ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101
РІШЕННЯ
Іменем України
18.02.2010Справа №2-7/5831-2009 За позовом Прокурора Бахчисарайського району (98404, м. Бахчисарай, вул. Кооперативна, 3а) в інтересах держави в особі Бахчисарайської районної державної адміністрації (98400, м. Бахчисарай, вул. Радянська, 5, ідентифікаційний код 04055771) та Поштовської селищної ради (98420, Бахчисарайський район, смт. Поштове, вул. Чкаловська, 23)
До відповідача: Суб’єкта підприємницької діяльності Усмонова Мансура (98426, Бахчисарайський район, с. Тополі, вул. Садова, 32, ідентифікаційний номер 20024768612)
Про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 4352,80 грн.
Суддя І. І. Дворний
представники:
Від позивачів: 1) Смірнова К. Є., предст., дов. №02-26/159 від 11.02.2010 р.; 2) не з’явився.
Від відповідача – Усманова С. М., предст., дов. від 16.01.2010 р.
Прокурор – не з’явився.
Суть справи: Прокурор Бахчисарайського району звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Бахчисарайської районної державної адміністрації та Поштовської селищної ради з позовом до Суб’єкта підприємницької діяльності Усмонова Мансура про спонукання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку Поштовської селищної ради загальною площею 0,2683 га в районі с. Приятне Свідання Бахчисарайського району, що використовується під розміщення кафе. Крім того, прокурор просить зобов’язати відповідача привести самовільно зайняту земельну ділянку в придатний для використання стан шляхом зносу розміщених на ній забору, фонтану, басейну та здійснення заходів щодо приведення ділянки у придатний для використання за цільовим призначенням стан, а також стягнути з відповідача шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки, в розмірі 4352,80 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Суб’єкту підприємницької діяльності Усмонову Мансуру на підставі укладеного з Бахчисарайською районною державною адміністрацією договору передана в оренду земельна ділянка загальною площею 0,25 га для будівництва кафе-бару на 40 місць, яка знаходиться в районі с. Приятне Свідання на території Поштовської селищної ради Бахчисарайського району. Прокурор стверджує, що в ході проведення перевірки був встановлений факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 0,2683 га, яка є суміжною з орендованою земельною ділянкою, на якій відповідачем самовільно розміщені фонтан, басейн та побудований забір. З урахуванням цього, прокурор просить суд зобов’язати відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку, привести її в попередній стан та стягнути заподіяну шкоду.
Представник відповідач у судове засідання з’явився, однак відзив на позов не надав, у зв’язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи відкладався у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників Бахчисарайської районної державної адміністрації та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ :
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Аналогічні положення закріплені в статті 1 Земельного кодексу України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 ЗК України)
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗК України).
Статтею 126 Земельного кодексу України обумовлено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:
а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;
б) свідоцтвом про право на спадщину.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Пунктом д) частини 1 статті 6 цього Закону визначено, що до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать, зокрема, вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.
Державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи (частина 1 статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»).
Аналогічні положення закріплені пунктом 1.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 р. N 312.
Як свідчать матеріали справи, 12.08.2009 р. працівниками Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим була проведена перевірка дотримання Суб’єктом підприємницької діяльності Усмоновим Мансуром вимог земельного законодавства, за результатом яких був складений відповідний акт. В ході перевірки було встановлено, що відповідачем використовується без правовстановлюючих документів земельна ділянка орієнтовною площею 0,2683 га під розміщення кафе-бару, що є порушенням статті 125 Земельного кодексу України.
В складеному в той же день, 12.08.2009 р., акті обстеження земельної ділянки зазначено, що самовільно зайнята відповідачем земельна ділянка площею 0,2683 га прилегла до земельної ділянки, наданої в користування Усмонову М. на підставі договору оренди землі №01/08 від 22.01.2008 р. під будівництво кафе на 40 місць. Земельна ділянка обнесена парканом.
Матеріали справи свідчать, що 22.01.2008 р. між Бахчисарайською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Суб’єктом підприємницької діяльності Усмоновим Мансуром (Орендар) був укладений договір оренди землі №01/08, за яким відповідачеві в строкове платне користування було передано земельну ділянку загальною площею 0,2500 га для будівництва кафе-бару на 40 місць, яка знаходиться в районі с. Приятне Свідання на території Поштівської селищної ради АР Крим, кадастровий номер земельної ділянки 0120455600:15:001:0277.
Згідно з пунктом 3.1 Договір укладено строком на 49 років, початок дії якого обчислюється згідно чинного законодавства.
Однак, з доданого до акта перевірки план-схеми земельної ділянки вбачається, що спірна земельна ділянка виходить за межі переданої в оренду за договором №01/08 від 22.01.2008 р., тобто є самовільно зайнятою. При цьому, вказана земельна ділянка розташована як в межах с. Приятне Свідання, так і за його межами.
Відповідач не надав суду доказів наявності у нього правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,2683 га, яка виходить за межі земельної ділянки, переданої відповідачеві в оренду за договором №01/08 від 22.01.2008 р.
У той же час, згідно з положеннями статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення фактів такого роду.
Статтею 212 Земельного кодексу України закріплено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
За таких обставин, враховуючи що самовільно зайнята відповідачем земельна ділянка дотепер не звільнена та не приведена в стан, придатний до використання, суд вважає, що вимоги Прокурора Бахчисарайського району в особі Бахчисарайської районної державної адміністрації та Поштовської селищної ради про спонукання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку та привести її в попередній, придатний для використання стан, є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Крім того, прокурором також заявлені вимоги про стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, у розмірі 4352,80 грн.
Як зазначено в пункті 4.2.1 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства» №04-06/15 від 02.02.2010 р. у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно враховувати, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963.
У вказаних Рекомендаціях суд касаційної інстанції повідомив, що згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963» підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є вказані документи в їх сукупності, оскільки саме такі документи можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
В матеріалах справи наявний лист Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в АР Крим від 02.02.2010 р., в якому Держземінспекція зазначила, що на повідомлення про прибуття до інспекції 13.08.2009 р. Усмонов Мансур не з’явився, на повторне – також, у зв’язку з чим протокол про адміністративне правопорушення не складався, припис про усунення не видавався.
З урахуванням цього, суд вважає, що у даному випадку акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та акт обстеження земельної ділянки є достатніми документами, що підтверджують факт самовільного зайняття земельної ділянки та надають право на здійснення відповідного розрахунку шкоди.
Як вже було вказано вище, визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу здійснюється на підставі відповідної Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. N 963.
Пунктом 4 вказаної Методики передбачено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається, зокрема,:
для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за такою формулою:
Шс = Пс х Нп х Кф х Кі (1),
де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;
Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;
Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3;
Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4;
Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. N 783 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 20, ст. 823);
Враховуючи те, що:
1) площа самовільно зайнятої земельної ділянки складає 0,2683 га;
2) середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, дорівнює 13714,00 грн./га;
3) коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4, - 1;
4) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. N 783, складає 1,184,
розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки, складає 4356,49 грн. (0,2683 х 13714,00 х 1 х 1,184).
У той же час, прокурором заявлена до відшкодування сума в розмірі 4352,80 грн., що не суперечить положенням чинного законодавства України, оскільки не перевищує граничного розміру шкоди.
Оскільки відповідачем, всупереч вимогам статей 33, 34 господарського процесуального кодексу України, не надано суду доказів сплати в добровільному порядку вказаного вище розміру заподіяної шкоди, вимоги прокурора в цій частині є також обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Суб’єкта підприємницької діяльності Усмонова Мансура (98426, Бахчисарайський район, с. Тополі, вул. Садова, 32, ідентифікаційний номер 20024768612) повернути самовільно зайняту земельну ділянку Поштовської селищної ради загальною площею 0,2683 га в районі с. Приятне Свідання Бахчисарайського району, що використовується під розміщення кафе.
3. Зобов’язати Суб’єкта підприємницької діяльності Усмонова Мансура (98426, Бахчисарайський район, с. Тополі, вул. Садова, 32, ідентифікаційний номер 20024768612) привести самовільно зайняту земельну ділянку в придатний для використання стан шляхом зносу розміщених на ній забору, фонтану, басейну та здійснення заходів щодо приведення ділянки у придатний для використання за цільовим призначенням стан.
4. Стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності Усмонова Мансура (98426, Бахчисарайський район, с. Тополі, вул. Садова, 32, ідентифікаційний номер 20024768612) на користь місцевого бюджету Поштовської селищної ради (стягувач – Поштовська селищна рада – 98420, Бахчисарайський район, смт. Поштове, вул. Чкалівська, 23, р/р 31519921700051 в ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026) 4352,80 грн. матеріальної шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.
5. Стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності Усмонова Мансура (98426, Бахчисарайський район, с. Тополі, вул. Садова, 32, ідентифікаційний номер 20024768612) в доход державного бюджету України (код платежу 22090206, одержувач – держбюджет м. Сімферополя, р/р 31115095700002 у банку одержувача Управління Держказначейства в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405) державне мито в сумі 187,00 грн.
6. Стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності Усмонова Мансура (98426, Бахчисарайський район, с. Тополі, вул. Садова, 32, ідентифікаційний номер 20024768612) в доход Державного бюджету України (р/р 31218259700002, код платежу 22050000, в банку одержувача: Управління держказначейства в м. Сімферополі ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ОКПО 34740405) 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.