
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/6440/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту Патрульної поліції, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Департаменту патрульної поліції (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 27.03.2016 по 31.12.2017 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 27.03.2016 по 31.10.2017 (включно);
- зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 27.03.2016 по 31.12.2017 (включно);
- зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 27.03.2016 по 31.10.2017 (включно).
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 27.03.2016 року по 21.02.2020 року працював на посаді поліцейського взводу № 1 роти №2 батальйону управління патрульної поліції в Чернівецькій області. Зауважив, що за період з 27.03.2016 року по 31.12.2017 року відпрацював 846 годин в нічний час. Проте, не дотримуючись вимог чинного законодавства, відповідачем не було нараховано та виплачено доплату за службу в нічний час.
Крім того, позивач вказує, що відповідач всупереч положень ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" не здійснив індексацію грошового забезпечення за період з березня 2016 року по жовтень 2017 року.
2. Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого, останній заперечив щодо задоволення позовних вимог, при цьому зазначив, що виплата грошового забезпечення позивача здійснювалась відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 року "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання".
Також заперечував щодо індексації грошового забезпечення, посилаючись при цьому на норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. Ухвалою суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, за наявними матеріалами справи.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. У період з 27.03.2016 року по 21.02.2020 року позивач проходив службу на посаді поліцейського взводу № 1 роти №2 батальйону управлінні патрульної поліції Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
2. Позивачем, 01.11.2021 року подано до департаменту заяву із вимогою надати інформацію щодо кількості відпрацьованих нічних змін, проведення доплати за службу в нічний час та проведення індексації грошового забезпечення.
3. Згідно листа Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 12.11.2021 вбачається, що оскільки довідки обліку нічного часу за формою, затвердженою Порядком № 260, за період 27.03.2016 по 31.12.2017 не надходили, підстави для виплати доплати за службу в нічний час за вказаний період відсутні.
В той же час, із листа встановлено, що кількість відпрацьованих годин у нічний час позивачем за період з 27.03.2016 по 31.12.2017 у розрізі місяців становить: у березні 2016 року - (7 год.); квітні 2016 року - (56 год.); травні 2016 року - 6 (49 год.); червні 2016 року - (41 год.); липні 2016 року - (21 год.); серпні 2016 року - (56 год); у вересні 2016 року - (49 год.); у жовтні 2016 року - 42 (год); листопаді 2016 року - (21 год.); у грудні 2016 року - (28 год.); січні 2017 року - (56 год.); у лютому 2017 року - (42 год.); у березні 2017 року - (35 год.); у квітні 2017 року - (42 год.); у травні 2017 року - (46 год.); у червні 2017 року - (21 год.); у липні 2017 року - (42 год.) ; у серпні 2017 року - (49 год.); у вересні 2017 року - (42 год.); у жовтні 2017 року - (21 год.); у листопаді 2017 року - (14 год.); у грудні 2017 року - (56 год.). Отже, загальна кількість годин, відпрацьованих позивачем у нічний час за період з 27.03.2016 по 31.12.2017, складає 846 години.
ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
3. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання) визначають Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 року № 260.
Згідно п. 3 Наказу № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно пункту 11 розділу ІІ Наказу № 260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00 години.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Аналіз викладених правових норм свідчить про те, що поліцейські, які несуть службу в нічний час з 22.00 до 06.00 години, мають право на доплату в розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. При цьому час, відведений для відпочинку і харчування не включається в службовий час з 22.00 до 06.00 години.
4. Судом встановлено, та і не заперечується відповідачем те, що за період з 27.03.2016 року по 31.12.2017 року включно, позивач відпрацював 846 години в нічний час, що також підтверджується матеріалами справи, а саме: листами Управління патрульної поліції у Чернівецькій складеними відповідно до графіків несення служби особовим складом.
Отже, позивач має право на виплату доплати за службу в нічний час за період з 27.03.2016 року по 31.12.2017 рік у розмірі 35 відсотків посадового окладу.
Разом з тим, відповідач всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, доплату за службу в нічний час не здійснював.
Враховуючи вказане, з урахуванням пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260, розрахунок заборгованості по доплаті за службу в нічний час позивачеві слід здійснити відповідачем за наступною формулою (посадовий оклад за відповідною посадою) поділити на кількість годин часу служби у відповідному місяці, виходячи з норми тривалості робочого часу при 40-годинному робочому тижні, = годинна ставка за службу в нічний час у відповідному місяці; кількість нічних змін позивача у відповідному місяці помножити на 7 (кількість годин часу служби в нічний час протягом зміни) = кількість годин фактичного часу служби в нічний час у відповідному місяці; годинна ставка за службу в нічний час у відповідному місяці помножити на кількість годин фактичний час служби в нічний час у відповідному місяці помножити на 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = розмір доплати у нічний час у відповідному місяці в грошовому виразі.
Відтак, слід зобов`язати відповідача нарахувати та сплатити на користь позивача невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 27.03.2016 по 31.12.2017 (включно), з урахуванням наведених вище висновків суду;
5. Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 5 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до Закону.
Вказана норма Закону є чинною з моменту прийняття Закону України "Про Національну поліцію".
Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016m_u.html) у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
В контексті наведеного, суд відхиляє аргументи відповідача, які в тому числі викладені в листі про те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ № 782 - виходячи із того, що така індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
З огляду на зазначене вище, суд погоджується з доводами позивача про обов`язок відповідача нарахувати та виплати на його користь індексацію грошового забезпечення за період з 27.03.2016 року по 31.10.2017 року.
Такої ж правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 31 січня 2019 року у справі № 823/2249/18, що відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, суд враховує при застосуванні до спірних правовідносин.
6. Підсумовуючи наведене вище, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню повністю, з підстав викладених вище.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Відповідно до статті 139 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору щодо позовних про стягнення доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 27.03.2016 по 31.12.2017 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 27.03.2016 по 31.10.2017 (включно);
3. Зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 27.03.2016 по 31.12.2017 (включно).
4. Зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 27.03.2016 по 31.10.2017 (включно).
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Департамент Патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ: 40108646).
Суддя О.В. Боднарюк