
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2022 року № 520/26235/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
08.12.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягає у не вчиненні дій з перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з оновленою довідкою Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, поданої з супровідним листом від 29.09.2021 року № 7022 року про розмір грошового забезпечення станом на серпень 2021 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) згідно з наданою оновленою довідкою Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, поданої з супровідним листок від 29.09.2021 року № 7022 року про розмір грошового забезпечення станом на серпень 2021 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправну бездіяльність у не вчиненні дій з перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з оновленою довідкою Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, поданої з супровідним листом від 29.09.2021 року № 7022 року про розмір грошового забезпечення станом на серпень 2021 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 pоку.
Позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України поданої з супровідним листом від 29.09.2021 року № 7022 року.
Листом від 19.11.2021 року Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача про те, що оскільки в довідці про розмір грошового забезпечення наданої Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України супровідним листом від 29.09.2021 №7022 зазначені додаткові види оплати, які нараховані після звільнення позивача з військової служби, підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням цієї довідки відсутні.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі по тексту - Закон України №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі по тексту - Порядок №3-1) регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян».
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-XII.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Статтею 63 Закону України №2262-XII встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Відповідно до ст. 66 Закону України №2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Отже, законом встановлено результат розгляду документів, які дають право на підвищення пенсії, а саме за результатом розгляду таких документів пенсійний орган приймає рішення про задоволення або про відмову в задоволенні проведення перерахунку пенсії.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України поданої з супровідним листом від 29.09.2021 року № 7022 року.
Аналізуючи лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 19.11.2021 року, суд не вбачає у його змісті суті рішення, яке прийнято відповідачем за наслідками розгляду поданих позивачем додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії.
Крім того, зі змісту вказаного листа-відповіді відповідача встановлено, що за результатами розгляду додаткових документів поданих позивачем, надано відповідь у порядку визначеному Законом України «Про звернення громадян».
Суд враховує правову позицію Верховного Суду в постанові від 27 листопада 2019 року по справі №748/696/17 та від 26 лютого 2020 року по справі №541/543/17-а, в яких зазначено, що відмовивши позивачу в розгляді її заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що фактично Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не здійснено належного розгляду наданих позивачем додаткових документів та не прийнято з цього питання рішення передбаченого Законом України №2262-XII та Порядком №3-1.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність з приводу не вирішення у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на протиправну бездіяльність відповідача щодо не розгляду належним чином поданих позивачем додаткових документів для перерахунку пенсії та для ефективного захисту прав позивача, суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог та вважає за доцільне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з приводу не вирішення у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути подані ОСОБА_1 заяву та додаткові документи для перерахунку пенсії і прийняти відповідне рішення.
З тих підстав, що відповідачем під час розгляду звернення позивача не приймалось рішення передбаченого Законом України №2262-XII та Порядком №3-1, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягає у не вчиненні дій з перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з оновленою довідкою Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, поданої з супровідним листом від 29.09.2021 року № 7022 року про розмір грошового забезпечення станом на серпень 2021 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно з наданою оновленою довідкою Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, поданої з супровідним листок від 29.09.2021 року № 7022 року про розмір грошового забезпечення станом на серпень 2021 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, пл.Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з приводу не вирішення у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) повторно розглянути подані ОСОБА_1 заяву та додаткові документи для перерахунку пенсії і прийняти відповідне рішення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.