 якого пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі Закон №2262-XII) встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 4 ст. 63 Закону №2262-XII як підставу для проведення перерахунку пенсії визначено підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, ст. 63 Закону №2262-XII визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Вказана норма є чинною, не конституційною не визнавалась.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» (07.11.2015), встановлено, що грошове забезпечення поліцейських, складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а також затверджено : схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Отже, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських позивач, як колишній працівник поліції, має право на перерахунок розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 з 01 січня 2016 року. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника поліції.
Разом з цим, відповідно до положень п.2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, Порядком № 45 чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів поліції, а саме Національна поліція України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку;
2) Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку;
3) головні управління складають відповідні списки осіб, які мають право на перерахунок, та подають їх органам, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
В подальшому, на підставі відповідної довідки уповноваженого органу про складові грошового забезпечення і заяви пенсіонера орган Пенсійного фонду приймає рішення про перерахунок раніше призначеної пенсії.
Однак, відповідні списки осіб, які мають право на перерахунок, до відповідача не надходили.
Крім того, на виконання вимог ст.94 Закону України № 580-VII та постанови КМ України № 988 МВС України видало наказ № 260 від 06.04.2016р., яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі Порядок № 260).
За приписами п.2 цього Порядку наказ, яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016р.) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580-VII, тобто, з 07.11.2015р.
Позивач отримує пенсію з 21.03.2016, тобто, під час призначення позивачу пенсії за правилами Закону № 2262-XII у відношенні до поліцейських вже діяли положення постанови КМ України № 988 і Порядку № 260.
Пунктом 3 Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
В подальшому, 21.02.2018р. КМ України на реалізацію ч.4 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі постанова КМ України № 103).
Відповідно до абз.1 п.3 цієї постанови постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015р., № 96, ст.3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виходячи з системного аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у п.п.1 і 3 постанови КМ України № 103, оскільки пенсія йому призначена з березня 2016 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ як особі, яка звільнена із служби з ГУ НП в Чернігівській області та не відноситься до осіб, вказаних в наведених пунктах.
Позивач на день звільнення не відносився до осіб начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), а вже був поліцейським.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність у Головного управління Національної поліції в Чернігівській області правових підстав для виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.06.2021 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення за травень 2021 у зв`язку з проведенням його індексації на суму 1362,00 грн по прирівняній посаді старшого інспектора роти патрульної служби поліції особливого призначення «Чернігів» ГУ НП в Чернігівській області, яку ОСОБА_1 займав до звільнення.
Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За таких обставин, системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області, просп.Перемоги, буд.74,м.Чернігів,14000, код ЄДРПОУ: 40108651.
Повний текст рішення суду виготовлено 26 січня 2022 року.
Суддя О.В. Заяць