
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2022 року справа № 580/8335/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
06.10.2021р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, яка полягає у відмові в зарахуванні пільгової вислуги років майору поліції ОСОБА_1 начальнику 4-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
- зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 , начальнику 4-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХІІ, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 10.01.2006 до 07.06.2015, у загальній кількості 03 роки 09 місяців 00 днів;
- здійснити перерахунок майору поліції ОСОБА_1 , начальнику 4-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 10.01.2006 до 07.06.2015, у загальній кількості 03 роки 09 місяців 00 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вислуга років позивача у пільговому обчисленні, сформована за періоди з 10.01.2006р. до 07.06.2015р., у загальній кількості 03 роки 09 місяців 00 днів, підлягає зарахуванню до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії та відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» до стажу служби в поліції на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, оскільки норми Закону №2262-ХІІ у поєднанні з положеннями Постанови № 393 та Постанови № 3720, дають підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Можливість пільгового обчислення періоду проходження служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України встановлено від 17.07.1992 № 393. Позивач звертає увагу, що зі змісту Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звupindex:-1
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.11.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
28.12.2021р. від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову в частині зарахування пільгової вислуги до календарної вислуги, зазначивши при цьому, що у Законі № 2262-ХІІ не передбачена можливість зарахування до календарної вислуги років пільгової вислуги та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років, яка має визначальне значення для набуття права на призначення пенсії за вислугу років. Зазначено, що норми пункту 3 Постанови №393 суперечать нормам пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, тому застосуванню підлягає саме Закон, який відповідно до частини третьої статті 7 КАС України має вищу юридичну силу. Відповідач також вказує, що поняття «вислуга років» яке застосовується в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є тотожним поняттю «вислуга років у поліції», яке згадується у частині четвертій статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» та відмінним від поняття «стаж служби в поліції» (частина перша статті 78 Закону України «Про Національну поліцію»), яке має значення для права на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, але безпосередньо не впливає на пенсійні виплати. Також зазначено, що станом на даний час не існує об`єктивних передумов для звільнення позивача, а перерахунок календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, нараховується лише при винесенні наказу про звільнення, у зв`язку із чим оскільки вислуга років, яка дає право на пенсію, позивачеві жодним наказом не встановлювалася, в сторін даної справи відсутні спірні правовідносини з приводу перерахунку позивачу календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії.
10.01.2022р. позивач подав відповідь на відзив, в якій вказав про безпідставність доводів відповідача у відзиві на позов та зазначив, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-ХП. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов 'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Крім того, вказав, що у справі №480/4241/18 Верховний Суд дійшов висновку про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХП і положенням нього Закону не суперечить.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно відомостей трудової книжки НОМЕР_1 , послужного списку (особистий номер № НОМЕР_2 ), довідкою ДСР НПУ від 30.09.2021р. про періоди служби, які зараховуються на пільгових умовах, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10.01.2006р. до 09.04.2015р. проходив службу в органах внутрішніх справ. З 07.11.2015 по теперішній час проходить службу в Національній поліції України, зокрема з 09.07.2020р. на посаді начальника 4 відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) управління стратегічних розслідувань в Черкаській області.
- з 10 січня 2006 року по 01 квітня 2006 року перебував на посаді міліціонера 2-го взводу 1 -ї роти окремого батальйону патрульно-постової служби управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області;
- з 01 квітня 2006 року по 03 липня 2006 року перебував на посаді інспектора патрульної служби 2-го взводу 1-ї роти батальйону патрульної служби при управлінні Міністерства;
- з 03 липня 2006 року по 29 липня 2006 року перебував на посаді оперуповноваженого відділення боротьби зі злочинністю на споживчому ринку та в агропромисловому комплексі спеціального міжрайонного відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю по обслуговуванню м. Черкаси, Черкаського та Канівського районів при управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області;
- з 29 липня 2006 року по 01 листопада 2007 року період перебував на посаді оперуповноваженого відділення боротьби зі злочинністю на споживчому ринку та агропромисловому комплексі спеціального міжрайонного відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю по обслуговуванню м. Черкаси, Черкаського та Канівського районів при управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області;
- з 01 листопада 2007 року по 28 грудня 2007 року перебував на посаді оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами в галузях економіки управління державної служби боротьби з економічною злочинністю управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області;
- з 28 грудня 2007 року по 25 січня 2011 року перебував на посаді оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами у сфері земельних відносин управління державної служби боротьби з економічною злочинністю управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області;
- з 25 січня 2011 року по 26 липня 2011 року перебував на посаді старшого оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами у сфері земельних відносин управління державної служби боротьби з економічною злочинністю управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області;
- з 16 жовтня 2013 року по 07 листопада 2014 року перебував на посаді оперуповноваженого відділу боротьби з корупцією управління боротьби з організованою злочинністю управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області;
- з 07 листопада 2014 року по 09 квітня 2015 року час перебував на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з корупцією управління боротьби з організованою злочинністю управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області;
- з 09 квітня 2015 року по 07 червня 2015 року перебував в зоні проведення антитерористичної операції.
27.08.2021р. позивач звернувся до відповідача із рапортом, в якому просив зарахувати вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 10.01.2006р. по 07.06.2015р., загальною кількістю 03 роки 09 місяців 00 днів до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, та до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
За наслідками розгляду рапорта позивача, 07.09.2021р. відповідач листом повідомив позивача, що зарахувати до календарної вислуги років вислугу в пільговому обчисленні та здійснити відповідні перерахунки, зазначені у рапорті, немає законних підстав, зазначивши, що законодавець розмежовує поняття «календарна вислуга» та «вислуга років для призначення пенсії», тобто пільгова вислуга років зараховується лише для визначення розміру пенсії відповідно до статей 13, 17 Закону, однак до календарної вислуги років не зараховується.
Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом для захисту власних прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997р. №1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 № 6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов`язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.
З урахуванням наведеного, право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в спеціальних підрозділах по боротьбі зі злочинами визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій визначається постановою КМУ від 17.07.1992р. №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей”.
Згідно підпункту “г” пункту 3 Постанови № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за сорок днів за час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Наказом МВС України від 05.12.2011 № 895 затверджено переліки посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах. Так п.1.3. вищевказаного наказу затверджено перелік посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби міліції, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів) до яких відносяться посади інспектора патрульної служби та міліціонера на яких Позивач працював в період з 10.01.2006р. до 03.07.2007 року.
Відповідно до підпункту “в” пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця час у відповідних підрозділах. Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови № 393 вказаний порядок застосовується для обчислення вислуги для призначення пенсії.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Постанова № 497) підпункт «в» пункту 3 Постанови № 393 доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ».
На виконання вимог Постанови №497, а також з метою посилення соціального захисту працівників Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України, наказом МВС від 20.07.2006 № 722, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 липня 2006 року за № 896/12770 (далі - наказ МВС № 722), затверджено Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця (далі - Перелік №722).
Пунктом 2 наказу МВС №722 установлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року №497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до Переліку №722, затвердженого наказом МВС №722, до посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, віднесено посади, зокрема, оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 р. № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» установлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
Таким чином, ураховуючи вимоги Постанови №393, Постанови №497, Постанови №780 та наказу МВС №722, час проходження служби позивачем на посаді оперуповноваженого підрозділів державної служби боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ у періоди з 03.07.2006р. - 26.07.2011р. обчислюється із розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Крім цього, постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХІІ затверджено Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України (далі - Постанова №3720).
Згідно з підпунктом 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Постанови №3720 стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Відповідно до Постанови №3720, а також з метою соціального забезпечення працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ наказом МВС від 14.11.2007 №431, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 грудня 2007 року за № 1350/14617, затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби (далі - наказ МВС №431, Перелік № 431).
Пунктом 2 наказу МВС № 431 установлено, що вислуга років на пільгових умовах зараховується особам з дня призначення на посади працівників, зазначених у пункті 1 цього наказу (крім усіх посад секретаріату, канцелярії, чергової частини, аналітичного центру, режимно-секретних підрозділів, фінансової і господарської частини та посади помічника керівника органів виконавчої влади, установ, підприємств і організацій з питань взаємодії в боротьбі з організованою злочинністю, які перебували на службі після набрання чинності Постановою №3720.
Відповідно до пункту 2 Переліку № 431, затвердженого наказом МВС №431, до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено посади, зокрема, оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, на яких я перебував під час проходження служби в органах внутрішніх справ у період з 16.10.2013-09.04.2015.
Таким чином, ураховуючи вимоги Постанови № 393, Постанови № 3720 та наказу МВС №431, час проходження служби позивачем на посадах оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, на яких перебував позивач у період служби з 16.10.2013р. до 09.04.2015р., обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, або 1 місяць служби за 1,5 місяці.
Відповідно до пп. “а” п.3 Постанови № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 Постанови № 393, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Таким чином, ураховуючи вимоги Постанови № 393 час проходження позивачем служби, протягом якого Позивач брав участь в антитерористичній операції (з 09.04.2015р. до 07.06.2015р.), обчислюється з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці.
При цьому, судом враховано, що відповідачем не заперечується заявлений позивачем обсяг пільгової вислуги - 03 роки 09 місяців 00 днів.
Натомість, спірним в даному випадку є можливість зарахування пільгової вислуги до календарної вислуги років, у зв`язку із чим суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями Порядку №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком №393.
Вказаний висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постановах від 03.03.2021р. у справі №805/3923-18-а, від 27.06.2018 року у справі №750/9775/16-а. Верховний Суд у постанові від 27.06.2018 року у справі №750/9775/16-а зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 07.09.2021р. року відповідач відмовив позивачу у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за відповідний період а також до стажу служби в поліції та здійснення відповідного перерахунку, з огляду на що, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині щодо визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок.
Доводи відповідача щодо відсутності спірних правовідносин з приводу перерахунку календарної вислуги років позивача, оскільки жодним наказом не було визначено обсяг вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, при звільненні позивача, суд вважає необгрунтованими, оскільки наявне у позивача право на зарахування пільгової вислуги до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, відповідно до пункту 3 Порядку №393 не може бути поставлено у залежність від обставин звільнення/не звільнення особи зі служби, а також від обставини відображення/невідображення відповідачем у наказі обсягу вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. При цьому, судом враховано, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, відтак пільгова вислуга не була зарахована до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, що спростовує доводи відповідача щодо відсутності спірних правовідносин.
Відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
З огляду на зазначене, оскільки стаж служби позивача в період з 10.01.2006р. до 07.06.2015р. в пільговому обчисленні складає 03 роки 09 місяців 00 днів, обсяг якої не заперечується відповідачем та підлягає зарахуванню до вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії, відповідно до пункту 3 Порядку №393, то він відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» мав бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що відповідач мав врахувати до вислуги років позивача, яка дає право на призначення пенсії, а також до стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки пільгову вислугу років, сформовану за період з 10.01.2006р. до 07.06.2015р. у загальній кількості 03 роки 09 місяців 00 днів, водночас навіть після подання позивачем рапорту відповідного зарахування не здійснив, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, а також до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, пільгової вислуги років, сформованої за період з 10.01.2006р. до 07.06.2015р. у загальній кількості 03 роки 09 місяців 00 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тож, адміністративний суд, здійснюючи судовий розгляд справи, перевіряє оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність вищенаведеним закріпленим процесуальним законом критеріям.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням зазначеного, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на що позов належить задовольнити повністю.
Згідно частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що позов належить задовольнити, а позивачем понесено судові витрати із сплати судового збору у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 02.11.2021р. №49158, наявної у матеріалах справи, суд дійшов висновку про стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у сумі 908,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років майору поліції ОСОБА_1 начальнику 4-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ - 43305056) здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), начальнику 4-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХІІ, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 10.01.2006р. до 07.06.2015р., у загальній кількості 03 роки 09 місяців 00 днів.
Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ - 43305056) здійснити майору поліції ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), начальнику 4-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 10.01.2006р. до 07.06.2015р., у загальній кількості 03 роки 09 місяців 00 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ - 43305056) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати із сплати судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.
Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО