Рішення № 10319104, 28.01.2010, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
28.01.2010
Номер справи
5946-2009
Номер документу
10319104
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 221

РІШЕННЯ

Іменем України

28.01.2010Справа №2-1/5946-2009 за позовом Заступника прокурора м. Феодосії, (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Українська, 5) в інтересах держави в особі Феодосійської міської ради, (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Земська, 4),

до відповідача Відкритого акціонерного товариства «Керчбудтранс», (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Степана Разіна, 10),

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Феодосійського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації, (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Нахімова, 40),

про спонукання до виконання певних дій,

Суддя Л.О.Ковтун

представники:

від позивача Сахновський П.В. - представник, довіреність від 28.12.09р. № 02-29-4007,

від відповідача - не зявився, повідомлений належним чином,

від третьої особи не зявився, повідомлений належним чином,

за участю прокурора Яковлєв О.О. - прокурор відділу прокуратури АР Крим,

Суть спору: Заступник прокурора м. Феодосії в інтересах держави в особі Феодосійської міської ради звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Керчбудтранс» про зобовязання знести самовільно збудовані гаражі, що розташовані на земельній ділянці по вул. Сімферопольське шосе біля будинку № 24-б у м. Феодосія та привести вказану земельну ділянку у пригодний для використання стан.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушені вимоги діючого законодавства, здійснено самочинне будівництво гаражів по вул. Сімферопольське шосе біля будинку № 24-б у м. Феодосія за відсутності відповідного дозволу.

Позивач вимоги прокурора підтримав у повному обсязі.

Відповідач письмового відзиву на позовну заяву та документів витребуваних судом не представив, не забезпечив явку свого представника в судове засідання, про день розгляду справи повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією.

21.01.2010р. на адресу господарського суду АР Крим від прокуратури м. Феодосії надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої прокурор просить зобовязати відповідача знести самовільно збудовані 10 гаражів, що розташовані з південно-східної стороні району жилого будинку № 24-б по вул. Сімферопольське шосе у м. Феодосія на земельній ділянці орієнтовною площею 252,0кв.м. та привести зазначену земельну ділянку, у придатний для використання стан.

Третя особа в своїх письмових поясненнях на позов зазначила, що ані інвентаризація, ані державна реєстрація спірних гаражів не проводилась.

Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують відносини між сторонами, у звязку з чим підстав для відкладення розгляду справи не вбачає.

Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, прокурора, дослідивши надані докази, суд

встановив:

30.01.2009р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим проведено перевірку дотримання відповідачем вимог у сфері містобудування.

При проведенні перевірки виявлено самовільне будівництво гаражів розташованих по вул. Сімферопольське шосе м. Феодосії, біля будинку 24-Б, без отримання в установленому законом порядку дозволу на виконання будівельних робіт.

За порушення вимог у сфері містобудування відносно відповідача складено протокол від 30.01.2009р. про правопорушення у сфері містобудування, передбаченого ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій».

В подальшому, постановою від 06.02.2009р. №14 Відкрите акціонерне товариство «Керчбудтранс» притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу.

Слід зазначити, що жодних доказів оскарження та скасування постанови про накладання штрафу у сфері містобудування відповідачем господарському суду не надано.

В позовній заяві заступник прокурора м. Феодосії посилається на статтю 376 ЦК України та зазначає, що у звязку із здійсненням відповідачем самовільного будівництва, та порушення ним будівельних норм та правил, наявні підставі для знесення збудованого обєкту.

Дослідивши надані сторонами докази у підтвердження своїх доводів і заперечень, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій встановлені Законом України «Про планування і забудову територій».

Згідно зі статтею 23 зазначеного Закону, забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств. Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією.

Зазначена норма кореспондується із положеннями статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Статтею 24 Закону встановлено, що фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування.

У розумінні статті 29 Закону, дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.

Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.

Відповідачем у порушення вимог статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України жодних доказів наявності відповідного дозволу на здійснення будівництва солярію, суду не надано.

Отже, слід зробити висновок, що відповідачем будівництво здійснювалось з порушенням встановленого законом порядку без відповідного дозволу на початок проведення будівельних робіт, що у розумінні діючого законодавства є самочинним будівництвом.

Крім того, згідно частини 3 статті 125 Земельного кодексу України, забороняється приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації.

До документів, що посвідчують право на земельну ділянку стаття 126 ЗК України відносить державні акти на право власності і право користування земельною ділянкою та договір оренди, у разі оформлення права оренди.

Підставою для набуття права користуватися земельними ділянками із земель державної або комунальної власності, згідно ст. 116 ЗК України, є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідачем не надано доказів наявності в нього права на користування земельною ділянкою під спірним обєктом у звязку із чим, суд приходить до висновку про здійснення ВАТ «Керчбудтранс» будівництва гаражів на земельній ділянці без наявності відповідних правовстановлюючих документів.

Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил, (стаття 376 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не повязані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Належні до сплати судові витрати по оплаті держмита сумою 85,00 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу сумою 236,00 грн. судом покладаються на відповідача у відповідності до статті 49 ГПК України.

В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини.

На підставі викладено, керуючись ст.ст. 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Зобовязати Відкрите акціонерне товариство «Керчбудтранс», (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Степана Разіна, 10, банківські реквізити: рахунок 260080297941 у КФ АБ «Експресс-банк», м. Сімферополь, МФО 384674, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 01268609) знести самочинно збудовані 10 гаражів, що розташовані з південно-східної стороні району жилого будинку № 24-б по вул. Сімферопольське шосе у м. Феодосія на земельній ділянці орієнтовною площею 252,0 кв.м. та привести земельну ділянку, розташовану з південно-східної стороні району жилого будинку № 24-б по вул. Сімферопольське шосе у м. Феодосія орієнтовною площею 252,0 кв.м. у придатний для використання Феодосійською міською радою, (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Земська, 4) (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Земська, 4) стан.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Керчбудтранс», (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Степана Разіна, 10, банківські реквізити: рахунок 260080297941 у КФ АБ «Експресс-банк», м. Сімферополь, МФО 384674, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 01268609) в дохід державного бюджету України (рахунок 31115095700002 в банку одержувача ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 34740405) 85,00 грн. державного мита.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Керчбудтранс», (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Степана Разіна, 10, банківські реквізити: рахунок 260080297941 у КФ АБ «Експресс-банк», м. Сімферополь, МФО 384674, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 01268609) у дохід державного бюджету України (рахунок 31218259700002 в банку одержувача ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 34740405) 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримКовтун Л.А.