Рішення № 103205147, 03.02.2022, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
303/7524/21
Номер документу
103205147
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №303/7524/21 2/303/1962/21

Ряд. стат. звіту - 54

РІШЕННЯ

Іменем України

03 лютого 2022 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого-судді Куцкір Ю.Ю.

при секретарі Славич М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадженя в залі суду в м.Мукачево цивільну справу за позовом Мукачівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим траспортним засобом, -

в с т а н о в и в :

Мукачівська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим траспортним засобом.

Позов мотивований тим, що Мукачівською окружною прокуратурою проведено вивчення питання своєчасності та повноти здійснення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговими транспортними засобами. В ході опрацювання вищезгаданого питання шляхом аналізу інформації, яка була надана листом №60988/24/24-21 від 30.07.2021 року Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки, встановлено факт несвоєчасності оплати таких коштів ОСОБА_1 .. Зокрема, під час проведення рейдової перевірки на підставі направлення на перевірку від 30.06.2020 року №009578, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області (у подальшому згідно розпорядження КМУ від 03.03.2020 №196-р "Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби України з безпеки на транспорті" реорганізованому у Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки), 10.07.2020 року на а/д М-12, 191 км + 380 км автомобільної дороги Тернопільської області Підволочиського району м.Підволочиськ о 16 годині 25 хвилин проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля DAF CF 85.380, державний номериний знак НОМЕР_1 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 , та яким керував водій ОСОБА_2 , з метою перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт у відповідності до п.15 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" від 08.11.2006 року №1567, а також для проведення габаритно-вагового контролю у відповідності до Постанови КМУ "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27.06.2007 року №879. Зазначений автомобіль виконував перевезення вантажу за маршрутом с.Олександрівка, Херсонська область, Україна - м.Мукачево, Закарпатська область, Україна, згідно акту перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним траспортном №231257.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м., за висотою від поверхні дороги - 4 м. (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м.), за довжиною - 22 м. (для контейнеровозів - понад 44 т., на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т.), навантаження на одиночну вісь - 11 т. (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т.), здвоєнні осі - 16 т., строєні - 22 т. (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т., здвоєнні осі - 18 т., строєнні - 24 т.) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш, як на 2 м..

Відповідно до Акту №231257 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.07.2020 року під час перевірки виявлено порушення п.22.5 Правил дорожнього руху, а саме: навантаження на встроєну вісь становить 14,6 т., що є перевищенням ваговиг параметрів на 32,74 %, при допустимому 11 т.. Таким чином, відповідачем перевищено нормативно допустиме навантаження на встроєну вісь на 3 600 кг.. Після габаритно-вагового контролю проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 28.08.2020 року за №225, згідно якого нараховано до сплати 1901,52 євро.

Відповідно до ч.3 ст.48 ЗУ "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно ч.3 ст.53 ЗУ "Про автомобільний транспорт" при виконанні міжнародних перевезень вантажів резиденти України повинні мати дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень, чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових (габаритних) обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Як встановлено під час габаритно-вагового контролю, ані дозволу, ані документу про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів у вказаного перевізника немає.

Відповідно до показників валютного ринку, що міститься на офіційному інтернет сайті НБУ на день проведення розрахунків, а саме: 10.07.2020 року, курс гривні до євро становив 30,5358 гривень за 1 євро. Таким чином, з відповідача підлягає стягненню сума в розмірі 58 064,62 гривень.

Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 28 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Також вказаною ухвалою відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

Розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, які були надані сторонами у справі, і надаючи їм оцінку, як в цілому, так і кожному доказу, суд приходить до наступного висновку.

Частиною 1 ст.4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.3, 4 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною 1 ст.76, ч.1, 2 ст.77, ст.ст.79 і 80 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено та підтверджується належними у справі доказами, що у відповідності до Акту №231257 перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.07.2020 року встановлено, що під час перевірки 10.07.2020 року транспортного засобу марки DAF CF 85. 380, державний номериний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , та яким керував водій ОСОБА_2 , виявлено порушення вимог ЗУ "Про автомобільний транспорт", п.22.5 ПДР України, а саме: при перевезенні вантажу з с.Олександрівка Херсонська область до м.Мукачево, для власних потреб, згідно чека зважування №12256 від 10.07.2020 року навантаження на одиничну вісь становить 14,60 т. при доволених 11 т., що перевищує встановлені законодавством габаритно-вагових норм на 32,72%., у водія відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевезенням габаритно-вагових вантажів.

Згідно Акту №048310 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 10.07.2020 року встановлено, що 10.07.2020 року під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF CF 85.380, державний номериний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , та яким керував водій ОСОБА_2 , виявлено, що фактичне навантаження на вісь складає 14,60 т. при нормативно допустимому 11 т..

Відповідно до Довідки №033551 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10.07.2020 року встановлено, що 10.07.2020 року під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF CF 85.380, державний номериний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , та яким керував водій ОСОБА_2 , виявлено, що навантаження на вісь складає 8,45 т. та 14,60 т..

Спірні правовідносини регулюються ЗУ "Про автомобільні дороги", ЗУ "Про дорожній рух", ЗУ "Про автомобільний транспорт", Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри, яких перевищують нормативні, затвердженим постановою КМУ №879 від 27.06.2007, Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 та Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою КМУ №30 від 18.01.2001.

Відповідно до ч.2 ст.29 ЗУ "Про дорожній рух", з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.33 ЗУ "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог ст.48 ЗУ "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами встановлено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

При цьому, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами).

В свою чергу, згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 року, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тонн, здійснюється за спеціальними правилами.

Відповідно до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку).

Вимоги до габаритно-вагового контролю закріплені у пунктах 15 - 25 зазначеного Порядку.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (пункт 18 Порядку).

Пунктом 27 вказаного Порядку встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у ст.5 ЗУ "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до п.31-1 Порядку №879, перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Отже, з врахуванням заявлення позову в інтересах держави, а також того, що перевізник - власник транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки, плату за проїзд до Державного бюджетом України не вніс, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави до Державного бюджету України кошти за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 58 064,62 гривень.

Керуючись ст.ст. ст.131-1 Конституції України, ч.2 ст.29 ЗУ "Про дорожній рух", ст. 33 ЗУ "Про автомобільні дороги", ст.48 ЗУ "Про автомобільний транспорт" та ст.ст. 12, 13, 19, 76-83, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави до Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у сумі 58 064 (п`ятдесят вісім тисяч шістдесят чотири) гривні 62 копійки, що еквівалентно сумі 1 901,52 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку, у дохід Державного бюджету України (р/р UA758999980313191216000019751 ГУК у Тернопільській області тг.м.Тернопіль/22160100, код ЄДРПОУ 37975895.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Закарпатської обласної прокуратури (розрахунковий рахунок UA228201720343130001000018475, Державна казначейська служба України м.Київ, код 02909967) суму 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень у відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Позивач: Мукачівська окружна прокуратура, місцезнаходження: м.Мукачево, вул.Толстого, 15 Закарпатська область.

Позивач: Державна служба України з безпеки на транспорті, місцезнаходження: м.Київ, пр.Перемоги, код ЄДРПОУ 39816845.

Позивач: Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, місцезнаходження: м.Тернопіль, вул.Тролейбусна, 12.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання, АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення суду складено 03.02.2022 року.

Головуючий Ю.Ю. Куцкір