
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2022 р. справа № 0940/2287/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Бойко Л.М.,
за участю позивачів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , представника позивача ОСОБА_5 - Турчина Н.І.,
представник відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Рогатинської міської ради про визнання протиправним та нечинним в частині, і скасування рішення "Про затвердження детального плану території та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" від 18.07.2018
ВСТАНОВИВ:
30.11.2018 року ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулися до суду з адміністративним позовом до Явченської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Явченської сільської ради від 18.07.2018 з порушенням вимог чинного законодавства і встановленої процедури, затверджено детальний план території для відводу земельної ділянки господарського двору, будівництва та реконструкції викуплених приміщень під комплекс відгодівлі свиней в АДРЕСА_1 .
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
10.01.2019 за результатами розгляду справи Івано-Франківським окружним адміністративним судом 10.01.2019 прийнято судове рішення, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року у справі №0940/2287/18 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
08.11.2021 дана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Цією ж ухвалою зобов`язано відповідача не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання опублікувати у виданні, в якому рішення "Про затвердження детального плану території та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" від 18.07.2018 було або мало бути офіційно оприлюднене, оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №0940/2287/18 з зазначенням: вимог позивача щодо оскаржуваного рішення, реквізитів оскаржуваного рішення, дати, часу і місця судового розгляду даної адміністративної справи.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 замінено відповідача - Явченську сільську раду на правонаступника - Рогатинську міську раду.
На виконання ухвали суду Рогатинською міською радою 22 грудня 2021 року опубліковано оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №0940/2287/18 з зазначенням: вимог позивача щодо оскаржуваного рішення, реквізитів оскаржуваного рішення, дати, часу і місця судового розгляду даної адміністративної справи (т. 3 а. с. 70-71). Також вказане оголошення розміщене на офіційному сайті Рогатинської міської ради (т. 3 а.с. 69).
17.01.2021 судом закрито підготовче провадження, а справу призначено до судового розгляду по суті (т.3 а.с.72).
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.
В судовому засіданні 31.01.2022 позивачі та представник позивача ОСОБА_5 позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві (т. 1 а.с. 11-18), уточнивши позовні вимоги згідно заяви від 16.12.2021 (т. 3 а.с. 56-58).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, будь-яких заперечень щодо заявлених позовних вимог не вказав, натомість надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача (т. 3 а. с. 65).
Розглянувши справу за правилами загального позовного провадження, заслухавши пояснення позивачів, дослідивши в письмові докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Виконавчим комітетом Явченської сільської ради при здійсненні підготовки до процедури громадських слухань розміщено оголошення у газеті "Голос Опілля" від 02 червня 2018 року про те, що 02 липня 2018 року у с. Йосипівка відбудуться громадські слухання щодо врахування громадських інтересів у проекті детального плану території земельної ділянки викуплених приміщень господарського двору, замовником якого є ОСОБА_7 , можливість ознайомлення з матеріалами вказаного проекту у Явченській сільській раді та десятиденний строк на подання зауважень та пропозицій (т. 1 а.с. 21).
На громадських слуханнях, які відбулися 02.07.2018 року, розглядалося питання про затвердження детального плану території для відводу земельної ділянки господарського двору, будівництва та реконструкції викуплених приміщень під комплекс відгодівлі свиней в АДРЕСА_1 .
Відповідно до протоколу вказаних слухань проти затвердження детального плану території проголосувало 29 осіб, за - 9 осіб, утрималось - 0 осіб (т. 1 а.с. 22-28).
Також судом встановлено, що жителями с. Йосипівка надіслано на адресу Явченської сільської ради звернення, в яких висловлені незгода із розміщенням ферми для відгодівлі свиней із зазначенням недоліків детального плану території (т. 1 а.с. 29,30, 36-56)
Рішенням сьомого скликання дев`ятнадцятої сесії Явченської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області від 18.07.2018 затверджено детальний план території для відводу земельної ділянки господарського двору, будівництва та реконструкції викуплених приміщень під комплекс відгодівлі свиней в АДРЕСА_1 та надано дозвіл гр. ОСОБА_7 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 3,4 га для будівництва та реконструкції викуплених приміщень під комплекс відгодівлі свиней в АДРЕСА_1 .
Вважаючи вказане рішення протиправним позивачі звернулися до адміністративного суду із вказаним позовом.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про основи містобудування» до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
Згідно із частиною першою статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Пункти 3, 4 частини третьої цієї статті передбачають, що сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов`язані забезпечити оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості, реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення), узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію.
Механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій визначений Порядком проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, слухань, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555 (далі - Порядок №555).
Відповідно до пункту 11 Порядку № 555 пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк. За результатами розгляду пропозицій заявнику надається відповідь про їх врахування або обґрунтована відмова. У разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії.
Згідно з частинами п`ятою-шостою статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування; пропозиції громадськості мають бути обґрунтовані в межах відповідних законодавчих та нормативно-правових актів, будівельних норм, державних стандартів і правил та надаватися у строки, визначені для проведення процедури громадських слухань.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 555 виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.
Пунктом 5 Порядку № 555 встановлено, що повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити: інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення; інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації; інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій; відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій; інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).
Виходячи із вищенаведеного правового регулювання громадські слухання містобудівної документації на місцевому рівні відбуваються шляхом оприлюдненням проектів містобудівної документації на місцевому рівні, наданням особам, які мають право на подання пропозицій до проектів містобудівної документації на місцевому рівні, строку для подання таких пропозицій; безпосереднім поданням пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування; утворенням погоджувальної комісії у разі необхідності та, відповідно, оприлюдненням результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.
Як підтверджується матеріалами справи, виконавчим комітетом Явченської сільської ради при здійсненні підготовки до процедури громадських слухань розміщено оголошення у газеті "Голос Опілля" від 02 червня 2018 року про те, що 02 липня 2018 року у с. Йосипівка відбудуться громадські слухання щодо врахування громадських інтересів у проекті детального плану території земельної ділянки викуплених приміщень господарського двору, замовником якого є ОСОБА_7 , можливість ознайомлення з матеріалами вказаного проекту у Явченській сільській раді та десятиденний строк на подання зауважень та пропозицій.
Суд зазначає, що зміст вказаного оголошення не відповідає пункту 5 Порядку №555, оскільки не містить: інформацію про склад та зміст містобудівної документації, що викладена у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; основні техніко-економічні показники, зокрема, графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; відомості про розробника проекту містобудівної документації та підстави для їх розроблення; інформацію, про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій; інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).
Можливість ознайомитись з детальним планом території громадськості була надана виключно у приміщенні Явченської сільської ради, при цьому інформування громадян через засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, будь-якими видами повідомлень чи розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування Явченською сільською радою протиправно здійснено не було.
Під час розгляду справи встановлено, що жителями с. Йосипівка 25 червня 2018 року було надіслано голові Явченської сільської ради звернення, в якому висловлено протест проти спроби розташування комплексу для відгодівлі свиней з наведенням мотивів невідповідності місця розміщення такого комплексу санітарним нормам та його прилеглість до житлових будинків.
Відповідно до протоколу громадських слухань від 02 липня 2018 року проти затвердження детального плану території проголосувало 29 осіб, за - 9 осіб, утрималось - 0 осіб.
Також, за результатами обговорення детального плану території щодо відводу земельної ділянки господарського двору, будівництва та реконструкції викуплених приміщень під комплекс відгодівлі свиней 10 липня 2018 року жителями с. Йосипівка було надіслано звернення до голови Явченської сільської ради, яке було обґрунтоване порушенням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів та правил, а також 21 звернення окремих громадян, в яких висловлено думку щодо неможливості затвердження детального плану у запропонованій редакції.
Явченська сільська рада листом від 16 серпня 2018 року № 276 вказала, що виконавчим комітетом Явченської сільської ради розглянуто вказані звернення та зазначено, що в подальшому такі будуть враховані при обґрунтованості викладеного (т. 1 а.с. 58).
Суд зазначає, що підставою для подання жителями села пропозицій є належно оформлене повідомлення щодо громадського обговорення. Однак повідомлення, яке було опубліковане Явченською сільською радою, не містило всю необхідну інформацію щодо проекту детального плану території земельної ділянки, таке повідомлення значно обмежило коло осіб, які можуть подати пропозиції, та строк подання відповідних пропозицій.
З огляду на викладене, між Явченською сільською радою та мешканцями с. Йосипівка існували спірні питання щодо проекту детального плану, які потребували узгодження, оскільки врахування громадських інтересів при розробленні проектів містобудівної документації є результатом двостороннього процесу.
За умови реалізації громадськістю свого права на подання пропозицій до містобудівної документації у передбаченому законом порядку, у органу місцевого самоврядування наявний обов`язок їх розгляду та, відповідно, врахування.
При цьому, обов`язок органу місцевого самоврядування щодо узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію прямо визначений законодавством (пункт 11 Порядку № 555).
Судом встановлено, що обґрунтованої відповіді по суті висловлених зауважень жителі с. Йосипівка не отримали, а погоджувальної комісії не створено.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Явченською сільською радою не було забезпечено належного розповсюдження інформації щодо розробки детального плану території для відводу земельної ділянки господарського двору, будівництва та реконструкції викуплених приміщень під комплекс відгодівлі свиней в с. Йосипівка, не забезпечено дотримання процедури проведення громадських слухань, не враховано численні зауваження щодо детального плану території та розміщення комплексу відгодівлі свиней, що свідчить про протиправність оскарженого рішення та наявність підстав для визнання його нечинним.
Разом з цим оскаржуване рішення містить пункти, які не мають ознак нормативно-правового акту, а їх прийняттю повинно передувати затвердження детального плану території.
Оскільки за результатами судового розгляду встановлено підстави для визнання нечинним п. 1 оскаржуваного рішення, яким затверджено детальний план території для відводу земельної ділянки господарського двору, будівництва та реконструкції викуплених приміщень під комплекс відгодівлі свиней в АДРЕСА_1 , підлягають також визнанню протиправними та скасуванню пункти 2-5 оскаржуваного рішення як такі, що прийняті у відповідності з детальним планом території, рішення про затвердження якого підлягає визнанню нечинним.
Згідно приписів частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду жодних доказів на спростування вищенаведених обставин, заперечень щодо заявлених позовних вимог не висловив. Натомість позивачами доведено обставини, на яких ґрунтуються їх позовні вимоги.
Враховуючи наведене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та нечинним пункт 1 рішення Явченської сільської ради "Про затвердження детального плану території та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" від 18.07.2018.
Визнати протиправними та скасувати пункти 2, 3, 4, 5 рішення Явченської сільської ради "Про затвердження детального плану території та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" від 18.07.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинської міської ради (ЄДРПОУ 04054323, вул. Шевченка, 5, місто Рогатин, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області, 77001) на користь ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинської міської ради (ЄДРПОУ 04054323, вул. Шевченка, 5, місто Рогатин, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області, 77001) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинської міської ради (ЄДРПОУ 04054323, вул. Шевченка, 5, місто Рогатин, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області, 77001) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_4 ) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинської міської ради (ЄДРПОУ 04054323, вул. Шевченка, 5, місто Рогатин, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області, 77001) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4 , с. Йосипівка, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77035) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинської міської ради (ЄДРПОУ 04054323, вул. Шевченка, 5, місто Рогатин, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області, 77001) на користь ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_5 ) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рогатинської міської ради (ЄДРПОУ 04054323, вул. Шевченка, 5, місто Рогатин, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області, 77001) на користь ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_6 , АДРЕСА_6 ) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.
Рішення складене в повному обсязі 10.02.2022.