
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2022 року Чернігів Справа № 620/6572/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Заяць О.В.,
за участі секретаря Гарига Л.О.,
представника позивача Кубрака Ю.І.,
представника відповідача Дмитрук І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СВВ-Транс" до Державної служби України з безпеки на траспорті, Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СВВ-Транс" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на траспорті, Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Чернігівської області про визнання протиправною та скасування постанови Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Чернігівської області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 278342 від 27 квітня 2021 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова винесена без наявності в його діях будь-яких правопорушень, зокрема, із винесенням оскаржуваної постанови відносно неналежного автомобільного перевізника. Вказує, що перевірка була проведена без вручення позивачу обов`язкових документів за результатами здійснення габаритно-вагового контролю. Також зазначає, що відповідачем було порушено процедуру розгляду справи щодо належного повідомлення позивача про час та місце розгляду, що позбавило його права бути присутнім, надавати пояснення та заперечення, а також подавати докази.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.12.2021 продовжено строк підготовчого провадження по справі на тридцять днів та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідачем подано до суду відзив, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що під час зважування було встановлено перевищення транспортним засобом марки Renault, державний номерний знак НОМЕР_1 нормативних вагових параметрів, про що на підставі чеку зважування складено довідку від 11.03.2021 про результати здійснення габаритно - вагового контролю, акт № 037949 від 11.03.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідка № 036790 від 11.03.2021 - розрахунок до акту. Вказав, що всі ці документи оформлені у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007. В зв`язку з виявленням порушення, державними інспекторами було складено акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.03.2021 № 271087. Також, відповідач вказав, що в графі «Автомобільний перевізник» товарно-транспортної накладної від 10.03.2021 № 77 зазначено саме позивача. У зв`язку з чим відповідач 27.04.2021 виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 278342 на суму 17 000,00 грн відповідно до абз. 15 ч. 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивач подав відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позові та вказує, що у договірні відносини ТОВ «СВВ-Транс» з громадянкою ОСОБА_1 щодо оренди транспортного засобу не вступало, послуги як зазначено у ТТН №77 від 10.03.2021 ТОВ «Гарантія» не надавало, на підтвердження чого надано довідку від 08.11.2021 вих. № 8.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував щодо позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
11.03.2021 посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки Renault, державний номерний знак НОМЕР_1 та проведено зважування.
Під час перевірки водієм були надані посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, товарно-транспортна накладна № 77 від 10.03.2021. Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу було встановлено, що він належить ОСОБА_1 .
Під час зважування було встановлено перевищення транспортним засобом марки Renault, державний номерний знак НОМЕР_1 нормативних вагових параметрів, про що на підставі чеку зважування складено довідку від 11.03.2021 про результати здійснення габаритно - вагового контролю, акт № 037949 від 11.03.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку № 036790 від 11.03.2021 - розрахунок до акту.
В зв`язку з виявленням вищезазначеного порушення державними інспекторами було складено акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.03.2021 №271087, який відповідно до пункту 21 Порядку 1567, складається в одному примірнику. Другий примірник документів за результатами габаритно - вагового контролю водій ОСОБА_2 отримувати відмовився, про що державними інспекторами зроблено запис.
30.03.2021 року ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт із зазначенням часу 13.04.2021 року з 10 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв. і місця розгляду справи відповідно до копії повідомлення, копії фіскального чеку AT «Укрпошта» від 30.03.2021 та копії зворотнього повідомлення.
13.04.2021 на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до приміщення Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки з`явився представник ОСОБА_1 , адвокат Кубрак Юрій Іванович, який повідомив керівнику Управління та присутньому під час розгляду справи юристу Управління, що транспортний засіб Renault, державний номерний знак НОМЕР_1 передано в оренду ТОВ «СВВ ТРАНС».
У зв`язку з чим Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомило, що в такому разі автомобільним перевізником відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» виступає ТОВ «СВВ ТРАНС» і подальший розгляд справи вже буде відбуватися із запрошенням представника ТОВ «СВВ ТРАНС» на іншу дату.
13.04.2021 позивачу було надіслано повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт із зазначенням дати, часу 27.04.2021з 10 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв. і місця розгляду справи, що підтверджується копією повідомлення, копією фіскального чеку AT «Укрпошта» від 13.03.2021 з копією списку № 46542 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих та копією зворотнього повідомлення.
27.04.2021 в.о. заступника начальника Управління було розглянуто акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.03.2021 № 271087 та винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 278342 на суму 17 000,00 грн відповідно до абз. 15 ч. 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
В силу вимог пункту 3, абзацу четвертого пункту 4 Правил № 30 транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Частинами першою, четвертою статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку № 879).
Згідно з пунктами 4, 6 Порядку № 879 робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Власники (балансоутримувачі) пунктів габаритно-вагового контролю здійснюють фінансування робіт (послуг) з їх утримання, обслуговування та забезпечення функціонування.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Пунктом 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ від 08.11.2006 № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Згідно положень пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Відповідно до наявних у справі доказів, 27.04.2021 на електронну адресу відповідача надійшов запит про надання копій матеріалів справи, що слугували підставою для винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 278342 на суму 17 000,00 грн, однак, як зазначено відповідачем, даний запит було зареєстровано та передано на розгляд вже після розгляду справи по суті, у зв`язку з чим унеможливило позивача ознайомитись з відповідними документами та надати свої пояснення і заперечення.
Відповідно до пунктів 21, 22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
В силу статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Згідно з абзацом 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу автомобіль марки RENAULT MAGNUM 460, д.н.з. НОМЕР_1 та напівпричеп FRUEHAUF, д.н.з. НОМЕР_2 належить на праві приватної власності громадянці ОСОБА_1 .
У договірні відносини ТОВ «СВВ-Транс» з громадянкою ОСОБА_1 щодо оренди вказаного транспортного засобу не вступало та послуги не надавало, що підтверджується довідкою від 08.11.2021 № 4.
Таким чином, Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки безпідставно, посилаючись на повідомлення представника Карпової К.М., не маючи доказів оренди транспортного засобу, які укладені між ТОВ «СВВ-Транс» та ОСОБА_1 було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу.
У розумінні статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Отже, виходячи з проаналізованих норм права, суд приходить до висновку, що позивач у спірних правовідносинах не мав статусу автомобільного перевізника, та не може нести відповідальність передбачену абзацом 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 09.08.2020 у справі № 806/1450/16.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправною та скасування постанови Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 278342 від 27 квітня 2021 року.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов товариства з обмеженою відповідальністю «СВВ-Транс» необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь товариства з обмеженою відповідальністю «СВВ-Транс» підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 278342 від 27 квітня 2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь товариства з обмеженою відповідальністю "СВВ-Транс" судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "СВВ-Транс", вул.Борзнянський шлях, 5,м.Ніжин,Чернігівська область,16600, код ЄДРПОУ: 43522629.
Відповідач: Державна служба України з безпеки на траспорті, пр-т.Перемоги,14,м.Київ,01135, код ЄДРПОУ: 39816845.
Відповідач: Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, вул. П`ятницька, 39, м. Чернігів, 14000.
Повний текст рішення суду виготовлено 28 січня 2022 року.
Суддя О.В. Заяць