Рішення № 103206172, 11.02.2022, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2022
Номер справи
360/8012/21
Номер документу
103206172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

11 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8012/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі позивач або ГУ ДПС у Луганській області) до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач або ФОП ОСОБА_1 ), в якій позивач просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_1 податковий борг в загальній сумі 18 966,35 грн в дохід місцевого бюджету, а саме: податковий борг з єдиного подату з фізичних осіб (ККДБ 18050400) у сумі 1966,35 грн, податковий борг з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну (КДБ 21081500) у сумі 17000,00 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що станом на 26.11.2021 за відповідачем обліковується податкова заборгованість в загальній сумі 18 966,35 грн, яка виникла в результаті несплати нарахованих сум податкового боргу, а саме: єдиний податок з фізичних осіб (КДБ 18050400) у сумі 1966,35 грн, адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну (КДБ 21081500) у сумі 17000,00 гривень.

Ухвалою суду від 13.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув у судове засідання.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.

28.12.2021 на адресу суду повернувся конверт з позначкою “адресат відсутній за вказаною адресою”, в якому відповідачу було надіслано повістку про виклик до суду на 12.01.2022 та ухвалу про відкриття провадження у справі.

Згідно із частиною одинадцятою статті 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області, місцезнаходження: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області (Лисичанська ДПІ), як платник податків за основним місцем обліку з 22.12.2006 (а.с.21,22).

Згідно з довідкою про загальну суму позовних вимог, інтегрованою карткою платника податку, інформацією про наявність податкового боргу, за відповідачем обліковується податкова заборгованість в загальній сумі 18 966,35 грн, яка виникла в результаті несплати нарахованих сум податкового боргу, а саме: єдиний податок з фізичних осіб (КДБ 18050400) у сумі 1966,35 грн та адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну (КДБ 21081500) у сумі 17000,00 грн (а.с.10-14,23).

Згідно поданої відповідачем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 23.01.2012 № 2729 відсоткова ставка з єдиного податку з фізичних осіб становить 20 відсотків до розміру мінімальної заробітної плати (а.с.8,9).

За відповідачем станом на 26.11.2021 згідно облікових даних рахується податкова заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб (ККДБ 18050400) у загальній сумі 1966,35 грн, яка виникла в результаті несплати авансових внесків, нарахованих контролюючим органом на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 23.01.2012 № 2729, за період з 20.10.2021 по 20.11.2021.

10 вересня 2019 року Головним управлінням ДПС у Луганській області було проведено фактичну перевірку з питань додержання суб`єктом господарювання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

За результатами даної перевірки контролюючим органом складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 10.09.2019 № 17/12-32/32- 01/ НОМЕР_1 , на підставі якого встановлено порушення відповідачем ст. 15, ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995, а саме зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання (а.с.15-20).

За відповідачем обліковується податкова заборгованість зі штрафних санкцій за порушення законодавства в сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального у сумі 17000,00 грн, яка виникла в результаті несплати нарахованих штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення форми «С» від 30.09.2019 № 0000093201, винесеного на підставі акта перевірки від 10.09.2019 № 17/12-32/32-01/ НОМЕР_1 , яке вручено відповідачу разом з розрахунком суми податкового боргу 04.10.2019 (а.с.15-17).

Отже, на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» контролюючим органом застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, у розмірі 17000,00 гривень.

У зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань та з метою погашення податкового боргу контролюючим органом, відповідно до вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України, було сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 14.03.2019 № 16037-50, яку направлено рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків. Згідно поштового повідомлення податкова вимога вважається врученою відповідачу 20.04.2019 (а.с.7,7 на звороті).

Доказів оскарження вищевказаної податкової вимоги суду не надано, вказана вимога відповідачем не виконана та є чинною.

Наявність податкового боргу у загальному розмірі 18 966,35 грн підтверджено інтегрованою карткою платника податку (а.с.37-40).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі ПК України) передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.

Згідно із підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг це сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Стаття 36 ПК України передбачає, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податків обчислити, задекларувати та сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно пунктів 291.2 та 291.3 статті 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області та є платником єдиного податку з фізичних осіб другої групи.

Ставки єдиного податку для платників другої групи встановлюються у відсотках до доходу (відсоткові ставки) відпоідно до статті 293 ПК України.

Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку регулюються статтею 295 ПК України.

Згідно з пунктом 295.2 статті 295 ПК України нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.

Сплата єдиного податку платниками першої-третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси (пункт 295.4 статті 295 ПК України).

Відповідно до пункту 300.1 статті 300 ПК України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Пунктом 58.3 статті 58 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У зв`язку з несплатою відповідачем, у встановлені строки, нарахованих сум, грошові зобов`язання набули статусу податкового боргу.

Відповідно до статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.

Згідно із пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Пунктом 60.6 статті 60 ПК України передбачено, якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане повідомлення - рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення - рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.

У відповідності до підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Приписами підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно із пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Отже, враховуючи, що податковий борг відповідачем не сплачено, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.

За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 189, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг в загальній сумі 18 966,35 грн (вісімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят шість гривень 35 коп) в дохід місцевого бюджету, а саме: податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб (ККДБ 18050400) у сумі 1966,35 грн (одна тисяча дев`ятсот шістдесят шість гривень 35 коп) на розрахунковий рахунок № UА658999980314090699000012491, код платежу 18050400, отримувач - ГУК у Луганській області/МТГ м. Лисичанськ/18050400, ЄДРПОУ 37991110, банк отримувача - КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ (ел. адм. по дат); податковий борг з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну (КДБ 21081500) у сумі 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень) на розрахунковий рахунок № UА388999980314050561000012491, код платежу 21081500, отримувач - ГУК у Луганській області/МТГ м. Лисичанськ/21081500, ЄДРПОУ 37991110, банк отримувача - КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ (ел. адм. подат).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян