
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/17750/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (Позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати постанови Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарських штрафів № 214670 від 08 червня 2021 року, № 215165 від 25 червня 2021 року, № 214822 від 15 червня 2021 року, № 215038 від 23 червня 2021 року;
- стягнути судовий збір у розмірі 2270,00 грн з Відповідача.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувані постанови Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарських штрафів № 214670 від 08 червня 2021 року, № 215165 від 25 червня 2021 року, № 214822 від 15 червня 2021 року та № 215038 від 23 червня 2021 року є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки на момент проведення перевірки транспортні засоби, які в них фігурують, – вантажний автомобіль марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 , вантажний автомобіль марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 , вантажний автомобіль марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , не використовувалися Товариством з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» для здійснення господарської діяльності, у зв`язку з тим, що були передані в оренду фізичним особам – ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно. Тобто, у спірному випадку автомобільними перевізниками виступали орендарі, що підтверджується договорами оренди транспортних засобів, актами приймання-передачі до них, тимчасовими реєстраційними талонами, а також актами наданих послуг за червень 2021 року до укладених договорів оренди. Зі змісту статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» слідує, що адміністративно господарські-штрафи за порушення законодавства про автомобільний транспорт застосовується саме до автомобільних перевізників. Оскільки позивач у межах спірних правовідносин не був автомобільним перевізником, то він не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт згідно оскаржуваних постанов.
Крім того, позивач зазначає, що не повідомлявся жодним чином про розгляд справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що також свідчить про незаконність оскаржуваних постанов.
Щодо постанов № 214670 від 08 червня 2021 року та № 215165 від 25 червня 2021 року позивач також вказує, що зазначеними в цих постановах вантажними автомобілями перевозився металобрухт, який є подільним вантажем, а тому його перевезення з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху заборонено, що виключає можливість отримання автомобільним перевізником відповідного дозволу. За таких обставин, оскільки видача дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, які перевозять подільні вантажі з перевищенням габаритно-вагових параметрів не передбачена, то на особу не може бути накладний штраф відповідно до абзаців 14, 15 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за відсутність такого дозволу.
Враховуючи вищевикладене, просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Відповідач, належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення, виплату поштового переказу № 7901830114087, відзиву на позовну заяву не подав.
Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою суді від 18 жовтня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Ухвалами суду від 22 жовтня 2021 року та від 15 листопада 2021 року в задоволенні заяв позивача про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою суду від 03 листопада 2021 року заяву позивача про забезпечення позову повернуто заявнику без розгляду.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
08 червня 2021 року начальник Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Олександр Плашовецький, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214670, якою постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вантажний автомобіль марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 ) адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 гривень за порушення: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абзацом п`ятнадцятим частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
15 червня 2021 року начальник Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Олександр Плашовецький, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214822, якою постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вантажний автомобіль марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 ) адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 гривень за порушення: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
23 червня 2021 року начальник Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Олександр Плашовецький, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 215038, якою постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вантажний автомобіль марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 ) адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 гривень за порушення: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
25 червня 2021 року начальник Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Олександр Плашовецький, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 215165, якою постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вантажний автомобіль марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 ) адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 гривень за порушення: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абзацом чотирнадцятим частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Уважаючи постанови Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарських штрафів № 214670 від 08 червня 2021 року, № 215165 від 25 червня 2021 року, № 214822 від 15 червня 2021 року, № 215038 від 23 червня 2021 року протиправними та такими, що їх належить скасувати, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності постанов Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 214670 від 08 червня 2021 року, № 215165 від 25 червня 2021 року, № 214822 від 15 червня 2021 року, № 215038 від 23 червня 2021 року про застосування до позивача адміністративно-господарських штрафів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон № 2344-III).
Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону № 2344-ІІІ державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Згідно з частинами чотирнадцятою, сімнадцятою статті 6 Закону № 2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
За змістом абзацу другого частини першої статті 34 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Відповідно до частини першої, абзаців першого-третього частини другої статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до частини першої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII «Про дорожній рух» (далі – Закон № 3353-ХІІ) до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов`язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
За приписами частини другої статті 29 Закону № 3353-ХІІ з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 22.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі – Правила дорожнього руху), маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08 вересня 2005 року № 2862-IV передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Частиною четвертою статті 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон № 2344-ІІІ) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачена статтею 60 Закону № 2344-ІІІ.
Так, відповідно до абзаців третього, чотирнадцятого, п`ятнадцятого частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:
- надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Визначення терміну автомобільний перевізник дає абзац дев`ятнадцятий частини першої статті 1 Закону № 2344-ІІІ згідно із яким автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт несуть фізичні чи юридичні особи, які безпосередньо здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами.
Таким чином, норми абзаців третього, чотирнадцятого, п`ятнадцятого частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ передбачають наявність спеціального суб`єкта відповідальності за визначений ними склад правопорушення – автомобільного перевізника.
Суд встановив, що оскаржуваною постановою від 08 червня 2021 року № 214670 відповідач постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вантажний автомобіль марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 ) адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 гривень за порушення: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абзацом п`ятнадцятим частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Оскаржуваною постановою від 15 червня 2021 року № 214822 відповідач постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вантажний автомобіль марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 ) адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 гривень за порушення: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Оскаржуваною постановою від 23 червня 2021 року № 215038 відповідач постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вантажний автомобіль марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 ) адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 гривень за порушення: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Оскаржуваною постановою від 25 червня 2021 року № 215165 відповідач постановив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вантажний автомобіль марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 ) адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 гривень за порушення: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абзацом чотирнадцятим частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
У позовній заяві позивач вказує, що на момент проведення перевірки транспортні засоби, які фігурують в оскаржуваних постановах, – вантажний автомобіль марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 , вантажний автомобіль марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 , вантажний автомобіль марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , не використовувалися Товариством з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» для здійснення господарської діяльності, у зв`язку з тим, що були передані в оренду фізичним особам – ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно. Тобто, у спірному випадку автомобільними перевізниками виступали орендарі, що підтверджується договорами оренди транспортних засобів, актами приймання-передачі до них, тимчасовими реєстраційними талонами, а також актами наданих послуг за червень 2021 року до укладених договорів оренди. Саме тому позивач уважає, що оскільки у межах спірних правовідносин він не був автомобільним перевізником, то й не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт згідно оскаржуваних постанов.
Оцінюючи такі доводи позивача, суд зазначає наступне:
1. 30 жовтня 2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАЛТЕКС-БРУХТ» (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди транспортного засобу, який посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Сімоновою О.Ю. та зареєстрований у реєстрі за № 2653.
Відповідно до умов зазначеного договору орендодавець передає в тимчасове платне користування (оренду), зокрема, транспортний засіб – вантажний автомобіль марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 , а орендар приймає транспортний засіб та зобов`язується використовувати його за призначенням і сплачувати платежі, що передбачені цим договором (пункти 1.1, 1.2). Факт передачі засвідчується складанням Акту приймання-передачі, який підписується представниками Сторін. Транспортний засіб вважається переданим в оренду з моменту підписання Акту приймання-передачі (пункти 3.2, 3.3). Термін оренди становить: з дня укладення та підписання акту приймання-передачі транспортного засобу і діє до тридцятого жовтня 2021 року (пункт 4.1). У випадку порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, орендар сплачує адміністративний штраф, передбачений статтею 132-1 КУпАП, а також плату за проїзд, встановлену постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27 червня 2007 року № 879 (пункт 9.3).
Згідно Акту приймання-передачі до договору оренди транспортного засобу від 30 жовтня 2020 року, підписаного орендодавцем та орендарем, орендодавець належним чином передав в оренду, а орендар прийняв, зокрема, транспортний засіб – вантажний автомобіль марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 . Зазначений вище транспортний засіб на момент передачі перебуває справному технічному стані і є придатним до експлуатації.
У тимчасовому реєстраційному талоні ХХТ № 057930 датою реєстрації вантажного автомобіля марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 зазначено 03 листопада 2020 року та вказаний орендар – ОСОБА_1 .
Відповідно до Акта наданих послуг від 30 червня 2021 року за червень 2021 року орендодавцем згідно договору від 30 жовтня 2020 року за реєстровим № 2653 були надані такі послуги: надання в оренду, зокрема, транспортного засобу марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 на загальну вартість послуг 5000,00 грн.
2. 13 листопада 2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАЛТЕКС-БРУХТ» (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди транспортного засобу, який посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Сімоновою О.Ю. та зареєстрований у реєстрі за № 2791.
Відповідно до умов зазначеного договору орендодавець передає в тимчасове платне користування (оренду), зокрема, транспортний засіб – вантажний автомобіль марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 , а орендар приймає транспортний засіб та зобов`язується використовувати його за призначенням і сплачувати платежі, що передбачені цим договором (пункти 1.1, 1.2). Факт передачі засвідчується складанням Акту приймання-передачі, який підписується представниками Сторін. Транспортний засіб вважається переданим в оренду з моменту підписання Акту приймання-передачі (пункти 3.2, 3.3). Термін оренди становить: з дня укладення та підписання акту приймання-передачі транспортного засобу і діє до п`ятого листопада 2021 року (пункт 4.1). У випадку порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, орендар сплачує адміністративний штраф, передбачений статтею 132-1 КУпАП, а також плату за проїзд, встановлену постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27 червня 2007 року № 879 (пункт 9.3).
Згідно Акту приймання-передачі до договору оренди транспортного засобу від 13 листопада 2020 року, підписаного орендодавцем та орендарем, орендодавець належним чином передав в оренду, а орендар прийняв, зокрема, транспортний засіб – вантажний автомобіль марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Зазначений вище транспортний засіб на момент передачі перебуває справному технічному стані і є придатним до експлуатації.
У тимчасовому реєстраційному талоні ХХТ № 057969 датою реєстрації вантажного автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 зазначено 17 листопада 2020 року та вказаний орендар – ОСОБА_2 .
Відповідно до Акта наданих послуг від 30 червня 2021 року за червень 2021 року орендодавцем згідно договору від 13 листопада 2020 року за реєстровим № 2791 були надані такі послуги: надання в оренду, зокрема, транспортного засобу марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 на загальну вартість послуг 10000,00 грн.
3. 19 листопада 2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАЛТЕКС-БРУХТ» (Орендодавець) та ОСОБА_3 (Орендар) укладено договір оренди транспортного засобу, який посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Сімоновою О.Ю. та зареєстрований у реєстрі за № 2850.
Відповідно до умов зазначеного договору орендодавець передає в тимчасове платне користування (оренду), зокрема, транспортний засіб – вантажний автомобіль марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , а орендар приймає транспортний засіб та зобов`язується використовувати його за призначенням і сплачувати платежі, що передбачені цим договором (пункти 1.1, 1.2). Факт передачі засвідчується складанням Акту приймання-передачі, який підписується представниками Сторін. Транспортний засіб вважається переданим в оренду з моменту підписання Акту приймання-передачі (пункти 3.2, 3.3). Термін оренди становить: з дня укладення та підписання акту приймання-передачі транспортного засобу і діє до дев`ятнадцятого листопада 2021 року (пункт 4.1). У випадку порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, орендар сплачує адміністративний штраф, передбачений статтею 132-1 КУпАП, а також плату за проїзд, встановлену постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27 червня 2007 року № 879 (пункт 9.3).
Згідно Акту приймання-передачі до договору оренди транспортного засобу від 19 листопада 2020 року, підписаного орендодавцем та орендарем, орендодавець належним чином передав в оренду, а орендар прийняв, зокрема, транспортний засіб – вантажний автомобіль марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 . Зазначений вище транспортний засіб на момент передачі перебуває справному технічному стані і є придатним до експлуатації.
У тимчасовому реєстраційному талоні ХХТ № 059034 датою реєстрації вантажного автомобіля марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 зазначено 20 листопада 2020 року та вказаний орендар – ОСОБА_3 .
Відповідно до Акта наданих послуг від 30 червня 2021 року за червень 2021 року орендодавцем згідно договору від 19 листопада 2020 року за реєстровим № 2850 були надані такі послуги: надання в оренду, зокрема, транспортного засобу марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 на загальну вартість послуг 5000,00 грн.
Наведене вище у сукупності дає підстави дійти висновку, що право користування транспортними засобами – вантажним автомобілем марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 , вантажним автомобілем марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 , вантажним автомобілем марки VOLVO, реєстраційний номер НОМЕР_3 на законних підставах перейшло від Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЛТЕКС-БРУХТ» як орендодавця до фізичних осіб – ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 як орендарів.
Таким чином, автомобільними перевізниками у спірному випадку були фізичні особи – ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а не позивач у справі.
Відтак відповідач, застосувавши до позивача адміністративно-господарські санкції за: допущення надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу помилково визначив його як автомобільного перевізника, та як наслідок суб`єкта відповідальності за вказані правопорушення.
У зв`язку з цим, застосування до позивача оскаржуваними постановами адміністративно-господарських штрафів за відсутності у нього статусу суб`єкта відповідальності – автомобільного перевізника у спірному випадку, суперечить абзацам третьому, чотирнадцятому, п`ятнадцятому частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ та є неправомірним.
Отже, при прийнятті оскаржуваних постанов відповідач діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, що є підставою для визнання їх протиправними та скасування повністю.
За таких обставин суд не вбачає необхідності надавати оцінку іншим аргументам позивача на підтримку заявлених позовних вимог, позаяк вони не впливають на викладений вище висновок суду та наявність безумовних підстав для задоволення адміністративного позову та скасування винесених відповідачем постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів № 214670 від 08 червня 2021 року, № 215165 від 25 червня 2021 року, № 214822 від 15 червня 2021 року, № 215038 від 23 червня 2021 року.
Згідно із частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні постанови про застосування до позивача адміністративно-господарських штрафів № 214670 від 08 червня 2021 року, № 215165 від 25 червня 2021 року, № 214822 від 15 червня 2021 року, № 215038 від 23 червня 2021 року прийняті відповідачем з порушенням критеріїв правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, які визначені пунктами 1, 3, 5, 6 частини другої статті 2 КАС України, а тому наявні правові підстави для визнання їх протиправними та скасування.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини 2 статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні з цим позовом до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2270,00 грн. Отже, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь позивача належить 2270,00 грн сплаченого судового збору.
Докази понесення сторонами витрат, пов`язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вул. Ів. Франка, 8, м. Львів, 79005) до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Богдана Хмельницького, 144, с. Зубра, Пустомитівський район, Львівська область, 81135) про визнання протиправними та скасування постанов – задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати постанови Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарських штрафів № 214670 від 08 червня 2021 року, № 215165 від 25 червня 2021 року, № 214822 від 15 червня 2021 року, № 215038 від 23 червня 2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтекс-Брухт» (вул. Ів. Франка, 8, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 39366719) 2270,00 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повне рішення складено 10 лютого 2022 року.
Суддя Клименко О.М.