
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2022 р. № 520/25310/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Король Д.О.,
представника позивача - Цимбалістого В.А.,
представників відповідача - Медведєвої І.Р., Мокроусової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" до Північно-східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В :
Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати пункти 1 та 2 Вимоги щодо усунення порушень законодавства №202003-14/7003-2021 від 03.11.2021 Північно-східного офісу Держаудитслужби.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідно до п. 1.2.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2021 року та на підставі направлень на проведення ревізії, виданих начальником Північно-східного офісу Держаудитслужби Косіновим С.А., начальником відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Північно-східного офісу Держаудитслужби Мокроусовою О.О. (керівник ревізійної групи) та ревізійною групою проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за період з 01.09.2017 по 31.05.2021. За результатами ревізії складено Акт №202003/08/04 від 27.09.2021 ревізії фінансово-господарської діяльності Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за період з 01.09.2017 по 31.05.2021 року. 08.11.2021 позивач через «Систему електронної взаємодії органів виконавчої влади» отримав Вимогу щодо усунення порушень законодавства №202003-14/7003-2021 від 03.11.2021, яка містить 7 пунктів. Позивач у встановленому порядку та строки виконав пункти 3, 4, 5, 6, 7 Вимоги. Тоді як інші пункти Вимоги, а саме 1 та 2 позивач вважає протиправними, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.12.2021 о 10:00 год.
Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.01.2022 закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 02.02.2022 о 10:00 год.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, пославшись на обставини, викладені в адміністративному позові, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог пославшись на обставини, які викладені у відзиві на адміністративний позов, зазначили, що Північно-східним офісом Держаудитслужби відповідно до п. 1.2.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2021 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за період з 01.09.2017 по 31.05.2021. Ревізією встановлені порушення законодавства, які призвели до втрат, на загальну суму 1 147 474,23 грн, що відображено в акті ревізії від 27.09.2021 № 202003-08/04. На підставі п. 1 ч. 1 ст. 8, п. 7 ст. 10, ч. 2 ст. 15 Закону України від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, п.п. 46, 49-50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, Північно-східний офіс Держаудитслужби направив вимогу від 03.11.2020 № 202003-14/7003-2021 щодо усунення порушень законодавства: забезпечити відшкодування на користь Університету шкоди (збитків), заподіяної внаслідок проведення оплати завищеної вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт ТОВ «НВК «СХІДБУД» в сумі 325 892,48 грн, відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України; забезпечити відшкодування на користь Університету відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ шкоду (збитки), заподіяні внаслідок здійснення видатків на оплату праці з нарахуваннями у завищених обсягах в сумі 333 764,93 гривень. Керівнику Університету пред`явлено вимогу від 03.11.2020 №202003- 14/7003-2021 про усунення порушень законодавства, що вказує на виявлені збитки, їх розмір та зобов`язання позивача вжити заходів щодо усунення виявлених порушень. Північно-східний офіс Держаудитслужби вважає, що доводи позивача щодо суті порушень не можуть бути перевірені судом в межах предмета доказування у цій справі, оскільки підлягають усуненню збитки, й таким чином перевірку обґрунтованості вимоги Північно-східного офісу Держаудитслужби від 03.11.2020 №202003-14/7003-2021 має здійснювати суд, який буде розглядати позов про стягнення відповідних збитків, в зв`язку з чим вважаємо, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Північно-східним офісом Держаудитслужби відповідно до п. 1.2.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2021 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за період з 01.09.2017 по 31.05.2021.
За результатами ревізії складено акт ревізії фінансово-господарської діяльності Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за період з 01.09.2017 по 31.05.2021 №202003/08/04 від 27.09.2021, яким встановлені порушення законодавства, які призвели до втрат на загальну суму 1 147 474,23 грн, а саме:
1. Прийняття завищеної вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт внаслідок завищення вартості будівельних матеріалів відносно договірної ціни, завищення розцінок та вартості матеріалів, включених в акти КБ-2В, що є порушенням пунктів 6.3.2.2, 6.4.3, 6.4.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293 (далі - ДСТУ Б Д.1.1-1:2013), пункту 6.3.3 ДСТУ- Н Б Д.1.1-2:2013 «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва», затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013№405 (далі - ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013), та призвело до зайвого перерахування бюджетних коштів двом підрядним організаціям в загальній сумі 346 665,02 грн (з ПДВ), а саме: TOB «НВК «СХІДБУД» - 325 892,48 грн, ПФ «Вектор-93» - 20 772,54 гривень. Внаслідок допущених порушень Університету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 346 665,02 грн, з яких не відшкодовано в сумі 325 892,48 гривень.
2. Протягом періоду з 01.09.2018 по 01.01.2020 організаційна структура підрозділу Університету з підготовки іноземних громадян, до складу якої входили лабораторії, які забезпечували організаційно-правові питання учасників освітнього процесу (облік контингенту, контроль, підготовку матеріалів) та підготовку студентів за відповідними освітньо-професійними програмами на факультетах авіаційних двигунів, радіоелектроніки, комп`ютерних систем та інфокомунікацій, програмної інженерії та бізнесу, не забезпечувала підготовку здобувачів вищої освіти денної форми навчання. Зазначене суперечить вимогам частині 4 статті 33 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII, згідно з якими кафедри (лабораторії), які входять до складу факультету у сукупності повинні забезпечувати підготовку на факультеті не менше ніж 200 студентів денної форми навчання. Як наслідок, в порушення додатку 2 до наказу МОН України від 26.09.2005 № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ», завищено посадовий оклад керівнику структурного підрозділу, що призвело до завищених витрат на оплату праці з нарахуваннями в загальній сумі 169 348,98 грн, та в порушення п. 10 Інструкції про оплату праці та розміри ставок заробітної плати професорсько-викладацького складу вищих навчальних заклад, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 02.04.1993 № 90, встановлено доплати 7-ми працівникам за виконання обов`язків заступника декана факультету, що призвело до завищених витрат на оплату праці з нарахуваннями в загальній сумі 164 415,95 гривень. Внаслідок допущених порушень Університету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 333 764,93 гривень.
3. В порушення вимог частини 13 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI за 2018, 2019, 2020 та січень-травень 2021 року сплачено єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працюючих осіб з інвалідністю у завищених (розмірі 22 відсотки замість 8,41 відсотків) в загальній сумі 262 330,55 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Університету на відповідну суму.
4. В порушення вимог ст. 94 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII (далі - КЗпПУ), ст.ст. 1, 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закону України № 108/95-ВР) виплачено заробітної плати з нарахуваннями на неї за невідпрацьований часзовнішнім сумісникам в загальній сумі 20793,36 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Університету на відповідну суму, яких не відшкодовано 18118,19 гривень.
5. В порушення вимог ст.ст. 1, 2 Закону України № 108/95-ВР, пп. 5.3.3 п. 5 Галузевої Угоди між МОН та Центральним Комітетом Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки від 15.12.201 б № 31 виплачено заробітної плати з нарахуваннями науково-педагогічним працівникам за умови не виконання ними, в повному обсязі навчальних доручень, основних видів організаційно-методичної роботи в загальній сумі 31143,38 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Університету на відповідну суму, з яких не відшкодовано 12 094,08 гривень.
6. В порушення Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 №78, невірно визначений стаж роботи для встановлення надбавки за вислугу років або зміни її розміру, внаслідок чого науково-педагогічним працівникам за період з 01.09.2018 по 01.01.2020 зайво нараховано та виплачено заробітної плати з нарахуваннями в загальній сумі 19 776,13 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Університету на відповідну суму, яких не відшкодовано в сумі З 566,18 гривень.
7. В порушення абз. 15 п. 4 ст.13 Бюджетного кодексу України, п.п. 19, 20, 23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, за рахунок коштів спеціального фонду проведено покриття видатків з утриманням спільної площі будівлі та прилеглої до неї території сторонніх юридичних осіб за період з 01.09.2017 по 31.05.2021 в загальній сумі 21701,89 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Університету на відповідну суму.
Позивачем вказаний акт був підписаний із запереченнями та згодом направив відповідачу заперечення на акт ревізії фінансово-господарської діяльності Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за період з 01.09.2017 по 31.05.2021 від 07.10.2021 №38-31/1329.
Відповідач висновком на заперечення до акта ревізії фінансово-господарської діяльності Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за період з 01.09.2017 по 31.05.2021 №202003/08/04 від 27.09.2021 відмовив у прийнятті заперечень позивача.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 8, п. 7 ст. 10, ч. 2 ст. 15 Закону України від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, п.п. 46, 49-50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, Північно-східний офіс Держаудитслужби направив вимогу від 03.11.2020 №202003-14/7003-2021 щодо усунення порушень законодавства:
- забезпечити відшкодування на користь Університету шкоди (збитків), заподіяної внаслідок проведення оплати завищеної вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт ТОВ «НВК «СХІДБУД» в сумі 325 892,48 грн, відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України;
- забезпечити відшкодування на користь Університету відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ шкоду (збитки), заподіяні внаслідок здійснення видатків на оплату праці з нарахуваннями у завищених обсягах в сумі 333 764,93 гривень;
- провести перерахунок єдиного соціального внеску, у зв`язку з його надмірною сплатою з фонду заробітної плати працюючих осіб з інвалідністю в загальній сумі 262 330,55 грн;
- забезпечити відшкодування на користь Університету зовнішніми сумісниками та науково-педагогічними працівниками шкоду (збитки), заподіяну зайвими виплатами заробітної плати за невідпрацьований час в загальній сумі 20 756,63 грн та провести перерахунок єдиного соціального внеску на суму 9365,64 грн, у зв`язку з його надмірною сплатою;
- провести перерахунок єдиного соціального внеску на суму 3 566,18 грн, у зв`язку з його надмірною сплатою внаслідок завищення розміру надбавок за вислугу років науково-педагогічним працівникам;
- забезпечити відшкодування на користь Університету шкоди (збитків), заподіяної внаслідок покриття видатків сторонніх юридичних осіб з 21 701,89 гривень.
Не погоджуючись з пунктами 1 та 2 порушень, викладених у висновку Північно-східного офісу Держаудитслужби, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи даний адміністративний спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі – орган державного фінансового контролю).
Згідно норм чинного законодавства реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю покладено на Державну аудиторську службу України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення № 43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Пунктом 7 Положення № 43 визначено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 266 «Про утворення міжрегіональних органів Державної аудиторської служби» до складу органів Державної аудиторської служби України входять Держаудитслужба та такі міжрегіональні територіальні органи: Північний офіс Держаудитслужби, Північно-східний офіс Держаудитслужби; Західний офіс Держаудитслужби та Східний офіс Держаудитслужби, які також наділені вищевказаними повноваженнями щодо вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» встановлено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.
За змістом пунктів 1, 7, 10, 13 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Пунктом 15 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що органи державного фінансового контролю наділені повноваженнями порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб`єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів всіх рівнів, державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду – в інших суб`єктів господарювання визначено Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 (далі – Порядок № 550).
Відповідно до пункту 2 цього Порядку, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Згідно з пунктами 45, 46 Порядку № 550, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи органу державного фінансового контролю, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об`єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об`єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Відповідно до пункту 50 Порядку № 550, за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов`язковою до виконання.
У справі, що розглядається, позивач просить суд визнати протиправною та скасувати пункт 1 та 2 вимоги від 03.11.2021 №202003-14/7003-2021 щодо усунення порушень, виявлених ревізією плановою ревізією фінансово-господарської діяльності Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за період з 01.09.2017 по 31.05.2021.
Так, спірні пункти вимоги від 03.11.2021 №202003-14/7003-2021 констатують виявлені контролюючим органом порушення із зазначенням сум завданої матеріальної шкоди (збитків), обрахованих у гривнях.
Вимога також містить зазначення про те, що у разі якщо підконтрольна установа не забезпечила виконання вимог щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання активів, контролюючий орган має право звернутись до суду в інтересах держави.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органи державного фінансового контролю наділені повноваженнями звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то суд наголошує, що про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом прийняття такої вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення органу державного фінансового контролю до суду з відповідним позовом. Тобто, в органу державного фінансового контролю є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об`єктів, яка є обов`язковою до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і на підставі якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Відтак, пункти (частини) вимоги, які не вказують на стягнення збитків, можуть бути перевірені судом у справі за відповідним позовом підконтрольної установи з їх оскарження. Проте, пункти (частини) вимоги, які вказують на стягнення збитків мають перевірятись у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, а не за позовом підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною. Збитки, щодо наявності яких зроблено висновок Держаудитслужбою, стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю. Наявність збитків, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає позов про відшкодування збитків, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Подібні висновки щодо застосування наведених норм права викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі №820/3534/16 та у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №1440/1820/18, від 10.12.2019 у справі № 808/6509/13-а, від 23.12.2019 у справі №815/4341/14, від 07.02.2020 у справі № 803/634/17, від 14.02.2020 у справі №825/3661/15-а, від 28.02.2020 у справі №808/4044/17, від 28.02.2020 у справі №2040/6542/18, від 18.03.2020 у справі №826/14169/17, від 18.03.2020 у справі №П/811/140/17, від 31.03.2020 у справі № 817/650/18, від 02.04.2020 у справі №820/3534/16, від 22.09.2020 у справі № 820/1286/18, від 23.09.2020 у справі №520/11213/18.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Предметом розгляду у даній справі є правомірність вимоги відповідача в частині, що вимагає забезпечити відшкодування на користь університету шкоди (збитків), заподіяної внаслідок прийняття завищеної вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт внаслідок завищення вартості будівельних матеріалів відносно договірної ціни, завищення розцінок та вартості матеріалів, включених в акти КБ-2В, в загальній сумі 346 665,02 грн (з ПДВ) та завищених витрат на оплату праці з нарахуваннями на загальну суму 333 764,93 гривень.
Відтак, суд, враховуючи правові висновки, зроблені Верховним Судом у зазначених вище судових рішеннях, дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" (вул. Чкалова, буд. 17, м. Харків, 61070, ЄДРПОУ 02066769) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 40478572) про визнання протипраною та скасування вимоги - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 04.02.2022.
Суддя Д.А. Волошин