Рішення № 103224316, 25.01.2022, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2022
Номер справи
580/2092/21
Номер документу
103224316
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2022 року справа № 580/2092/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі – позивач) з позовом до Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ. Вул. Федора Ернста, 3, далі - відповідач), в якому просить:

-стягнути з Департаменту патрульної поліції заборгованість по грошовому забезпеченні у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 31.07.2018 в сумі 8106 грн. 00 коп.;

-стягнути з Департаменту патрульної поліції заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в сумі 3179 грн. 13 коп.;

-стягнути з Департаменту патрульної поліції частину невиплаченого посадового окладу починаючи з 01.03.2016 по 30.06.2016 на користь ОСОБА_1 в сумі 280 грн. 00 коп.

Позов мотивовано тим, що відповідачем протиправно не виплачено позивачу грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час в період проходження служби в поліції з 01.03.2016 по 31.07.2018 за 193 нічних змін на загальну суму 8106 грн. 00 коп., що на думку позивача є порушенням Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання. Також позивач вказав, що йому протиправно не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в сумі 3179 грн. 13 коп., а також частина посадового окладу починаючи з 01.03.2016 по 30.06.2016 в сумі 280 грн. 00 коп.

Відповідач у відзиві проти заявленого адміністративного позову заперечив, вважає, що відсутні підстави для виплати надбавки за службу в нічний час в наслідок дії наказів Департаменту про граничні розміри надбавок та доплат. При цьому зазначено, що за 193 нічних зміни позивачем відпрацьовано по 7 годин, що в свою чергу загальна кількість годин становить 1351 година. Щодо індексації грошового забезпечення відповідачем вказано, що індексація повинна здійснюватися позивачу лише із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 та включення поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення за зазначеною постановою, а тому розрахункова сума індексації становить 2718,85грн. З приводу посадового окладу, то останній встановлюється наказом по особовому складу одночасно з призначенням на посаду у відповідності до порядку №260, а тому підстав для його донарахування не має.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.

Судом встановлено, що у відповідності до фотокопії трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 в період з 21.12.2015 по 15.03.2021 проходила службу в Головному управлінні Національної поліції в Черкаській області.

Наказом ГУНП в Черкаській області від 18.12.2015 №30о/с ОСОБА_1 призначено поліцейським батальйону поліції та присвоєно спеціальне звання «рядовий» з 21.12.2016.

Наказом Національної поліції від 30.06.2016 №443о/с ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «лейтенант», а наказом ДПП від 24.03.2016 №511 призначено інспектором роти №3 батальйону управління патрульної поліції у м. Черкасах Департаменту патрульної поліції з 01.03.2016.

ОСОБА_1 у позовній заяві зазначила, що у період з 01.03.2016 по 31.07.2018 нею відпрацював 193 нічних змін.

Згідно розрахункових листів позивачу здійснено доплату за службу в нічний час: у червні 2018 року за травень 2018 року у сумі 212,53грн.; у липні 2018 року за червень 2018 року у сумі 147,92грн.; у серпні 2018 року за липень 2018 у сумі 133,64грн.; у вересні 2018 року за січень, лютий, березень, квітень, серпень 2018 року у відповідних сумах 320грн., 210грн., 321,92 грн., 232,11грн., 100,80грн.

Крім того згідно вищезазначених розрахункових листів встановлено, що позивачу за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 не виплачувалась індексація грошового забезпечення, а посадовий оклад в період з 01.03.2016 по 30.06.2016 встановлено на рівні 2400грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує, що відповідно по ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію”, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови №988, визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до статті 94 Закону України “Про Національну поліцію”, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських – затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260).

Згідно п. 5 Розділу І вказаного Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 Розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Судом із матеріалів справи встановлено, що позивач за період з 01.03.2016 по 31.07.2018 включно відпрацював 193 нічних змін, що згідно розрахунку становить 8106 грн. (2400/160х0,35=5,25 грн.х193х8=8106 грн.).

При цьому суд врахував, що відповідно до розрахункових листів позивача, останньому здійснено нарахування та виплату доплати за службу у нічний час: у червні 2018 року за травень 2018 року у сумі 212,53грн.; у липні 2018 року за червень 2018 року у сумі 147,92грн.; у серпні 2018 року за липень 2018 у сумі 133,64грн.; у вересні 2018 року за січень, лютий, березень, квітень, серпень 2018 року у відповідних сумах 320грн., 210грн., 321,92 грн., 232,11грн., 100,80грн., тобто загальна сума виплаченої відповідачем позивачу доплати за службу в нічний час становить в сумі 1678,92грн.

Відтак, відповідач зобов`язаний виплатити позивачу доплату за службу у нічний час за період із 01.03.2016 по 31.07.2018 за 193 нічних зміни у сумі 6427,08грн. (з урахуванням виплаченої доплати за службу в нічний час на загальну суму 1678,92 грн.).

Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимоги про стягнення доплати за службу в нічний час у сумі 6427,08 грн.

Посилання представника відповідача на те, що позивачу виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, а решту грошового забезпечення до граничних його розмірів компенсувалось щомісячною премією – не приймається до уваги, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 - доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови №988.

Щодо позовної вимоги позивача стягнути з відповідача частину невиплаченого посадового окладу, починаючи з 01.03.2016 по 30.06.2016 в сумі 280 грн., то суд зазначає наступне.

Із матеріалів справи судом встановлено, що позивач у період з 01.03.2016 по 30.06.2016 проходив службу в поліції та перебував на посаді інспектора роти №3 батальйону управління патрульної поліції у місті Черкасах Департаменту патрульної поліції у званні рядового поліції.

Частиною 1 статті 80 Закону України “Про Національну поліцію” установлюються такі спеціальні звання поліцейських, зокрема, спеціальні звання молодшого складу: - рядовий поліції; - капрал поліції; - сержант поліції; - старший сержант поліції.

Згідно додатку 10 до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” розмір посадового окладу поліцейського (інспектора): патрульної поліції, поліції особливого призначення становить 2470 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача в цій частині та стягнення з відповідача на користь позивача частини невиплаченого посадового окладу починаючи з 01.03.2016 по 30.06.2016 в сумі 280 грн.

Щодо вимоги позивача стягнути з відповідача заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в сумі 3179 грн. 13 коп., то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію” грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016m_u.html) у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.

Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

В контексті наведеного, суд відхиляє посилання представника відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ №782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України “Про Національну поліцію” та Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.

Більш того, в силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

Отже, загальна сума індексації, яка підлягає стягненню на користь позивача складає 3179,13 грн. (73,95 грн. (червень-листопад 2016 року) + 150,40 грн. (грудень 2016 - лютий 2017 року) + 217,60 грн. (березень, квітень 2017 року) + 229,02 грн. (травень 2017 року) + 299,75 грн. (червень-серпень 2017 року) + 360,38 грн. (вересень-жовтень 2017 року).

Отже, позовні вимоги щодо стягнення індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в сумі 3179 грн. 13 коп. підлягають до задоволення.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646) заборгованість по грошовому забезпеченні у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 31.07.2018 на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) в сумі 6427 (шість тисяч чотириста двадцять сім) грн. 08 коп.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646) заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) в сумі 3179 (три тисячі сто сімдесят дев`ять) грн. 13 коп.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646) частину невиплаченого посадового окладу починаючи з 01.03.2016 по 30.06.2016 на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) в сумі 280 (двісті вісімдесят) грн. 00 коп.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Петро ПАЛАМАР