Рішення № 103210229, 11.02.2022, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2022
Номер справи
440/16928/21
Номер документу
103210229
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2022 рокум. ПолтаваСправа № 440/16928/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі – позивач, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Полтавській області /далі – відповідач, ГУ ДФС у Полтавській області/ про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДФС у Полтавській області щодо відмови у видачі направлення колишньому співробітнику податкової міліції ОСОБА_1 на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби та причинного зв`язку захворювань;

- зобов`язання Головного управління ДФС у Полтавській області видати ОСОБА_1 направлення для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби та причинного зв`язку захворювань /а.с. 1-3/.

Позов обґрунтований тим, що позивач проходив службу в податковій міліції Головного управління ДФС у Полтавській області та 24 вересня 2021 року його звільнено зі служби. 23 вересня 2021 року позивачем подано рапорт про видачу направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією. Листом Головного управління ДФС у Полтавській області №К/178/16-97-10 від 25 жовтня 2021 року представнику позивача на його адвокатський запит повідомлено, що позивача звільнено зі служби в податковій міліції 24 вересня 2021 року, а 11 жовтня 2021 року до ГУ ДФС у Полтавській області від позивача надійшла заява (вх. реєстр у ГУ ДФС від 11 жовтня 2021 року №К1/16-97-04) з копією рапорту, датованого 23 вересня 2021 року та з вихідним внутрішнім власним номером відділу координаційного забезпечення податкової міліції ГУ ДФС №477/16-97-06, з проханням видати йому направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією; на рапорті відсутній вхідний реєстраційний номер ГУ ДФС та резолюція керівника установи, а зазначений номер є вихідним внутрішнім власним номером відділу координаційного забезпечення податкової міліції ГУ ДФС №477/16-97-06 від 23 вересня 2021 року; під час отримання трудової книжки 24 вересня 2021 року та наказу про звільнення будь-якого звернення щодо направлення на МСЕК ОСОБА_1 не надавав та не заявляв. Вказані дії відповідача щодо відмови у видачі направлення на проходження медико-соціальної експертизи позивач вважає такими, що порушують його права та вчинені всупереч положень статті 23 Закону України "Про міліцію", положень Податкового кодексу України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив /а.с. 24-26/, що у Головного управління ДФС у Полтавській області відсутні підстави для видачі позивачу направлення для проведення медико-соціальної експертизи, оскільки 11 жовтня 2021 року до Головного управління ДФС у Полтавській області від ОСОБА_1 надійшла заява (вх. ресстр. у ГУ ДФС вiд 11 жовтня 2021 року №Kl/16-97-04) з копією рапорту, датованого 23 вересня 2021 з вихідним внутрішнім власним номером відділу координаційного забезпечення податкової міліції ГУ ДФС №477/16-97-06 з проханням видати йому направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією. Такий рапорт на розгляд керівництва ГУ ДФС у Полтавській області не надходив. 24 вересня 2021 року під час отримання трудової книжки, наказу про звільнення будь-якого волевиявлення чи звернення в усній чи письмовій формі щодо надання направлення на огляд військово-лікарською комісією або відкликання свого рапорту від 20 вересня 2021 року про звільнення чи скасування наказу ГУ ДФС у Полтавській області від 21 вересня 2021 року №85-о «Про звільнення ОСОБА_1 » від ОСОБА_1 не надходило. Згідно Угоди про взаємне співробітництво від 03 березня 2021 року №6, укладеної між Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області» i Головним управлінням ДФС у Полтавській області, ГУ ДФС направляє на медичну (військово-лікарську) комісію до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області» осіб для визначення ступеня придатності до служби виключно кандидатів на службу або діючих співробітників. З 25 вересня 2021 року позивач в трудових відносинах із ГУ ДФС у Полтавській області не перебуває та станом на 11 жовтня 2021 року (дата надходження заяви) кандидатом на служу чи співробітником ГУ ДФС не являється. Таким чином, ГУ ДФС у Полтавській області не має підстав та повноважень для видачі позивачу направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції у складі Головного управління ДФС у Полтавській області /а.с. 27/ та наказом Головного управління ДФС у Полтавській області №85-о від 21 вересня 2021 року звільнений зі служби в податковій міліції 24 вересня 2021 року за віком у запас (з постановкою на військовий облік) відповідно до підпункту "а" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №114 від 29 липня 1991 року /а.с. 10/, на підставі рапорта ОСОБА_1 від 20 вересня 2021 року /а.с.28/.

ОСОБА_1 написав рапорт до в.о. начальника Головного управління ДФС у Полтавській області від 23 вересня 2021 року (№477/16-97-06 від 23 вересня 2021 року) /а.с. 7/, в якому просив у зв`язку із погіршенням стану здоров`я видати йому направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією.

Адвокат Ковжога О.І. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДФС у Полтавській області із адвокатським запитом від 19 жовтня 2021 року /а.с. 11/, в якому просив надати інформацію: чи видано ОСОБА_1 направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією; якщо видано, то коли; якщо направлення не видано, то на якій правовій підставі відмовлено йому у видачі направлення.

Листом Головного управління ДФС у Полтавській області №К/178/16-97-10 від 25 жовтня 2021 року /а.с.12-13/ повідомлено адвокату ОСОБА_2 на його запит, що 20 вересня 2021 року заступник начальника відділу координаційного забезпечення податкової поліції ГУ ДФС у Полтавській області підполковник податкової поліції Кушнаревич А.А. подав на розгляд керівництву ГУ ДФС у Полтавській області рапорт з проханням звільнити його зі служби у податковій міліції (за віком у запас) та відповідно до наказу ГУ ДФС у Полтавській області №85-о від 21 вересня 2021 року ОСОБА_1 звільнено зі служби в податковій міліції 24 вересня 2021 року за віком у запас. 11 жовтня 2021 року до Головного управління ДФС у Полтавській області від ОСОБА_1 надійшла заява (вх. реєстр. у ГУ ДФС від 11 жовтня 2021 року №Kl/16-97-04) з копією рапорту, датованого 23 вересня 2021 з вихідним внутрішнім власним номером відділу координаційного забезпечення податкової міліції ГУ ДФС №477/16-97-06 з проханням видати йому направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією. Такий рапорт на розгляд керівництва ГУ ДФС у Полтавській області не надходив. 24 вересня 2021 року під час отримання трудової книжки, наказу про звільнення будь-якого волевиявлення чи звернення в усній чи письмовій формі щодо надання направлення на огляд військово-лікарською комісією або відкликання свого рапорту від 20 вересня 2021 року про звільнення чи скасування наказу ГУ ДФС у Полтавській області від 21 вересня 2021 року №85-о «Про звільнення ОСОБА_1 » від ОСОБА_1 не надходило. Згідно Угоди про взаємне співробітництво від 03 березня 2021 року №6, укладеної між Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області» i Головним управлінням ДФС у Полтавській області, ГУ ДФС направляє на медичну (військово-лікарську) комісію до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області» осіб для визначення ступеня придатності до служби виключно для кандидатів на службу або діючих співробітників податкової поліції. З 25 вересня 2021 року позивач в трудових відносинах із ГУ ДФС у Полтавській області не перебуває та станом на 11 жовтня 2021 року (дата надходження заяви) кандидатом на служу чи співробітником ГУ ДФС не являється. Таким чином, ГУ ДФС у Полтавській області не має підстав та повноважень для видачі позивачу направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією.

Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо відмови у видачі направлення для проведення медико-соціальної експертизи, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 , який проходив службу в органах податкової міліції у складі Головного управління ДФС у Полтавській області та звільнений зі служби в податковій міліції 24 вересня 2021 року за віком у запас (з постановкою на військовий облік), звернувся із заявою та відповідним рапортом про видачу направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією до Головного управління ДФС у Полтавській області.

Відповідно до підпункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно із пунктом 356.1 статті 356 ПК України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України "Про Національну поліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно із положеннями Угоди про взаємне співробітництво №6 від 03 березня 2021 року, укладеної між Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області» (виконавець) та Головним управлінням ДФС у Полтавській області (замовник) /а.с.30-31/, замовник направляє на медичну (військово-лікарську) комісію до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області» осіб (підекспертних) для визначення ступеню придатності до служби (кандидатів на службу та співробітників) – для проведення Медичною (військово-лікарською) комісією виконавця медичного огляду та винесення рішення відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України №402 від 14 серпня 2008 року (пункт 1.1); виконавець зобов`язується забезпечити військово-лікарську експертизу кандидатів на службу та співробітників замовника при їх переміщенні по службі, звільнені за станом здоров`я або виходом на пенсію за власним бажанням (пункт 1.2); направлення замовником на медичну (військово-лікарську) комісію виконавця осіб для визначення ступеню придатності до служби здійснюється відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України №402 від 14 серпня 2008 року (пункт 3.1); оформлення направлення на медичну (військово-лікарську) комісію виконавця перевірка обсягу необхідних документів до початку проходження ВЛК та забезпечення подання необхідних документів до М(ВЛ)К здійснюється підрозділом кадрового забезпечення замовника відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України №402 від 14 серпня 2008 року (пункт 3.2).

Отже, зі змісту положень Угоди про взаємне співробітництво слідує, що Головне управління ДФС у Полтавській області направляє на медичну (військово-лікарську) комісію до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області» кандидатів на посаду для визначення їх ступеню придатності до служби, а також співробітників при їх переміщенні по службі, звільненні за станом здоров`я або виходом на пенсію за власним бажанням.

Доказів на підтвердження того, що позивач, перебуваючи на службі в податковій міліції ГУ ДПС у Полтавській області до 24 вересня 2021 року, звертався до Головного управління ДФС у Полтавській області із заявою про видачу направлення на медичну (військово-лікарську) комісію у зв`язку із його переміщенням по службі та отримав від Головного управління ДФС у Полтавській області відмову у видачі такого направлення, матеріали справи не містять.

Натомість в матеріалах справи наявні:

- рапорт ОСОБА_1 від 20 вересня 2021 року, в якому він просить його звільнити зі служби на підставі підпункту "а" пункту 64 (за віком в запас із постановкою на військовий облік) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №114 від 29 липня 1991 року, у зв`язку з досягненням граничного віку перебування на службі в податковій міліції;

- наказ Головного управління ДФС у Полтавській області №85-о від 21 вересня 2021 року про звільнення ОСОБА_1 зі служби в податковій міліції за віком у запас (з постановкою на військовий облік) відповідно до підпункту "а" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №114 від 29 липня 1991 року, на підставі рапорта ОСОБА_1 від 20 вересня 2021 року;

- рапорт ОСОБА_1 від 23 вересня 2021 року, в якому він просить в.о. начальника Головного управління ДФС у Полтавській області Левченка С. видати направлення на медичний огляд у зв`язку із погіршенням стану здоров`я.

Отже, позивач просив видати направлення на медичний огляд не у зв`язку із його переміщенням по службі станом на 23 вересня 2021 року, а у зв`язку із погіршенням його стану здоров`я після прийняття наказу №85-о від 21 вересня 2021 року про звільнення.

Також з матеріалів справи слідує, що позивача звільнено зі служби за віком у запас (з постановкою на військовий облік), а не за станом здоров`я або виходом на пенсію за власним бажанням, як того передбачає пункт 1.2 Угоди про взаємне співробітництво № 6 від 03 березня 2021 року як підставу для видачі направлення на медичний огляд.

Таким чином, судом не встановлено ані протиправних дій відповідача щодо відмови у видачі направлення на медичний огляд на підставі укладеної відповідачем Угоди про взаємне співробітництво №6 від 03 березня 2021 року, ані протиправної бездіяльності відповідача щодо відмови у видачі направлення (як зазначає позивач в позовних вимогах), ані підстав для зобов`язання Головного управління ДФС у Полтавській області видати ОСОБА_1 направлення для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби та причинного зв`язку захворювань ( як також зазначає позивач в позовних вимогах).

Посилання позивача на приписи Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03 квітня 2017 року № 285, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2017 року за № 559/30427 /далі - Положення № 285/, суд відхиляє, адже Угода про взаємне співробітництво №6 від 03 березня 2021 року, якою зобов`язаний керуватися відповідач при вирішенні питання щодо видачі направлення на медичний огляд, не містить посилання на приписи цього Положення.

До того ж відповідно до пунктів 1 – 4 розділу I Положення № 285 медичні (військово-лікарські) комісії МВС (далі - ВЛК) - спеціальні підрозділи, що утворюються в закладах охорони здоров`я МВС та Національної гвардії України (далі - НГУ) для проведення лікарської та військово-лікарської експертизи.

Основним завданням ВЛК, зокрема, є визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у поліцейських, що проходять службу, звільняються зі служби та звільнились зі служби, військовослужбовців НГУ, колишніх військовослужбовців, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - колишні особи рядового й начальницького складу).

ВЛК відповідно до покладених на них завдань, зокрема: проводять лікарську експертизу кандидатам на службу в поліцію, поліцейським і колишнім поліцейським, кандидатам до вступу до вищих навчальних закладів, здобувачам вищої освіти навчальних закладів; проводять військово-лікарську експертизу кандидатам на військову службу за контрактом, у військовому резерві, до вступу у ВВНЗ, військовослужбовцям НГУ, колишнім військовослужбовцям, колишнім особам рядового й начальницького складу.

Пунктом 2 розділу ІІ Положення № 285 визначено, що штатними ВЛК є Центральна медична (військово-лікарська) комісія МВС (далі - ЦВЛК), медична (військово-лікарська) комісія державної установи «Територіальне медичне об`єднання» МВС (далі - ДУ ТМО) в областях, в місті Києві (далі - ВЛК ДУ ТМО).

Згідно із положеннями пунктів 1- 2 розділу III Положення № 285 направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи за формою (додаток 4) здійснюють відповідні підрозділи кадрового забезпечення Національної поліції України, командири частин НГУ.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що уповноваженими суб`єктами на видачу направлення на проходження медичного огляду колишнім особам рядового й начальницького складу на підставі приписів Положення № 285 є відповідні підрозділи кадрового забезпечення Національної поліції України, командири частин НГУ, а не Головне управління ДФС у області, до якого звернувся позивач із заявою про видачу направлення.

Доводи позивача не спростовують вищевикладені висновки суду.

За таких обставин суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, буд.4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39461639) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк