
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2022 року справа № 580/861/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Трофімової Л.В. за участі секретаря судового засідання Овсієнко Г.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративну справу № 580/861/22
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538)
до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (пров. Музейний, 2Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 43315602)
про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця, постановив рішення.
31.01.2022 вх. 4773/22 позивач, звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), просить: скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 18.01.2022 про накладення штрафу у сумі 5100,00 грн у виконавчому провадженні № 67671888.
Ухвалою від 04.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, судове засідання призначено на 10.02.2022.
Представник позивача, представник відповідача у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Представник відповідача відзив на позовну заяву не подав. Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі під час розгляду справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі № 580/5000/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 та нараховано доплату в сумі 70251,60 грн.
20.01.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області отримало постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 18.01.2022 ВП № 67671888 про накладення штрафу у сумі 5100 грн.
Позивач вважає, що постанову від 18.01.2022 прийнято з порушенням норм Закону України «Про виконавче провадження» без врахування доводів щодо поважних причин черговості виконання рішення та з огляду на відсутність достатнього бюджетного фінансування, позаяк листом від 08.12.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило державного виконавця про виконання рішення суду добровільно та у межах повноважень, покладених на органи ПФУ у контексті джерел доходів позабюджетного фонду. Листом повідомлено відповідача, що виплата буде здійснена у межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості за наявного відповідного/додаткового фінансування з Державного бюджету України на покриття дефіциту Пенсійного фонду.
Відповідно до статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі – Закон № 1404) у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника.
Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, що унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником, та які не залежали від його власного волевиявлення та заходів без отримання бюджетних призначень на відповідному рівні та асигнувань. Позивач зазначає, що у зв`язку з відсутністю фінансування неможливо стверджувати про невиконання рішення суду боржником у частині фактичної виплати перерахованої пенсії без поважних причин, що було би підставою для застосування штрафу, передбаченого статтею 75 Закону № 1404. Невиконання судового рішення спричинено наявністю поважних причин – відсутністю фінансування з бюджету, позаяк органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних публічних фінансових ресурсів державного бюджету та можливостей Пенсійного фонду України. В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначає про постанову Верховного Суду України від 22.11.2016 у справі № 21-1907а16, постанову Верховного Суду від 10.09.2019 № 0840/3476/18. Позивач не просить стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору, зазначивши про постанову Верховного Суду від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 – у силі залишено рішення суду першої інстанції.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень.
Судом встановлено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 в справі № 580/5000/21 адміністративний позов задоволено частково: визнане протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 24.06.2021 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» №33/44/1-С-437/08-1637 від 14.06.2021 про розмір грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» №33/44/1-С-437/08-1637 від 14.06.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат; в задоволенні решти позовних вимог – відмовлено, вирішене питання розподілу судових витрат. Постановою від 29.11.2021 відкрито виконавче провадження ВП № 67671888 з виконання виконавчого листа від 24.11.2021 у справі № 580/5000/21, боржника повідомлено про необхідність протягом 10 робочих днів виконати рішення суду.
Листом від 08.12.2021 № 2300-0802-5/74213 позивач повідомив відповідача, що перерахунок пенсії здійснено, проте виплата заборгованості буде забезпечена за наявності фінансування, позаяк Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області покликаний не допускати бюджетних правопорушень, тому здійснює виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України.
Постановою від 18.01.2022 у ВП № 67671888 відповідачем до боржника застосовано штраф у сумі 5100 грн за невиконання рішення суду та вимог державного виконавця.
Позивач, не погоджуючись із оскаржуваною постановою, звернувся за захистом порушених прав до суду з огляду на суспільно-соціальну значущість використання публічних коштів.
Оцінюючи відповідність дій виконавця у провадженні відповідача під час прийняття постанови від 18.01.2022 у ВП № 67671888 про накладення штрафу у сумі 5100 грн за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає про таке.
Накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання. Застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження. Умовою застосування до боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. Залежно від характеру правовідносин і змісту зобов`язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, що створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Відповідно до пункту 16 частини 3 статті 18 Закону № 1404 виконавець під час здійснення виконавчих дій має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом. Згідно з частиною 2 статті 63 Закону № 1404 передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець приймає постанову про накладення на боржника штрафу, де також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що належить негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження (ч. 3 ст. 63 Закону № 1404).
Відповідно до статті 75 Закону № 1404 у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець приймає постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивачем на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 в справі № 580/5000/21, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 та нараховано доплату в сумі 72251,60 грн, проте кошти не сплачено з обґрунтуванням у листі до відповідача від 08.12.2021 № 2300-0802-5/74213, що за наявного дефіциту Пенсійного фонду, виплати здійснюватимуться у межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості, у разі наявного додаткового фінансування з Державного бюджету України.
Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі – Положення № 28-2) Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України. Відповідно до підпункту 8 пункту 4 Положення № 28-2 основним завданням Управління, зокрема є фінансування та виплата пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, що згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Згідно з пунктом 4 Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, окрім іншого, планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і у повному обсязі фінансування та виплату пенсій та інших виплат, що згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Згідно із ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету та бюджету Пенсійного Фонду України. Позивачем зазначено, що згідно з реєстром рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду, які надійшли до Головного управління до 11.11.2019 включно. Заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду, що виникла у 2019, 2020, 2021 роках, перевищила видатки, передбачені бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на її погашення. Фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсії, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат за вказаною бюджетною програмою, є Міністерство соціальної політики України. Пенсійний фонд України є відповідальним виконавцем та розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є одержувачем бюджетних коштів. Згідно з бюджетом позивача на 2021 рік за програмою КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» виділено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в сумі 5 573,3 тис. грн. Виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду проводилося в межах, передбачених на цю мету з асигнувань у бюджеті Пенсійного фонду України з урахуванням черговості їх виконання. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2021 № 543 Пенсійним фондом України 07.06.2021 затверджено зміни до бюджету Головного управління ПФУ в Черкаській області на 2021 рік, якими доповнено бюджет Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 690,8 тис. грн.
Заборгованість з перерахованої пенсії ОСОБА_1 у сумі 72251,60 грн включена до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Рішення Кабінету Міністрів України відповідно до положень частини 1 статті 4 Бюджетного кодексу України є частиною бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначені статтею 23 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області виконано рішення суду у частині зобов`язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що відповідач прийняв протиправно індивідуальний акт та безпідставно застосував до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області штраф за невиконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 в справі № 580/5000/21 в ситуації, коли органом пенсійного фонду вжито залежних від нього заходів для виконання судового рішення, яке частково виконане, тому суд не вбачає правових підстав для застосування до позивача штрафу за невиконання судового рішення.
Суд дійшов висновку, що накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання коштів. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема у постановах Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (ЄДРСР 71834551), 21.02.2018 у справі №814/2655/14 (ЄДРСР 72404814), 10.09.2019 у справі №0840/3476/18 (ЄДРСР 84165920).
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Верховний Суд у постанові від 23.05.2018 у справі №537/3986/16-а (ЄДРСР 74204195) зазначив, що державний виконавець, накладаючи штраф, не взяв до уваги лист Пенсійного фонду України про виконання рішення суду у справі №537/1704/14-а та відповідні копії платіжних доручень, а послався на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2016 та повідомлення стягувача про невиконання рішення суду. Колегія суддів у іншій справі погодилась з висновками попередніх інстанцій про те, що державний виконавець належним чином не перевірив факти, що викладені у повідомленні стягувача про невиконання рішення суду, не перевірив повідомлення боржника про виконання рішення суду, ретельно не дослідив усі обставини справи, тобто належним чином не виконав свої посадові обов`язки та неправомірно виніс постанови про накладення штрафів.
У спорі причиною невиконання рішення Черкаського окружного адміністративного від 25.08.2021 в справі № 580/5000/21 у частині виплати коштів ОСОБА_1 є відсутність відповідного і повного фінансування ГУ ПФУ в Черкаській області за наявного непокритого дефіциту коштів. У контексті обставин даної справи, обґрунтованих і підтверджених доводів ГУ ПФУ в Черкаській області не можна дійти висновку, що не були перераховані кошти без поважних причин, що безпідставно не враховано державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, що є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до частини 1, пункту 16 частини 3 статті 18 Закону № 1404 виконавець: зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів до примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії; має право вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників – юридичних осіб або боржників – фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.
Суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи постанову від 18.01.2022 про застосування штрафу у сумі 5100 грн у виконавчому провадженні № 67671888, діяв не на підставі повноважень та не у спосіб, що визначені Законом № 1404, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно та нерозсудливо, позаяк не враховано наявних повідомлень щодо суттєвих обставин, що свідчать про поважність причин неповного виконання рішення, тому позов належить задовольнити, визнавши протиправною та скасувавши постанову від 18.01.2022 про застосування штрафу у сумі 5100 грн у виконавчому провадженні № 67671888.
Відповідно до частини 2 статті 17 КАС України особи, які порушили права і законні інтереси інших осіб, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення позову.
Враховуючи, що позивачем є суб`єкт владних повноважень, позов задоволено повністю і позивачем не надано доказів понесення витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 139, 242-245, 255, 268, 269, 271, 272, 287, 293, 296-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 18.01.2022 про застосування штрафу у сумі 5100 грн у виконавчому провадженні № 67671888.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255, 272 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв`язку із початком функціонування модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпунктів 15.1 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Учасники справи:
позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538];
відповідач: Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) [пров. Музейний, 2-Д, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 43315602].
Судове рішення складене 10.02.2022.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА