
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/3465/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства "Восход" до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправним та скасування припису від 30.06.2021 року №326-ДК/0114Пр/03/01-21,
встановив:
I. Зміст позовних вимог
Селянське фермерське господарство "Восход" (надалі - позивач, СФГ " Восход ") звернулось до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Херсонській області), у якому просить визнати протиправним та скасувати припис, наданий посадовою особою Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 30.06.2021 року № 326-ДК/0114Пр/03/01-21.
I. Зміст позовних вимог
Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що 3 липня 2021 року на адресу СФГ "Восход" засобами поштового зв`язку від ГУ Держгеокадастру у Херсонській області надійшли акт обстеження земельної ділянки від 19.05.2021 року № 326-ДК /141/АО/01/-1, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.05.2021 року № 326- ДК/294/АП/09/01/-21, протокол про адміністративне правопорушення від 30.06.2021 року № 326-ДК/0112ПТ/04/01/-21, припис від 30.06.2021 року № 326- ДК/0114 Пр/03/01/-21. При цьому, позивач вказує, що оскаржуваний припис про усунення порушень вимог земельного законодавства, прийнятий відповідачем з порушенням порядку організації проведення перевірки, які передбачені Законом України від 5 квітня 2007 №877 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме перед початком проведення перевірки посадові особи ГУ Держгеокадастру у Херсонській області не ознайомили голову СФГ "Восход" з наказом Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області та направленням на проведення перевірки, а також не пред`явили службового посвідчення. Позивач повідомив, що лише 30.06.2021 р. в ході співбесіди з державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охоронною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Херсонської області Гомон Г.М. було надано відповіді на поставлені запитання та надано копію договору оренди землі від 22.02.2008 року. При цьому, пропозицій щодо надання будь-яких пояснень та зауважень щодо руйнування чотирьох об`єктів археологічної спадщини-курганів, шляхом вирощування сільськогосподарської культури, в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010, інспектором не пропонувалося. Натомість позивач вказує, що згідно пункту 26 договору оренди землі від 22.02.2008 року за № 040872900002, укладеним між Цюрупинською РДА та СФГ "Восход" визначено обмеження землевпорядного характеру, а саме наявність трьох курганів на двох земельних ділянках (6525082500:07:118:0017, 6525082500:07:119:0010). Крім того, згідно технічної документації ( кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень), містяться відомості щодо наявності на земельній ділянці з кадастровим номером 6525082500:07:118:0017 двох курганів площею 0,20 га кожен та на земельній ділянці 6525082500:07:119:0010 одного кургану площею 0,10 га. Тобто на земельній ділянці з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010 визначено один об`єкт археологічної спадщини, який на момент перевірки збережений та не зруйнований. Будь-яких інших відомостей щодо наявності ще трьох додаткових курганів на земельній ділянці 6525082500:07:119:0010, на який посилається інспектор в приписі від 30.06.2021 року № 326-ДК/0114Пр/03/01/-21, договір оренди та кадастровий план земельної ділянки не містить. Позивач використовує їх у відповідності з чинним законодавством та не розорює. З огляду на вказане, позивач не погоджується з висновками, викладеними в акті перевірки, в тому числі з приписом від 30.06.2021 року № 326-ДК/0114Пр/03/01/-21, який не містить конкретних заходів, які необхідно здійснити для усунення порушення законодавства та є не зрозумілим спосіб виконання припису СФГ "Восход", що на думку позивача є підставою для визнання протиправним та скасування вказаного припису від 30.06.2021 № 326-ДК/0114Пр/03/01/-21.
13.08.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.05.2021 № 326-ДК "Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" доручено проведення планової перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель з регіональною особливістю на території Ювілейної сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області, а саме - земельної ділянки істориком культурного призначення (курган), що знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6525082500:119:0010. В ході здійснення вказаного заходу було встановлено, що в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010 знаходяться пам`ятки археології місцевого значення державної форми власності, які позначені в публічно-кадастровій карті України, як курганна група, що складається із чотирьох курганів загальною площею 0,7000 га., проте шляхом вирощування сільськогосподарської культури три об`єкти археологічної спадщини - кургани в межах вказаної земельної ділянки зруйновано, а саме: один курган загальною площею 0,2 га, використовується єдиним масивом із вищевказаною земельною ділянкою, другий курган - зруйнована нижня частина на площі 0,25 га, а верхня частина кургану площею 0,05 га вкрита трав`яною рослинністю, два інших кургани, що межують частково з вищезазначеною земельною ділянкою зруйновані повністю та використовується на площі 0,1 га. Відтак, за результатами вказаного заходу державного контролю державним інспектором складено акт обстеження земельної ділянки від 19.05.2021 № 326-ДК/141/АО/10/01/-21 та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 19.05.2021 № 326-ДК/294/АП/09/01/-21, на підставі яких державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення від 30.06.2021 за № 326-ДК/0112ПТ/04/01/-21 та винесено припис № 326-ДК/0114Пр/03/01/-21, яким встановлено, що позивачу необхідно усунути порушення земельного законодавства. Відповідач вказує, що вказані дії орендаря в особі керівника селянського (фермерського) господарства "Восход" Пунгіна В.О. у відповідності до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" є самовільним зайняттям земельних ділянок державної форми власності сільськогосподарського призначення та порушують вимоги ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а тому державним інспектором були дотримані всі вимоги законодавства України при складанні оскаржуваного припису. З огляду на вказане, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
30.08.2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій з аналогічних обставин, викладених у позові, позивач не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиву на позов, та просить задовольнити позов. Позивач зазначає, що статтею 16 Закону "Про охорону культурної спадщини" передбачено інформування про об`єкти культурної спадщини, в тому числі шляхом встановлення охоронних дошок, охоронних знаків, інших інформаційних написів, позначок на пам`ятках або в межах їхніх територій незалежно від форм власно. Проте всупереч нормам чинного законодавства жодних зон охорони на земельній ділянці з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010 не встановлено. На цій ділянці взагалі не встановлено будь-яких межових знаків, охоронних дошок, інших інформаційних написів чи позначок. Будь-яких охоронних договорів на кургани з СФГ "Восход" не укладалось та актів прийому даних курганів на схоронність орендарю не підписувалося. Додатково зазначив, що 13.08.2021 року на адресу позивача надійшла відповідь Ювілейної сільської ради № 1147/02-41.21 на запит СФГ "Восход", згідно якої, будь-які відомості щодо об`єктів культурної спадщини, розміщених на земельних ділянках, які перебувають в оренді СФГ "Восход" у Ювілейній ОТГ відсутні.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 20.07.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 ст. 262 КАС України.
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом. (п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Ухвалою суду від 24.11.2021 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Селянське фермерське господарство «Восход» є юридичною особою, керівником якого є " Пунгін Віктор Олександрович, що підтверджується витягом з ЄДР. ( а.с. 9-11).
Селянське фермерське господарство «Восход» є орендарем земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, що розташовані на території Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області (за межами населених пунктів) загальною площею 315,9022 га згідно кадастрових номерів: 6525082500:07:119:0010, 6525082500:07:120:0002, 6525082500:07:118:0017 на підставі договору оренди землі від 22.02.2008 року, зареєстрованого у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК за № 040872900002 та додаткової угоди від 01.12.2020 року про поновлення терміну дії договору оренди земельної ділянки. ( а.с. 18-19,26).
11.05.2021 наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області № 326-ДК "Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" наказано здійснити державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель з регіональною особливістю на території Ювілейної сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області, а саме - земельна ділянка історико-культурного призначення (курган) орієнтовною площею 0,7000 га, що знаходиться біля земельної ділянки з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010. ( а.с. 38).
19.05.2021 р. старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Херсонської області Мельниченком В.В., державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Херсонської області Гомон Г.М. ( далі - державні інспектори Мельниченко В.В., Гомон Г.М.) складено акт обстеження земельної ділянки від 19.05.2021 року № 326-ДК/141/АО/01/-21, яким проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за межами села Стара Маячка на території Ювілейної сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області, а саме земельної ділянки історико-культурного призначення (курган), орієнтованою площею 0,7000 га, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010 у зв`язку з необхідністю виявлення самовільного зайняття земельної ділянки у т.ч. 0,550 га. на якій вчинено правопорушення. Під час обстеження земельної ділянки встановлено:
- в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010 знаходяться пам`ятки археології місцевого значення державної форми власності, які визначені в публічно-кадастровій карті України - це курганна група, що складається з чотирьох курганів (два яких межують частково) загальною площею 0,7000 га.
- відповідно до відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010 площею 68,5898 га, комунальної форми власності відноситься до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, з цільовим призначенням - 01.01. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Право оренди земельної ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.02.2015 № 8655949 за селянським (фермерським) господарством "Восход". Земельна ділянка розташована в адміністративно - територіальних межах Ювілейної сільської територіальної громади (бувшої Подо-Калинівської сільської ради Цюрупинського району) Херсонського району Херсонської області за межами села Стара Маячка.
- на підставі листа обласної інспекції по охороні пам`яток історії та культури від 11.05.2021 № 01-11/76 зазначено, що дані кургани мають бути: курган висотою 2,4 м, діаметр - 40 м, із насипу полусферичної форм; курган висотою 1,5 м, діаметр - 38 м, із насипу полусферичної форми, курган висотою 1,6 м, діаметр - 34 м, із насипу полусферичної форми, курган висотою 1,0м, діаметр - 33 м, із насипу полусферичної форми.
- об`єкти археологічної спадщини кургани, розміщені групою, охоронні зони яких встановлено рішенням Виконавчого комітету Херсонської обласної ради народних депутатів від 16.11.1979 року № 633/22: для курганних груп та курганних полів границі охоронної зони 50 м від насипу крайнього кургану.
- на момент проведення перевірки з виїздом на місце встановлено, що в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010 зруйновано, шляхом вирощування сільськогосподарської культури, чотири об`єкти археологічної спадщини - кургани, а саме: один курган загальною площею 0,2 га, використовується єдиним масивом із вищевказаною земельною ділянкою, другий курган, який розміщений між першим, курганом та двома курганами, які розміщені на межі даної земельної ділянки-зруйнована нижня частина на площі 0,25 га, а верхня частина кургану площею 0,05 га вкрита трав`яною рослинністю, два інших кургани, що межують частково з вищезазначеною земельною ділянкою зруйновані повністю та використовується на площі 0,1 га. Загальна площа порушення складає 0,55 га, що суперечить cт.cт. 32, 43 Закону України "Про охорону культурної спадщини", так як відповідно до п. "г" cт. 150 Земельного кодексу України вищевказані земельні ділянки відносяться до особливо цінних земель (історико-культурного призначення).
- статтею 17 Закону України "Про охорону культурної спадщини" визначено, що пам`ятки археології є державною власністю. Статтею 20 цього Закону встановлено, що пам`ятки, їхні частини, пов`язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, переміщувати (переносити) на інші місця, а ст. 37 вказаного Закону зазначено, що будівельні, меліоративні, шляхові та інші роботи, що можуть призвести до руйнування, знищення чи пошкодження об`єктів культурної спадщини, проводяться тільки після повного дослідження та об 'єктів.
- вказані дії орендаря в особі керівника селянського (фермерського) господарства "ВОСХОД" ОСОБА_1 у відповідності до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" є самовільним зайняттям земельних ділянок державної форми власності сільськогосподарського призначення та порушують вимоги ст. 125,126 Земельного кодексу України. ( а.с.39-40).
19.05.2021 р. державними інспекторами Мельниченко В.В. та Гомон Г.М. відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.05.2021 року Ж326-ДК проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель з регіональною особливістю на території Ювілейної сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області, а саме - земельної ділянки історико-культурного призначення (курган), орієнтованою площею 0,7000 га. що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 19.05.2021 №326-ДК/294/АП/09/01/-21 ( далі - акт перевірки), зміст якого є тотожнім змісту акту обстеження земельної ділянки від 19.05.2021 року № 326-ДК/141/АО/01/-21.
30.06.2021 державним інспектором Гомон Г.М. винесено припис № 326-ДК/0114Пр/03/01/-21, яким посилаючись на результати перевірки стану додержання вимог земельного законодавства щодо використання та охорони земель усіх категорій та форм власності приписано ОСОБА_1 усунути порушення земельного законодавства до 30.08.2021 року.
Не погоджуючи з вказаним приписом та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III ( далі - ЗК України) передбачено, зокрема
- земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. ( стаття 3 ЗК України)
- землі історико-культурного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Навколо історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, об`єктів культурної всесвітньої спадщини, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб, які надані та використовуються для потреб охорони культурної спадщини, пам`яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів) встановлюються зони охорони пам`яток із забороною діяльності, що шкідливо впливає або може вплинути на додержання режиму використання таких земель. ( стаття 54 ЗК України).
- право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". ( стаття 126 ЗК України);
- до особливо цінних земель відносяться, зокрема, землі історико-культурного призначення. ( п. "г" ч. 1 ст. 150 ЗК України)
- державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. ( абзац другий частини першої статті 188 ЗК України).
- громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за таке порушення, як самовільне зайняття земельних ділянок. ( п. "б" ч. 1 ст. 211 ЗК України)
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля визначає Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року № 963-IV (далі - Закон № 963-IV), зокрема
- охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення. (абз. 13 ст. 1 Закону № 963-IV);
- самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними. (абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 963-IV);
- основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів ( ст. 2 Закону № 963-IV);
- об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. ( стаття 4 Закону № 963-IV);
- державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. ( частина 2 статті 5 Закону № 963-IV);
- до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:
- додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
- виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;
- додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання. ( стаття 6 Закону № 963-IV);
- державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема проведення перевірок ( стаття 9 Закону № 963-IV);
- державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
- давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. ( стаття 10 Закону № 963-IV);
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об`єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України "Про охорону культурної спадщини" від 08 червня 2000 року № 1805-III (далі - Закон № 1805-ІІІ), зокрема
- "зони охорони пам`ятки" - встановлювані навколо пам`ятки охоронна зона, зона регулювання забудови, зона охоронюваного ландшафту, зона охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання. ( частина 1 ст. 1 Закону № 1805-ІІІ)
- інформування про об`єкти культурної спадщини, в тому числі шляхом встановлення охоронних дощок, охоронних знаків, інших інформаційних написів, позначок на пам`ятках або в межах їхніх територій незалежно від форм власності. ( стаття 16 Закону № 1805-ІІІ)
- з метою захисту традиційного характеру середовища окремих пам`яток, їх комплексів (ансамблів), історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій навколо них мають встановлюватися зони охорони пам`яток: охоронні зони, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару. Межі та режими використання зон охорони пам`яток визначаються відповідною науково-проектною документацією і затверджуються відповідним органом охорони культурної спадщини. Порядок визначення та затвердження меж і режимів використання зон охорони пам`яток та внесення змін до них встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини ( частина 1 ст. 32 Закону № 1805-ІІІ)
- з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць вони заносяться до Списку історичних населених місць України. Межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини ( частина 3 ст. 32 Закону № 1805-ІІІ)
- на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам`яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини. ( частина 4 ст. 32 Закону № 1805-ІІІ)
- землі, на яких розташовані пам`ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації. ( частина 1 статі 34 Закону № 1805-ІІІ)
Згідно положень частин 1- 3 статі 37 Закону України від 19 червня 2003 року № 962-IV «Про охорону земель» установлено, що власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов`язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ; використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок; необґрунтовано інтенсивного використання земель.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 (далі по тексту - Положення №15), державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 910-р"Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" функцій і повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів покладено на Держгеокадастр.
VI. Оцінка суду
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об`єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.
Суд звертає увагу, що порядок та підстави проведення перевірок Законом № 963-IV не визначено.
Разом з цим порядок та підстави проведення перевірок врегульовані Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон №877-V), який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Згідно норм даного закону орган державного нагляду (контролю) здійснює контролюючі функції шляхом проведення планових та позапланових заходів. Плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником (ч. 11 ст. 4 Закону № 877-V). За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити певні відомості, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Зокрема, припис - це обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу Держнагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Суд зазначає, що об`єктом перевірки була земельна ділянка, а не господарська діяльність позивача. При цьому, Держгеокадастр та його територіальні органи не відносяться до органів, визначених у частині другій статті 2 Закону № 877-V.
Так, статтею 2 Закону № 877-V визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
Вказаним Законом № 877-V визначено чіткий перелік відносин, на які поширюється його дія. До вказаного переліку не входять відносини, що виникають під час здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Отже, особливості та обмеження перевірок визначені у вказаному Законі № 877-V не відносяться до здійснення Держгеокадастром та його територіальними органами перевірок дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель.
Враховуючи те, що норми Закону № 877-V стосуються безпосередньо сфери господарської діяльності суб`єктів господарювання та жодним чином не стосуються перевірок дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель, на спірні правовідносини розповсюджуються норми Закону № 963-IV.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 09.07.2020 у справі № 824/561/18-а, від 16.07.2020 у справі № 819/5/18 та від 11.08.2020 у справі № 818/1851/17.
Як встановлено судом спірним питанням у даній справі є правомірність прийняття посадовою особою Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області припису від 30.06.2021 року № 326-ДК/0114Пр/03/01-21, яким зобов`язано усунути порушення вимог земельного законодавства, які полягають у тому, що в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010, яка передана в користування СФГ "Восход", розташовано чотири об`єкти археологічної спадщини - кургани, які зруйновані, шляхом оброблення та вирощування сільськогосподарської продукції, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" є доказом самовільного зайняття земельних ділянок державної форми власності сільськогосподарського призначення.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 22.02.2008 року між орендодавцем - Цюрупинською районною державною адміністрацією та орендарем СФГ "Восход", укладено договір оренди землі ( номер державної реєстрації 040872900002), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель резервного фонду в адміністративних межах Подо-Калинівської сільської ради на підставі розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації № 85 від 01.02.2008 року. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 316,82 га, у тому числі сільськогосподарських угідь - 316,82 га: ріллі - 316,82 га. ( пункти 1-2 цього договору).
При цьому, у пункті 26 цього договору передбачено, що земельна ділянка має обмеження обтяження землевпорядного характеру, у тому числі на земельних ділянках знаходиться три кургана.
Крім того, з Ситуаційного плану вказаної земельної ділянки, погодженого Обласною інспекцією по охороні пам`яток історії та культури, вбачається схематичне зображення місць розташування трьох курганів. ( а.с. 24).
01.12.2020 року між між орендодавцем - Ювіленою сільською радою та орендарем СФГ "Восход", укладено додаткову угоду про поновлення терміну дії договору оренди земельної ділянки ( державна реєстрація від 27.02.2008 р. № 040872900002), за умовами якої зокрема, передбачено вважати орендодавцем Ювілену сільську раду. При цьому, пункт 1 розділу " Предмет договору" оренди землі викладено в наступній редакції " 1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, розташовану в адміністративних межах Ювіленої сільської ради та має кадастрові номери 6525082500:07:119:0010, 6525082500:07:120:0002, 6525082500:07:118:0017 в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 316,82 га.
У змісті позову позивач не заперечує, що за умовами договору оренди землі від 27.02.2008 року визначено обмеження землевпорядного характеру, а саме наявність трьох курганів на двох земельних ділянках з кадастровими номерами 6525082500:07:118:0017 та 6525082500:07:119:0010, а згідно технічної документації ( кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень), який є невід`ємною частиною договору та погоджений начальником обласної інспекції по охоронні пам`яток історії та культури ОСОБА_2 містяться відомості щодо наявності на земельній ділянці з кадастровим номером 6525082500:07:118:0017 двох курганів площею 0,20 га кожен та на земельній ділянці 6525082500:07:119:0010 одного кургану площею 0,10 га. Тобто на земельній ділянці з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010 визначено один об`єкт археологічної спадщини, який на момент перевірки збережений та не зруйнований. Будь-яких інших відомостей щодо наявності ще трьох додаткових курганів на земельній ділянці 6525082500:07:119:0010, про які зазначено в оскаржуваному приписі договірні документи СФГ "Восход" не містять.
Відповідно до наявних у справі документів, то з метою отримання інформації про наявність додаткових курганів на земельній ділянці з кадастровим номером 6525082500:07:119:0010, яка перебуває в оренді СФГ "Восход" згідно договору оренди, внесення їх до Реєстру об`єктів культурної спадщини, наявність відповідної землевпорядної документації, укладення охоронних договорів, господарством позивачем було направлені запити до Херсонської обласної державної адміністрації (вих. 78 від 23.06.2021 року) та до Ювілейної сільської ради Херсонської області ( вих. 79 від 01.07.2021 року).
Натомість, згідно отриманої відповіді 13.08.2021 року від Ювілейної сільської ради № 1147/02-41.21 на запит СФГ "Восход", вбачається, що будь-які відомості щодо об`єктів культурної спадщини, розміщених на земельних ділянках, які перебувають в оренді СФГ "Восход" у Ювілейній ОТГ відсутні.
Згідно абзацу 2 частини 2 статті 77 КАС України суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Суд зазначає, що при проведенні перевірки інспектори Держгеокадастру не використовували інформацію договорів оренди та доданих до них документів.
Крім цього, відповідач вказує, земельні ділянки з курганами знаходяться у державній власності, а відтак відповідач повинен був надати суду документальне підтвердження того, що кургани включені до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, разом з тим на день розгляду справи невідомо, у якої державної або комунальної установи знаходяться на балансі землі під курганами, хто мав встановити на ділянках межові знаки, охоронні дошки, інші інформаційні написи чи позначки, щоб особа, яка порушить земельне законодавство, могла передбачити свою відповідальність за порушення встановлених обмежень.
Також, відповідачем не надано суду доказів внесення курганів до державного переліку, не надано будь-яких документів на підтвердження того, що пам`ятку місцевого значення "курган" на вищезазначених земельних ділянках визначено межами території та затверджено зону охорони.
Якщо курган не включено до Держреєстру, то він не є пам`яткою культурної спадщини, а відтак і немає підстав відносити землі під ним до земель історико-культурного призначення.
Судом встановлено, що в акті перевірки відсутні відомості щодо того, яким чином інспектори виявили кургани на місцевості, тобто за якими характеристиками ідентифікували кургани, фактичний стан та точне місце розташування у просторі, в акті відсутні відомості про наявність технічної документації щодо визначення охоронної зони навколо курганів. Також відсутні відомості про наявність або відсутність межових знаків, охоронних дощок, охоронних договорів (до яких зазвичай мають додаватись акт технічного стану пам`ятки та генеральний план земельної ділянки). Таким чином, відсутні докази на підтвердження того, що пам`ятку місцевого значення "курган" на вищезазначених земельних ділянках визначено межами території та затверджено зону охорони.
Проаналізувавши надані сторонами докази та норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що відповідачем не надано доказів самовільного зайняття СФГ "Восход", земельної ділянки з кадастровим номером 6525082500:07:119:10.
За положеннями п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - це акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Зокрема, припис - це обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання, видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. У приписі має бути чітко вказано на порушення законодавства суб`єктом господарювання, що виявлені в процесі перевірки, вимоги про усунення виявлених порушень та строки виконання, передбачені законодавством.
Відтак, припис - це обов`язкова для виконання письмова вимога уповноваженого органу щодо усунення порушень вимог законодавства. Заходи в приписі, спрямовані на усунення порушень вимог закону, а відтак, мають бути чітко сформульовані та конкретизовані.
Разом з тим, спірний припис містить висновки про виявлені під час проведення перевірки порушення вимог законодавства, однак, не містить визначення конкретних дій, обов`язкових до виконання для усунення виявлених порушень.
З огляду на правову природу припису, такий породжує правові наслідки (зокрема обов`язки) для свого адресата, а відтак, наділений рисами правового акта індивідуальної дії (з урахуванням її змістовної складової, незалежно від форми документу, в якому вона міститься) і як такий акт може бути предметом судового контролю в порядку адміністративного судочинства у разі звернення із відповідним позовом. При цьому "законність" припису передбачає його обґрунтованість.
У цій справі зміст спірного припису, який є індивідуально-правовим актом, а відтак породжує права і обов`язки для адресата, полягає в тому, щоб "усунути порушення вимог земельного законодавства", установлені уповноваженою особою. Додатково про обов`язковий характер цього припису свідчить застереження в ньому про те, що його невиконання є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.
Зазначивши в приписі про необхідність "усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства" відповідач не вказав, які саме дії, та на підставі яких положень закону повинен здійснити позивач для усунення встановлених перевіркою порушення вимог законодавства.
З аналізу змісту оскаржуваного припису як акта індивідуальної дії випливає, що такий винесений з порушенням вимог законодавства щодо його змісту, оскільки є неконкретизованим.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 17 вересня 2019 року у справі №806/1723/18.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що оскаржуваний припис є протиправним і підлягає скасуванню.
VII. Висновок суду
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 1 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своєї бездіяльності, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
VIIІ. Розподіл судових витрат
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, було сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн., що підтверджується платіжним документом, який знаходиться в матеріалах цієї справи.
У зв`язку з задоволенням даного позову суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 2 270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд, -.
вирішив:
Позов селянського (фермерського) господарства "Восход" (код ЄДРПОУ 14130982, вул. Соборна, 28, с. Стара Маячка, Олешківський район, Херсонська область, 75125) до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73076) про визнання протиправним та скасувати припис - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис, наданий посадовою особою Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 30.06.2021 року № 326-ДК/0114Пр/03/01-21.
Стягнути на користь селянського (фермерського) господарства "Восход" (код ЄДРПОУ 14130982, вул. Соборна, 28, с. Стара Маячка, Олешківський район, Херсонська область, 75125) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73076) судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна
кат. 108010200