
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
11 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/7679/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
30 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі позивач або ГУ ДПС у Луганській області) до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач або ФОП ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд стягнути кошти з ФОП ОСОБА_1 в рахунок погашення податкової заборгованості в загальній сумі 10145,57 грн, що складається з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 4665,62 грн, єдиного податку з фізичних осіб в сумі 5479,95 грн, період виникнення з 19.02.2021 по 20.10.2021.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що станом на 12.11.2021 за ФОП ОСОБА_1 обліковується податкова заборгованість в загальній сумі - 10145,57 грн, що складається з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 4665,62 грн, з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 5479,95 грн, період виникнення з 19.02.2021 по 20.10.2021.
Ухвалою суду від 06.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
14.01.2022 від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, відповідно до якої відповідач частково сплатив заявлену у позові суму податкової заборгованості у розмірі 2000,00 грн. Відтак, станом на 13.01.2022 за відповідачем залишилась несплачена сума заборгованості в загальній сумі 8145,57 грн, що складається з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 4665,62 грн, з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 3479,95 грн, період виникнення з 19.02.2021 по 20.10.2021.
На підставі вищенаведеного, позивач просить суд стягнути кошти з ФОП ОСОБА_1 в рахунок погашення податкової заборгованості в загальній сумі 8145,57 грн, що складається з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 4665,62 грн та з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 3479,95 грн, період виникнення з 19.02.2021 по 20.10.2021.
У судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином. Представник позивача надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.
17.12.2021 та 06.01.2022 на адресу суду повернувся конверт з позначкою “адресат відсутній за вказаною адресою” та «інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення», в якому відповідачу було надіслано ухвалу про відкриття провадження, повістки про виклик до суду на 28.12.2021, 17.01.2022.
Згідно із частиною одинадцятою статті 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований в якості фізичної особи – підприємця Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області 12.06.2009 за номером 23740000000002387, податкова адреса: АДРЕСА_1 . ФОП ОСОБА_1 з 15.06.2009 перебуває на податковому обліку в Сватівській ДПІ Головного управління ДПС у Луганській області, як платник податків за основним місцем обліку (а.с.21,22).
Згідно поданої 15.09.2020 заяви відповідач з 01.10.2020 знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, як платник єдиного податку II групи на ставці 1 5% (а.с.16-18).
Рішенням Сватівської міської ради сьомого скликання тридцять шоста сесія №36/10 від 24.06.2020 «Про встановлення ставок єдиного податку на території Сватівської міської ради», встановлені на території Сватівської міської ради ставки єдиного податку для суб`єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування (а.с.14,15).
Станом на 13.01.2022 за відповідачем залишилась несплачена сума заборгованості в загальній сумі – 8145,57 грн, що складається з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 4665,62 грн, з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 3479,95 грн, період виникнення з 19.02.2021 по 20.10.2021.
Отже, податкова заборгованість складається з:
податку на доходи фізичних осіб, ще сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі основного зобов`язання 4665,62 грн, що виникла у зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань, самостійно визначених в уточнюючій податковій декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік №8593769 в сумі 7701,12 грн, з урахуванням переплати на суму 3035,50 грн, сума до сплати - 4665,62 грн, по строку сплати 19.02.2021 (а.с.12,13);
з єдиного податку з фізичних осіб в сумі основного зобов`язання 3479,95 грн, заборгованість виникла у зв`язку з несплатою грошових зобов`язань з єдиного податку з фізичних осіб, нарахованих згідно самостійно поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування: по строку сплати 20.07.2021 у сумі - 900,00 грн; по строку сплати 20.08.2021 у сумі - 900,00 грн.; по строку сплати 20.09.2021 у сумі - 900,00 грн; по строку сплати 20.10.2021 у сумі - 900,00 грн.
Наявність вищевказаної заборгованості підтверджується інтегрованою карткою платника податків (а.с.40,41).
Головним управлінням ДПС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 09.03.2021 № 8364-13, відповідно до якої станом на 08.03.2021 загальна сума боргу платника становить 5094,08 грн, яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Конверт з зазначеною вимогою повернувся на адресу позивача (а.с.19,20).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпнукт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України);
дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (підпункт 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 162.1 ст.162 ПК України платниками податку є фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно з пунктом 164.1 статті 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Пунктом 167.1 статті 167 ПК України встановлено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до пункту 293.2 статті 293 ПК України фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 1) для першої групи платників єдиного податку - не більше 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму; 2) для другої групи платників єдиного податку - не більше 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Пунктом 293.7 статті 293 ПК України встановлено, що у разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку.
На підставі пункту 294.1 статті 294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік.
Відповідно до пункту 295.1 статті 295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Відповідно до статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.
Згідно із пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Пунктом 60.6 ст. 60 ПК України передбачено, якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане повідомлення - рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення - рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
У відповідності до підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно із підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 87.1 статті 87 ПК України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг не сплачений, суд дійшов висновку, що уточнені вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , податкова адреса: АДРЕСА_2 ) кошти в рахунок погашення податкової заборгованості в загальній сумі 8145,57 грн (вісім тисяч сто сорок п`ять гривень 57 коп), що складається з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 4665,62 грн (чотири тисячі шістсот шістдесят п`ять гривень 62 коп), з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 3479,95 грн (три тисячі чотириста сімдесят дев`ять гривень 95 коп), період виникнення з 19.02.2021 по 20.10.2021 (в дохід місцевого бюджету: по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11010500) в сумі 4665,62 грн, на розрахунковий рахунок №UА538999980333129341000012471 код платежу 11010500, отримувач - ГУК у Луг.обл./МТГ м.СВАТОВЕ/11010500, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); по єдиному податку з фізичних осіб (КБК 18050400) в сумі 3479,95 грн, на розрахунковий рахунок №UА628999980314010699000012471, код платежу 18050400. отримувач - ГУК у Луганській області/МТГ м. СВАТОВЕ/18050400, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян